Batman končí, ať žije Batman!

Snyderův run hlavní Batmaní série v rámci univerza New 52 sice skončil před několika lety, u nás jsme se jeho závěru bohužel dočkali až před nedávnem. A tady je jeho labutí píseň.

Začalo to sovami, pokračovalo osudovými střety s Jokerem, postapokalyptickým počátkem, novým Batmanem, superpadouchy, kteří dávají nový význam slovnímu spojení „květinové děti“; a tentokrát je na řadě konec. Respektive post-konec. Prostě epilog, jaký si zaslouží každý rozmáchlý příběh. Tedy, většinou…

Téhle sérii nelze upřít, že patří mezi výjimečné. Výjimečné v tom, jakých kvalit v rámci některých knih (Sovy, Smrt rodiny, Konec hry) dosáhla. Výjimečné i v tom, jak moc jí ve druhé polovině a především v samotném závěru docházel dech. Přičemž toto shrnutí tak nějak platí i pro Epilog.

Jasně, budete rádi, že se se Snyderovou NEW 52 verzí Temného rytíře (což je v rámci NEW 52 jedna z vůbec nejlepších verzí čehokoliv) ještě jednou setkáte. Zatlačíte nostalgickou slzu při vzpomínce na celou tu cestu, kterou jste společně v rámci deseti fasciklů prošli.

A přitom se utkáte i s nějakými těmi padouchy, jako je třeba Riddler, Bane, Poison Ivy nebo Clayface, kteří se rozhodli, že to musí protagonistovi (toho času s vydatnou amnézií) vytmavit. Nebo si projdete Gothamem samotným, prostřednictvím neonoirově tónované, atmosférické a silně komorní lahůdky „Gotham je“. Nebo si s Brucem zavzpomínáte na jeho dětský „bucket list“. A nakonec se necháte navnadit na Znovuzrození, událost, která se už velkolepě rozjela i u nás.

Ale pořád je tam to ALE. Nechápejte mě špatně, i Epilog je velice povedené a zdařile nakreslené čtení, které rozhodně neurazí – na to má až příliš dobrých momentů. Jednotlivé povídky si přitom drží poměrně podobnou úroveň. Drobná pachuť přesto (možná nespravedlivě?) zůstává – a je způsobena právě tou vysokou laťkou, kterou si Snyder sám nastavil v té lepší polovině této řady. A že to byla na mainstreamový komiks pořádná výška.

Batman 10: Epilog
Scénář:
Scott Snyder, Ray Fawkes, James Tynion IV, Tom King
Kresba: ACO, Greg Capullo, Riley Rossmo
Překlad: Darek Šmíd
Vydala: Crew, 2018
Počet stran: 144
Cena: 369 Kč (paperback) / 549 Kč (pevná vazba)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď