Historie moderní fantasy #20: Závěr

Máte rádi návštěvy neznámých světů oživených pouze bezbřehou spisovatelskou fantazií? Chcete se zúčastnit bitev, v nichž se rozhoduje o osudech mocných říší či se na křehkých křídlech elfů proletět lesní tišinou, poznat podivná tajemství ztracených ras, ochutnat neomezenou moc vladaře nebo pocit, že jediným kouzelnickým gestem dokážete změnit okolní realitu? To vše a mnohem víc vám nabízí žánr fantasy.

S jeho pomocí můžete utéct z  šedivého světa a pokud vás omrzí cizí kraje, není nic jednoduššího, nabízí se možnost odkrýt skutečnou podstatu jednotvárného okolí, které se díky světovým tvůrcům umí z nudného místa proměnit v čarovnou říši plnou zázraků. Podobné věci vám žádný jiný žánr nenabídne, něco takového umí pouze fantasy, někdy lépe, jindy hůře, to podle síly spisovatelského talentu.

Vzestup fantasy

Přehnaně lyrický úvod máme bezpečně za sebou, citlivější povahy si setřou slzy dojetí, my ostatní se můžeme vrhnout za otázkou, jak se změnila fantasy v průběhu své moderní historie. Začátkem minulého století se o něčem jako fantasy vlastně vůbec nevědělo. Různí tvůrci se přesto bez podpory žánrových pravidel pokoušeli dát lidem možnost podívat se za hranice všedních věcí, často s podporou mýtů, pověstí či pohádek.

O moderní fantasy jako takové lze dle mého názoru mluvit až s nástupem pulpových magazínů, silou barbarskou pomáhal žánru na svět Conan a řada jiných hrdinů, s tichou podporou nesmělého hobita a dalších postav. Na přelomu 60. let si spolu s reedicí Conanových dobrodružství a především díky paperbackovému vydaní Tolkienova opusu magnum vydavatelé naštěstí uvědomili skryté možnosti a sílu fantastických příběhů. Začala se psát historie žánru, jenž si na přelomu posledního tisíciletí podmanil svět prostřednictvím filmových hitů.

Dnes můžeme s klidným srdcem rozdělovat fantasy na mnoho podžánrů, máme tu třeba high fantasy, sword and sorcery a o slovo se hlásí problematicky zařaditelný new weird. Dělení může být různé, ale sám čtenář si knihy dělí především dle jejich kvalit, na ty dobré a na ty špatné, přičemž dle osobního vkusu se tyto kategorie mohou výrazně lišit. Je tu možnost dělit fantasy rovněž na uměleckou (v zahraničí se používá termín literary fantasy, ale nerad bych vás pletl, jeho význam je přeci jen trochu jiný) a komerční (zde v poslední době vede na celé čáře high fantasy, tolkienovské stigma však v poslední době přeci jen vybledlo díky autorům jako Steve Erikson či G. R. R. Martin). Zvláště s pomocí dorůstajícího Harryho Pottera se daří také fantasy pro mládež, ať už z těch nekonečných řad reklamou tak trochu zaslepených čtenářů získá žánr byť i jen sebemenší zlomek, jistě to stálo za to. Díky panu Potterovi máme u nás možnost potkat se třeba s Garthem Nixem, další talenti budou určitě následovat.

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky se na samé špičce seznamu zahraničních bestsellerů objevil hned po vydání jedenáctý díl Jordanova Kola času, opět jeden z důkazů, že svět miluje průměrnost a vše zvláštní či výjimečné někdy s až škodolibou radostí sráží do prachu. Je však pravdou, že mezi zástupy čtenářů se naštěstí objevují i lidé, co mají pro neobvyklost pochopení. I pro tu hrstku věrných stojí za to mnohým autorům vytrvat a vytvářet cosi hodnotného, schopného přetrvat navzdory všemu a všem, buďme jim za to neskonale vděčni.

