Nové změny na FantasyPlanet k 3.9.2001

Tak nám zase začala škola a já jsem byl nucen, na četné žádosti nejen redaktorů, ale zvláště vás, čtenářů, splnit to, co jsem slíbil před prázdninami. Jak se mi to všechno povedlo, se můžete přesvědčit v tomto článku :o)

Tak především jsem se snažil docílit všeho, co jsem si stanovil, aby uměl můj redakční systém AZRAEL. Celkem jsem přidal na tyto stránky 11 nových změn. Pojďme se teď na ně postupně podívat:

1 – Mikroplatby za články.
I náš server se začlenil do systému I LIKE Q, a tak od dnešního dne můžete na chod serveru a za články zde uveřejněné dobrovolně přispívat libovolnou částkou Kvéček. Co tím sledujeme? Tak především to, že nám dáte najevo, že se vám naše články líbí, a pak také to, že se vám líbí nějaký náš redaktor. Žebříčky mikroplateb jsou dosažitelné z kteréhokoliv článku, a vy se tak můžete snadno přesvědčit, který článek či redaktor u vás vede. Rozhodl jsem se vedle plateb Kvéčky použít i platby Groši z Internetového knihkupectví MORDOR. Článek lze tedy ohodnotit dvěma platidly, přičemž každé z nich má jiný kurs k jedné koruně: 1kč = 10G a 100Q. Mikroplatby byly zavedeny pro všechny články na FP i na LOTR webu.

2. Vyhozen úvodník – místo něj je tzv. “Okénko redakce”
No, řekněte sami – bavilo vás se pokaždé po najetí úvodní stránky dívat na můj nebo Nakorův ksicht? Ne. Já to věděl, a proto jsem místo úvodníku uvolnil důležitějším věcem, které si popíšeme dále. Úvodník ovšem zcela nezmizel – místo něj je tu tzv. “Okénko redakce”, ve kterém se každý týden budete setkávat s jiným redaktorem, jenž vás bude informovat o něčem novém nebo aktuálním.

3. Sekce “Aktuálně na Fantasy Planet”
Tato sekce je místo úvodníku. Obsahuje poslední recenze na knihy, které se na našem serveru objevily. Můžete tak hned nahoře na stránce vidět, co je zde nového, nemusíte sjíždět až dolů na novinky. Doufám, že tuto sekci budete hojně využívat.

4. Sekce “Čtenáři hodnotí”
Další sekce místo úvodníku. Zde se objevují knihy, které hodnotilo více než 10 unikátních čtenářů. Zde si jednoduše můžete udělat přehled o tom, která kniha vás bere a které se máte vyvarovat.

5. Sekce “Kde to nejvíc vře”
Poslední sekce místo úvodníku (teda, tolik důležitých věcí nám tu vyrostlo!). Jak už název napovídá, zde se nachází seznam článků, u kterých se strhly nejbouřlivější debaty. Zatím je seznam vybírán automaticky z DB dle počtu příspěvků. Do budoucna zde plánuji umisťovat odkazy na opravdu “vřelé” diskuse ručně.

6. Náhledy obálek recenzovaných knih.
V novinkách za posledních 20 dnů, v sekci “Aktuálně na FP” a v rubrice Literatura se ode dneška budou objevovat náhledy obálek recenzovaných knih. Je to zde nejen kvůli zpestření designu stránek, ale hlavně kvůli tomu, že stejně, jako si mnoho čtenářů knihy kupuje dle obálky, doufáme, že i čtenář, který by si článek dle názvu nepřečetl, si jej teď přečte, protože ho zaujme obálka :o) Obyčejný psychologický efekt.

7. Hlasovat o kvalitě knihy a článku lze jen jednou.
Na četné žádosti redaktorů, kteří si stěžovali, že čtenáři schválně klikají na špatné hodnocení článku, jsem zde přidělal funkci, která ošetří efekt vícenásobného hlasování jednoho čtenáře. Doufejme, že to už bude v pořádku.

8. Automaticky moderovaná diskuse.
Nyní máte možnost si u každého odesílaného komentáře u článku zvolit, jestli chcete být informováni o případných dalších komentářích k tomuto článku od ostatních čtenářů. Redaktor dostává e-mail o vloženém komentáři s každým nově vloženým. Dle mne to byl citelný nedostatek, protože kolikrát se redaktor ani nevyjádřil ke komentáři ke svému článku. Mělo to i dlouhodobý účinek – čím více do minulosti, tím je menší pravděpodobnost, že někdo přidá komentář. Doteď by se o tom zúčastnění v diskusi ani nedověděli, nyní už tu možnost mají. Systém jim zašle e-mail. Doufám, že toto je vlastnost, kterou oceníte především vy, čtenáři. Toto platí jak pro FP, tak pro LOTR web.

9. Integrace serveru do systému WebSpy.
Začali jsme své články uveřejňovat i na serveru WebSpy. Každý nový článek zde uveřejněný se objeví i tam.

10. Integrace serveru do systému PrávěDnes.
Začali jsme své články uveřejňovat i na serveru PrávěDnes. Každý nový článek zde uveřejněný se objeví i tam. Na serveru si můžete vytvořit svůj profil oblastí, které vás zajímají, což je super.

11. Možnost ankety u libovolného článku.
Naši redaktoři již mají možnost k libovolnému článku zde zveřejněnému vložit i anketu s libovolným zněním a dát vám možnost se vyjádřit k otázce vyplývající z článku. Anketa se předokládá spíše u kontroverzních článků typu – Cena Karla Čapka, Andrzej Sapkowski versus Thraxas apod.

To by bylo všech 11 hlavních změn. Mimo ně se provedly i další úpravy, které nejsou moc vidět, ale které dodávají serveru větší modularitu a provázanost. Byla opravena i spousta chyb.

Zůstaňte nám věrni, děláme vše pro vaši spokojenost. Už nyní máme v rukávu asi 5 dalších změn, které čekají na zpracování. Během tohoto týdne budeme spouštět další úpravy a snad se nám podaří vás zase něčím překvapit.

A v neposlední řadě bych se rád zastavil u malých ikonek na úvodní straně. Na většině z nich je znázorněn rytíř. Rozhodli jsme se jej učinit symbolem – maskotem – smím-li to tak říct – našeho serveru a slibuji vám, že se s ním ještě v budoucnu setkáte – máme s ním totiž velké plány! Zatím nemá jméno – pokud byste měli nějaký nápad, můžete nám jej zaslat na mail nebo jej napsat přímo sem do komentářů.

Děkuji za pozornost a přeji příjemný pobyt na těchto stánkách.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Rytíř
  Tak mě napadlo, že rytíř by se vlastně mohl jmenovat po našem redakčním systému – tedy AZRAEL. Líbilo by se vám to?

 2. Hm moc jsem nepochopil co přináší za výhodu vám posílat Groše nebo Kvéčka?

 3. Výhody
  Pro vás to není žádná výhoda – pouze pro nás – pokud se vám článek líbí, tak nám na něj přispějete. Je to čistě dobrovolné a kdo nechce, nemusí přispívat. Jde o to aby čtenáři dali nějak najevo, že se jim ten článek líbí – ocenili redaktora a přispěli i na server. My vám přinášíme články a vy nám můžete své díky dát najevo tak, že přispějete pár Grošů nebo Kvéček. Budeme z toho mít obrovskou radost a vy dobrý pocit :o) Je to pouze o dobrovolnosti a uvědomění…

 4. Azrael by nebyl vůbec špatnej- já to jméno beru- marně jsem si s tím lámal hlavu, ale když je v tom ta poetičnost s redakčním systémem tak to beru. Hlasuji pro Azraela!!

 5. Co dál zlepšit
  Komentáře v nové podobě jsou strašně maličké, že skoro nejdou přečíst. A mohl bych poprosit, aby obrázky pečetí s bodovým hodnocením měly ALT tag nebo nějakou jinou textovou podobu?

 6. Re: Co dál zlepšit
  Malicke pismo je Arial 1, udelal jsem to proto, aby nebyly komentare tak roztahane. V rozliseni 800 x 600 je to dost velke a v rozliseni 1024 x 768 je to akurat, ve vetsich rozlisenich nevim, ale tam to musi byt opravdu malicke. To s tim ALT tagem udelam, neni to spatny napad.

