Jak si vedla slovenská fantastika v roce 2001?

Nejsilnější rok v historii! Podívejme se podrobně na situaci slovenské fantastiky, která se zatím bohužel stále nedá srovnávat s tou českou (s výjimkou Istroconu a časopisu Fantázia). Knih vychází jen hrstka a těch několik píšících spisovatelů se spíše poohlíží, kdo by jim jejich práce vydal v češtině.

Pohled zpátky

V posledních letech byl zaznamenán výrazný nárůst úrovně slovenské fantastiky a její prezentace. Zásluhy patří hlavně časopisu Fantázia, vydavatelství Epos a Slovenskému syndikátu autorů fantastiky. Ten v minulém roce oslavoval desáté výročí vydávání sborníku Krutohlav. Od vydavatelství Epos se očekávalo, čím překvapí – v předminulém roce to byla první slovenská fantasy trilogie Miešanci (Pavelková, Konkol). Hned začátkem roku 2001 však přišla zpráva, pro slovenskou fantastiku nepříznivá –  toto vydavatelství přerušilo vydávání časopisu Kométa. Epos však nakonec vydal množství hlavně zahraniční fantastiky. Vydávání knížek slovenských a světových autorů kulminovalo okolo dalšího ročníku Istroconu, který dokázal, že je stále kam stoupat a že se na Slovensku dají dosáhnout výsledky evropské úrovně.
 
Romány

V roce 2001 vyšly dva romány sci-fi a fantasy. Autorská dvojice Alexandra Pavelková – Štefan Konkol představila druhý díl trilogie Miešanci, tentokrát i s podtitulem “Kláštor”. Na Slovensku byl přijat stejně tak rozporuplně jako díl první, od příjemného překvapení po zhrození. Naproti tomu Češi dávali knize v Ramaxu 6/10 a 7/10. Druhým románem byla politická sci-fi “Rezervácia ničoty” od Miloše Brnčala. Pár vět o knížce můžete najít v Interkomu, zmínka byla v Ikarii. Ve Fantázii se o této knížce bohužel nepsalo, ale malé ospravedlnění existuje – knížka není ani v seznamech vydaných knih v Knižnej revue.

Antologie

Roku 2001 vyšly tři, což je oproti minulým rokům, kdy byl pouze klasický Krutohlav, velmi příjemná změna. Ondrej Herec připravil ještě “the best” antologii Víťazný Krutohlav, která vyšla v tvrdé vazbě. Podle mne nejlepší (jeden z mých dvou tipů na Istrona) byla Mozaika rôznobežných ciest, kterou vydala autorská skupina 3Éder. Povídky Zusky Minichové, Viliama Búra a Antona Stiffela získaly výrazný ohlas i v Česku. Na Draconu se knížka vyprodala i přesto, že do té doby na ni nevyšla v Česku jediná recenze. Stiffelovi se podařil husarský kousek, když povídka “Visiaci svet” byla uveřejněná za rok knižně hned třikrát – v Krutohlavovi, Mozaike a ve sborníku z Ceny Karla Čapka “Mlok 2001” (i když v posledních dvou spolu s Minichovou, která povídce napsala odlišný závěr). Zuska zase byla největším překvapením Krutohlava. Obdržela Cenu pro nejmladší finalistku za povídku “Rieka“, s kterou postoupila do finále. Porotcům se její tvorba tak líbila, že do sborníku zařadili i další povídku “Zatmenie“. Když k tomu připočítáme umístění v Ceně Karla Čapka a již vzpomínané dvojnásobné vydání společné povídky se Stiffelem, vypadá to, že Alexandře Pavelkové, která podruhé Cenu Gustáva Reusa vyhrála, roste silná konkurence. Jako třetí dáma slovenské fantastiky se profiluje Eva Cigániková, která měla tento rok povídku ve Fantázii a v Krutohlavovi. V tomto sborníku tak byla od zástupců ženského pohlaví třetina povídek, což je velmi dobré. Jinak, stejně jako Fantázia, ani tento sborník neměl štěstí na nové autory – debutovala pouze Cigániková a Daniel Klimek. Varovným signálem je zpráva, která přelétla slovenskými SF médii koncem roku – porota se rozhodla první cenu v CGR 2001 neudělit.

Povídkové sbírky

Tento rok vyšly tři povídkové sbírky, z toho dvě od autorů, kteří nepatří do úzkých hranic sci-fi a fantasy. Peter Šulej vydal kyberpunkově se tvářící sbírku Elektronik café, kde však najdete i starší texty z CGR, které do tohoto stylu nepatří. Kyberpunkový styl je příznačný i pro Michala Hvoreckého. Jeho kniha Lovci a zberači je můj druhý typ na cenu Istron 2002. Ve Fantázii 20 je to zlatá kniha čísla se známkou 10/10, v Ramaxu jí dal Pagi 6 až 8,5/10. Kniha se i dobře prodává. Nesmíme však zapomenout ani na první knížku slovenské SF v češtině po mnoha letech (historici slovenské SF by mohli říci, kolik už jich takto vyšlo) – sbírku Prokletá přísaha Alexandry Pavelkové. Kniha má výborný ohlas, v Ramaxu získala od 8,5 do 10/10, z toho třikrát 9/10. Alexandra tak razí Slovákům cestu do Česka stejně razantně, jako ji začala razit před několika lety u slovenských vydavatelů. Je třeba připomenout ještě dvě slovenské povídky v antologii Rigor Mortis “Je dobré být mrtvý“, které napsali Červenák a Hvorecký a celkem se líbily, hlavně dílo posledně jmenovaného. Úplně na závěr roku všechny překvapila sbírka Jozefa Girovského Zubaté slnko. Obsahuje všechny jeho výborné povídky, které znáte z Fantázie či CGR, plus něco navíc. Z nejlepších autorů CGR tak chybí kniha pouze Huslicovi.

Časopisy

Zvýšení kvality na úkor snížení kvantity charakterizovalo v roce 2001 Fantázii. Vyšla čtyři čísla s pouze deseti slovenskými povídkami. Pro porovnání, jen v předcházejících číslech 15 a 16 jich je dohromady také deset. Dvě povídky vydal jen Rastislav Weber, dále tu vyšla Pavelková, Cigániková, Solivajs, Janičina, Červenák, Juris, Jedinák a Girovský. Povídky tedy měla celá píšící špička (v poslední době se odmlčel Juraj Toman a od Krutohlava nic nenapsal ani Huslica). Porvé se ve Fantázii představila jen Cigániková, Jedinák a Viktor Juris, který jako jediný debutoval. To je o dost tragičtější než snížení počtu povídek. A to je ješte jedna z Weberových z druhého místa Ceny o nejlepší fantasy a povídka od Pavelkové vítězná z CGR 2000. Nevyšly ani mikropovídky. Chybějící slovenské povídky výrazně nahradily české, kterých vyšlo šest. Slovákům se celkem dobře dařilo v českých časopisech, protože v Ikarii vyšla povídka Marka Solivajse a v Ramaxu byla potřetí v tomto roce publikovaná vítězná povídka z CGR od Pavelkové.

Non-fiction

Po dvou letech lze psát i o této kategorii ve slovenské knižně vydané sci-fi. Stejně jako tehdy, i teď je to hlavně zásluha Ondreje Herce a Národného osvetového centra. Knížce Slovenská fantastika do roku 2000, kterou napsal spolu s Milošem Ferkem, mnohé vyčítám a nejde jen o velmi, velmi okrajové připomenutí Fantázie. Přesto můžeme být rádi, že konečně někdo slovenskou sci-fi na určité úrovni zmapoval a dal jí svůj kontext. Druhou nebeletristickou knížkou je vědecko-fantastická biologie Tak ako bohovia od Gustáva Murína, což je něco jako slovenské Zakázané technologie.