Fantasy je již dospělým žánrem, umí být laciná a podbízivá, ale i hodná akademické diskuze. Ať už máte rádi Jordana, Feista, Eddingse (v mém osobním panteonu je nenajdete, ale rozhodně jim neupírám zaslouženou pověst mistrů) či Crowleyho, Carrolla a Wolfa, v konečném důsledku je to jedno. Jde o jeden žánr se čtenáři, kteří mu jsou věrní více než kdekoli jinde. My všichni tvoříme jedno společenstvo a jak je známo, v jednotě je síla, i kdyby to byla jen ta kupní. 🙂

Post skriptum

Dvacet dílů tohoto seriálu mi konečně poskytlo vítanou možnost zbavit se pomýlených názorů, že fantasy rád nemám a přednost dávám jednoznačně science fiction. Byla to dlouhá doba a pořádný kus práce, jak se povedla, nechám jen na vašem názoru.

Díky Ondrovi Jirešovi za podporu a veškerou pomoc, Honzovi Vaňkovi Jr. za opravy četných chyb a všem, kdo mi pomáhali, byť jen jako věrní čtenáři, o to víc si toho vážím.

Historii fantasy věnuji všem múzám proradným, co hrstmi plnými radost i bolest rozdávají.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. fajn závěr, i ten Erikson tam je přimíchanej na přání :), prostě M. Šust je profík. Ne vážně, série článků o scifi a fantazii byly skvělé a je škoda, že končí. Uvidíme jestli fp vymyslí něco nového.

  2. Slzy jsem stíral, ale dojetí nebyly
    Erikson je SteveN – nezaměňovat se Stevem Ericksonem, starším autorem _literary fantasy_.”Přelomem 60. let” míníš jakou část?Chybí čárky za “mocných říší” a “tyto řádky”.

  3. Musím pochválit i za článek v Ikarii o nových angloamerických fantastických knihách a už se těším na další…

  4. Chybky
    Neboj, rozhodně si ho nepletu se Stevem Ericksonem, však sem o obou psal už ve Slovníku. Každý ví, koho jsem myslel už z kontextu, tohle jako chybu nevidím.Myslím, že přesnější by bylo “přelom 60. a 70. let”, ale já ten závěr psal ve volnějším duchu, promiň.Jo a čárky, tak ty jsem nikdy neuměl. Na to jsem expert :-)Dík.

  5. Díky za celý cyklus
    … bylo to fajn čtení, našel jsem tam inspiraci pro další loupežné výpravy do antikvariátů a knihkupectví :-)Vysoce hodnotím i obsahovou úroveň cyklu!Jen houšť a větší kapky!!! 🙂

  6. stálo za to to sledovat, opravdu stálovelice velice podařený cyklussmekám

  7. se nějak opakuješ, ne? (eštěs tam měl napsat “smekám smekám”) %)

  8. poradte prosím
    zdravím, chci vsechny pozadat o pomoc. dostala jsem ve skole za ukol vyhledat dila s tematikou teorie fantasy ma jich byt alespon deset. fantasy mam sice rada ale takovej prehled nemam takze jestli chce nekdo projevit sve znalosti a poradit mi tak at se ozve treba i na mail. mam uz Slovník autorů anglo-americké fantastiky:-))a Fantasy : encyklopedie fantastických světů, ale u toho koncim takze za jakoukoliv pomoc a voditko diky moc

  9. Nadpis neuveden [ODPOVĚDĚT]Jmeno neuvedeno – 1.12.2005 8:42:00Buzerant Incomo zde, hurááááááááá. no dovol, buzerant opravdu nejsem

  10. Re: poradte prosím
    No knížek už asi o moc víc neseženeš, snad jen Magický střípky od sapkáče obsahují hezký esej, pár let zpátky vycházely od Sapkáče články v Ikarii, tamtéž pár výtahů z J. Clutea od Adamoviče a v poslední době Vrbenská, ale ta je trochu jinde. A pak myslím na něčem dělal Neff s Adamovičem.

  11. re: poradte prosím
    dá se sehnat tuším Kdo je kdo v české scifi a možná ještě jedna na kterou si nevzpomenu

  12. Klony od Neffa obsahují taky teoretické části, no a pak je tu spoustu knih k Tolkienovy – Bestiář atd..

  13. Vsechna slava…
    – zde v zadnem pripade nikoli polni trava. Velkorysy projekt, ze ho i nekteri znami megalomani cetli s tichou uctou a pokorou.

  14. Celý cyklus se mi velmi líbil, i když by to chtělo ještě jednu kapitolu, kde by byli zařazeni spisovatelá mimo anglosaský kruh. Mám na mysli např. Michaela Endeho(Nekonečný příběh) nebo Andrzeje Sapkowskeho(Zaklínač).

Zveřejnit odpověď