Jane Welch je Angličanka, proboha!

V listopadovém čísle Ikarie vyšla recenze na knihu Jane Welchové Válečné runy. Když jsem si ji přečetl, musel jsem se opravdu smát. Chcete vědět proč?

Nejdřív zacituji z recenze samotné: “Od nakladatelství Fantom Print jsme si tak nějak, i přes jeho krátkou existenci, zvykli na poměrně slušnou úroveň při výběru titulů. Proto mě první díl z nového fantasy cyklu Runová trilogie i přes zřejmý pseudonym autorky a údajného překladatele z angličtiny předem nijak neděsil. Koneckonců, je to teď móda vydávat se za Anglosasa. Och, jak šeredně jsem se zmýlil…”

Ano, pan Heinrich Storch se šeredně zmýlil hlavně v představě, že Jane Welchová je pseudonym pro českou spisovatelku. Zajímavé je, jak jej něco takového mohlo napadnout. Je mi jasné, že po těch Adamech Andersech, G.P. Walkerech a R.D. Evansech si člověk nemůže být zcela jist. V recenzi se dále objevuje ještě věta – “…Autorka (mimochodem, docela rád bych se dozvěděl její pravé české jméno) bohužel opisovala…” – která má čtenáře ujistit, že autor článku odhalil skrytou pravdu. Pane Storch, není to tak. Jane Welchová je velmi známá anglická spisovatelka, hlavně v USA velmi oblíbená. Stačilo by jen trochu snahy a na internetu byste narazil na spoustu stránek, které se jí věnují. Je jich dokonce tolik, že se spojily do tzv. Web ringu. To zároveň odpovídá na otázku, proč si vydavatelství, které doposud vydávalo tituly na slušné úrovni, vybralo k českému vydání právě knihu Válečné runy (The Runes of  War, 1995)   …rozhodně pro úspěch v zámoří! Na tom není nic nepochopitelného.

Knihu jsem zatím nečetl, takže nemohu posoudit, zda Storchovo hodnocení půl hvězdičky z pěti je na místě nebo ne. Klidně mu v tomto budu věřit. Chtěl jsem pouze upozornit, že každý recenzent by se měl nejdříve informovat a nevypustit do světa své nepodložené a naprosto trapné domněnky. Navíc otištené na stránkách jediného pořádného měsíčníku o sci-fi u nás.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. recenzenti
  Poslal jsem maila do Ikarie. Byl v tom duchu, že by recenzenti (včetně pana Ríši-viz jeho recenze Krvavého pohraničí) měli být nuceni číst recenzované knihy. Jinak na recenze doporučuji RAMAX.S.

 2. Ikarie
  Bohuzel, Ikarie zacala petrit mezi neseriozni casopisy uz pred drahnou dobou. Tento trapny omyl me jen utvrzuje v tom, ze Ikarie uz neni co byvala a stala se prachsprostym komercnim casopisem plnym neuvedomelych lidi.

 3. Re: Ikarie
  Ja bych to zas tolik neprehanel, ale neco na tom rozhodne pravdy bude.

 4. GBUSA|!
  Fajn, fajn, jenom pro Nakorovu informaci: Derbyshire, kde se narodila, Somerset, kde žije, i doména .uk, kde má homepage, jsou v Anglii, tak proč by to měla být americká spisovatelka?

 5. Re: GBUSA|!
  Jo, jasně! Opravdu nehorazně jsem se přepsal. Že je angličankou samozřejmě vím. Teď má zase právo pan Storch se mi smát:o) Nadpis jsem hned opravil.

 6. Profesionalove
  I profik se nekdy utne, ale ze je profik se pozna podle toho, ze chybu prizna. Pockame si na tiskovou opravu :-).

 7. Jane Welch
  Trochu jste mě předběhli, protože senzační odhalení pravé totožnosti Jane Welch mám připravené v počítači, ale ještě jsem to nestačil poslat…
  Vše podstatné bylo řečeno (napsáno), snad jen upřesním, že populární je hlavně v Anglii, kde její zatím poslední (šestá) kniha – The Lord of Necrond – patří mezi nejprodávanější tituly. Celou “runovou” trilogii vydalo také německé nakladatelství Droemer. Pro zvídavější uvádím adresu její webové stránky – http://www.users.globalnet.co.uk/~jwelch/index.html

  A ještě perličku závěrem – podívejte se do inkriminované Ikarie na recenzi “Pozor, zlý led” knihy Jeskyně černého ledu od J.V.Jones – cituji “…šermíř je ten pan Jones velmi zručný. Jeho vypravěčské umění je postaveno…” – nic mimořádného, kdyby J.V.Jones nebyla žena! I to by nebyl moc velký problém si ověřit, rozhodně se autorka se svou ženskostí netají…

  Fantom

 8. Ještě jedna perlička
  Asi před třemi lety byla vydana sbírka povídek různých spisovatelů o Elrikovi (Moorcockův hrdina). Překlad se hemžil i věcnými chybami a překladatel bych přesvědčen, že Terry Pratchett je ženská!!!! (viz info o autorech knihy).
  A když jsem si na tuhle knihu četl recenzi v Ikarii, recenzent (myslím Vlado Ríša) pochválil překlad!!! Zřejmě jsou kamarádi 🙂

 9. Pseudonym je H. STORCH!!!!!
  Muaaaahhééééé… Mé oči pláčou! To je tak, když sám autor recenze ukrývá své skutečné jméno (=Radim Brouček, t. č. firma Wales) pod pseudonym!!!! Cooool :-)))))

 10. Re: Pseudonym je H. STORCH!!!!!
  Aha, v tom případě mi je vše jasné :o)

 11. A ještě…
  Jména příslušníků národů se píší
  s velkými počátečními písmeny.
  (“Pana Jonese” jsem si všiml a pranýřuji ve svém článku
  do nového IK, stejně jako zkomoleného názvu
  Basila.)

 12. Re: A ještě…
  Už dlouho přemlouváme lidi, kteří by nám dělali na Fantasy Planet korekturu. Zatim nikoho nemame a tak to taky podle toho vypada 🙁

 13. Storch…. Brouček…. Karafiát…. vae victis!
  Přátelé, opravdu nechápu, proč se tolik rozčilujete nad tím, jak to ten člověk zmastil, když všichni víme, co je to za paznehta a jaký recenze plodí – ačkoli musím přiznat, že mou práci ještě nikdy nepoplival 🙂

  P.S.: A kromě toho soudím, že Ikarie musí být zničena.

 14. Re: Storch…. Brouček…. Karafiát…. vae victis
  Spise si myslim, ze o tom konecne nekdo poradne napsal. A shodou okolnosti jsem to byl ja…

 15. Re: Ikarie
  Milý Nero, chápu, že si to nechceš hned při rozběhu (docela úspěšném) rozházet s kdekým, ale v případě Ikárie je pojem “neseriózní” lichotka. Na Netu by se mělo mluvit/psát slušně, ale pardon, Ikárie je v poslední taková sračka, že je mi z toho zle. Dijedu ročník a končím, nebudu investovat do něčeho tak strašného.
  jinak ta recenze nemohla vyznít dobře, Ríša nemá rád Ostravu a tamní nakladatele a fany. Bastard 🙁

 16. Re: Re: Ikarie
  Musim poznamenat, ze Nero tenhle clanek na triku nema 🙂

 17. Jiná recenze
  Na Sardenu se objevila recenze na Valečné runy od Rastislava Webera. Cit: “Neodolal som [knihu koupit]… a spravil som dobre!”
  Hodnoceni 8/10!!!!!!

 18. Zase se nic tak moc nedeje
  Ja bych z toho nedelal treti svetovou… A kdyz jste takhle vsici tak chytri, co kdybyste zalozili novy casopis, konkurenci? Po celych deset let drzim papirove Ikarii palce a obcas slaba cisla (ze jich bylo) me z miry nevyvedou…
  Risko

 19. Re: Zase se nic tak moc nedeje
  Tak presne na tomhle se uz pracuje. Chysta se casopis Ramax. Kdybys sledoval Denni zpravodajstvi, tak bys to vedel.

Zveřejnit odpověď