Jak si užít fantastické Vánoce (anketa a vyhlášení soutěže)

Koncem listopadu jsem vyhlásili vánoční soutěž s jednoduchými pravidly (poslat tip na krásné prožití svátků) a lákavou cenou – románem Tovaryš od Alexe Dreschera. Ačkoliv vás daleko více lákaly klasické FP soutěže, přesto se několik krásných a originálních tipů sešlo. Rádi se tu s vámi o ně podělíme a rovněž prozradíme jméno vylosovaného vítěze. A jako bonus se můžete dozvědět, jak Vánoce slaví naše fantastické osobnosti (Vladimír Šlechta, František Kotleta, Míla Linc a další).

Kraken
Labyrint
Black Hills
Nešťastné konce
Živého mě nedostanou
Hyperion
Pískožrouti
Živí mrtví: míle a míle
Jonah Hex
Stíny Impéria
Případy Kjóko Karasumy 3
Vánoce 2010

Soutěžní odpovědi čtenářů:

Jako první dorazil tip od čtenářky Patricie Severové. Ta radí: Představit si (a v případě přebytku tvůrčích sil klidně i nějakým způsobem realizovat – výtvarně, divadelně, jako RPG apod.) scifi-fantasy betlém, neboli kdo všechno z mých oblíbených/ne­oblíbených postav přichází popřát Ježíškovi (a co se přitom může stát).

Výrobou scifistického betlému můžete klidně nahradit tradiční vánoční úklidové běsnění. Protože podle Anežky Barhoňové: Vyhnout se předvánočnímu úklidovému šílenství je základ. Organizovaný nepořádek navíc působí útulněji než blyštící se místnost, kde marně hledáte, kam jste si zase po roce ty věci uklidili… Cukroví je fajn – pokud ho nemusíte ovšem péct vy. A pod stromek je nutné přát si nějaké pěkné knížky. O štědrovečerní večeři se pořádně nacpat, někam si zalézt s knížkama od Ježicha a je to. Tak se dají Vánoce krásně přežít.

Takže neuklízet, nepéct a bavit se výrobou betlému! A pokud si pak budete chtít odpočinout, nezapomeňte, že nejlepší je to ve společnosti dobrých přátel, kteří umí vyprávět tak krásné příběhy… Čtenář Lmslaver nedá dopustit na tyto:

Dnes tady mám snad ty nejlepší. Po mé pravici popíjí z poháru víno vysoký šlachovitý chlapík se zjizveným obličejem. Kdybych jej neznal, tak bych při potkání s ním položil na zem peněženku a utekl. Nechává si říkat Koniáš, i když tuším, že to není jeho pravé jméno. Naproti mě zabral místo ramenatý muž jménem Oggerd. V obličeji se mu nehne jediný sval, až by jeden řekl, že nemůže být ani člověk. Vedle něj sedí kapitán Bathory a věnuje se údržbě pistolí. Znám snad už všechna jejich dobrodružství, ale nikdy se mi neomrzí je poslouchat stále dokola. Tak kdo dnes začne? Bude to nějaká známá historka, nebo někdo překvapí novým příběhem? Najednou někdo zabouchá na dveře. Vida, dorazil ještě někdo. Že by se zastavil JFK po nějaké nové splněné misi? Nebo že by přišla naši mužskou společnost rozzářit Tina Salo? Otevřu dveře a pohlédnu do očí chlápkovi, kterého neznám. Než stačím cokoliv říct, vtlačí se do místnosti a spustí: „Jmenuji se Richard Svátek a posílá mě Klopp Yggredd. Omlouvá se, že nemohl přijít, ale honí dnes nějaké krvelačné vlkodlaky v lesích. Tak snad nepohrdnete mou společností.“ „Jen usedni, příteli, už jsme o tobě slyšeli. Udělej si pohodlí a vyprávěj nám svůj příběh…“

Pokud chcete letos Vánoce strávit opravdu hodně netradičně, můžete se inspirovat kompletním návodem Ladislava Dvořáka a vychutnat si svátky skutečně skrz naskrz fantasticky:

Co dělat na Vánoce? Každý rok je to stejné, stromek a na něm ty svítící krámy, odporně sladké cukroví. Venku všudypřítomné bahno. Když se poštěstí, tak vánoční čvachtanda. Ještě lepší je tradiční chřipková epidemie, nedej bože prasečí! Obchodní centra praskají ve švech a člověk aby se o lidi přerazil. Teď ještě zjistit, kde co mají levnější. Támhle! Tady! Ne, tam je to lepší! Pár lidí, kterým už z toho zřejmě ruply nervy, skáče s vánočním pokřikem pod přijíždějící metro. Ti, kteří snili o tom, že chtějí jednou v životě letět, plachtí z mostů. Ti, co mají problémy se zrakem, se drží za břicho a dostávají ze sebe výbornou houbovou večeři.

