Něco končí, něco začíná

Článek, který konečně objasní, jak to bylo, je a bude nadále s tímto webem.

Už je to neuvěřitelných osm a půl roku, co s Nerem vedeme internetový magazín Fantasy Planet. Poslední rok však došlo k celkovému poklesu aktivity redakce a tato situace předznamenala velkou změnu, která přichází právě v tomto měsíci.

Vedením redakce FP jsem strávil víc než třetinu svého dosavadního života. Prošel jsem si vším dobrým i zlým, co náš magazín potkalo. Společně s Nerem, programátorem a provozovatelem serveru, a také s redaktory, bez nichž by se magazín neobešel. V poslední době nás však situace jak magazínu, tak moje vlastní, přivedly k radikálnímu rozhodnutí. FP předáme do nových rukou. Mé časové rezervy, které mi v minulých letech umožnily odvádět téměř profesionální práci bez nároku na honorář, už jsou minulostí. Stejně tak mnoho stálých redaktorů se buď psaní přestalo věnovat, nebo přistoupili na nabídku konkurenčních časopisů. Stejně tak Nero již nemá možnost věnovat programování magazínu tolik, kolik mu věnoval v prvních letech. Volba tedy byla jasná. Fantasy Planet musí oživit nová krev. Lidé, kteří budou pro magazín novým zdrojem, jenž nasytí lačného čtenáře.

Vytvářet rok za rokem magazín těchto rozměrů rozhodně nebyla práce na pár dnů. Zpočátku jsme se učili mnoho věcí za chodu. I přes liché pomluvy a nepřejícné ohlasy se nám podařilo vytrvat a dosáhnout cíle, který jsme si stanovili. Udávat směr fantastice na internetu. Dlouhodobě byla FP ve sledovanosti a citovanosti na vrcholu webů věnovaných fantastice nejen v měřítku naší republiky. Jasně, že začátky bolely. Museli jsme přestát opovržlivé pohledy lidí, kterým byla naše snaha přinášet informace o fantastice trnem v oku. Museli jsme přestát nevraživé výpady závistivců, kteří vždycky přece vědí všechno lépe. Ale vytrvali jsme a dál dělali svoje – psali jsme recenze a články, stali se rozcestím pro fantasy a sci-fi na českém internetu, oslovovali jsme lidi, kteří mají k fantastice co říci, tmelili jsme komunitu… Zkrátka dělali jsme nejen to, co nás baví, ale zároveň to, v čem nacházíme smysl.

Jenže nic nelze dělat věčně a se stejným entusiasmem. A než se po letech propracovat do stavu, v jakém jsme začínali, tedy jako terč vtipů, raději vše předáme do rukou lidí, kteří stojí o to přinášet informační servis čtenářům fantastiky, do rukou lidí, kteří mají zkušenosti s tvorbou magazínů a vědí, jak takovou věc rozvíjet a zhodnocovat nejen ve prospěch svůj, ale hlavně čtenářů.

O FP už dlouhodobě jevil velký zájem ostravský nakladatel, knihkupec a distributor Libor Marchlík, který dnes již vede internetové knihkupectví s magazínem www.fantasya.cz. Zaměstnává dva schopné redaktory Jiřího Popiolka a Martina Fajkuse. Vidí smysl v podnikání na internetu. Věříme, že FP v jeho rukou nezhyne bídnou smrtí. Naopak by mohl otevřít širší možnosti pro rozvoj FP, jaké jsme my neměli. A tak naším následovníkem bude právě naše dosavadní největší konkurence. Snad toto naše gesto přinese užitek i v tom, že probudí ostatní nakladatele a distributory, kteří bohužel většinou neznají potenciál internetu, ale ani slovo propagace jim nic neříká. Jednoduše doufáme v to, že i nadále přispějeme k profesionalizaci celé fantastické scény – takto zprostředkovaně, z hlediska první generace FP „posmrtně“, tak trochu metodou šoku.

Ještě než řeknu slova rozloučení a předám svou šéfredaktorskou židli novému zadku, chtěl bych z plného srdce vyjádřit obrovský dík každému, kdo se na stránkách FP realizoval, každému, kdo nám nezištně pomáhal, každému, kdo s námi měl trpělivost, každému, kdo měl pro naši práci pochopení. Mezi redaktory a přispěvateli to byli například Střelec, Lukáš Růžička, Ivo Poledník, Stirius, BoboKing, Wojta Běhounek… Jenže těch jmen bylo mnohem víc a jmenovat všechny by vlastně ani nebylo v silách člověka. Pomáhali nám někteří nakladatelé, také dokonce konkurenti z oblasti papírových časopisů… Radost rozdávali svými povídkami třeba Mirek Žamboch nebo Jarek Mostecký. Příznivcům Pána prstenů přinášel spokojený úsměv na rtech tým starající se o náš webový speciál o tomto fenoménu. Nejlepší překladatelé pro naše čtenáře překládali přínosné zahraniční texty. Věnovali jsme se celému spektru fantastiky a vždy jsme se snažili vymyslet nějaké novinky (bohužel většinu nápadů z posledních let už nebylo možné realizovat). A to vše díky obětavé práci mnoha lidí. Vždyť FP prostoupila českou žánrovou scénu a spojila jedince dohromady. Překladatele a nakladatele a výtvarníky a spisovatele a čtenáře a fanoušky a organizátory a teoretiky a publicisty a distributory a knihkupce a knihovníky… a od všech, kterým ve skutečnosti není fantastika ukradená, něco čtenáři FP dostali. Každému směřuje ohromný dík, protože bez něho by FP nebyla FP. A bez koho by nebyla vůbec? Bez Pavla „Nera“ Kramného, který ke konci roku 1999 inicioval založení Fantasy Planet. Inicioval to, co jsem se pak za pomoci stovek lidí snažil rozvíjet. A za to mu patří velký vděk.

Nashledanou, čtenáři, budeš mi chybět.
Děkuji za pozornost,

Ondřej Jireš, Šéfredaktor Fantasy Planet v letech 2000-2007.
Osobní stránky: http://jires.webnode.cz.


Pozn by Nero: I já se připojuji k poděkování všem redaktorům, kteří pro FP psali či něco vytvářeli, díky moc za váš čas a usilí, které jste FP věnovali!

Co se týká LOTR webu – speciálu o filmu Pán Prstenů, jelikož začaly přípravy na film Hobit, domluvil jsem se s Liborem Marchlíkem, novým vydavatelem FP, že si LOTR web ponechám a nadále jej budu zpravovat já a můj tým překladatelů (Saša, Vig, Dana, Yvona, Jarek). Pokud tedy má někdo z vás zájem, nechť se mi přihlásí na email nero@netdirect.cz a domluvíme se na spolupráci.

Technicky se nic nemění, FP nadále bude fungovat tak, jak jste zvyklí, postupně se však budou dělat změny, určitě k lepšímu. FP přebere nový programátor a Libor Marchlík sem určitě napíše, co vás čeká do budoucna.

Ještě bych rád navázal na Nakorovo lamentování nad zaspalými vydavateli – prosím vás, už se probuďte nebo vám definitivně ujede vlak! Internet je médium budoucnosti a poskytovat ukázky z knih a podporu čtenářům není zločin, ale naopak dobrý skutek, který podpoří a upevní stabilitu vaší značky na trhu. Ale stejně mi v tomhle připadá naše republika a většina sf&f vydavatelů 100 let za opicemi, jak se říká. Škoda.

Takže díky všem čtenářům za podporu a těšte se na novou éru FP.

Novému vydavateli a celému jeho týmu přeji hodně zdaru a mnoho spokojených čtenářů!

Pavel Nero Kramný, vydavatel FP do 31.8.2008

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Jestli se do toho nikdo nehrne, tak můžu začít já: Pánové, díky za těch osm let!

 2. Už před časem, kdy se FP odmlčel, jsem děkoval autorům za všechnu vynaloženou práci. Tehdy ještě nabylo jasné, co se stane, ale něco už bylo cítit. Byl to skvělý web, chodil jsem sem každý den. Moc bych si přál, aby to tu i dál žilo. Snad se to podaří, moc bych to všem i sobě přál …

 3. A co forum? Ani slovo o foru? Vždyť na Vašem foru funguje a je závislá už léta nejlepší partička lidí, jakou znám, a jestli jste si páni redaktoři nevšimli místnosti Číselný řetězec, tak vězte, že jestli tohle se s novou squadronou zruší, už nikdy neuvidíte nekonečno…

 4. Tak tedy
  Za “téměř profesionální práci” dík.

 5. Hodne stesti a snad to bude do budoucna lepsi:)Ty, ktere fantasy a vubec takovato tvorba bude zajimat 🙂 nikdy neprestanou bazit po takovychto webech:)

 6. FP
  Já přeju Ondrovi a Pavlovi všechno nej do dalších projektů. Nevím, co všechno chystá Pavel, ale Ondra má spoustu skvělých plánů jako editor a je jisté, že mu čtenáři fantastiky budou vděčni i do budoucna 🙂

 7. Přeju všechno dobré, ať se vám daří 🙂 A díky moc za možnost navštěvovat prvotřídní web o fantasy.

 8. Také se připojuji k díkům a přáním do budoucna. FP jsem dříve sjížděl denně a snad to tak zase bude.

 9. Všechna čest tvůrcům tohoto projektu. VivatJinak už se těším na nástřel nových článků a pindačku kolem nich. No uvidíme, co se stane.

