Fenomén Warcraftu v komiksu a barvě! (PR)

Komiks, který se právě dostává čtenářům do ruky, tvoří jeden ze střípků mozaiky jménem Warcraft. Tato mozaika se skládá z úspěšné série tahových strategií, karetní sběratelské hry, deskové hry, spousty knih a také komiksů… a samozřejmě, především z veleúspěšné masivní online hry World of Warcraft.

Ashrbringer
Ashrbringer
w3
Ashrbringer

World of Warcrat, alias WoW, neboli též familiárně wowko, je jednou z nejrozšířenějších a nejúspěšnějších online her. Je tak úspěšná, že vytvořila nejen novou subkulturu, ale i zbrusu nová zaměstnání a druhy obchodu. Dnes už mnoho obyvatel Číny nepracuje na polích, ale sedí u počítačů a vyrábí a shání v online světě tamní komodity, aby je mohli prodat (už za skutečné peníze) zahraničním hráčům. Ve světě WoW nejsou neobvyklé ani svatby či hromadná loučení se zemřelými hráči.

World of Warcraft je prostě kult – koneckonců, byl mu věnovaný celý jeden díl South Parku, a to už něco znamená. Zážitky s Warcraftem je inspirovaný i komediální seriál Guild. A není třeba se ošklíbat nad tím, že svět WoW není reálný… zážitky a emoce, které v něm prožijete, reálné jsou.

A samozřejmě, že si takováhle ikona musela vysloužit i komiksovou sérií. Nevznikla hned, dlouho trvalo, než dali tvůrci World of Warcraft svolení, ovšem čekání se vyplatilo. Autoři komiksů se ve spolupráci s herními vývojáři snaží co nejpřesněji vystihnout a vykreslit tvář online světa. Na sérii spolupracují slavní komiksoví tvůrci (jako Walter Simonson – Thor, X-Force) a podílejí se na ní i přímo herní scenáristé. Tak je to alespoň u uzavřeného a samostatného příběhu Ashbringer. Ten napsal Micky Neilson z firmy Blizzard Entertainment, jeden z tahounů herního světa WoW, a nakreslili Ludo Lullabi (Lanfeust Quest, World of Warcraft 1) a Tony Washington. Jejich styl vnáší do fantasy vesmíru svěží nádech mangy.

V příběhu se vrátili k vzniku jednoho ze slavných herních artefaktů, meče Ashbringer, a k osudům několika legendárních postav. Pro hráče je to vysvětlení skutečností, které ovlivnily historii Azerothu, pro lidi hrou World of Warcraft nezatížené je to klasická a pořádná fantasy, příběh souboje dobra se zlem, přičemž oboje nemusí mít tak úplně jasnou podobu. Je to příběh efektní a silný a ti hodní v něm vždycky nevyhrávají.

Překladatel komiksu a herní novinář Pavel Dobrovský říká: „Při hraní online her si hráč nemusí všimnout všech příběhových částí, protože jeho pozornost je upřena jinam. Ashbringer tuto mezeru vyplňuje a dokonce víc, než by se zdálo: řada událostí naznačených ve hře je tu plně vysvětlena a komiks tak zapadá do univerza, který Blizzard ve World of Warcraft vytvořil.“

České vydání bylo konzultováno s lidmi z českých herních skupin a bylo vyvážené, aby se v něm neztratili nováčci a zároveň aby nemátlo lidi, kteří už mají se světem Warcraftu své zkušenosti.

Anotace:

Království Loraeronu si snad ani na jeden rok neodpočine. Když zrovna lidé nevyhlásí válku orkům, tak jsou to šiky nemrtvých, které roznášejí na prohnilých kopytech lidská města anebo tajemná partička bytostí z jiné dimenze, kteří nechtějí nic menšího, než převzít vládu nad světem. Válka není složena jen z odletujících hlav – válku dělají lidé. A právě osudům rytířů Řádu Stříbrné ruky, který se rozpadá na Bělostný úsvit a Šarlatové křižáky, se věnuje kniha World of Wacraft: Ashbringer. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o osudu Azerothu, se v ní dočtete.

  • Scénář: Micky Neilson
  • Kresba: Ludo Lullabi, Tony Washington
  • Formát: paperback
  • Počet stran: 136
  • Cena: 349 Kč
  • Vydala: Crew, 2011
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

  1. Pravdou je, ze jsem dosud zadny Komiks necetl pominuli ctyrlistek 🙂 zpusob kresby a zasazeni do WoW me spolu s touto recenzi presvedcili okusit něco noveho. WoW jinak nehraju, ale jsem fanouskem knizniho zpracovani. Takze snad nesklame …

  2. to Haplo
    Pozor, toto není recenze, ale promo Crwe na komiks. Nepochybujeme však, že se jedná o povedenou záležitost. 🙂

Zanechat odpověď