Internet

Síť se stává podstatným médiem pro novou slovenskou fantastiku, informace i kvalitní texty. Je to hlavně zásluha Rastislava Webera, jehož server Fandom.sk byl dlouho jediným dobrým slovenským sci-fi webem. Výrazný úspěch dosáhla v roce 2001 jeho povídková soutěž se špatným koncem Cesta bez návratu, vítězné povídky jsou na vysoké úrovni. Vysokou úroveň, alespoň podle mého názoru, má nová internetová stránka Fantázia OnLine. Dále je třeba připomenout virtuální workshop workoholičky Alexandry Pavelkové na www.vimka.sk a internetové stránky Martiny Pilcerové, Juraje Maxona a Juraje Molčáka.
 
Fandom

Istrocon znova posunul hranice možností slovenského fandomu – tentokrát ho navštívilo až asi 800 účastníků. Události 11. září na Manhattanu znemožnily příjezd filmových hvězd ze seriálu Babylon 5, ale jeden z nejoblíbenějších sci-fi spisovatelů Harry Harrison dorazil. Istroconu se snažil konkurovat košický Kraacon. Zda sa mu to podařilo musí posoudit účastníci. V každém případě lze od tohoto conu čekat ještě velké zlepšení. Trochu upadly slovenské fanziny – pravidelně zřejmě vychází už pouze bratislavský Oppo Scifiens a hororový e-zin Hlboký hrob. V posledních číslech chyběl i fanzin pro předplatitele Fantázie Gurun.

Shrnutí
 
Celkově tedy vyšlo na Slovensku deset knih, provázaných s úzkým kruhem fanoušků science fiction. Nevylučuji, že i v dílech ostatních, hlavně mainstreamových autorů, lze nalézt větší či menší množství fantastických prvků. Deset knížek (z nich osm beletristických) znamená, že rok 2001 byl nejlepším rokem slovenské fantastiky v celé její historii. Alespoň Jozef Žarnay při své přednášce na Istroconu nenašel v jednom roce víc než pět knih.

Pohled do budoucna
 
Co se dá očekávat v nejbližší době? Tento rok už vyšly tři fantastické knížky, i když jen jedna slovenská – soubor přednášek Ondreje Herce Cyberpunk. (Ty další dvě jsou Tolkienovy Dvě věže a knížka H. P. Lovecrafta Případ doktora Charlese Warda). Téměř jistě lze předpokládat, že letos vyjde Krutohlav a třetí díl Miešanců. Fantázia chce zvýšit upadající kvantitu slovenských povídek soutěžemi “o tisícovku”, první dvě jsou zaměřeny na svět Andrzeje Sapkowského a Mars. Již povídky prvního čísla Fantázie roku 2001 naznačují, že tento rok to bude s povídkami o mnoho lepší. Nejen na netu, ale i v časopise by se měl pravidelně objevovat workshop a další rady pro autory. Všichni jsme zvědaví, co po letošním obrovském úspěchu přinese budoucí Istrocon. Dá sa předpokládat, že Slováci se neztratí ani v Česku, ať už v rámci soutěží jako CKČ nebo O nejlepší fantasy, či v časopisech a antologiích. Někdy v budoucnu si povíme o zahraniční fantastice na Slovensku v minulém roce, které též nebylo málo.

Přeložil Ondřej Jireš, Převzato z Fantázie


Poznámka redakce:

Dva slovenští spisovatelé nyní připravují k vydání své romány v češtině. Ďuro Červenák by měl vydat dvojdílnou krvavou slovanskou fantasy (povídku ze stejného prostředí naleznete v prvním čísle Pevnosti) a časem snad i povídkovou sbírku (taktéž ze stejného prostředí) pod shrnujícím názvem Černokněžník.

Dále by měla vyjít nová epizoda ze života barbara Conana, ovšem jméno autora i název si prozatím musíme nechat pro sebe.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Technické poznámky
    Nevím, jak ve slovenštině,
    ale v češtině znamená “[Ondrej Herec] dal [slovenské sci-fi] svůj kontext”, že ten kontext, který slov. SF nyní má, je (původně) Hercův

    (srov. “dal jsem jí svou košili, aby jí nebyla zima”).A není hovořit o “letošním obrovském úspěchu” Istroconu trochu předčasné? 🙂

Zveřejnit odpověď