 10. Dík moc! Taky jsem tu byl skoro denně minulých pět let, ale poslední dobou kvůli článkům a novinkach spíš na Fantasyii, ale chyběli mi lidi odsud a ta živá diskuze, tož jestli dojde k nějakému sloučení obého bude to jen dobře. Každopádně dík a ať se Vám daří!

 11. Přidávám se taky k děkování a to především za fórum (a Nerovi, který nás několikrát zachránil před bídnou smrtí zavirováním…) Musím říct, že nebýt FP, tak snad ani net nepotřebuju!^^

 12. Ondro, dík za tu spoustu práce, kterou jsi s tím měl. Nerovi samozřejmě také.

 13. Treba uznat, bol to, a dufam ze aj nadalej nim ostane, perfektny magazin, ktory smelo mohol konkurovat ktoremukolvek tlacenemu periodiku o SFFH. Uvidime, co prinesie buducnost. V kazdom pipade, dik za to pani, ze ste take nieco ako fantasyplanet vytvorili.

 14. vďaka
  ďakujem, web bol robený dobre a dúfam, že noví mecenáši jeho kvalitu ešte vylepšia.

 15. Perfektní práce, perfektní úroveň a děkuji, škoda, že odcházíte.

 16. tak teď jenom jestli se fantasya natlačí sem nebo naopak. protože držet dva tematicky tak podobné weby asi provozovatel chtít nebude

 17. díky moc
  za ty roky dřiny. Ať se vám dobře daří, jste zdraví a v pohodě a těším se na další vymyšleniny 🙂

 18. Děkuji za príma web a přeji hodně úspěchů do dalších projektů.

 19. Děkuji za príma web a přeji hodně úspěchů do dalších projektů.

 20. děkuju, děkuju moc a držím palce do všeho dalšího

 21. Díky
  Díky za super web, chodil jsem sem taky často.

 22. Nejdřív jsem se vyděsila – dík nadpisu – ale chápu – vám oběma díky a vlastně všem, kdo přispěli k Vašemu dílu, hodně štěstí na další štaci a díky za uchování LOTRovského speciálu !!!! 🙂

 23. táto stránka mi vždy bola skvelým sprievodcom vo svete fantastiky, za čo Vám patrí vďaka – verím že to tak zostane aj s novými ľuďmi v obsadeníveľa zdaru vo vašej ďalšej činnosti – nech je aspoň tak plodná ako FP! 😉

 24. Nero, Ondro dííííííííííííííííííííííííky za vše. Hodně štěstí.

 25. Omlouvám se. To jsem se nechtěla dát. Chtěla jsem poděkovat za náhernou práci. FP byl můj první specialozovaný web a hodně mi toho dal.

 26. Pár slov ode mě
  Já samozřejmě také děkuji Ondrovi i Nerovi, že nad námi recenzenty drželi “ochrannou ruku” a vy jako běžní čtenáři netušíte, jakými diskuzemi jsme si za ta léta prošli. Na našem interním kanále jsme řešili slasti i strasti a někdy ty strasti byly hodně těžce překousnutelné. Ale určitě to vše za to stálo.Na emailu jsem to párkrát mazal, ale teď mám v naší komunikaci asi 2500 mailů, první uložený z 28.4.2003 :-). Je to sakra doba a jsem rád, že jsem byl jako jeden z mála úplně v prvopočátku, kdy mě současný nový majitel dal kontakt na Nera a já se přesunul z jednoho webového plátku myslím na tehdejším Neviditelném psu na FP. Věřili byste, že jsem začal psát ve třeťáku na SŠ? A pokračoval v tom téměř celou výšku? Je to prostě síla v tom dobrém smyslu ;-).Děkuji tímto FP za to, co mi dala. Zkušnosti s psaním recenzí a jiných článků, možnost zlepšit mé vlastní gramatické i slohové schopnosti (na HDD mám 135 recenzí na knihy, o hrách apod. nemluvě). FP mi kus života vzala, ale daroval jsem ho dobrovolně.A čtenářům samozřejmě děkuji za projevené uznání i případnou oprávněnou kritiku. (Jan Vaněk Jr. je mám pocit nesmrtelná ikona snad na všech webech, kde může oprávněně mluvit o všech i těch nejmenších chybičkách, ale přiznejme, že přes svůj negativní přístup na to má :-)).Takže díky všem, já osobně se už nerealizuji ani na Fantasyi, i když mě tam Jirka P. i ostatní tahali. Bohužel jsem se dostal do pracovního procesu a není mi oněch zmiňovaných 17 let, kdy jsem hltal 10 knih měsíčně. Teď je to bohužel tak 1 za dva měsíce, což sami uznejte, nemá žádný význam :-).Takže snad bude FP znovuzrozená a staří kamarádi se tu budou nacházet i nadále.Karel “Stirius” Vik

 27. Díky!
  Děkuju autorům za pěkné články, bouřlivé diskuse a včasné informace. Bylo to báječné, škoda že už to (v téhle podobě) končí, FP bývala zdaleka nejživějším sci-fi a fantasy stránkou.

 28. Diky 🙂
  Diky moc vsem za radost, kterou jste mi prinaseli a doufam, ze v tom alespon cast redakce bude i nadale pokracovat pod novym majitelem. Diky diky diky:)

 29. Sám sobě
  Chtěl bych poděkovat sám sobě a to zejména za to, že jsem byl u zrodu tohoto webu jako čtenář a jako první jsem plnil diskuzní místnosti fóra svými příspěvky. Zejména tu o snech a o tom, co je to Fantsy… Děkuji si za vše )))

 30. Pánové
  Ondro, Nero, díky za dobročinnou a bezmála obrozeneckou práci v mnoha minulých letech. Hodně štěstí ve vašich nových projektech! 🙂 Stejně tak přeju spoustu elánu nové partě, která rozvlní stojaté vody posledních měsíců.

 31. Osobně bych navrhoval nechat stávající design FP a pouze do něj nahnat redaktory z Fantasye, jestli se to tedy bude slučovat.

 32. Taky díky!
  Všechno podstatné bylo řečeno, tak se hlavně připojuji k díkům, Ondro a Nero, a přeju hodně štěstí do budoucna!

 33. FP byla pro mě rozhodně zajímavá zkušenost (dík nero) a snad jsem se i něčemu přiučil (dík ondro). FP jsem čítával ať už kvůli přehledným info o nových knihách nebo kvůli recenzím (a hlavně diskuzím k nim), mírný úpadek mě mrzí (byť za něj svým nepsaním můžu pravděpodobně i já), ale třeba se zase zvetí. gudlak.

 34. To je jasný – velké dík!!!
  Dík Ondřejovi, Nerovi a celé té fantastické bandě 🙂 kolem, a samozřejmě díky všem ostrým i milým diskutujícím – FP si kolem sebe vybudovala opravdu početnou a zajímavou komunitu. A hodně štěstí do budoucnosti na tomhle skvěle rozjetém webu novým, známým nadšencům!

 35. Díky za práci s webem, díky za spolupráci, díky za všechno.

 36. Pozdě ale přece se připojuju i já – díky, byla to dobrá stránka. A díky i za publikaci dvou mých povídek, diskuse k nim byla pro mě přínosem

 37. Nic nekončí, na to nehraju, chodím sem plkat už pěkných pár let a je to jako droga :).Prostě jen přdat na hlavní stránku nové knihy a je to, lidi k tomu nalezou jak mravenci. Diskuze u knížek bych řekl je to hlavní to tu všichni hledají.Nejsem sice od fochu, ale přidat novou knihu přeci nemůže být nijak těžký.Zkopčit obrázek a anotaci z deamona a vložit do nějakého formuláře a bingo je to tam.Teď se přidávají z fantasyshopu, ale novinky chybí.Teď Talpress vydal Stephensona a už to tu mohlo v diskuzi lítat :-)Napište mi prosím někdo jak moc složité je přidat sem novou knížku.Jinak za dosavadní práci vělký dík, ve čtení mě FP hodně ovlivnila 🙂

 38. diky
  Diky a hluboka poklona za vasi praci. Nikdy me nenapadlo, kolik hodin casu vam to vsem muselo vzit. A jsem rad, ze jsou v kazde oblasti lidskeho zivota takovy “blazni”, kteri si na to najdou cas a chut, takze diky ze v oblasti fantastiky jste to byli zrovna vy.

 39. Přemístění
  Dobrý den, já předně děkuji (jako čtenářka) za dílo, vložené do těhle stránek. Chci se ale zeptat, jak to bude s odkazem na eporedax, tedy na elfštinu. Ten slovník jsem používala poměrně často. Bude také přemístěn pod správu fantasyi? Nebo zanikne? Momentálně mi to hlásí stránky pozastaveny.Děkuji

Zveřejnit odpověď