Pevnost 12/2019: Tipy jak si zpříjemnit poslední měsíc v roce

Člověk se ani nenaděje a už je tady opět hektický konec roku zahrnující úklid, nákupy, pečení, balení a další přípravy na svátky. Jakmile už je ale vše připraveno, nakoupeno, upečeno, rozbaleno a všichni příbuzní navštíveni, nastává ta zábavnější část – zasloužený odpočinek! A jak lépe jej trávit než s fajnovou knihou v ruce nebo sledováním nového filmu, protože v telce se točí jedno a to samé dokola a dokola. No jo, jak ale vybrat to pravé? S touto zapeklitou otázkou nepomůže nikdo jiný než prosincové číslo Pevnosti!

Řezník z Blavikenu

Prosincová Pevnost se nese ve znamení dvou velkých fenoménů – Zaklínače a Star Wars: Vzestup Skywalkera. Jakub Merc vás provede přehlednou filmovou historií Hvězdných válek od původní trilogie, přes tři prequelové díly až po nové snímky, které do svých chamtivých rukou převzal Disney. A samozřejmě nechybí ani zmínka o tom, na co se mohou diváci v nových Hvězdných válkách s podtitulem Vzestup Skywalkera těšit. Daniel Storch se poté zaměřil na v našich končinách velmi oblíbeného Zaklínače, jelikož v prosinci představí Netflix své seriálové zpracování příběhů o zabijákovi monster Geraltovi, čarodějce Yennefer a jejich „adoptované“ dceři Ciri. V článku se mimo jiné dozvíte, jak to s tímhle seriálovým zpracováním vlastně začalo a co lze asi tak od první série čekat.

Do kin se v prosinci také chystá Jumanji: Další level, které si na paškál vzala Vendula Kreplová. Tato redaktorka to bere všechno pěkně od začátku! Nechybí tedy informace o původním filmu s Robinem Williamsem a pokračování z roku 2017 s Dwaynem „Rockem“ Johsonem, Jackem Blackem, Kevinem Hartem a Karen Gillanovou. Pokud jste náhodou ani jeden ze zmíněných snímků neviděli, tak mi můžete věřit, že tenhle článek vás nabudí tak, že si Jumanji budete prostě chtít pustit!

A co by to bylo za Pevnost, kdyby chyběly filmové recenze? Tentokrát i můžete přečíst hodnocení Terminátora: Temný osud. A zdá se, že dle slov Jiřího Pavlovského nepatří Arnie a Linda do starého železa! Kateřina Stupková pro změnu vyrazila do nehostinných končin severských bohů. Díky ní zjistíte, že se ve Valhalle konečně blýská na pochmurné a temnější časy. Dále si můžete přečíst, jak dopadl horor Stáhni a zemřeš, hororový thriller Doktor spánek, animovaný Sněžný kluk nebo zombie komedie Zombieland 2: Rána jistoty.

Vikingové frčí

Jak se zdá, vikinské téma je vděčné a v současnosti stále frčí. Nevěříte? Pak vás třeba pevnostní redaktoři vyvedou z omylu! Viking Martin Bečvář si připravil textík o Posledním záblesku slunce od Guye Gavriela Kaye. Druhý severský válečník Michal Tesáček se soustředil na tak trochu jinou young adult od Joea Abercrombieho  Půl světa, v níž se inspirace Vikingy nezapře.

Máte rádi automechaničku Mercedes Thompsonovou od Patricie Briggsové? Pak by vás mohl zaujmout cyklus Psyové/měňavci z pera Nalini Singhové, o němž se rozepsala Monika Dvořáková, a dle jejích slov klíďo můžete začít čerstvě vydaným šestým dílem Ohnivý cejch. A určitě se nenechte zmást obálkami či názvy jednotlivých titulů, které by u někoho mohly evokovat harlekýnky nebo podřadnou červenou knihovnu!

Pokud preferuje příběhy z alternativní historie, pak určitě jukněte na Hladový národ od Venduly Brunhoferové. Ten si vzal na starost ostřílený recenzent Martin Bečvář.

Wojta Běhounek se zase přidal k poloorčí jednotce jezdící na hřbetech obřích kňourů, aby zjistil jaký je život Šedých bastardů Jonathana Frenche.

A protože do Pevnosti přispívají šikovní redaktoři s literárními ambicemi, tak se čas od času stane, že někdo z nich vydá knihu. Tentokrát se onou vyvolenou stala Michaela Merglová! Představení její prvotiny Píseň oceli dostal na starost Míla Linc, jenž ke svému článku jako bonus přidal rozhovor s touto fešnou českou nadějnou spisovatelkou.

Mezi recenzovanými tituly můžete déle najít Kulový blesk (Liou Cch’-sin), Město uprostřed noci (Charlie Jane Andersová), Proces změny (Martha Wells) a Vesmírné křižáky (Poul Anderson) – vše z žánru science fiction. Dále můžete narazit na Křížovou palbu (Štěpán Kopřiva), Houby z Yuggothu (Howard P. Lovercraft) nebo Divomor (Jessica Townsendová).

Modrá je dobrá

V komiksové rubrice čekají rovnou tři kousky od nejvyššího představitele Pevnosti – Martina Fajkuse. Tento matador se přidal k modrým obyvatelům Pandory, aby zjistil jak se to má s Avatarem s podtitulem Tsutejův příběh, který se dívá na události filmu z pohledu Tsu’teje. Dále nechybí druhé pokračování Žoldnéře: Tajemné formule od Vincenta Segrellese. A do třetice všeho dobrého je tady pokračování upírského komiksu Requiem: Upíří rytíř.

A aby se neřeklo, že se ostatní členové redakce flákají, můžete si díky nim přečíst o westernovém Sykesovi (Filip Gotfrid), čtvrtém dílu Doktora Strange (David P. Stefanovič), Kapitánovi Amerika: Hail Hydra (Jakub Zahradník) nebo třeba Gothamu Central: V rajonu šílenství (Jakub Zahradník).

Pojďte, pane, budeme si hrát!

Ve videoherní sekci tentokrát Karel Kališ s Jakubem Kovářem vyzkoušeli Gredfall, The Outer Worlds, ArmA 3: Contact a The Surge 2.

Jestli však dáváte přednost stolním hrám a chtěli jste si někdy zkusit život nějakého monstra, tak máte jedinečnou příležitost, jelikož Filip Gotfrid ozkoušel Děsnej krvák (Monster Slaghter). A jestli se mezi vámi najdou tací, kteří rádi trápí své mozkové buňky, pak se určitě podívejte na Ubongo 3D (Jakub Zahradník).

A jaká je prosincová lekce z dějepisu? Míla Linc připravil výlet do Anglie v období od 6. století do roku 1066 a Tomáš Bandžuch se podíval na zoubek Antonínu Čermákovi, který udělal politickou kariéru ve Spojených státech amerických v době prohibice.

Pevnost Plus obsahuje jako přílohu komiks o Amazonce ze stáje DC Comics – Wonder Woman 1: Znovuzrození.

A co si přečíst před spaním? Co třeba zkusit sci-fi povídku Alfreda Barsche Jen prach v ledovém vichru. Nebo snad raději fantasy? Tak v tom případě je přichystaná Právní praxe sedmnáctého věku od Zuzany Martínkové.

V prosincovém pestrém čísle si každý najde to své, takže neváhejte a vyrazte do stánku s novinami! Šup, šup ať už jste tam…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď