Pevnost 1/2019: Jubilejní DVOUSTOVKA je na světě

Věřte nebo ne, ale lednová Pevnost slaví krásné a kulaté jubileum! Jedná se totiž o 200. číslo! A jak lépe oslavit takovou půvabnou cifru než pořádnou dávkou recenzí a knižních/komiksových/herních tipů za co utratit peníze, protože se těm nebohým peněženkám od přebytečné zátěže prostě pomoct musí.

Jak to všechno začalo

Co by to bylo za oslavu, kdyby se neobjevilo trochu tohoto nostalgického vzpomínání. A kdo jiný by byl k tomuto úkolu povolanější než hlavní představitel rubriky Historie a záhady Míla Linc! Ten porozpráví o všech peripetiích a strastech, jimž musel tento časopis se svou posádkou v průběhu let čelit.

Když je to takové hezké jubileum, tak to prostě chce něco extra! Milovníci české fantasy scény, splatterpunku a především Františka Kotlety by se měli něčeho chytit, protože krom recenze jeho nové knihy Řetězová reakce přispěl tento drsňák z Bruntálu svojí vlastní troškou do mlýna. Například v sekci Profíci radí se rozepsal o tom, jak mu spolupráce s jeho dcerou na knize Superholky otevřela oči ohledně literatury pro děti a mládež. A protože Kotlety není nikdy dost, je připravena povídka Strážce pevnosti, která by měla ukojit apetit každého hladového čtenáře.

Druhé povídkové čtení s názvem Procházím zemí zapomnění dodala Kristýna Sněgoňová, jejíž tvorba se v Pevnosti již několikrát objevila. Této mladé české autorce nyní vychází debutový román spadající do subžánru urban fantasy Krev pro rusalku, o němž si s autorkou popovídal sám velký šéfredaktor Martin Fajkus. Fanoušci urban fantasy si přijdou na své také u rozhovoru se  Sergejem Lukjaněnkem, s nímž si Tomáš Dostál poklábosil mimo jiné i o jeho názoru na filmová či herní zpracování knih.

Military sci-fi frčí!

Zdá se, že se čím dál tím víc do kurzu dostávají příběhy kategorie military sci-fi. Svědčí o tom například článek Tomaše Dostála o knihách s touto tématikou – série Stará flotila, román Roj (Nick Webb) a série Sektor Hirano, Hranice impéria (Jan Kotouč). Pokud holdujete trochu jinému šálku sci-fi, je právě vám určena recenze Jiřího Popiolka, který se podíval na nové vydání Enderovy hry od Orsona Scotta Carda. Do vesmíru zavítal též Jan Nohovec s hodnocením Šedé zóny (Richard Šusta) nebo Wojta Běhounek s románem Protože je nás mnoho (Dennis E. Taylor).

Fanoušci fantastiky se nemusí bát, že by ostrouhali, jelikož na ně čekají článečky specialistky na Young Adult literaturu Kateřiny Stupkové. V jednom se podívala na zoubek románu z ledových plání s názvem Klan od americké autorky Adrienne Youngové. Ve druhém případě pro změnu zavítala na jih do exotické Afriky, aby zhodnotila Děti krve a kostí (první díl trilogie Odkaz Orïši) z pera Tomi Adeyemiové.

Dáváte-li přednost příběhům s duchařskou tématikou, pak byste neměli minout Poslední dny Jacka Sparkse (Jason Arnopp), které zmapoval Wojta Běhounek. Pro ty, co by raději ženskou hrdinku, je připraveno odborné vyšetření Kůže plné stínů (Frances Hardingeová) dermatologem Martinem Bečvářem. Mysteriózně založené duše si zase přijdou na své u článku Venduly Kreplové o Městečku Pines. Redaktorka nelenila a rozebrala jak knihu, tak její seriálové zpracování.

Hurá do kina!

Shodneme se na tom, že taková márnice sama o sobě působí jako pěkně děsivé místo. A co teprve, když na pitevnu dovezou neznámé mrtvé tělo, v němž se usídlil jakýsi zplozenec pekla. Premisa zní velice slibně, ale stojí horor Ve spárech ďábla za vidění? To prozradí v recenzi Jakub Merc. Pozornost milovníků historických snímků upoutá Outlaw King s Chrisem Pinem v hlavní roli. A máte rádi komiksového hrdinu Spidermana? Tak v tom případě nesmíte minout nový animovaný film Spider-man: Paralelní světy.  

Do kin tento měsíc míří i jeden z nejoblíbenějších Transformerů žlutý čmelák Bumblebee. Podle slov Vojty Rabyniuka to vypadá na slibný kousek! Nevěříte? Však si to můžete sami velice jednoduše ověřit. Vojta je navíc odborník na slovo vzatý, protože se od něj můžete dozvědět, kde se Transformeři vlastně vzali a jaká byla jejich cesta až na filmová plátna.

Něco pro pařmeny, pařmenky a komiksové nadšence

Ani tentokrát pevnostní posádka nezapomněla na hráče počítačových her. Ti se mohou těšit například na Darksiders III., Deep Sky Derelicts nebo holohlavého Agenta č. 47 Hitmana 2. Dáváte přednost deskovým hrám a vždy jste si chtěli pořídit formuli, ale rodiče nebo drahá polovička vám ji ne a ne dovolit? Malou kompenzaci vám mohou poskytnout Rivalové, alespoň tak to tvrdí Filip Gotfrid.

Komiksoví nadšenci budou patrně vrnět blahem nad Netvorou (Marjorie M. Liu a Sana Takeda), protože to vypadá na vskutku povedený kousek. Kvalitu by měla dokazovat i skutečnost, že tento komiksový počin obdržel cenu Hugo. Za sebe osobně mohu říci, že těch pár ilustrací doprovázejících slova Martina Fajkuse vypadá vskutku luxusně. Podrobnému zkoumání se nevyhnul ani třetí díl Harley Quinn s podtitulem Červené maso, Skalpy: Zatni pěsti nebo Iko zasazený do světa Měsíčních kronik Marissy Meyerové.

A co najdete jako knižní přílohu? Tentokrát redaktoři přibalili skvělé Lovce monster od Larryho Correii!

Co říci na závěr? Snad jen popřát Pevnosti, aby ještě hodně dlouho přinášela kupu recenzí a zajímavých článků! Takže hybaj k nejbližší trafice, ať se mohou redaktoři radovat, že jejich klávesnice netrpěly zbytečně a jejich texty někdo ocení.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď