Eurocon 2002 – anotace přednášek: blok Pán Prstenů

Vybíráme několik anotací přednášek z programu o Pánu Prstenů na Euroconu – celoevropském setkání fanoušků fantasy a science-fiction, které se uskuteční v prvním červencovém týdenu v českém městě Chotěboři!

001
Silvie Šustrová – Chyby ve filmu Pán prstenů
Má Boromir tři ruce? Sahá elfům zábradlí ke kotníkům? Jezdí ve Středozemi auta? A zajímá to vůbec někoho? Nezdálo se vám něco ve filmu a chcete si ověřit, jestli jste měli pravdu? Přednáška s ukázkami chyb, které se ve filmu objevily a vyvrácení těch, o kterých se to pouze tvrdí. Samozřejmě nemůže chybět následná diskuse jak o chybách samotných, tak o tom, jestli na nich vůbec záleží.

057
Vít Budinský – Zrůdis Pictus – Skřeti
Skřeti – brutální a zlá stvoření, neštítící se ani těch největších odporností…
Jak ale žijí, kde se vzali, jací jsou? Temná hrozba či bezejmenní pěšáci padající pod údery hrdinova meče, tak jsou skřeti prezentováni ve většině fantasy. Nejsou ale sami národem hodným pozornosti? Jak žijí? Jak se množí? A odkud vlastně pocházejí? Na tyto otázky možná najdete odpověď na přednášce s názvem “Zrůdis Pictus – Skřeti”, bohatě doplněné obrazovými materiály.
2 hodiny

058
Ondrej Herec – Fantasy jako rodící se neomýtus
Moderná fantastika nepredpisuje jedinú “realistickú” pravdu o vesmíre. Alternatívne pohľady na svet vyjadruje najmenej v troch literárnych žánroch: sci-fi, fantasy a horore. Na úsvite dejín mýtus povznášal človeka nad náhodnosť a bezmocnosť jeho života. Fantasy sa nemôže (zväčša ani nechce) stať mýtom v pôvodnom zmysle. Obnovuje však túžbu vidieť svet ako celok a chápať jeho zmysel, aj zmysel vlastného života: smeruje k tvorbe nových mýtov. Z fantasy sa (možno) rodí nová forma – neomýtus.
1 hodina

090
Pavel Němec – Pán prstenů – filmová trilogie
Kolikrát se Společenstvem mihne Peter Jackson? Budou Dvě věže přejmenovány? Co skončilo na podlaze střižny? Jak vlastně zemře Saruman? Proč má Gandalf tak velký nos? Vypadá Eowyn jak slepice? Přijďte!
Společenstvo prstenu si úspěšně razí cestu vstříc Mordoru a napříč světovými kinosály, ale potrvá ještě dlouhý rok a půl, než bude Prsten svržen do žhavého jícnu Hory Osudu. Již tradiční přednáška přináší popis vzniku celého projektu a řadu zajímavostí z natáčení, informace o vystřižených scénách a připravovaném DVD vydání Společenstva prstenu (kam budou některé z nich znovu vkomponovány), o dalších dvou dílech a o tom, v čem se budou odchylovat od knižní předlohy, o reakcích na Společenstvo a tvůrčích záměrech režiséra Petera Jacksona. Nechybí rozsáhlý obrazový doprovod zahrnující neohrožené bijce, slizké skřety, vzrušující elfky a odulé olifanty!
2 hodiny

135
Míla Linc – Trollové, Tolkien a severská mytologie
Co o trollech nevíte, tady se dozvíte. Garantováno SFK Trollík.
Obři, trollové, panem Tolkienem nazývaní zlobři. Jaký je původ těchto podivuhodných tvorů? Odkud přicházejí, jací jsou, jak vypadají? Cesta k nim vede na sever, do říše Ódina, boha dávných vikingů. Budeme sledovat jejich stopy a třeba dojdeme k zajímavým názorům.
1 hodina

136
Petra Vladyková – Temná strana Tolkiena
Netradiční pohled na temnou stranu ve světě jednoho neobyčejného britského profesora, ale především zakladatele fantasy – Johna Ronalda Reuela Tolkiena
Přednáška (bude-li zájem s diskuzí) je zaměřena na postavení zla v Tolkienově světě. Pokusím se v ní vysvětlit některé časté omyly, které se v souvislosti se světem Středozemně objevují. Můžete se těšit na mou oblíbenou obhajobu skřetů, ovšem tentokrát pojatou ve větším. Byli-li jste dosud zarytými zastánci elfů a milovníky Gandalfa, dozvíte se o sobě (a svých oblíbencích) velmi zajímavé věci. Pan profesor se možná bude malinko vrtět v hrobě, ale vy dostanete šanci nahlédnout do netušených zákoutí Středozemského podsvětí…
1 hodina

