Deset měsíců s Arcadií

Scifi příběh na pokračování Et in Arcadia Ego, který pro Fantasy Planet psal Šimon Šedivák, vycházel na našem webu deset měsíců. To je v historii portálu, který v říjnu loňského roku oslavil druhý rok obnovené existence, zatraceně dlouhá doba. Projekt si ji však stoprocentně zasloužil. Autorskou tečku (byť možná ne zcela definitivní) za Arcadií udělal Šimon, já udělám tu redakční.

Et in Arcadia Ego - obálka

Et in Arcadia Ego samozřejmě není první ani poslední původní příběh na pokračování, který na webech věnovaných fantastice kdy vycházel. Dovolím si však tvrdit, že se ostatním v mnoha ohledech vymyká. Příprava na publikaci Arcadie na FP začala pochopitelně daleko dříve než před deseti měsíci, a po celou tu dobu z Šimona sálalo to pravé nadšení tvůrce, který si plní sen. Nechtěl nabídnout čtenářům jen prostý příběh, vytvořil k němu obrovské množství dalších materiálů, že se dnes nemusíme bát nazvat Arcadii projektem. Vlastní web, různé formáty dílů ke stažení, Arcadia TV – série tematických videosekvencí, tapety, logo, plakáty, kterými se projekt prezentoval zejména na Festivalech fantazie v Chotěboři, hudební doprovod ke každé kapitole, fanstránka na Facebooku, takřka profesionálně vypadající trailery, banner, který vidíte v hlavičce FP, … To vše měl ve vlastní režii, já se pouze starala o to, aby v jednotlivých dílech bylo co nejméně gramatických chyb a aby každá část byla na webu v ten správný čas. Za tohle nadšení a péči před Šimonem smekám svůj šéfredaktorský klobouk.

Rok 2012 je pro Zemi rokem velkých změn. Třetí světová válka je na spadnutí vinnou agrese Číny proti Rusku. Státy Kanada, USA a Mexiko přestaly ze dne na den existovat a zrodila se Severoamerická Unie. Svět se za poslední tři roky stal velice nestálým místem. A do tohoto světa přichází Eridias, za doprovodu hromu a blesku se zjevuje uprostřed Američany okupované Káhiry, odhodlaný vykonat svůj monstrózní plán… (anotace)

Arcadia samozřejmě není bez chyb. Šimon je začínající mladý autor a stále se jedná o amatérský, byť výjimečný projekt, na amatérském, byť kvalitním (aspoň v to v redakci doufáme :-)) webu. Menší zájem čtenářů, než by si příběh zasloužil, podle mého zavinila hlavně překombinovanost motivů a spletitost a košatost hlavní zápletky. Autor si vybral atraktivní a čím dál aktuálnější téma (konec světa 21. 12. 2012) a zpracoval ho originálním a zajímavým způsobem. Bonusem navíc je i rozdělení jednotlivých kapitol do dnů, takže první díl se odehrává 12. 12. 2012 a každým dalším se blížíme k magickému 21. 12. Vyprávění je všechno, jen ne lineární. Šimon příběh sleduje očima mnoha postav, a ač je většina z nich poněkud schematická, každá má za sebou vlastní historii, která skvělým způsobem celý příběh dokresluje. Ocenit je nutné také pečlivou přípravu a začlenění faktů, která dílu přidávají na ambicích a mění ho z odpočinkové četby na náročnější (v tom nejlepším slova smyslu) literaturu, která daleko víc než na akci (i když i té se tu najde poměrně dost a zvláště v posledním, desátém dílu je strhující) sází na plnění hesla „nic není takové, jaké se zdá“.

A právě toto je kamenem úrazu. Šimon bezesporu má talent a Arcadií prokázal rovněž nezbytné vlastnosti každého spisovatele – trpělivost, preciznost a také to, že se nenechá malým zájmem čtenářů odradit. Ale vkládal do jednotlivých dílů až moc různých motivů, rozdílných teorií, ne zrovna jednoduchých faktů a záhad. A vše rozplétat a zodpovídat otázky začal až příliš pozdě. Dvojnásob se tento nedostatek zvýrazňuje při způsobu publikování Arcadie – jeden měsíc = jeden díl. Fakt, že na začátku každé části bylo shrnutí dosavadního děje, toho moc nezachránil.

Poměrně značná délka jednotlivých dílů byla z čtenářského hlediska asi rovněž mínusem, ale těžko to lze Šimonovi zazlívat – příběh by naopak potřeboval rozšířit, aby měl autor dostatečný prostor na rozvedení motivů a zpřehlednění zápletky. Ale koncepce publikování byla od začátku jasně daná a byla v ní symbolika (nový díl vyšel na FP vždy 21. v měsíci).

Pokud z předchozích řádků vyplynulo, že se jedná sice o povedené, ale tak překombinované a zmatené dílko, že nemá cenu se do něho pouštět, není tomu tak. Jestli jste Arcadii průběžně nečetli a máte chuť si vychutnat v rámci amatérských projektů kvalitní, originální a působivou variaci na konec světa, v níž nechybí množství překvapivých momentů a hlavně tajemný a sympatický hlavní hrdina Eridias, určitě jí dejte šanci. Přečíst si ji můžete buď tady na FP (odkazy na všechny epizody), nebo ve formátech iphone/pda či pdf na www.horizontudalosti.cz. Pokud zvolíte první možnost, můžete si u každého dílu pustit i speciálně vybraný hudební doprovod.

Na závěr pak chci ještě za celou redakci Šimonovi poděkovat za to, že si pro publikaci Arcadie vybral právě Fantasy Planet. Čtenářům děkuji za pozornost, kterou příběhu věnovali, a těm, kteří se jej rozhodnou přečíst až nyní, po publikování posledního dílu, přeji příjemnou četbu.

A jestli je toto definitivní konec Arcadie na FP? Nechejte se překvapit…

Pavla Lžičařová (šéfredaktor)

pavla.lzicaro­va@fantasypla­net.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

9 komentářů

  1. Zatím mě Arcadia míjela, ale vypadá to zajímavě. Nejspíš se do toho pustím hned jak se zbavím té hromady nepřečtených knih, co se mi nakupila během čtení Feistovy Midkemie 🙂
    Škoda jen, že to je jen buď zde na webu, nebo v PDF. Na PC se mi čte špatně a z PDF nejdou vytáhnout texty. Taakže si budu muset pomoci CTRL+c a CTRL+V, abych do dostal do txt, z kterého jen krůček k java aplikaci.
    A možná byla chyba pustit si tady epilog ^^

  2. Z PDF vytáhnout texty jdou, záleží na zdroji ze které je to převáděno, v mém případě tudíž Pages, takže by neměl být problém je prostě označit a zkopírovat. Leč pdfka jsem ze stránek smazal, nahradí je jeden velký, ucelený pdf soubor, kde bude všechno zahrnuto včetně několika nutných kontextových úprav…objeví se tam během příštího týdne 🙂

  3. Ano, je pravda že jsem nepochopil plně celou výplň jednotlivých epizod, ale i tak jsem pochopil příběh (tedy aspoň si to myslím). Velké plus je pro mě také jak do sebe zapadá realita a Eridiova realita. Potají doufám že přibudou další epizody, nebo že Šimon Šedivák aspoň ještě napíše něco podobného. Jinak i přes to že to je amatérský projekt (já bych teda lepší asi neudělal, ale budiž) si u mě vysloužil druhé místo, hned po Duně :). Teď mi zbývá už jen si epizody vytisknout a založit do knihovny.

  4. Arcadii jsem rozečetl, ale pokud se opravdu objeví v ucelené podobě, počkám si na to. Je lepší mít jeden soubor ke čtení, než se proklikávat stránkami.
    Začátek působil trošku moc konspiračně, ale postupně se to celkem slibně vyvíjelo…

  5. to: Tomáš Kunc
    NO určitě o Arcadii neslyšíte naposledy :). Tenhle měsíc začínáme velikou literární soutěž o krásnou cenu. Pracuji mimo jiné na dvou projektech: Wikia (pro lepší orientaci v pojmech, zkrátka wikipedia dělaná pro Arcadii) a Sodoma (tady o ničem mluvit nesmím :P). Jinak pokračování už mám napsané, vzniklo dříve než celá Arcadia, a není to seriál ale plnohodnotná kniha. Avšak hlavní prioritou je teď celou Arcadii zkompletovat, a případně ji pak v budoucnu pro knižní vydání celou předělat, rozvést a zjednodušit, zkrátka udělat vše proto, aby čtenář nebyl tolik zahlcen pojmy a fakty, mohl si užít příběh a více se ponořit do Eridiova světa. Z jednotlivých dílů je totiž strašně znát, že vznikaly postupně, to chci změnit, pokud by se mi poštěstilo to vydat. Větší návaznost, srozumitelnost a více obsahu (z konečné podoby bylo vyškrtáno spousty scén, aby jednotlivé díly nebyly tak obsáhlé, kolem 50 stránek – utrpěly především vztahy mezi postavami). Tudíž Arcadia bude za půl roku vypadat třeba úplně jinak. Už finální zkompletovaná seriálová verze, která bude ke stažení během několika dní bude obsahovat několik “zjednodušujících prvků”.

  6. to: Šimon Šedivák
    Teda, samé dobré zprávy! Už teď se klepu nedočkavostí na pokračování, ať už knihu nebo jen tři řádky textu. Čím více Arcadie, tím lépe! Je to opravdu skvělé čtení, i přes tu spoustu pojmů.

  7. Arcadie
    Jo a mimochodem, nedávno jsem navštívil jeden blog který vyvrátil moje podezření že Arcadie není oblíbená, ať si čísla říkájí co chtějí. Na tom blogu byla velká hádka mezi různými blogery o nějáké věci, teď už přesně nevím co, no a asi tak uprostřed té hádky tam někdo připsal: ,,Nevěřím ničemu co neřekne NOSTRODAMUS!” Takže si myslím že Arcádie nemá zase tak málo přivrženců :).

  8. Změny oproti FP verzi
    V kompletní revidované seriálové verzi je hned několik velkých změn:

    – Xhumzové byli provázání s prvními epizodami
    – role doktora Marcuse Drakea byla lehce pozměněna, aby zapadala více do příběhu
    – Dzyan už nadále nebyl nalezen na měsíci ale zamrzlý v Atlantidě (měsíc nebyl v dostatečné blízkosti země aby přežil zničení veškerého Fohatu na konci Orichalkové války. + opět zjednodušení příběhu a návaznost na Antarktický komplex)
    – byl přepracován druhý, třetí a čtvrtý díl, aby lépe navazoval na poslední epizody
    – zmizelo spousty pojmů včetně odkazů na různé projekty a výzkumy nepřímo související se samotným příběhem(např: projekt Rainbow, projekt Phoenix, Einsteinovi pokusu v projektu Philadelphia)
    – byly opraveny různé vojenské nepřesnosti týkající se letecké techniky
    – reálie týkající se pádu Mubarakovi vlády byly začleněny do příběhu k dodání větší autentičnosti
    – zmizelo jméno Marduk a nahradilo ho přízvisko Lughnas (pro lepší přehlednost)
    – sedmý díl už neobsahuje tolik nových výrazů (např: zmizel pojem Orichalcum)
    – bylo opraveno ohromné množství dalších maličkostí, výrazů, stylistických i příběhových chyb

Zveřejnit odpověď