Krvavý trůn: Král je mrtev, ať žijí pleticháři

Shoda náhod tomu chtěla, že tyto řádky vznikají jen pár dnů po volbách, kdy jsou pleticháři – pardon, politici, ve svém živlu, a navíc se přesně neví, jestli je král (prezident) ještě vůbec naživu. Nebudeme vás však obtěžovat satirou a co nám síly stačí míříme pryč od naší politické scény, do hájemství her, kde ještě existují nějaká pravidla, úroveň a styl.

A Krvavý trůn to všechno nabízí, i když ne úplně zřetelně – ale o tom níže.

Volba šakalů

V této hře je král čerstvě mrtev, karavana fantasy dějin ale kráčí dál, a šakali se k ní pochopitelně sbíhají. Každý z nich má deset identických karet, ze kterých ale do začátku tři odloží, aby to nebylo tak úporně stejné. Ze zbytku pak v první fázi kola jednu skrytě vyloží do takzvané řady intrik, a ve fázi druhé ji buď nechá tak a přidá (si) na ni bod vlivu, nebo ji otočí a využije její akci, která spočívá v nějaké kooperaci s dalšími kartami či žetony.

Vtip je v tom, že když kartu otočí její majitel, získá tím všechny body vlivu na ní nahamouněné, ale když se jí nějak zbaví protihráč, zbydou původnímu vlastníkovi namísto žetonů jen oči pro pláč. A přijít o kartu není nijak složité, ba naopak, existuje nemalé riziko, že kvůli pravidlu „muset vykonat akci“ si ji třebas i sami odstřelíte.

Nezbývá proto než být neustále ve střehu, zvažovat všechna pro a proti a ještě se snažit odhadnout, co, jak a proč zahráli a v kterém tahu odkryjí soupeři. Přitom pravidla jsou jednoduchá, a to včetně možnosti klást karty na sebe, čímž si ale – ha ha – uvězníte žetony na uložené spodní kartě…

Mocenská loterie

Partie trvá šest kol, z čehož logicky plyne, že sedmou kartu bez užitku zahodíte. I šest zahraných karet se vám ale postará o pořádnou – byť samozřejmě přiměřenou – dávku zábavy. Jen výjimečně během jednoho kola karty pouze přibudou, nepoměrně častěji průběžně ubývají, a vy se vztekem / hořkostí / pobavením (nehodící se škrtněte dle naturelu) sledujete, jak se váš ještě před pár okamžiky geniální plán rozplývá a vytoužené body vlivu padají do společné zásoby.

Krvavý trůn je ale rychlá hra, a chytlavá, takže asi nebudete mít problém vyžádat si odvetu a zkusit to se zcela jinou strategií… coby úplně stejnou sázkou do této mocenské loterie. Protože náhoda je prostě prevít.

Neberte smrt vážně

Mnoho moudrých radí „neberte se příliš vážně“, a my velemoudří doporučujeme: neberte Krvavý trůn příliš vážně. Jako ironicky zábavná karetka, parafrázující starou pravdu, že ani ten nejlepší válečný plán nepřežije první střet s nepřítelem, je výtečný. Karty jen lítají, než se dotočí kolo, je sestava v řadě často zcela jiná, a vy skřípete zuby, protože svojí lučištnicí musíte odstřelit svého následníka trůnu; ale vzápětí chytíte konkurenta do léčky a jste zase na koni, černém jako tento humor.

Z čehož plyne, že zájemci o vážnou strategii nechť se obrátí jinam.

Názvy karet jsou tematické, kromě zmíněných ještě třeba lord, špeh či královský výnos, a ilustrace mají sice pohledné, ale barevně mohly být odlišenější a také promyšlenější, aby třeba královské písařce neuřízly čelo (byť, přiznáváme, ve prospěch jiných významných „předností“)… A rozpoznat, co je vlastně namalováno na žetonech moci, dá docela práci – jenže vy budete mít při hře kupu jiných starostí, takže to protentokrát promiňme a věřme, že v nějakém výročním vydání to bude jiné a lepší.

Podtrženo, řečeno

Královský trůn je lehká, svižná, v rámci svého rozsahu výrazně variabilní hra, která má šanci zabavit své ctitele po dlouhou dobu, a i pro ostatní bude velmi příjemným zpestřením herního večera; nemluvě o její připravenosti „zabít“ volnou dvacetiminutovku v podstatě kdykoliv, jakož i o skladnosti na cesty.

Krvavý trůn

Autoři: Adrien Hesling, Axel Hesling

Počet hráčů: 3 – 5

Doba hry: 20+ min.

Doporučený věk: 10 let

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Vydal: Albi ČR a.s.

Cena: 449 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď