Březnová Pevnost a 300 spartských hrdinů (PR)

Do společného projektu Franka Millera a Zacka Snydera vkládají fanoušci fantastiky po celém světě obrovské naděje – právě snímek 300: Bitva u Thermopyl by se mohl stát onou dlouho očekávanou renesancí kvalitní velkoformátové historizující podívané. Tématická linka osudů tří set spartských válečníků je leitmotivem Pevnosti na měsíc březen.

TÉMA

Bitva u průsmyku Thermopyly sice nebyla největším ozbrojeným střetem antických dob, přesto se do historie zapsala nesmazatelným inkoustem. Už jen ta romantizující představa: tři stovky nabušených spartských hrdinů se srdnatě a nečekaně dlouho brání takřka půlmilionové perské armádě, protože věří ve své poslání. Preview ke snímku 300: Bitva u Thermopyl přináší Ďuro Červenák, předlohou filmu, působivým komiksem Franka Millera a Lynn Varleyové 300, se pak zabývá Vojtěch Čepelák. A rozhodně nezapomeňte na briskní historický rozbor celého thermopylského střetu, který napsala pevnostní odbornice na dějepravu Veronika Válková.

POVÍDKY

Pavel Renčín: Jen tančí, nemluví, nespí
Inspirační zdroj této krátké povídky není zahalen žádným neproniknutelným tajemstvím, od nalezení osmnáctileté Nataschy Kampuschové, kterou únosce věznil osm a půl roku ve sklepě svého domu, dosud uteklo jen málo vody. Přesto je případ stále opředen celou řadou nejasností. Pozoruhodnou osobitou interpretaci celé události nabízí Pavel Renčín.
 
Martin Koutný: Kauza Eneth
Soukromý detektiv potkává po letech svou dávnou lásku, ale příliš příjemné shledání to není – zaplete se totiž přitom do prapodivné hry okolo klonovacích technologií…

Konstantin Šindelář: Lovci
Lovci, kteří vyšli poprvé v antologii Mlok 2004, představují v Šindelářově tvorbě určité novum. Jde o zdařilou moderní fantasy, v níž se dvojice netradičních hrdinů dostane až do samotného Pekla…

Petr Vyhlídka: Meč z Flatlandu (ukázka z knihy Edice Pevnost)
Dávno zašla sláva qwaarmorského království, kdysi neporazitelné věže a palisády se nyní samy obracejí v prach. I Connor, bard z Llanfairu, měl o Qwaarmoru své představy, které se teď perou s realitou. Idealismus ale musí pryč, vždy jsou na dohled nějací nepřátelé, kteří chtějí s nadaným mágem a válečníkem v jednom změřit své síly. Dubnová Pevnost Plus, v níž Meč z Flatlandu vyjde jako příloha, jim k tomu dá příležitost.

LITERÁRNÍ PUBLICISTIKA

České a slovenské omladině z eragonovských serverů www.alagaesie.net a www.eragon.cz se povedl vskutku husarský kousek, kterým vypálila rybník většině novinářské populace světa. Mladým čtenářům se podařilo utáhnout na exkluzivní rozhovor jednu z nejzářivějších hvězd současné fantastiky, autora Eragona a Eldesta, Christophera Paoliniho. Pro Pevnost je velkou ctí, že tento unikátní text může uveřejnit právě ona, a ještě jednou klobouk z hlavy dolů před Alagaësiany, to se nevidí každý den.
Ve fantasy ságách vám Petra Neomillnerová představí klenot dětské fantasy, Elyonovu zemi Patricka Carmana. Nechybí ani literární novinky Martina Šusta. Perly z moře fantastiky zastupuje Neuromancer, za nějž William Gibson obdržel v letech 1984 a 1985 ceny Hugo a Nebula. Samozřejmostí jsou knižní novinky spravované Wojtou Běhounkem. A za profíky již potřetí promluví Ďuro Červenák.

KNIŽNÍ RECENZE

Březnová Pevnost si vzala na paškál publikace: Poul Anderson: Stráž času, Juliet E. McKennová: Válečníkův slib, Garth Nix: Úděsné úterý, Míla Linc: Středověký svět 2, Angela Carterová: Noci v cirkuse, Hans Kneifel: Perry Rhodan/Andreas Brandhorst – Lemurie 2/3 : Probuzený spáč/ Exodus generací, Fritz Leiber: Meče proti smrti, Terry Goodkin: Fantom 1 – Přízračné legie, John Moore: Zlý princ Charlie, Marianne Curleyová: Strážci času 1 – Vyvolený, Tonke Dragtová: Planoucí lesy Venuše, Brian Azzarello, Jim Lee: Superman: Pro zítřek 1, Laurell K. Hamiltonová: Cirkus prokletých, Philip Roth: Spiknutí proti Americe. Knihou měsíce byla poté vyhlášena Říjnová země Raye Bradburyho.

FILM & LIVING FANTASY

Film
Temný obraz, Noc v muzeu, Americká kletba & filmové novinky Ďura Červenáka

DVD
Zahradník, Neviditelné zlo

Televizní seriály
Krvavá lázeň jménem Řím

Anime
Krotitelé vzdušných proudů

Reportáže
Tolkiencon 2007

LARP
Běhání ve stínech aneb Shadowrun naživo

Magie
Petra Neomillnerová a její toulky po magických kořenech tetování

Interaktivní světy
Vítek a Aila se vydávají do nitra hory, kde by měla být skryta spící loď. S pomocí antigravitačního prachu by se plavidlo mohlo vznést a dostat oba hrdiny do bezpečí, ale nikde není psáno, že se akce musí podařit…

DECH DRAKA

V příloze pro všechny RPG maniaky tentokrát narazíte na povídku Přemíra upřímných přání od Petra Jánského, psychickými poruchami v RPG se bude již podruhé zabývat Lucie Lukačovičová, o původu dobrodruhů promluví Eva Steinová. Válku o Rilond rozebere Jan Galeta, deskové hry Cartagena a Tsuro zase David Bimka. A nakonec Karel Wolf a jeho průnik do světa Warhammeru. Dobrou chuť.

… a to zdaleka není všechno!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Pán modrého meče
    A samozřejmě, u této Pevnosti vyšel také druhý díl Marsovské tetralogie Ondřeje Neffa, Pán modrého meče.

  2. Ze ON napise paty dil je uz zcela jiste nebo zcela nejiste? 🙂

  3. Pětka
    Když jsem s Ondřejem Neffem mluvil na Fénixconu, tak říkal, že do konce roku 2008 by to napsal. S tím, že by to celé opravdu uzavřel. Dokonce navrhoval, že Rada zabije 🙂

  4. asi
    Asi by měl dát nejdřív do nějakého slušného stavu “Šídlo v pytli” a konec “Čarodějova učně”. “Šídlo” nezapadá do cyklu stylem ani úrovní. Když nic jiného, tak si oba díly vyžádají důkladnou redakční práci.

Zanechat odpověď