Pevnost 07/2019: V zajetí science fiction

Léto – doba prázdnin, dovolených a především období, které přeje dohánění knižních i dalších restů. Přestože nakladatelství v této části roku většinou sbírají síly na vydání těch nejlepších kousků před koncem roku, lze i přes tuto takzvanou okurkovou sezónu najít kousky stojící za pozornost. Nevěříte? Pak vězte, že vás červencové číslo Pevnosti vyvede z omylu.

Ve znamení science fiction

Pokud čirou náhodou nevíte, po čem u vody sáhnout, nebo snad jen hledáte nějakou tu inspiraci, tak neváhejte a nechte si poradit od zkušených pevnostních redaktorů. Martin Bečvář vás bude lákat na první díl sci-fi série Tvůrci světů od Alexe Dreschera s názvem Destrukce. A jako bonbónek hodil s tímto ostravských spisovatelem pokec, abych od něj vyzvěděl nějaké ty zajímavosti. Fanoušci sci-fi si v nové Pevnosti přijdou na své, protože Alexandra Petáková se přidala k posádce vesmírné lodi Titan, aby povyprávěla o novém románu ze světa Star Treku Přes dravé Moře (Christopher L. Bennett). Pro milovníky hrátek s časem připravil Wojta Běhounek recenzi románu Terminus od Toma Sweterlitscha a pevnostní cestovatelka časem Vendula Kreplová se pro změnu přidala ke Strážcům času Poula Andersona.

Nostalgicky laděné duše bezpochyby přivítají recenzi dvou klasických děl science fiction. Tomáš Dostál se podíval na zoubek soubornému vydání trilogie Maxim Kammerer z pera bratrů Strugackých a Jiří Popiolek se soustředil na nové vydání Cizince v cizí zemi od Roberta A. Heinleina.

Ani fanoušci fantasy nepřijdou nazmar, jelikož na ně čeká obsáhlý článek Wojty Běhounka o čtvrtém pokračování série Mince a dýka Daniela Abrahama – Pavoučí válka. A protože to Wojta bere z gruntu, zjistíte, o čem celá tahle sága vlastně je. Samo sebou nechybí kupa minirecenzí na knihy z celého žánrového spektra – Outsider (Stephen King), Kletba (Vladimír Šlechta), Protivníci (Marissa Meyerová), Zhouba Londýna (Paul Cornell), Hrůza za závojem (Adam Christopher) či Poslední bůh (Lucie Lukačovičová).

A pokud byste náhodou stále nevěděli, co si s sebou vzít na dovču, tak můžete juknout na knižní tipy redaktorů Pevnosti. Prázdninovému čtení je totiž věnován samostatný článek.

V hlavní roli obrázky

Komiksoví nadšenci se mohou těšit na článek samotného vládce Pevnosti Martina Fajkuse o Žoldnéři 1.: Kult svatého ohně od Vincenta Segrellese. Do Hellboyovského univerza zavítal Jakub Zahradník s recenzí Sledgehammera 44. A ti, kteří preferují hororově laděné příběhy se mohou seznámit se třetím svazkem Pochmurného kraje s podtitulem Hladovka.

V červencovém čísle Pevnosti si na své přijdou především filmoví a seriáloví fanoušci. Josef Horký navštívil „svět vzhůru nohama“, aby přinesl čtenářům Pevnosti obsáhlý článek o jednom z Netflixových fenoménů současnosti. Řeč není o ničem jiném než o seriálu Stranger Things, který nedávno odstartoval třetí sezónu. Pokud jste s tímto seriálem prozatím nepřišli do styku, nezoufejte, protože tady se dozvíte všechno, co potřebujete vědět, abyste se rozhodli, zda se na něj chcete podívat. A věřte mi, že na tohle se chtít koukat budete! Josef vám přehledně a bez spoilerů zopakuje, co se v seriálu odehrálo a co čekat v novém sérii. A protože tenhle seriál letí, nechybí upozornění na jeho knižní či komiksové zpracování rozšiřující stávající univerzum.

Zvažujete návštěvu kina, ale nevíte na co zajít? Tak prolustrujte filmovou sekci, v níž vám třeba Alexandra Petáková prozradí, jak dopadl poslední příběh o X-menech s názvem Dark Phoenix. Jiří Pavlovský se zase přidal k Mužům v černém, aby odvrátil globální hrozbu, a k tomu si ještě potom vyrazil na rendez-vous s Godzillou: Králem monster. A Kateřina Vimmerová se proplétala pavučinami, aby odhalila všechna tajemství Spidermana. Dočtete se mimo jiné o tom, kde se tento pavoučí hrdina vzal, jaké byla jeho filmová a komiksová cesta a samozřejmě nesmí chybět informace o novém snímku s podtitulem Daleko od domova, který tento měsíc vstoupil do kin.

A na co se těšit do budoucna? Jakub Merc láká na remake oživlé vraždící panenky Chuckyho Dětská hra a Marin Kužel pro změnu na zombíky Jima Jarmusche s názvem Mrtví neumírají.

A teď trochu něco jiného

Opomenuti samozřejmě nezůstali ani deskovkáři a hráči počítačových her. Pro první skupinu nachystal Jakub Zahradník výlet do Modré laguny a Filip Gotfrid zavítal do Středozemě, jíž můžete navštívit i vy v deskovce Pán prstenů: Putování po Středozemi. Druhá skupina se zase může těšit na recenze strategické hry Total War: Three Kingdoms, střílečky Rage 2 a akční RPG Judgment, o něž se postaral Karel Kališ.

A nakonec trochu toho válčení. Míla Linc tentokrát zavítal mezi vojenské velitele napříč dějinami (Vercingatorix, Saladin, Sir Francis Drake a John Arsmtrog Custer), aby se podíval na jejich vojenské úspěchy a neúspěchy.

Jako pohádku před spaním si lze přečíst fantasy povídku Martina Kužela (Smyl pro humor) nebo sci-fi příběh Kvadropod od Přemysla Krejčíka.

A co přináší červencová Pevnost jako přílohu? Tentokrát na čtenáře čekají příběhy Dilberta s podtitulem Na to, abyste přežili, nemáte dost pod čepicí od Scotta Adamse.

Pokud jste si poslední číslo Pevnosti náhodou ještě nekoupili, tak byste měli tuto chybu napravit a vyrazit do nejbližšího stánku s časopisy!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď