Alien vs Predator – film

Dlouhá cesta obou sérií (přes obrazovky herních automatů, stvoření dvoudílné počítačové legendy, vlastní knižní i komiksové řady, hned několik stolních RPG a nespočet cross-overových komiksových děl) přichází konečně na stříbrné plátno.

4:2, to je dosavadní filmová bilance dvou vesmírných monster.  Jejich společné účinkování ve filmu AvP je pastvou pro oči a kultovní povinností pro fandy ať už slintajících xenomorphů, anebo barbarských humanoidů. Pojďme se na jejich stylové setkání podívat blíže.

Střet Vetřelců a Predátorů je střetem dvou konceptů, jejichž podstata nás stále fascinuje. Oslizlý, připravený přežít kdykoliv a kdekoliv, všemu lidskému odcizený tvor stvořený v – podle mnohých – choré mysli švýcarského malíře.  Vetřelec.
Film: 1979, režíroval, Ridley Scott, v hlavní roli Sigourney Weaver…

Ohromný, na první pohled nezastavitelný lovec. Jeho ctnosti jsou opakem lidských nedostatků. Bytost z národa, který ovládl vesmír svým smyslem pro čest a osobní sílu. Predátor.
Film: 1987, režíroval John McTiernan, v hlavní roli guvernér Arnie

Obou koceptů, zpracovaných v těchto filmech, se lidská duše ve svých hlubinách bojí a chová k nim primární, zasutou úctu. Filmy se drží základního konceptu ctěného nepřítele, který zvítězí, přestaneme-li být obezřetní. Společný svět vetřelce a predátora se dočkal mnoha zpracování, které jej popsaly a rozpitvaly do posledního kamínku na každé bezvýznamné planetě. Skutečné, „oficiální“ sloučení dvou sérií však proběhlo až natočením filmu.
 
Film: 2004, Paul W.S. Anderson, v hlavních rolích Lance Henriksen a Sanaa Lathan…
Příběh AvP nemá s příběhem vetřelecké série nic společného. S příběhem predátorských filmů má zachovanou základní kostru lovce na stopě ultimátní kořisti.

Každých sto let už od počátku lidské civilizace přilétají predátoři na naši modrou planetu, kde kdysi zřídili izolovaná vetřelčí hnízda. Jediné funčkní hnízdo připravené k Lovu, které na Zemi zbylo (kdykoliv se totiž při Lovu cokoliv pokazí, Predátoři hnízdo odpálí, aby nic nepřežilo), leží na osamělém ostrově za linií arktického ledu. Právě 10.10.2004 se pyramidální budova aktivuje a začne elektrickými šoky rozehřívat a probouzet svůj hrůzný poklad – vetřelčí královnu, připravenou klást vejce.

Weyland Corporation, vlastněná Charlesem Bishopem Weylandem (mimochodem odborníkem na hi-tech a robotiku), dostane ze svého satelitu nad Severním mořem snímky zdrojů tepla dva tisíce stop pod ledem.  Ve stejný den přilétá predátorská loď a plasmovým dělem propaluje v ledu tunel směřující k zamrzlé pyramidě. Tři lovci, kteří mají dokázat svou čest a odnést si Znamení válečníka, se vydávají na cestu… A v pyramidě už mezitím padly první lidské oběti a z jejich těl se klubou první vetřelci.

Pan Anderson stál při přípravě scénáře před velkými problémy. Musel vysvětlit fungování a zásady životního cyklu vetřelce, stejně tak jako kodex a chápání predátorů, čili všechny základní věci, které sice všichni fandové znají, ale nejen ti budou sedět v kinech na AvP. Dilema, kolik času může filmu ubrat vysvětlování, bylo vyřešeno velmi elegantně – postavy o problémech nemluví, ale příběh je přesto odhaluje. Scénář skáče po třech dějových rovinách, od predátorů k lidem přes královnu a zase zpátky, takže bez zbytečného vysvětlování ukazuje vše potřebné. Další problém spočíval ve vybalancování sil protivníků. Kdyby byli predátoři takoví zabijáci jako v předlohách, skončil by příběh prvním setkáním s lidmi. Ale v novém filmu dva ze tří predátorů zemřou v druhé třetině filmu, a to „rukou“ vetřelců. Lidé jsou tu spíše ječícími hromádkami masa a krve. Umírají rychle a efektně, i když krve je zde oproti vetřelecké sérii málo a akce je zase oproti predátorské sérii dost pomalá.

Dokonale zde chybí hororové prvky. Všechno je podřízeno akci. Zaznamenal jsem celkem dva lekací a jeden napínavý moment. Tyto letmé hororové záškuby nemění nic na tom, že je celek čistě akční záležitost. Snaha vybalancovat síly mimozemšťanů došla tak daleko, že predátoři mohou zabíjet neviditelnými zbraněmi a na blízko bojovat neviditelní s každým (podle kodexu nesmí s hlavní kořistí bojovat neviditelní, což platí alespoň u vetřelců… i když proti nim je neviditelnost zbytečná.). Vetřelci zase dostali do vínku extrémně rychlou inkubaci – co trvalo v prvním díle dva dny, trvá tady odhadem deset minut.

Příběh se nám v prostředku filmu naprosto vytrácí a mění se v bezpředmětné pobíhání černými koridory měnící se pyramidy, sem tam proložené natrefením na vetřelce nebo jiným zdržováním, čímž dojde ke střetu s pronásledujícím predátorem. Naštěstí se vše dobré vrací v záblescích těsně před koncem, kdy nám jedna z postav (archeolog se sympatickým jménem Sebastian J) přečte z hieroglyfů historii původu pyramid…

O původu ani jedné z ras se film nezmiňuje, takže tento mýtus zůstává nejasný (je mnoho spekulací, mimochodem nejpravděpodobnější je verze dvou ras bojujících kdysi proti sobě – biotechnologické a čistě technické. Biotechnologická stvořila vetřelce, technická měla jako otroky barbarské predátory a ti ji ovládli zevnitř. Nakonec zůstali jen bestiální posluhovači dvou prastarých ras, jedni s genetickým a druzí s technologickým dědictvím svých tvůrců/pánů). Navíc zde funguje klišé ženy, které je uznán statut válečníka, a dokonce scénáristé připravili hned trojitou cestu pro pokračování…

Film by měl mít v titulu nikoliv Alien vs Predtor, ale Aliens vs Predator 2. Vetřelci se totiž chovají spíše jako v druhém nebo čtvrtém, než jako v prvním díle. Predátor také není tím nemilosrdným, odcizeným monstrem jako v prvním díle, spíše připomíná onoho více-než-lidsky-čestného turistu z dílu druhého.

Z her, rpg a knih si toho film bere naprosté minimum. Zato zůstalo mnoho narážek například na Bishopovy hrátky si s nožem. Anderson také zvolil, dle mého názoru, zbytečně familiérní přístup ke svým hrdinům. Každému členovi výpravy k pyramidě věnuje alespoň pár vět, aby jej prokreslil a trochu prohloubil jeho charakter či pohnutky. Na co nám to ale je, pokud vzápětí během několika minut všichni jednoduše pochcípají?! Jediné dobré herecké výkony, které jsou k vidění, představují Henriksen a celkem neznámá Lathanová. I přesto, že zmíněná herečka strašlivě přehrává, její role zapadá do schématu předvídatelného příběhu velmi dobře.

Nakonec bych film doporučil všem fandům sérií, ze kterých vychází, a snad i milovníkům čisté akce či dobrodružných sci-fi. Jelikož se počítám do obou kategorií, i já si mohu k celkovému hodnocení připočítat dva až tři body navrch. Rád bych také připojil fandovské zajásání, neboť s příchodem tohoto filmu se začíná opět mluvit o Vetřelci 5 a Predátorovi 3. Podle úspěchu AvP se nejspíše v daných projektech bude pokračovat, přičemž scénář je prý už hotov. Vzhledem k tomu, že AvP je silně nízkorozpočtový film (ačkoliv na to nevypadá), ukazuje dalším dílům cestu i v tomto ohledu. Takže držme palce!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. AVP
    Ve filmu jsou jsou určité věci, nad kterými by jednomu šla hlava kolem. Když Pred usekne alienovi ocas, jeho zápěstní čepele se roztečou jak máslo na slunci, ten samý osud potká i jeho brnění když na něj kápne trocha vetřelčího acidu. Tak mi řekněte, jak je možný, že kopí se protě nerozteče a snad ani nepoškrábe i když se s ním zabíjí jak běžícím pásu… A hlavně, a to autor recenze zachytil dobře, vývoj vetřelce v lidském organismu trvá malou chvilku oproti čtyřem filmům Alien serie…. V tomto filmu to má odůvodní poněvadž se vede zápas s časem, ale pro každého kdo viděl Vetřelce 1 je to úplná blbost. Efektnost na úkor daných pravidel mi někdy leze krkem…

  2. Monology tvůrců
    “Hele, pane producente, zahlíd jsem tři slušné filmy – Věc, Hvězdnou bránu a Kostku – a napsal úžasnej scénář pro novou serii Krajních mezí.””Hele, scénáristo, jsem to přečet a je to blbý – do těch Krajních mezí to neprocpem. Ale dostal jsem výbornej nápad – ta babku jsem převzal licenci na Alieny a Predátory, tak to trochu uprav…””Ale rejžo, nemáme prachy, nevzali jsme si moc velký sousto?””Buď vklidu, ve scénáři máš sice pár nesmyslů, ale to se nemůže neprodat. Jo a nezapomeň si nechat pootevřená zadní vrátka. Třeba z toho někdy ještě uděláme pokračování…”

  3. Herci
    S hodnocením herců souhlasím, je to strašné, snad jenom, že si jednu z vedlejších (křičících) postav zahrál i Ewen Bremner známý coby Spud z Trainspottingu. Jeho skotský dialekt v tomto filmu byl hodně funny a říkali jsme si – to je borec, tohle zahrát…Jenže chyba lávky, on tak mluví i normálně :-)Celkové hodnocení: 3/10(Ve scénáři je spousta děr a kdykoliv o nich začnete přemýšlet, hodnocení filmu tratí bod. A například honička v pyramidě, kdy se chlapec a slečna s Predátorem v zádech zastaví, aby počkali deset minut, než se přestaví okolní místností jako v Kostce, je k smíchu, přestože se tváří smrtelně vážně 🙂

  4. no fakt je, že se týče efektů, tak je to oproti vetřelci 4 krok zpátky. Zkrátka scény jsou tak rychlé, že v nich není pro jistotu nic vidět. Navíc se kameramanovi občas dost třesou ruce (to je další efekt, který má zakrýt vady.) Ale bavil jsem se dobře to je fakt. Jenže když jsem začal myslet, tak to bylo horší, to je taky fakt.

  5. Dva pohledy
    Na jedné straně by se dalo říct, že film je béčková čistá akce ne áčkový, vycizelovaný horor, takže to s předchozími filmy série nelze srovnávat a taky že to samo o sobě ještě není důvodem k odsouzení. Že pokud to budeme hodnotit jako béčkový film, není to zas tak špatné a některé momenty (wrestling predátor vs. vetřelec) jsou vcelku podařené a nenáročný divák se pravděpodobně dobře pobaví. Na druhé straně ale by se ale dalo namítnout, že velkolepý a ambiciozní námět o boji dvou vesmírných ras prostě nesnese béčkové zpracování, že ani na béčkový standard to není nic moc, že scénář je logicky děravý jak polské dálnice a myšlenkově chudý jak rosničky na Nově a hlavně že netalentovaný řemeslník Anderson vlastně “zneuctil” obě legendy.

  6. neserte sa s logikou. je to krasne. to ze oproti stvorke votrelcovi su efekty o krok spat je blbost….a myslienka a scenar aliena a predatora samotnych nie je tiez ziadne epicke dielo…tak neviem preco sa seriete…inkubacna doba je ina jak v alienovi, aj samotny ALIEN je ale iny…len si pozrite jak vyzeral v jednotke…snad by ste nechceli taky pseudokostym a cakanie 2 dni na vyliahnutie, zatial co by predator trebars supal zemiaky…?…abo co by robil kym by sa to vyliahlo….??…to by bola teda nuda, to vam poviem…

  7. Teď jsem to zhlédnul a musím říct, že i když všechny recenze a komentáře spíše kritizovaly, zase tak hrozné to nebylo. Divák holt nesmí čekat žádné herecké výkony, ale jako akce to ujde. Vetřelci se podobají těm ze čtyřky a Predátoři jsou i celkem lidští. Jinak se ale můžeme setkat s množstvím kopírovaných scén, například vetřelčí hnízdo z dvojky včetně zabij mě, je to ve mě. To už tady bylo. Kdybych měl hodnotit: Dávám 6/10.

  8. dobry
    nahodou to bylo dobrý a konec ještě lepší, docela rychle predatoři zařvali .o)) nepamatuju poslední dobou tenhle žánr takhle dobrej .o)

  9. to kenobi
    ty efekty jsou horší, vyjmenuj mi jedinou scénu z tohoto filmu, která se dá srovnávat k smrtelně poetické části s plavajícími vetřelci ze V4a navíc tam byly zmrzlý i dospělý vetřelci, takže to líhnutí mohli klidně natáhnout,a že nebyl v poslední době podobně dobrý film? Tak si počkejte na residenst evil2, tomu říkám dobrej film, i když je to taky béčko.

  10. .
    Film není tak špatnej, je i docela dobrej, ale prostě doba starejch vetřelců a predátorů je pryč. Škoda.

  11. Mě se ten film docela líbil… není špatný, pár chybek má, ale to člověk musí nějak překousnout… jako sice docela nechápu třeba jak když Predátor držel toho bohatýho chlápka a chtěl ho zabít, tak když se podíval “Aliením” pohledem, tak uviděl v něm vetřelce… možná ho měl už dřív, ale zajímalo by mě jak ho dostal… mno ale jinak se mi to líbilo, ale musím to ve své mysli odsunout rozhodně na jinou kolej než Predátor 1 a 2 a Alien, Aliens, Alien 3 a Alien: Ressurection

  12. Mě se ten film docela líbil… není špatný, pár chybek má, ale to člověk musí nějak překousnout… jako sice docela nechápu třeba jak když Predátor držel toho bohatýho chlápka a chtěl ho zabít, tak když se podíval “Aliením” pohledem, tak uviděl v něm vetřelce… možná ho měl už dřív, ale zajímalo by mě jak ho dostal… mno ale jinak se mi to líbilo, ale musím to ve své mysli odsunout rozhodně na jinou kolej než Predátor 1 a 2 a Alien, Aliens, Alien 3 a Alien: Ressurection

  13. Arclite: Predator neuvidel vetrelce, ale rakovinu plic a nezabil ho, protoze ho shledal “nehodnym”. …..Ovsem takove podpaleni lecco zmeni :))))))

  14. Re: AVP
    Ste lamy,podle vydaju kterej ten mel by se to teoreticky nedalo srovnavat s predeslyma 4 !!Na to ze na to meli tak malo penez to udelaly SUPER!Fil nemuzete soudit podle efektu!Doba skraceni inkubace muze byt proste prosta evoluce,nebo jim udelali naky upravy predatori ale by se rychlej lihli aby tza skouskadospelosti nebyla tak lehka,dycky je naky vysvetleni tak neserte!!

  15. to akacko
    otázka je proč to udělali tak levný.Podle mne je jak alien tak predator název, který se prodá.Podle mne se z toho námětu dal udělat opravdu skvělej film, na kterej by se chodilo, jen si s tím trochu pohrát.Zkrátka mohl to být pojem, takhle vzniklo jen další béčko.

  16. docela dobrý…
    Před hodinkou jsem to viděl a docela to ušlo.Taky jsem od AvP čekal něco víc, ale vzhledem k tomu, že filmaři fakt moc peněz neměli, tak se to dá pochopit. Myslím, že když budou točit dvojku, tak bude lepší,protože podle závěrečnýho vylíhnutí predaliena, to bude zajímavější.

  17. no, tak anderson sa nechal pocut, ale to uz urcite vsetci viete, ze predatorci kralovnu nadopovali hormonmi, aby sa deticky rychlejsie liahli, takze “Akacko” ma pravdu….no a plavajuci alieni vo stvorke nie su zrovna prijemnym prekvapenim pre fandov tradicnych alienov….cus…

  18. shit
    tenhle film je hotova mizerie a reci, ze jde prece o oddychove becko, nejsou na miste. Je to ukazokove przeni legendy, rezisersky a scenaristicky neum a typicka ukazka toho, ze Americani jsou schopni davat dohromady skutecne ohavne prisernosti. 3/10

Zveřejnit odpověď