Pevnost 10/2020: Podzimní nášup knih

Pomalu ale jistě se rozbíhá jedno z nejlepších ročních období – podzim. Dny se zkracující a večery jsou pěkně chladné, takže to na nějaké venkovní pobíhání už není, tudíž nastává ideální čas na to udělat si knižní zásoby, aby bylo v křesle pod peřinou a teplým nápojem v ruce co číst. A pokud tápete a nevíte po čem sáhnout, pak vám poradí říjnové číslo Pevnosti!

Filmy v době coronavirové

Se sledováním filmů v kině to vpravdě stále není žádná sláva, ale to nezabrání členům pevnostní hlídky, konkrétně třeba komiksovému odborníkovi Pepovi Horkému, v tom, aby vás vybavil kupou zajímavých informací o jedné z nejoblíbenějších ženských superhrdinek – Wonder Woman. Dozvíte se vše o jejím původu a vývoji až do podoby v jaké jí známe dnes. A co si budeme říkat, za současnou popularitou téhle hrdinky v našich luzích a hájích stojí hlavně právě filmové zpracování téhle půvabné Amazonky v podání sympatické Gal Gadot. Nyní se někdy v budoucnu – až coronavirus dá – můžeme těšit na druhý filmový kousek s názvem WW8. A na co se v něm můžete těšit, ptáte se? Inu, to vám napráší nikdo jiný než Pepa Horkejch.

Ale nebojte, ani tentokrát nechybí pár filmových tipů. Pokud máte nervy z oceli a pro strach uděláno, můžete s Jakubem Mercem navštívit Chatu. Michal Tesáček vám povypráví o druhé Chůvě na zabití a s Mulan se do boje vydala Kateřina Stupková. Případně můžete vsadit na Nové mutanty, k nimž se přidala Vendula Kreplová. Pro náročnější diváky je tady Tenet (Kateřina Wimmerová) nebo seriálová novinka Vychováni vlky (Daniel Storch).

Fantastický říjen

V říjnovém čísle se můžete těšit třeba na slovenského hrdinu Juru Jánošíka, protože Svetozár Olovrant vydal druhý výživný román o dobrodružstvích tohoto zbojníka s názvem Juraj Jánošík a parní templ. A věřte, že tohle nebude žádná nudná hodina historie. Pokud nevěříte mně, pak určitě budete věřit všemocnému králi Pevnosti Martinu Fajkusovi, který jako bonus přibalil i rozhovor se samotným autorem.

Frčeli jste na příbězích o Katniss? Pak nastražte ušiska, protože Kateřina Stupková vám napráší všechno podstatné o prequelu k Hunger Games Balada o ptácích a hadech (Suzanne Collinsová). A jak všichni jistě víte, Kačka je víc než zběhlá v žánru Young Adult, proto si připravila také Pána čarodějů od české spisovatelky Petry Slovákové. Na náročnější čtenáře čeká Wojta Běhounek s Čaropisci od Roberta Jacksona Bennetta. Ano, toho Bennetta, jehož v naší malé kotlince známe především z trilogie Božská města! Milovníci akce se mohou připojit třeba k Borisi Hokrovi, který se podíval na novinku ze světa Warhammeru Malekithovu zhoubu od Williama Kinga, nebo k Martinu Bečvářovi při cestě na Půlnoční frontu (David Alan Mack) a hledání Zmizelých (Benedict Jacka) ve světě Alexe Veruse.

A kdyby se vám zdálo, že je toho fantasy málo, tak můžete zavítat do povídkové rubriky, kde na vás číhají Problémy na krásného od Michaely Kubíčkové.

Scifisti to mají v říjnovém čísle trochu složitější, ale přeci jen se pro ně taky něco najde. Tak třeba tady je Monika Dvořáková se Zhrouceným časem od Blakea Crouche, jehož proslavil především cyklus Městečko Pines, nebo Tomáš Dostál se space operou Tiamatin hněv (James S. A. Corey) ze série Expanze. Případně je tady ještě několik minirecenzí sci-fi – Věk supernovy (Liou Cch´-Sin), Médium (William Gibson) a Odkaz Protektorů (Jan Kotouč). A v případě nouze je tady ještě povídka Život proti zákonu od Radovana Kolbaby.

Komiksáci a komiksačky, pařemeni a pařmenky, deskovkáři a deskovkářky a historici s historičkami

Na jaké říjnové komiksy se můžete těšit? Inu, třeba takový Jakub Zahradník vám představí komiks Noelle Stevensonové s názvem Nimona pojmenovaný podle hlavní hrdinky, která je čarodějkou a dala se do učení k Ballisterovi Temnotajovi; ten by se od ní nicméně mohl učit, jak být správným záporákem. Krom toho se tenhle redaktor pustil do Načmárance (Serge Lehman) a na chvilku skáknul za členy Sebevražedného oddílu, kteří se sčuchnuli už popáté. Pokud máte rádi pohádkové hrdiny jako jsou Dorotka ze země Oz, Wendy ze Země Nezemě a Alenka z Říše divů, pak byste neměli minout Mezi světy, protože podle Kateřiny Stupkové určitě neprohloupíte. A nakonec poněkud nepovedený kousek Milada Horáková (Michal Tesáček). A kdyby vám to náhodou nestačilo, je tady ještě příloha! Tentokrát se můžete těšit na nové začátky Batmana s podtitulem Já jsem Gotham.

Ve videoherní sekci v novém čísle najdete izometrické RPG Pathfinder: Kingmaker Definitive Edition, akční Marvel´s Avengers, šílené Captain Tsubasa: Rise od New Champions (Karel Kališ) a realtimová strategie Iron Harvest (Jakub Kovář). Deskovkáři se od Jakuba Zahradníka dozví, jak se vydařil gamebook Oz (ano, hádáte správně, že se jedná o Čaroděje ze země Oz) a karetka Similo, ve které provětráte své znalosti z antické mytologie.

V říjnové lekci dějepisu čekají příběhy dvou historických osobností. Indickou královnu banditů Phúlan Déví si vzala na starost Františka Vrbenská a o vyčůraném podnikateli Rayovi Krocovi známém tím, že koupil značku McDonald´s, vám povypráví Tomáš Bandžuch.

Říjnové číslo je opět plné užitečných informací, které by vám zaručeně neměly uniknout, pokud to s fantastikou myslíte vážně! Takže šup šup do trafiky, aby na vás ještě zbylo!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď