GLADIÁTOR

Maximus je generálem římských vojsk a právě vybojoval velké vítězství nad Germány, které snad ukončí dlouhotrvající válku. Jediné o co Maximus stojí, je vrátit se do Hispánie za ženou a……

Maximus je generálem římských vojsk a právě vybojoval velké vítězství nad Germány, které snad ukončí dlouhotrvající válku. Jediné o co Maximus stojí, je vrátit se do Hispánie za ženou a synem. Nic z toho mu, ale nebude dopřáno. Současný císař, Marcus Aurelius, cítí, že brzy zemře. Ale nechce, aby se po jeho smrti vlády ujal syn Commodus, který je příliš ctižádostivý, zbabělý a slizký. Za to Maximus – je ten pravý. Commodus se o plánech svého otce dozví a začne podnikat nezbytné kroky – otce zavraždí a Maxima odsoudí k smrti. Generál se, ale osvobodí a pospíchá ochránit svou rodinou do daleké Hispánie. Přicháází pozdě. Navíc je zajat otrokáři a prodán do gladiátorské školy v Africe. Tu vede bývalý gladiátor Proximo. Maximus si svým efektním zabíjením získá přizeň davu a pod “profesním” jménem Španěl, se vydá společně s Proximovou gladiátorsku školu do Říma, na hry pořádané na počest nového císaře. Má jediný cíl – pomstu.

Režisér Ridley Scott (Vetřelec a Blade Runner), natočil zase velmi slušný film. Gladiátor nedosáhne rozhodně kultovnosti Blade Runnera, ale přesto stojí za vidění. Gladiátor nám příjemně připomene éru historických velkofilmů, jako Spartakus a Pád říše římské. Je vidět, že Gladiátor měl velký rozpočet. Úvodní bitva s Germány, Koloseum i kulisy Říma jsou toho jasným důkazem. Občas si sice všimnete, že triky jsou počítačové, ale nějak moc to neruší. Již zmiňovaná bitva s Germány mi trochu připomněla Spielbergova Ryana. Samostatnou kapitolou jsou pak jednotlivé souboje v aréně, mně připadaly dokonalé, někomu jinému mohou připadat například moc krvavé.

Ale přece má film své mouchy. Hlavně je moc dlouhý a to znamená nudný. Většinu kecacích scén dokázali zachránit herci svými dobrými výkony. Australan Russell Crowe musel kvůli své předchozí roli (Insider: Muž, který věděl příliš mnoho) shodit pár kil a změnit se v pravého antického hrdinu. Joaquin Phoenix (8 mm), potvrdil, že umí doopravdy hrát a na Connie Nielsenovou, v roli Commodovy sestry Lucilly, šlo taky koukat. Ale ke konci začal Gladiátor ztrácet tempo. A korunu nasadil závěrečný projev Lucilly nad Maximovým tělem. I přes drobné chyby, je Gladiátor skvělou podívanou, která připomene staré dobré filmy a já vám ho mohu vřele doporučit.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Gladiator
  Souhlasim. Pro ty, kteri se zajimaji o antickou historii a vyzivaji se v historickych filmech z dob slavy Rima, to bude urcite velice zajimava podivana. Blade(ovi) se samozrejme nevyrovna….ale i presto-doporucuji. Mimochodem – Johanka z Arku se mi libila vice, ale znate to, kazdemu se libi neco jineho…:)

 2. Nadpis
  Takové nemastné, neslané, nekořeněné. Klišé děj a špatně rozložená akce. Už kolem poloviny jsem se dost nudil. Ale je to jen můj osobní názor.

 3. Gladiator
  Musím plně souhlasit s autorem článku.Gladiátor je skvělý film který sice občas ztrácí své závratné tempo,ale v dnešní bídě je to skvost mezi skvosty.
  Po dlouhé době se objevuje film s historickou tematikou a ještě k tomu vskutku povedený.

 4. omentar
  V zasade souhlasim s autorem clanku.Film je super.Jedinymi vadami na krase je zaver nad mrtvym Maximem adost prekroucena historie.Ale to se necha snadno prekousnout.

 5. Gladiátor je naprosto GENIALNI film. Bitky ve filmu jsou fakt super, scénář má velký slabiny, ale nemůžete chtít všechno. Když chcete vskutku dokonalý film, tak se připravte na Pána prstenů, protože to bude bez pochyby splňovat vaše nároky.

 6. Nejsem vyznavačem historických velkofilmů, ale tenhle mě dokonale vtáhnul do děje. Přikláním se k názoru, že byl trochu dlouhý, ale jinak téměř dokonalý. Více kritizovat nechci, protože jsou to jen drobnosti a já nejsem filmový kritik.
  P.S.:…taky se těším na King of the rings !!!

 7. Další souhlas
  K tomu není co dodat. Kromě toho, že na filmu byla nejgeniálnější hudba, za kterou dostaly, nechápu jak oskara číňani. Proště úžasný

 8. Gladiátor? Dost dobrý!
  Film jsem viděl nejprve na PC, a to dost útržkovitě a nijak mě nenadchl. Když jsem jej ale zhlédl v klidu doma na videu, bylo to úplně něco jiného a kdyby to šlo, šel bych na něj z fleku do kina. Nebudu opakovat chválu, která na tento dobrý film už zazněla – film se mi prostě moc líbil. A že je příliš dlouhý? A který historicko-výpravný film není?! Líbí se mi trochu nečekaný závěr, ale vadil mi příliš mučednický konec – ten proslov. Jináč bezva.

Zveřejnit odpověď