 7. Informování o nových komentářích, respektive jejich volba by měla být nastavena obráceně. Nikoliv automaticky na to, že si chci nechat komentáře zasílat. Měla by tu ta možnost být, ale k zaškrtnutí pouze tehdy, pokud se pro ni rozhodnu. Je to samozřejmě pouze můj názor.
  Co se týká hodnocení článků (a také vzhledem k tomu že na tomto serveru sleduji v podstatě pouze stránky věnované LOTR) jsem trošku na rozpacích, protože většina příspěvků, ať už textových či obrazových, je převzata z jiných serverů, tudíž je autorem někdo jiný. Potom je těžké hodnotit. Snad ještě kdyby byla kategorie za překlad (Yvona) či pochvala za sestavení Countdown prográmku (Arkady). Toto jsou věci které by určitě zasloužily nějaké odměny či pochvaly.
  V každém případě i tyto vaše stránky navštěvuji pravidelně.

 8. Co se tyce nastaveni odesilani mailu – koukal jsem na hodne webu, kde maji defaultne zaskrtnuto Ano, tak jsem to udelal stajne, myslim, ze kdyz uz napises komentar, mel bys byt informovan o pripadne reakci. Taky si to vzdy muzes odkliknout, kdyz nechces… Ono to hodnoceni clanku se taky vztahuje pouze k teto casti FP – nikoli k LOTR webu. Jinak dky za pravidelnost tvych navstev :o)

 9. Máš naprostou pravdu, ale většinou jsem si toho všimnul u serverů, které jsou pobchodně nebo reklamně zaměřeny. Možná to od nich potom přebírají i jinak zaměřené servery, ale jak jsem již poznamenal, je to pouze můj názor a pokud to zůstane tak jak je to teď, tak se toho zase tolik nestane.
  Co se ještě týká toho hodnocení, tak si nejsem vědom, že by se to týkalo pouze této části FP, protože se tabulka s možností hodnocení objevuje i u článků na LOTR straně. Ale jinak jsem rád, že se tomuto a i jiným tématům takhle fajn věnujete. No a aby pochval nebylo málo, tak si myslím že grafická úprava LOTR stránky patří k tomu nejlepšímu, co jsem na tomto poli měl možnost shlédnout.

 10. Aha, tys mel na mysli mikroplatby – ja mel na mysli hodnoceni (tak, jak jsi to napsal). Hodnoceni totiz opravdu mame jen zde – ale hodnoceni slovni – jako Dobry ci spatny clanek (viz pravy sloup). Co se tyce mikroplateb, je pravda, ze vetsina clanku na LOTR webu je prevzata. Ale mame s tim praci – prelozit to, hodit k nam. Ale souhlasim, ze zde je odmenovani trosku sporne. Nazval bych to spise jako dar – dar za to, ze prinasime informace v cestine. Ne kazdy ma dobrou konektivitu do zahranici a preci jen si myslim, ze nas server je dostupnejsi. Ale to je jen muj nazor, samozrejme. Nechte se kazdy ctenar sam rozhodne :o) Jinak diky za pochvalu, moc nas tesi kazda ctenarova pripominka a kdyz je to pochvala, tak obzvlast :o) Diky!

 11. Aha, tak to jsem s tím hodnocením nepochopil, možná díky tomu, že se nejvíce věnuji právě LOTR. Už vlastně ani nevím, jak jsem na tyto stránky narazil, ale je tomu teprve tuším 34 (???) dní, o):o)
  ne že bych si to tak dobře pamatoval, ale počet dnů v soutěži hovoří za vše…

 12. emaily o komentářích
  Já jsem taky pro defaulní nastavení zaškrtávátka na “ne”.

 13. Re: emaily o komentářích
  Nezlobte se, ale zaskrtavatko zustane defaultne jako “ANO” a to z toho duvodu, ze nektery roztrzity ctenar by, treba zajimavy, komentar, kdyby bylo “NE”, odeslal drive, nez by stacil zaskrtnout a tim padem by se treba nedovedel o pripadne odpovedi. Pokud nechcete odpoved, neni nic jednodussiho, nez kliknout mysi…

 14. Re: Re: emaily o komentářích
  Myslím, že tak jak je to teď, je to nejlepší.

 15. Re: Re: Re: emaily o komentářích
  Nesouhlasim, ze zde jde o “nadstandardni aktivitu”. Ctenar, ktery pise komentar jej pise za nejakym ucelem a dovolim si tvrdit ze tak na 80% ocekava na svuj komentar reakci. Jen malokdo zde pise – Yeah, clanek se mi libi, kdyz ma moznost kliknout na hodnoceni clanku vpravo. Zde naopak spise pisi lide, kteri svym komentarem davaji nejak najevo, ze maji nejaky problem ci navrh a ocekavaji reseni co diskusi. Pak je zahodno, kdyby byli roztrziti, je i bez jejich pricineni informovat, ze na jejich problem ci navrh nekdo zareagoval. Pokud by zde bylo dafaultne “NE” nedovedeli by se to, protoze by treba zapomeli, ze nekde neco psali (autor by se k tomu vyjadril az treba za tyden, co by to udelal)… Navic si myslim, ze nejsme ten typ serveru, kde se u kazdeho clanku strhne diskuse citajici nekolik desitek prispevku a tedy nekolik desitek mailu. Nikoliv, zde se jedna spise o jednotky… Proto volba zustane nadale jako “ANO” a kdo nechce dostavat maily, necht si ji odskrtne…

 16. Nojo, tak radši dál
  Možná to sem vlastně nepatří, ale ono je podstatně snazší poslat komentář k jednotlivému článku než se propracovávat do fóra: uvítal bych na hlavní stránce místo šesti “čtenáři hodnotí normálka” rozšíření rubriky “Kde to nejvíc vře” – 12 reakcí je dost, rád bych viděl i, co má takových 5-10 (kdoví, co mi utíká, jako donedávna hádka o překlad Hawkwoodovy cesty. Hm, nebo co přidělat nějakou feature, že po kliknutí by člověk dostal výpis článků seřazených podle počtu komentářů?)
  Každopádně i pokud ne, ještě jedna věc: právě, když se takhle k diskusi vracím, už nepotřebuju číst článek, stačily by komentáře – jenže v “Kde to nejvíc vře” jsou odkazy na celé texty článků (u kterých, je-li komentářů víc, jsou z nejnovějších jen titulky, takže musím stejně klikat znovu). Jasně, u novějších článků, co jsou pořád na hlavní stránce, jsou i přímé odkazy na komentáře, jenže u těch starších (např. Hawkwoodova cesta) bych zase musel přes několik dalších stránek. Takže, co kdyby “Kde to nejvíc vře” odkazovalo ne na články, ale na komentáře (nebo titulek jako teď na článek a ke slovu “X komentářů” přidělat link na ně)?

 17. Re: Nojo, tak radši dál
  No, to ale vubec neni spatny napad! Ty zmeny jsem hned udelal, zkuste se na to mrknout…

 18. Re: Re: Nojo, tak radši dál
  Á, díky. Teď už chybí jen jedna věc: nějaký důmyslný algoritmus, určující “vřelost” nějak jako kombinaci počtu příspěvků a řekněme průměrného stáří (diskuse u sedmé “Úvahy nad příspěvky do Ceny Karla Čapka” je měsíc mrtvá). Anebo možnost kliknutím na “Kde to nejvíc vře” získat nějaký ten podrobnější výpis – téma, počet komentářů, ze kdy je nejnovější, případě i to průměrné stáří… hm, vyjádřené v procentech vzhledem ke stáří článku jako takového? No, to už by stejně bylo překomplikované, že by to databáze neutáhla, a asi to vzhledem k omezenému počtu diskusí není potřeba.

  Další věc: jestli dobře chápu zmínky v komentářích, je oficiální politikou FP, pokud se sejdou dvě recenze na totéž, dát druhou do komentářů? To mi přijde dost nešťastné už proto, že v komentářích je malé písmo, nefunguje formátování do odstavců atd. atd. (člověk ji nevidí stejně upravenou, nemá možnost ji hodnotit nebo poslat autorovi peníze, nedostane se na ni – asi – z autorova přehledu…) Chápu, že pro systém může být výhoda jedna kniha – jedno unikátní číslo článku nebo něco podobného, ale stejně bych řekl, že by se dlouhodobě vyplatilo na to vymyslet nějaké řešení.

 19. Re: Re: Re: Nojo, tak radši dál
  O Vasich nametech popremyslim, jsou dobre ale jak uz jste sam napsal, at to neni zbytecne prekomplikovane. Co se tyce “vrelosti” diskusi, tak jsem puvodne planoval, ze do te sekce” Kde to nejvic vre” budu sam, nebo nektery z redaktoru, davat rucne odkazy na “nejvrelejsi” diskuse. Premyslim ale nad nejakym algoritmem, ktery by to zautomatizoval. Zatim tam mam kriterium, ze se bere v potaz pouze poslednich 100 vydanych clanku. Mozna by pomohlo, kdybych to omezil, rekneme na 30 a dodal tam jeste jedno kriterium, ze posledni reakce nesmi byt treba tyden stara. Uvidime. Co se tyce recenzi do komentaru – ano, taky uz jsem nad tim uvazoval, ze udelam nejaky mechanismus na vice recenzi. Ostatne ono neni problem napsat dalsi recenzi, to vubec, po vlozeni se normalne objevi, jde zde spis o to, aby byla odlisena v nazvu od te prvni… No, neco zplodim… V kazdem pripade diky za velmi konstruktivni namety! Jen houst!

 20. Re: Re: Re: Re: Nojo, tak radši dál
  O pridavani druhych recenzi na knihu jen do komentaru se jeste v soukrome redakcni konferenci musime pohadat. Me osobne se nechteji tezce vyplozene recenze zazdit nekam do komentaru, kdyz jsem navic jeste nekdy presvedceny, ze ma recenze je daleko kompletnejsi nez ta prvni.

 21. No Q-čka by se sice hodili, ale stačí když budeš říkat..Jo, Arkady, tak ten je dobrej ! :-)))

 22. To budu rikat i tak :o) Jinak diky za Kvecka! Uz se tesim az to, co spolu delame bude fungovat :o)

 23. Rytíř
  Jen tak mezi námi neni náhodou ten rytíř ikona od hry Age of Empires II:Age of Kings???

 24. Re: Rytíř
  Je a pujde pryc. Grafik nam kresli nove ikonky.

 25. Feist
  Len by ma zaujimalo, preco v sekcii spisovatelia chyba Feist…. Je to moj oblubeny spisovatel a to co ste tam o nom mali sa mi celkom videlo…….
  ?????????????

 26. Re: Feist
  Sorry, sorry, sorry. Pracuju na tom, ale mam moc prace. Snad dneska to bude hotovy. Omlouvam se za to, ale spisovatele prochazeji predelavanim do databaze a je docela silena prace takove kvantum clanecku a zprav, obalek a tabulek predelat a nafrkat do databaze (a to jsem to nastesti nemusel programovat, to udelal Nero). Takze dockej casu, jako husa klasu.

 27. Placení za články
  Mohou mi správci fantasyplanet prozradit, jak se ujalo placení za kvalitu článků pomocí Grošů a Q bodů? Děkuji.

 28. Re: Placení za články
  Jiste, platby za clanky se deji, ctenari nam plati, i na LOTR webu se to ujalo. Pokud chces presne vedet, jak si ktery clanek ci redaktor stoji – staci kliknout na odkaz pod popiskem k clanku – tam se ti objevi tabulka, ktera ukazuje TOP 10 plateb a redaktoru. My nejsme takovy server jako lupa ci mobil, aby nam desitky lidi platili za kazdy clanek denne, ale jsme uzce vyprofilovani a platby chapeme spise jako ctenarske oceneni, cehoz si moc vazime. Jeste jednou diky vsem, kteri nas podporili!

 29. Strčte už si to vyskakovací reklamní okno někam…
  Zadny text nebyl uveden – asi nekdo zmackl tlacitko Odeslat drive, nez neco napsal – to se stava…

Zveřejnit odpověď