Geeci sobě! aneb Pomoz fandomu do masmédií i ty!

Někdy dostanete nabídku, která se neodmítá. Třeba první možnost napsat velké téma o geecích v masovém časopisu a přitom z toho zase nevyjít jako banda trotlů. Podej nám pomocnou ruku a modli se!

Geek

Už jsme to zkoušeli dřív. Pozvali jsme si média hezky do bytu, ona si nafotila ty „mediálně nejatraktivnější“ a byla z toho pohádka o nesvéprávném fanovi/fanynce, kterým jejich kostým Jar Jar Binkse ušila maminka. No, tak s tím je konec! A jestli to půjde zase do kopru, neprodáme svoje životy lacino!

A teď fakta. Měsíčník Men/Women Only se profiluje jako lifestylová zábava pro mladé městské lidi a ruku na srdce, tam patříme taky. A kde jinde zveřejnit několikastránkový materiál o nás, než ve společnosti záplavy komerce, ale taky docela geekovsky laděných textů a nápadů?

Téma zní prostě: Geeci jsou sexy!

Dobře dobře, bude to Šprti jsou sexy!, což je terminologicky ne zcela správné, ale jinak by tomu moderní městští lidé nerozuměli. Přitom jsou to právě oni, kdo sledují Big Bang Theory (jen tomu říkají Teorie velkého třesku), paří počítačové sci-fi střílečky a chodí na Avatara. Jednoduše, fantastika, a dokonce i fandom se stali mainstreamem, aniž jsme si toho pořádně stihli všimnout.

Jednotlivá témata jsou sice již zhruba rozvrženy, ale neváhejte k nim do diskuse pod tímto článkem dodávat svoje nápady a připomínky a odpovídat na následující anketu:

Kdyby vás někdo nazval geekem, budete to brát jako:

 1. urážku
 2. kompliment
 3. bude vám to jedno

A k tomu přidejte, jakou práci byste opravdu chtěli dělat (je jedno, jak je to těžké, prostě kdyby to šlo).

Taky je potřeba sestavit krátký test „Jsi geek?“, kde by bylo maximálně 10 otázek s odpověďmi a b c d, podle kterého by se poznalo, jak moc velký jste šílenec. Nezapomeňte ale, že je určen hlavně lidem, co o fantastiku jen náhodně zakopávají, tak žádný takový jako jakou hlášku říká Jesse Custer v Preacherovi 4 (Křižáci) na straně 84 vpravo dole.

Slibuji, budu to všechno číst a kdybyste se moc styděli (nestyďte!), tak můžete napsat i na můj mail vojtacepelak@seznam.cz.

Jasně, spousta z toho, co napíšete, nebude použita, bude se krátit a bude se ubližovat, ale pokud nechcete, aby to pořád bylo o nás bez nás, ale chcete zlýmu světu ukázat, že máme zuby, tak… ukažte zuby!

Jednotlivé navržené články:

Hlavní článek, kde se nastíní, proč a jak se geeci stali maistreamem a pěkně se to ukáže na filmech, hrách, seriálech atd. + box o generačních kultech jako 300, Kick-Ass a Scott Pilgrim a filmech o geecích jako Paul (toho fanům rozhodně doporučuju!). A k tomu navrhněte, co byste si představovali na titulní ilustraci, která by toto vítězství geekovské kultury pěkně vizualizovala. Podmínka: Musí tam být Sheldon z Big Bang Theory!

IT Crowd, Big Bang Theory a seriály jako hlavní současný fenomén šíření geekovské kultury do mainstreamu + box „Kdo je na řadě“ o „okrajových“ mediích jako anime, comics, wargaming.

Twilight sága jako odraz a příčina změn v ženských partnerských preferencích, a to rozhodně nikoliv jen u fanynek (tak tohle bude rvačka!!!).

Geek chic aneb oblékání geeků jako módní trend pro rozervané umělce, ale i lidi z ulice. Jak moc se to u nás rozmáhá a je vůbec nějaká skutečná fanouškovská protiváha?

Minirozhovor s českým fanem/fanynkou, kteří dělají geekovskou práci a dělají jí dobře, a to právě proto, že jsou geeci. Optimálně někdo, kdo je vidět v mainstreamu a dělá pro něj. Navrhněte někoho.

Díky všem!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

27 komentářů


 1. Názor č. 1 – geek není idiot, vynechte prosím “hip” výrazy. “Geek” je neocení a normální člověk nad nimi kroutí hlavou.

  Názor č. 2 – musíte si ujasnit věkovou skupinu kupujících. Nejde mít produkt pro všechny. Proč? Nikdo ho totiž nekoupí, nikoho nezaujme. Twilight a téma oblékání značí spíše ženské publikum ve věku 14-16 let, ale geek je převážně muž zajímající se o psaní programů a nejnovější technické vymoženosti (čili věk zhruba 15 – 30 dle inteligence a zápalu).

  Názor č. 3 – geek a fantastika nemají společného téměř nic… Jistě, v TBBT byly narážky na mnoho fantasy, jak počítačových, tak knižních. To proto, že TBBT není pouze “geek” seriál. Ta “geek” část je zastoupena tím, že hlavní hrdinové (krom Penny tedy) pracují ve vědeckém ústavu, píší programy, zkoumají nové teorie, sami je formulují a podobně.

  Názor č. 4 – dnes s papírovým časopisem uspějete jen velmi obtížně. V dnešní době lidé čtou ještě méně, než před x lety, kdy nebyly počítače vůbec a když už, často čtou právě na počítači. Samozřejmě nevím, jestli ten úmysl je, či není, článek není jednoznačně napsán, ale tak trochu to z toho vyplývá vzhledem k tomu, že internetový časopis se nejmenuje internetový časopis, ale emag. Internetový časopis je spíše pojem pro klasický časopis naskenovaný do PC a distribuovaný např. pro iPad…

  Přeji každopádně mnoho štěstí s nápadem… Já jsem použil tolikrát ošklivé slovo geek, že si jdu opláchnout pusu a vynahradit si to se svým Kindlem v kostýmu R2D2 při mdlém světle mého světelného meče.


 2. Hmm… takže tu máme lajfstajlový měsíčník (vycházející v nákladu nějakých 80k kusů), spadající do portfolia Metra, který chce udělat senzační speciál o tom, jak jsou divňáci sexy. Volejte sláva a třikrát se radujte. A nebo taky ne.

  Když pominu možné problémy, popsané v předchozím příspěvku, stále tu zůstává strašák největší – kvalita výsledného produktu. Četl jsem několik metro článků, které se dotýkaly „geekovských“ záležitostí. Kvalita ani jednoho z nich nebyla valná. Od lživých nebo překroucených informací, přes nepochopení tématu až k neschopnosti nebo zaujatosti autorů (kam se na to hrabe idnes nebo novinky).

  Výsledek pokaždé stejný – nechápavé kroucení hlavou (někdy i vztek) ze strany fanoušků. Zbytku čtenářů šly články pravděpodobně jedním okem tam, druhým ven. I při vysloveně lživých informacích si navíc nemáte komu stěžovat. Maily se vrací jako nedoručitelné nebo je prostě redakce ignoruje.

  Přeji hodně štěstí, bude potřeba. Ale neslibujte si od toho moc.

 3. standa.e
  Popravdě, osobně mi to přijde na hlavu, protože úspěch TBBT je postavený na tom, že se těm “Geekům” vysmívají z pozice “normálů”. Směšná je jejich divnost, takové malé obludárium. “A nyní vystoupí vousatá mořská paní se třemi ňadry!”
  Ale aspoň že se ti nadšení geeci dokáží smát i sami sobě.

  IT Crowd jsou v tomhle nemilosrdnější na obě strany a dává zabrat “normálům” i v jiných věcech, než neznalosti TV seriálů.

  Každopádně – mě někdo nazvat geekem, tak se tak nanejvýš pobaveně pousměju. A článek “Geek is sexy” je marnost.

 4. Chválihodná snaha. Pravděpodobně vám to stejně editor zmastí k nepoznání, ale aspoň to nebude psát někdo, kdo fakt zná jen tu TBBT.

  (Pro ostatní komentátory info o tom časopisu: Men/Woman Only je lifestylový časopis vydávaný Metrem a distribuovaný zadarmo; má “oboustrannou” strukturu – z jedné strany je “Man Only”, z druhé “Woman Only”; každé číslo má hlavní téma)

  V hlavním článku by stály za zmínku věci jako boom komiksových adaptací (které znovu popularizují komiks jako takový), počítač/internet jako fenomén (když má počítač většina mladých lidí, zaniká představa “počítačového nerda”; na netu je snadné objevit fanouškovské komunity, všechno je daleko míň uzavřené), mobilní telefony (hodně lidí, kteří sami sebe definují jako geeky jsou “early adopters”, kteří se zajímají o moderní elektroniku a hlavně mobily; na Twitteru tak každý třetí Čech).

  S tím Twillightem by vám asi pomohly fanynky někde jinde než tady 😀

  Hmm, mají vůbec geekové nějaký styl v oblékání? Obávám se, že tohle budete vařit z vody.

  Na rozhovor by se ideálně hodil někdo z redakce časopisu o hrách/fantastice/počítačích/mobilech. Střílejte do vlastních řad ;).

  Howgh, domluvila jsem. Doufám, že jsem pomohla.

 5. Čím to je, že popůlnoční příspěvky na těchto stránkách vypadají vždycky tak, jak vypadají… jakoby členové fandomu píšící v tuto hodinu byli něčím sjetí?:))

 6. to wiwi
  O JWP to vím, ale Potan taky klávesy zrovna netrefoval:)

 7. Passo
  Opravdu nevím, jak slušněji vyjádřit můj údiv ohledně výše uvedených textů i samotného článku. Pokud tě uráží spujení slov “Bože můj”, navrhni jiného boha, tedy tvého geekovského, aby zapadl do party, a já napíšu třeba “Twilight sága Tvá…”

  “Bože můj…” – opět jsem přemýšlel a na tomto výrazu jsem nenašel nic zhuleného, vulgárního nebo sprostého, milá Passo přemilá.

 8. to jwp
  “Svůj údiv”, Jirko, svůj. Jen proto, že dneska zejména zájmena kurví prakticky všichni, nemusí je kurvit i naše generace 🙂

 9. JWP
  Váš příspěvek “Bože můj” má čas 23:44.

  Já píšu o příspěvcích popůlnočních. “Čím to je, že popůlnoční příspěvky na těchto stránkách…”

  Podivovala jsem se jen nad Potalovým pacelem, nic víc:) Nemůžu za to, že neumíte číst, případně žijete ve vlastním čase, a navíc jste vztahovačný:))) Nicméně jsem ráda, že jsem Vám milá. Milý proletáři rozmilý:)

 10. Můj Bože…
  A Passo, ačkoli neumím číst (a ani psát…) , tak i přesto jste mi stále milá 🙂

 11. Pište, pište!:-)
  14 příspěvků a já si myslel, že všechny k tématu:-) No, každopádně do takového textu do mainstreamu můžete jít, jen když se můžete spolehnout i na lidi od nich. A to Honza Štěpánek z Metra rozhodně je, ostatně tiskne mi tam moje recenze na comicsy a fantastické filmy právě tak, jak je píšu (když odmyslím titulky, které sloužící editor dost často trochu zbije:-))

  Samozřejmě výsledek se určitě nebude líbit všem, už proto že geeky definuju jako fanoušky fantastiky a nerdy jako šprty a to samo si říká o válku ve fandomu!:-)

  A to nemluvím o otázce, jestli rostoucí mainstreamová obliba geekovství vlastně akorát neznamená, že se některé ve škole oblíbené děti rozhodly inspirovat Big Bang Theory a skutečný geek pořád zůstává sociálně vyloučeným. Budu asi muset oslovit nějaké sociology:-)

 12. No, když na to budu na celé myslet jako na recesi, třeba to ještě dokážu nějak vytěsnit z hlavy…

 13. Proč o nás psát článek ? Buď napíšeš, že jsme magoři a bude to pěkné obludárium a když to bude skoro popravdě tak to bude nudné. Co je zajímavého na rybářích, včelařích, nebo fandomu ? vlastně nic. Stejně budeme za magory ať napíšeš cokoliv.
  Na lifestylové časopisy kakat. Co nám to přinese ? Nic akorát Vojta dostane honorář.

 14. On styl “geek” sexy je nejmladší se už nestylizují jako EMO, ale do stylu geek ale to je jen šlupka. Jsou po pozéři – kolik vypili teplých Rebelů na FF ? Kolik dní se vydrželi nekoupat a nebo vydržet na conu plném smrdutých lidí ? Kolik hádek na život a na smrt vedli na fantasyplanet ?

 15. Oblomovovi
  Jak vidíš, tak to nefunguje.
  Srdutí lidé už dneska nikoho nerozruší.
  Musíš přijít s daleko těžším kalibrem urážek, abys dosáhl svých vytoužených pohoršených reakcí…

 16. Odvahu!:-)
  Neklesejte na duchu, přátelé:-) Musíte přestat myslet v předsudcích a být na sebe hrdí. Třeba věřím tomu, že téměř každý, kdo jede na FF, se dokáže jít osprchovat aspoň obden:-) Časy se mění a stará klišé je načase nechat za sebou.

 17. Vojtovi:
  Budou na conech kurzy sprchování a čištění zubů? 🙂
  Mohl by je vést třeba Oblomov… :))

 18. lekce slušného chování
  Já zas mohu dávati lekce ve vytříbené mluvě, vstřícném a vzájemně rezonujícím dialogu jakož i frekventanty mých přednášek naučiti argumentaci spíše obrannou a nakonec i slůvka nemravná z běžné řeči hovorové řeči se naučiti vyhazovat. Kurva, už sem to málem dopiči nedopsal… To cecám.

 19. Ale co meme psát za články, když víme, jak je obecná veřejnost blbá? Podle mě by se to mělo spíš dělat připomínámí obecně známých filmů a seriálů a třeba vysvětlit náš postoj k nim. Nebo nevim, co psat. Abysme nedopali jako emaři.

 20. Ale co meme psát za články, když víme, jak je obecná veřejnost blbá? Podle mě by se to mělo spíš dělat připomínámí obecně známých filmů a seriálů a třeba vysvětlit náš postoj k nim. Nebo nevim, co psat. Abysme nedopali jako emaři.

 21. geek, nebo nerd?
  Moje první reakce na otázku, zdali jsem geek, by byla: co přesně si představuješ pod slovem geek?
  Zaznamenal jsem totiž určité nesrovnalosti ve významu, jenž je různými lidmi tomuto slovu připisován.

  Včera jsem se proto zeptal místní (skotské) fantasačky, tedy rodilé mluvčí, jaký je rozdíl mezi ‘geek’ a ‘nerd’. Odpověď zněla (cituji): “Je-li tvým hlavním zaměřením informatika a počítače, jsi ‘geek’. Jinak jsi ‘nerd’. ‘Nerd’ je více o znalostech (knowledge). Ale v Americe to obvykle nejde moc rozlišit.”
  Přiznám se, že mně osobně to až tak nepomohlo, leč třeba někdo z vás je osvícenější.

  Dodám, že na zoufalou otázku, kam spadám coby knihovník (dnes se říká “informační specialista”, ha ha), byla reakce jednoznačná: “Tak to jsi ‘nerd’.”

  Takže až se mě někdo zeptá, je to jasné. Nejsem žádný ‘geek’. Jsem ‘nerd’. A přeberte si to, jak chcete 😀
  Ještě dodám, že k příslušnosti k “podivínům” se hrdě hlásím – koneckonců, “Why to be normal? Where’s the fun in that?”

Zanechat odpověď