Eureka! Vítejte ve městě snů!

V současné době nabízí americká produkce spoustu opravdu kvalitních seriálu se science fiction a fantasy tématikou, jako například Star Trek – Deep Space Nine, Battlestar Galactica, Heroes, Lost, 4400, Fringe, a není proto divu, že českému divákovi v záplavě takových skvostů občas uniknou další seriály, které, ač dosahují téměř stejných kvalit, nejsou širokému publiku zas tak známy. A právě o jednom takovém přehlíženém seriálu si dnes něco povíme…

Tam, kde lišky dávají dobrou noc…

Vítejte v Eurece, ve městě kde nic není nemožné! V tomto supertajném vědeckém zařízení žijí ty největší mozky našeho světa, pracují tu na svých projektech, experimentují a vychovávají zde své děti. Na první pohled je to městečko jako každé jiné, ale sečkejte zde pár chvil a potkáte drobotinu, co si křídami maluje na chodník matematické vzorce, výukové hologramy, super-inteligentní psy, nanoroboty, černé díry a prostorové anomálie, duchy, domy s vlastními názory a obavami, či stroje času.

Obyčejný člověk to zde nemá lehké a právě takový obyčejným člověkem je maršál Jack Carter a jeho problémová dcera Zoe, kteří se vinou nešťastné náhody ocitnou v Euréce právě ve chvíli, kdy se jeden z vědeckých experimentů vymkne kontrole. Charismatickému sympaťákovi Carterovi je nabídnuto místo zdejšího šerifa, a tak začíná série vyšetřování, eskapád, honiček a slovních přestřelek s místními vědátory. Ono totiž udržovat pořádek ve městě, kde den co den někomu nevyjde nějaký šílený experiment, dá pořádnou práci.

Zůstaň v pohodě, nech věci náhodě…

Ačkoliv se to může na první pohled zdát, Eureka není akcí nabitá epická podívaná. Ne, scénáristé Eureky šli jinou cestou a naprosto skvěle skloubili humor, napětí, dobrodružství i zajímavé charaktery a dali divákovi na stříbrném podnosu zcela vyvážené dílo, při kterém se člověk zasměje, pobaví a občas napětím zaskřípe zuby. Eureka je totiž hlavně veliká pohoda, nikdo si zde na nic nehraje a divák se u ní dokáže naprosto skvěle odreagovat a zapomenout na chvíli na všechny všední starosti. A to je právě největší lákadlo tohoto seriálu – uvolněná, pohodová atmosféra, inteligentní humor, napětí a povedené efekty, to vše v jednom dobře promíchaném koktejlu. Co víc si přát?

I mistr tesař se někdy utne…

Bohužel nic není dokonalé a u seriálu, jakým je Eureka, to platí dvojnásob. Zatímco vizuální provedení se drží vysokého standartu, kvalita hudebního doprovodu by měla dlít kdesi v temných kobkách u venezuelských telenovel. A bohužel hudba není jediným zklamáním. Hlavní zápletka táhnoucí se celou první a druhou sezónou je totiž místy až moc řídká a zoufale natahovaná, čehož si všimli i sami autoři a proto ke konci druhé a na začátku třetí sezóny trochu přitvrdili – pozdě, ale díkybohu za to!

A jaký je výsledek tohoto experimentu?

Eureka se určitě nebude líbit každému, na to je až moc různorodá. Ten, kdo hledá strhující podívanou plnou akce, přestřelek a výbuchů fotonových torpéd ať se poohlédne jinde, avšak vám, kteří hledáte napětí s velkou příměsí nadsázky, inteligentního humoru a vskutku zajímavých charakterů musím pogratulovat, jelikož jste s hledáním u konce – Eureka je město vašich snů!

75%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Eureka
    Je to celkem pěkný seriál. Je jen škoda, že je momentálně stopnutý…

  2. No dle mých informací má seriál pouze tradiční pauzu a na jaře/v létě se na obrazovku, doufejme, znovu vrátí…

  3. Ta tradiční pauza je už pěkně dlouhá…to budu muset do té doby shlédnout znovu, abych si to připomněl 🙂

  4. To je pravda, ale např. s Battlestar Galactica to bylo obdobné, nové díly se stále točí, má jich být ve třetí sezóně prý 18, což je příjemné zlepšení, předchozí sezóny byly vždy jen pouze o 12 dílech…

  5. Galacticu jsem dokoukal teprve nedávno, takže tam tu pauzu nebudu mít tak brutální

  6. Galacticu jsem dokoukal teprve nedávno, takže tam tu pauzu nebudu mít tak brutální

Zveřejnit odpověď