Netradiční Vánoce bych si představoval trochu jinak. Co tak se na všechno vykašlat a radši se v předvánočním období pustit do hromadící se kopy knížek? Na Štědrý den pak trochu pozměníme tradice. Ráno poskládáme stromeček z knížek, pěkně je na sebe naskládáme, překryjeme. Vytvoříme si tak třeba stromeček z knih našeho oblíbeného autora. Každoroční televizní pohádky jsou pěkné, ale co si projet trochu žánrovou filmotéku? Nabídka je široká a do večera máte na co koukat. Když už je takové krásné bahno, byla by škoda nepozvat kamarády a neuspořádat bahenní olympiádu. Koledy už známe nazpamět, tak proč si neposlechnout oblíbené soundtracky k filmům? Pro ty, co preferují tvrdší hudbu, je samozřejmě potřeba připravit mix metalových songů. To sladké cukroví už leze krkem, není nad pořádně hořký zelený čaj. Pokud máme čajovou soupravu, je ideální pozvat přátele a ochutnat opravdové skvosty, které máte na Vánoce připravené. Večeři pak můžeme sníst při svíčkách a k tomu si nahlas přečíst úryvek z naší nejoblíběnější knížky. Dárky uvažte podle svého a buďte v přítomnosti vašich blízkých a přátel, strávit Vánoce s nimi a fantastikou je přece ten nejlepší zážitek.

Obyčejný, ale stoprocentně účinný recept poslal Milan Pulchart, který měl štěstí při losování a už se těší z dárečku od nakladatelství Leonardo: Nechat vše plynout v klidu, nenervovat se a užívat si tyto dny v klidu. Možná ta fantazie je právě v prožívání i těchto leckdy hektických dnů v klidné rodinné pohodě. Asi je to i věkem, už je pro mne fantastický každý další den…:-)

Lukáš Gryc poslal svůj tip na originální a milý vánoční dárek: Již pár let mám svůj předvánoční rituál. Sednu k počítači, proberu se svými oblíbenými skladbami, vyberu ty nej a umíchám z nich pohodový vánoční mix. Ten potom vypálím na CD a rozdávám jako dárek svým blízkým. Dárek je to trvanlivý, od srdce a některé opravdu potěší. Já mám zase dobrý pocit, že se aspoň jednou do roka dokopu k nějaké kreativní činnosti.

A co se tak vypravit o Vánocích za kulturou, stejně jako Jana Eisová? My letos jedeme celá rodina na muzikál Kleopatra na Boží hod. Potom se projdeme vánoční Prahou a zakončíme zážitky po cestě domů dobrou večeří v restauraci.

Čtenář Vezna se původně jen chtěl na něco zeptat, ale nakonec jsme z něj tip na fantastické Vánoce vytáhli. A stojí za to! Podle něj si máte postavit Helmův Žleb ze sněhu. A pak vzhůru na sněhovou bitku s přáteli!

Poslední tip nám zaslal Roman Randalf Kresta, kterého určitě znáte coby organizátora a fotografa z mnoha conů. V jeho receptu na fantastické Vánoce se určitě poznají všichni conů milovní fanové a vy ostatní – berte to jako inspiraci na příští rok. Protože cony opravdu nabíjí energií – vyzkoušeno redakcí na vlastní kůži. 🙂

Na šílené běsnění, které se již tradičně vyskytuje koncem roku, je potřeba se pořádně obrnit a načerpat energii. Tu začínám čerpat již koncem října na Vysočině. Ne, nejezdím tam objímat stromy, to tam má již zamluvené jistý jezevec, ale jak správně předpokládáte, zdrojem energie je Festival fantazie Speciál. Pravda, nejezdím se tam jen bavit, ale taky něco pro fanoušky udělat, třeba tuny fotek a něco málo odpřednášet, ale jejich spokojenost mě nabíjí.

Po návratu z FFS, zničen fyzicky a povznesen duševně, se vrhnu do přípravy Koprconu. Ten se před časem přesunul na konec listopadu a nyní de facto startuje scifistický advent. Součástí Koprconu je již legendární divadlo v podání fanoušků StarWars na motivy (jak jinak) StarWars, při kterém si znatelně prodloužíte život smíchem. Jak jste již mnozí zjistili na vlastní kůži, je tedy Koprcon velice pohodovým setkáním, které opět nabíjí člověka energií do dalších dnů. A nic na tom nezmění fakt, že jsem rád, když se po conu vůbec dohrabu domů a dospávám to další týden.

Na více regenerace však není čas, bo to je již na řadě Fénixcon – pro mne první con v roce, kde nic nedělám a kam se skutečně jedu jen bavit. A stejně jako v předchozích případech, setkání s kamarády je zdrojem síly pro přežití.

Finále příprav na přežití je pak klubové setkání Radegastu na tradiční oslavě Slunovratu, kdy se sejdeme s přáteli v předvánočním čase a dáme si něco dobrého na zub, posedíme, popijeme a pokecáme. A to, že jsou za pár dnů Vánoce, tak nějak neřešíme, snad jen z nějaké setrvačnosti se předají nějaké drobné dárečky. Vánoce samotné pak jen tak nějak proplavu a podvědomě toleruji s ohledem na okolí a zvyky. Jen se většinou tak trochu hodně věnuji krmení, které se povaluje všude kolem, což je nabídka, co se těžce odmítá. A následně těžce řeší…

Prostě se zbytečně nenervujte, dejte si dobrý gáblík, poseďte s přáteli a svými blízkými, pusťte si k tomu správnou muziku a ten komerční blázinec hoďte za hlavu.

Tak heavy chrismas and hard new year! 😉

Anketa mezi osobnostmi:

Poprosili jsme několik známých tváří naší fantastické scény o odpověď na otázku, jak přežít či si dokonce užít Vánoce. Inspirujte se:

Julie Nováková (spisovatelka): Nejdůležitější je přežít záplavu vánočních rodinných filmů a romantických komedií; proto nemám televizi. Správná vánoční atmosféra je v něčem jiném – tu zajistí rodina a blízcí, cukroví v podobě Millenium Falcona a Enterprise, příjemně morbidní lovecraftovské koledy, Ukradené Vánoce, Otec prasátek, vánoční speciál Doctora Who a pořádná sněhová bitva, tedy pokud nebude bahenní. Vánoce za několik posledních let jsem většinou trávila také doháněním věcí, které jsem nestihla dřív, a letos to bude podobně. A tak budu měnit autobaterii, sestavovat poličky, vnášet změny do románu a psát nové povídky. Ale není to nakonec skvělý způsob, jak strávit Vánoce? Odpočinout si od každodenní rutiny, dokončit resty z celého roku a jít spát s pocitem, že nic nenecháváte na předsevzetí do nového roku… O Vánocích jednoduše dělejte, co vás baví, a nenechte se ničím rozptýlit.

Míla Linc (spisovatel, organizátor): Odpověď je jednoduchá – konečně mám čas něco napsat a užívat si toho, že na to mám třeba tři nebo i víc dnů a ne jenom pár minut někdy večer, takže přežívám je díky tomu, že si hraju na pracanta :-). Aspoň jednou za rok; letos to vychází akorát na víkend, žádné volno nebude, takže tentokrát je to přežití na vážkách…

Vladimír Šlechta (spisovatel): Na jaře roku 1984 jsem se oženil se svou nynější manželkou, což byl vynikající počin. O půl roku později jsme se dohodli, že si na Vánoce nebudeme dávat dárky. To byl také vynikající počin. Se svým vynálezem (Vánoce bez dárků) jsme se pochlubili známým, přátelům i kolegům a ti nás okamžitě začali nenávidět. Žádný z nich totiž nesebral tu odvahu, takže se i nadále střemhlav vrhají do rozzářených obchoďáků, tváře mají zkřivené křečí, kolem nich zuří vánoční šílenství a zvoní zvonky štěstí. Onehdy jsem potkal kolegyni, kterou jsem neviděl 20 let, a ta mi položila dvě otázky: „Pořád ještě nemáte na oknech záclony?“ a „Pořád ještě si na Vánoce nedáváte dárky?“ Poobakrát jsem jí odpověděl „NE“ a ona s pláčem utekla.

Jakub D. Kočí (spisovatel, básník, muzikant, …): Vánoce mají pro mě atmosféru rámusu (pominu-li tu nádhernou domácí pohodičku, vonící oříšky, cukroví, stromeček, pohádky, doma zpívané koledy, dárky, pospolitost…). Všechno to prodírání se davy ostatních prodírajících se lovčích darů a dárečků, nechutně agresivní reklmní kampaně, rámusící reproduktory na ulicích… br… Čili můj recept na to, jak přežít Vánoce, zní: Ať seš doma u bedny, nebo někde v chvatu, chceš si užít Vánoce? Dej do uší vatu!

František Kotleta (kultovní spisovatel): U nás na Bruntálsku se na Vánoce připravujeme už na podzim. Musíme nalovit dost srn, kamzíků a králíků, aby bylo co jíst, a nakoupit dost knih, aby bylo co číst a posléze do čeho balit cigarety a čím roztápět v krbu. Taky je potřeba mít dost lopat na odhazování sněhu a samozřejmě dost nábojů do kulovnice, kdyby náhodou Němci využili Vánoc, vrátili se a chtěli zpátky baráky, co jsme si v pětačtyřicátým právoplatně přisvojili. A když je nám velká zima, zatopíme si jednou nebo dvěma čarodějnicemi.

Jana Jůzlová (spisovatelka, redaktorka): Vánoce mám ráda. Představují pro mě příjemný, pozitivní ostrůvek světla uprostřed šedé a nevlídné středoevropské zimy. Předvánoční stres na mě nijak extra nedoléhá, úklid nedělám větší než kdykoli jindy, vymýšlení dárků mě celkem baví a zbožňuji pečení cukroví. Vlastně mám jen tři věci, které na Vánoce MUSÍ být: panák horké medoviny na předvánočních trzích, poslech „Pana Tau o Vánocích“ (v podání Jana Wericha) na Štedrý den odpoledne a knížka pod stromečkem. Cokoli dalšího je variabilní a dobrovolné.

A co na Vánoce rozhodně nesmíte? Nakladatel Michael Bronec radí: Určitě se nezavazovat, že člověk připraví nějaké publikace pro Tolkiencon, který je v půli ledna. Takže mě berte jako odstrašující příklad! 🙂

P.S: Z přiložených obálek předvánočních novinek se inspirujte, co o svátcích číst. 🙂

A jak slavíte Vánoce vy? Podělte se s ostatními o vaše tipy!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

 1. Vánoční čas
  S kamarády modeláři máme už třetím rokem na Boží hod takovou akci – 24 hodinovku, což značí slepit papírový model za 24 hodin. Začíná se mezi sedmou až desátou, povinností jsou fotoreporty v rozmezí jedné až tří hodin. Na tuhle záležitost se vždycky těším víc než na dárky. 🙂 Zatím tohle probíhá v kategorii formulí (čehož se tradičně účastním) a architektury, ale možná by nebylo od věci napřesrok spáchat nějaké scifíčko. 🙂 Modelů je na to na internetu dost a dost.

 2. to Vlcacka
  Tak to vás určitě potěší speciální vánoční modelárna, kterou plánuje Střelec. 🙂

 3. to PavlaL
  No jéje. 🙂 Jsem zvědavá úplně neskutečně. 🙂

 4. předvánoční doba
  Díky za takhle obsáhlé uveřejnění, pobavila jsem se a inspirovala u všech typů, soutěžních i nesoutěžních 🙂

  Pročítání mě přivedlo na myšlenku, jak moc se liší “předvánoční čas” podle toho, kde člověk bydlí (případně bydlí a pracuje).
  Nejsem až tak daleko od Prahy, ale když chci vidět rozsvícený strom tak se musím pořádně proběhnout (nebo riskovat na zasypané silnici), koledy jsem slyšela někde hrát snad jednou a jediný kdo tady okolo něco shání jsou houfy ptáků a divočáci, kteří nám poctivě přerývají zahradu. S cukrovím jsem ještě nezačala a pro dárky budu muset doklusat na poštu s kletrem a sáněmi. Takže pokud máte předvánoční doby ve městě po krk, doporučuji změnit prostředí 😀

 5. Slíbili jsme, že publikujeme všechny tipy. 🙂 Moc nás pobavilo, jste vynalézaví. 🙂 Já se pohybuju ve větších městech, a tam jsou blížící se Vánoce opravdu znát. Bohužel hlavně v těch obchodech, jakoby přes rok lidi nic nenakupovali a teď se vrhli naráz vyprázdnit peněženky a účty. :-/

 6. Co fungují e-shopy, ušetřím spoustu nervů:-). Poprvé po XX letech s brbláním podnikám pokus vytvořit cukroví a jsem taky dost zvědavá, co naše malá kočka bude říkat na stromeček – mám tušení, že bude lepší tam letos nevěšet baňky ani světýlka :-D.

 7. Chillmas 2010 by Lucc Bizon
  Výsledek mého letošního snažení popsaného výše v článku si můžete stáhnout a poté jím podbarvit předvánoční atmosféru. Tracklist vypisovat nebudu, stejně to málo lidem něco řekne, ale vězte, že je to opravdu pohodová atmosferická hudba ve stylech downtempo, future jazz, dub, breaks a trip hop.

  part I: http://www.mediafire.com/?0k961imz09tavwv /// part II: http://www.mediafire.com/?22l4ebmzi76ss4b

  Tak hezký poslech s přáním betelnýho Ježóra a mraků pixlí pod borovicó.

Zveřejnit odpověď