138
Jana Kopečková + Pavel Kopeček – Riskuj ve Středozemi!
Myslíte si, že o Tolkienově světě víte opravdu hodně? Právě pro vás je tato soutěž pro tři hráče (nebo týmy) a jejich publikum ve stylu televizního Risku.
Chcete si ověřit své znalosti o Středozemi či se jen podívat, jak si se záludnými soutěžními otázkami poradí jiní odvážlivci, a povzbudit jejich snažení? Zúčastněte se tolkienovského Risku, kde budou soutěžící zodpovídat šestkrát šest otázek ze světa Středozemě i ze života autora a jeho fanoušků! Hra je koncipována jako jednokolová se šesti tématickými okruhy a podle zájmu budou moci soutěžit tři jednotlivci nebo týmy. Na nejlepší čeká – možná – nějaká pěkná cena.
1 hodina

139
Jana Kopečková – Z Valinoru do Středozemě
Povídání o (nejen) noldorských rodinách a rodinných zvycích – dávání jmén, zasnoubení, svatba, a třeba i cesta do Mandosu a zase zpátky… s poznámkou o překládání quenijských jmen do sindarštiny.
Přednáška, založená především na textech publikovaných Christopherem Tolkienem v sérii HOME, se zaměřuje na Noldor ve Valinoru a Středozemi, jejich rodiny a rody stejně jako každodenní život: Jaká jména dostávali potomci krále Finwëho a proč? Jakým způsobem si je překládali do sindarštiny, když se dostali do Středozemě? Jak si eldar volili nevěsty, jak probíhalo zasnoubení a svatba? A co příbuzenské sňatky a svazky mezi Prvorozenými a Druhorozenými? Co se stalo, když byl nějaký elf zabit – a jak se mohl vrátit do života? Povídání by mělo být doprovázeno projekcí obrázků více i méně profesionálních ilustrátorů Tolkienova díla posbíraných na internetových stránkách a zobrazujících jednotlivé (nejen) noldorské hrdiny Silmarillionu.
1 hodina

143
Ondřej Jireš + Pavel Nero Kramný – Prezentace e-magazínu Fantasy Planet
Představení největšího českého serveru o fantasy a science-fiction včetně web-speciálu o filmu Pán prstenů.
Internetový magazín Fantasy Planet – to je denní přísun recenzí a aktualit z oblasti fantasy a science-fiction. Zabývá se nejen literaturou, ale i filmy a hrami. Přijďte se podívat na naši prezentaci, kde se dozvíte o spoustě aktuálních změn a zajímavých novinkách na tomto serveru. Povídat se bude také o tom, jak se vůbec takový obrovský projekt dělá; v diskuzi s redaktory můžete pokládat všetečné otázky. Nebude chybět ani předváděčka speciálních stránek o filmu Pán Prstenů! www.fantasyplanet.cz
1 hodina

146
Michael Bronec – Počátky tolkienistů v Čechách…
O vzniku a fungování tolkienovských klubů u nás + o jejich dnešní činnosti a pořádaných akcích.
O vzniku a fungování tolkienovských klubů u nás, o jejich dnešních aktivitách a akcích, které pořádají. Jak a proč se organizují tolkienisté?
1 hodina

147
Martin Antonín – Pán Prstenů – S čím si budeme hrát…
Masová zábava v plášti Pána Prstenů začíná bujet, přijďte se seznámit. Hry, plastikové meče, kartičky. A možná i pár novinek o Dvou Věžích…
Film Pán Prstenů je fenomén, který k fantasy přitáhl pozornost širokých mas. Vyrábí se snad vše, co hrdlo spotřebitele ráčí, od Prstenu a kovových replik mečů přes skleněné poháry až k pexesům a plastikovým akčním figurkám. Dozvíte se o všem až do detailů, srdce sběratele zaplesá! A pokud budete hodní, poodhalíme i něco o Dvou Věžích…
1 hodina

Ale to není ani zdaleka všechno! Fantasy Planet, mediální partner Euroconu, Vás srdečně zve do Chotěboře!

Stránky Euroconu najdete na www.avalcon.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. ty vogis, tak na Euroconu mě čekejte! takhle hustý přednášky si nenechám ujít! ať žíje fantasy!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Můžu tam jet už teď???:)) Chudášek milášek muší čekat, jiště, jiště:( Ošklivý lidičky!

  3. Zadny text nebyl uveden – asi nekdo zmackl tlacitko Odeslat drive, nez neco napsal – to se stava…

Zanechat odpověď