My Little Pony: Trpělivost hřebíky a lásku přináší

Pro děti hrdinové, pro dospělé guilty pleasure. To jsou My Little Pony – barevní poníci se spoustou ztřeštěných nápadů. V knize nazvané Hrdinská výprava se dostanou ke slovu i postavy, které v televizním seriálu nedostávají až tolik prostoru, ale jsou minimálně stejně zábavné, ulítlé a mají velká srdce stejně jako jejich populárnější kamarádi.

My Little Pony jsou bez přehánění fenomén. I malé děti vám z fleku vystřelí jména jako Pinkie Pie, Rainbow Dash a pár dalších, ty talentovanější přidají i obrázek hrající všemi barvami duchy ve tvaru koně či jednorožce. A dospělí se budou potutelně usmívat a tvrdit, že je tahle konina v žádném případě nezajímá. Pro obě skupiny je tu dobrá zpráva: je tu nový pony-komiks nazvaný Hrdinská výprava!

Hlavní náplní knihy jsou dva příběhy – Zen a umění opravy altánku a Ne každé zlato třpytívá se. A jak již bylo řečeno, hrdiny nejsou „ti nejznámější“ z poníkovských stájí.

V prvním příběhu se chopí role ústřední postavy BigMcIntosh, koník s chomoutem velmi nemódní barvy. Jeho cíl je jednoduchý – sehnat pár hřebíků na opravu vrzajícího prkna v altánku. Jenže to by v městečku nesměla zuřit Slavnost rozloučení se s létem a s ní spojená tancovačka. Katie Cooková coby scénáristka prožene nebohého poníka spoustou pouťových atrakcí a do cesty mu přihraje ty nejšílenější poníky, které může potkat. Příběh má v podstatě dvě roviny: ta, kterou si vezmou menší čtenář je na první pohled zřejmá a viditelná, druhou rovinu pomrkávající po dospělejším publiku objevíte při podrobnějším zkoumání panelů. Pouť totiž nabízí spousty všemožných plakátů, nápisů, poznámek a drobných vizuálních vtípků, jejichž odhalení vyžaduje trochu soustředění.

Příběh druhý je o lásce. Ne každé zlato třpytívá se vypráví o tom, kterak se seznámili Shining Armor a princezna Cadance. Shining Armor je klasický nerd a Cadance zase populární poník a kráska k pohledání, takže se jí dvoří ten největší hezounek a kapitán týmu v jedné osobě. Shining Armor a jeho banda vymýšlejí všemožné způsoby jak dámu poníkova srdce zaujmout – a věřte, že vše se zvrtne přesně tak, aby se čtenáři skvěle bavili a chvílemi i dojali. Jasně, opět je to příběh především pro děti, ale dospělí se budou bavit přímo královsky. Ponící hrají Zlobří noru (převlečené Dračí doupě) a jejich šílené trampoty s láskou a snahou zaujmout kobylku jim možná i připomenou mladická léta…

Ano, Hrdinská výprava je přesně tím typem komiksu, který dospělí s chutí a úsměvem přečtou zatímco se jejich děti odeberou na kutě, protože JE určen i dospělým (podobně jako třeba animáky od Pixaru).

Kresba se nese v duchu tradičního poníkovského pojetí – zářivé barvičky, žádné vizuální experimenty, žádná divočina s panely, i akce je vcelku umírněná – zkrátka stylizace pro mladé čtenáře. Oproti seriálu má však komiksová kniha jednu velkou výhodu: nejsou slyšet všechny ty pištivé hlásky, které rodičům při páté repríze začnou zaručeně lézt na nervy.

A rozhodně nesmíme zapomenout na bonusy: kratičká ochutnávka z hraní Zlobří nory, Hitparáda PTV TOP10 odkazující na mnohdy známé písně a interprety v poníkovských provedeních (schválně, kolik z nich se vám jich podaří odhalit?), rodinná zábava v podobě vystřihovánky Big McIntoshe s vyměnitelnými chomouty a samozřejmě několik celostránkových ilustrací poníků.

Poníci v Hrdinské výpravě rozdávají úsměvy a dobrou náladu, dostávají se do bláznivých situací a prožívají velká dobrodružství, která si vychutnají čtenáři bez rozdílu věku. Stačí se jen nebrat příliš vážně.

My Little Pony: Hrdinská výprava

Scénář: Katie Cooková

Kresba: Andy Price

Vydala: Crew, 2021

Překlad: Kateřina Tichá

Počet stran: 108

Cena: 229 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď