Pevnost 07/2022: Ne až tak okurková sezóna

Nastal čas letních dovolených, a přestože bývá toto období označováno jako okurková sezóna, tak se zdá, že světa fantastiky se tato skutečnost netýká. Ano, nabídka sice není tak rozsáhlá, ale stále je pořád z čeho vybírat. Nevěříte? Tak v tom případě otevřete stránky červencového čísla Pevnosti.

Letní filmové tipy

Červencová filmová nabídka je sice o něco chudší než normálně, ale i tak je stále z čeho vybírat. Vendula Kreplová si připravila životopis severského boha blesku a hromu Thora, v němž se dozvíte všechno – od skutečných mýtických počátků, přes komiksy, seriály až po filmová dobrodružství tohoto superhrdiny. A samozřejmě nechybí ani ochutnávka toho, co očekávat od nového kousku s názvem Thor: Láska jako hrom.

Jako bonus vám k tomuto tématu redaktoři Pevnosti připravili také tematickou komiksovou přílohu Thor: Bůh hromu znovuzrozený.

Dále na vás čeká Karel Ryška s hodnocením dobrodružného filmu plného Vikingů s názvem Seveřan. Krom dobrodružných kousků můžete kouknout třeba i na horor Žhářka, o kterém referuje Vendula Kreplová, případně je tady ještě Jakub Merc, který vás obeznámí s fenoménem hororu, v němž se kombinuje strach se špetkou erotiky. Pokud je ale na vás tohle moc temné, tak vsaďte třeba na Kateřinu Stupkovou s Rakeťákem nebo Jiřího Pavlovského s Chipem a Daylem.

Červencový knižní trh

Nadšenci hororu by se neměli nechat ujít recenzi Jakuba Merce na povídkovou antologii Cosi z hloubi od S. T. Joshiho, která nejvíce zaujme fanoušky Lovecrafta. K tomu si můžete dopřát i rozhovor se samotným autorem. K výslechu pod vedením Jakuba se přidal i překladatel tohoto knižního kousku Milan Žáček. Další strašidelný kousek si vzal na starost Pavel Suchý. Ten přináší počin z žánru weird fiction s názvem Ta, co jde první od Livie Llewellynové. Redaktoři Pevnosti při této příležitosti přibalili i povídku této autorky s názvem Poslední čisté, jasné léto, abyste ochutnali její specifický styl vyprávění. Na temné vlně se veze i upírský příběh v románu Říše upíra Jaye Kristoffa, o němž píše Adéla Košařová. Hororovou tématiku lze nalézt i v českém rybníčku, o čemž vás přesvědčí Wojta Běhounek s hodnocením Rytíře Miroslava Pecha.

Za českou tvorbou se můžete vypravit i s Martinem Bečvářem, který se soustředil na román Jana Kotouče z alternativní historie naší země s názvem Bitva o české země. Mimoto vám Martin představí i humoristickou antologii povídek Likvidátor (Viktor Beznoh) s trpaslíky v hlavní roli.

Krom české tvorby se Martin po nějaké době podíval na litRPG. Tentokrát se jedná o Projekt Každodenní rutina od Alexeje Osadčuka. S Janem Nohovcem se můžete vydat do Nefritového města (Fonda Leeová). Na výlet můžete vyrazit i s Monikou Dvořákovou, jež vás vezme do mafiány prolezlé Šanghaje dvacátých let 20. století v románu Chloe Gongové s názvem Naše zkažené vášně. A pevnostní vládce Martin Fajkus se podíval na Říši trav, druhý díl trilogie Poslední král Východního Ardu, od Tada Williamse.

Scifisté si přijdou na své u recenze Tomáše Dostála na space operu Leviatanova zhouba od Jamese S. A. Coreyho. Příchuť science fiction má také young adultovka Vítězství větší než smrt od Charlie Jane Andersonové, o které píše Kateřina Stupková. Krom toho se ještě můžete s Katkou podívat na Sabat Lizzie Fryové.

Komiksové potěšení

Červencové číslo přináší i několik zajímavých tipů z komiksového světa. S Martinem Kuželem si projdete čtvrtý svazek příběhů Conana z Cimerie. Pokud máte rádi příběhy s piráty, pak jukněte na Barakudu, kterou rozebral Jakub Zahradník. Ani v tomto čísle samozřejmě nechybí nějaký ten superhrdinský kousek. O ten se tentokrát zasloužil Boris Hokr, který se věnoval Krizi identity, kde superhrdinové nejsou takoví skautíci, jak se na první zdá. Krom toho se Boris podíval i na druhý díl temného Sweeth Tootha. Michal Tesáček prozradí, jak dopadla komiksová podoba Gaimanova románu Nikdenikde. A nakonec je tady ještě Martin Fajkus a jeho pohled na třetí kousek série Král, jenž byl a bude s podtitulem Zelený rytíř.

Herní zábava

Pokud jsou na vás horké letní dny jednoduše moc, pak si můžete zalézt někam do stínu a dát si nějakou tu deskoherní či videoherní zábavu. V herní rubrice na vás čeká Jakub Merc s upírskou detektivní adventurkou s RPG prvky Vampire: The Masquarade – Swansong a Karel Kališ s rubačkou Teenage Mutant Ninja Turtles s podtitulem Shredder’s Revenge.

Deskoherní rubrika se v červenci nese ve znamení Harryho Pottera. Filip Gotfrid doporučuje Rok v Bradavicích a Harry Potter: Desítka a Jakub Zahradník se podíval na zoubek záležitosti s názvem Harry Potter Sequence.

Červencové číslo Pevnosti i navzdory líným letním dnům nabízí řadu zajímavých tipů, mezi kterými si každý určitě najde to svoje.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď