Od dračího věku po trpasličí osud – prvních padesát e-knih Fantom Printu (PR)

E-knihy už nejsou takovou neznámou jako před lety, nicméně stále můžeme konstatovat, že co se jejich vydávání týče, stále ještě žijeme ve středověku. Ale čtenáři si pomalu zvykají, čtečky jsou k dostání za rozumné ceny a portfolio nabízených titulů se pomalu a jistě rozšiřuje.

Trpaslíci

Od března tohoto roku k tomu přispívá i nakladatelství FANTOM Print, které prostřednictvím elektronického knihkupectví Palmknihy výrazně rozšířilo nabídku z fantastického žánru. Majitel nakladatelství, Libor Marchlík, k tomu dodává: „FANTOM Print je největší žánrové nakladatelství v Česku a aby si tento statut udrželo, musí pružně reagovat na tržní trendy. E-knihy se pro nás v posledních měsících staly jedním z hlavních pilířů firmy.“

Základem se stal archiv vydaných titulů, kterých je v tuto chvíli přes tři sta a stále přibývají. Samozřejmě ne všechny mohou zároveň vyjít i v elektronické podobě (u řady z nich už vypršela práva), nicméně i tak tvoří velmi slušné portfolio, z něhož se dá čerpat. Nemluvě o tom, že u některých atraktivních titulů se pracovníci FANTOM Printu snaží zpětně získat licence na elektronická vydání.

Urban fantasy rulez!

E-knihy FANTOM Printu se ale přes PalmKnihy nabízejí už od minulého roku. Tehdy se jako první dračí vlaštovky objevily knihy ze série Dragon Age, která staví na popularitě stejnojmenné videohry. Od té doby počet nabízených e-knih rostl a začaly se prosazovat první bestsellery.

Pokud nepočítáme ryze nefantastickou hard-romanci Hot Boys od české spisovatelky M. T. Majar, pak si prvenství mezi e-knihami FANTOM Printu zatím drží druhá autorčina kniha Znamení vlka, což je urban fantasy s výraznými erotickými prvky. O popularitě tohoto subžánru (a rovněž o počtu čtenářek elektronických knih) svědčí i dvě série, které patří na Palmknihách k nejoblíbenějším: trilogie Alfa & Omega od Patricie Briggsové a cyklus Noční lovci Jeaniene Frostové.

Mužští fanoušci elektronického čtení se ale mohou přestat mračit, protože i v jejich případě má městská fantasy co nabídnout. Jedničkou je dvojice románů Larryho Correii Lovci monster s. r. o. a Lovci monster: Vendeta a první dva díly trilogie Stín od Jona Sprunka.

Sci-fi pro závisláky

Ačkoli to tak možná nevypadá, záběr FANTOM Printu je mnohem pestřejší. Kromě městské fantasy vydává rovněž fantasy klasickou, počínaje sériemi německého bestselleristy Markuse Heitze, přes již zmiňovaný Dragon Age, a konče třeba legendárním cyklem Kolo času Roberta Jordana.

A přestat vraštit čela mohou i čtenáři, kteří místo mečů a čarodějů raději kosmické lodě. „Sci-fi série, na kterou vzniká závislost!“ Právě takto označily Palmknihy šestidílnou ságu Ztracená flotila od Jacka Campbella. Klasická akční military sci-fi si získala srdce i jednoho ze šéfů Palmknih, Jiřího Vlčka: „Protože jsem tělem i duší scifista, nedalo mi to a nahlédl jsem do prvního dílu. Dobré, dobré, říkám si, zkusím i ten druhý. A pak už jsem byl ztracen a během čtrnácti dní dočetl i zbylé čtyři knihy.“

Druhých padesát

V pondělí 17. 6. 2013 vyšla padesátá e-kniha FANTOM Printu, fantasy román Osud trpaslíků od již zmiňovaného Markuse Heitze. Jaký bude výhled do budoucna, na to jsme se zeptali Tomáše Němce, který má fantomprinťácké e-knihy na starost: „V první řadě trochu zvolníme tempo a přejdeme na vydávání dvou titulů týdně a v okamžiku, kdy dohoníme tištěné verze, tak na jeden titul týdně. Fanoušci elektronického čtení se mají na co těšit. Namátkou zmíním romány inspirované videoherními sériemi Assassin’s Creed a Mass Effect, klasickou fantasy Živly Calderonu od Jima Butchera a samozřejmě budeme pokračovat v již rozjetých řadách, jako jsou Kolo času, Noční lovci či Legendy alfů.“

Spolu s FANTOM Printem a Palmknihami proto doufáme, že e-bookový středověk brzy skončí a knižní trh se tak poučí z chyb, které velmi silně poznamenaly trhy hudební a filmový. Protože kde je poptávka, měla by být i nabídka…

E-knihy z FANTOM Printu naleznete na www.palmknihy.cz/web/c?….

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

6 komentářů

  1. Lepší se to, jen tak dál. Držím palce. 🙂

    Docela by mě zajímalo, jestli někdy vyjde nějaký rozbor, třeba po roce, jak to ovlivnilo jejich náklady a zisk, jak reagovali ostatní nakladatelé a tak podobně. Jak se vyplatí vydat knihu, která se už léta válí na netu. Jaký je rozdíl mezi vydáním ebooku 3/4 roku po vydání papírové knihy a ebookem vydaným prakticky stejně s papírovou… Jací majitelé práv jsou v pohodě a kteří se chovaj jako kreténi a snažej se na právech vydavatele prakticky okrást…

    Prostě probrat to, o čem nakladatelé dřív vedli dlouhé debaty, aniž by měli sebemenší představu, jak se bude trh chovat a vymýšleli si ničím nepodložené argumenty. 🙂

  2. Výsledky prodeje ebooků
    Pro Dardallon:
    Rozbor samozřejmě děláme u každého nakladatele a je jasné, že to nejde udělat naprosto přesně – vlivů je moc.
    Nicméně to vypadá tak, že:
    – pokud prodej ebooků je současně s papírem, tak to pomáhá prodeji celkově a nakladatel na tom získá
    – co se týká majitelů práv, tak to nevím – Palmknihy s nimi nepřijdou do styku.
    – i starší knihy se prodávají. Dost lidí chce legalizovat svoji sbírku
    – u některých nakladatelů prodej elektronických verzí starších knih pomohl prodávat víc papírové knihy. Neptejte se proč, nevíme to 🙂

  3. Tak to jsou samé dobré zprávy 🙂 Doufejme, že na to nakladatelé zareagují a e-booky budou utěšeně přibývat.

  4. Počty ebooků
    Docela se počty mění.
    Jen pro zajímavost počty knih na konci let:
    2010: 187
    2011: 971
    2012: 3 760
    2013: 5 144
    Žánrové knihy (scifi, fantasy) z toho samozřejmě tvoří jen zlomek, ale i to se mění.
    Neberte to prosím jako reklamu, ale teď je u nás 638 titulů z fantastiky. Jako fanoušek jsem skoro spokojený. Na druhou stranu nám chybí základní autoři žánru, jakými jsou Heinlein, Asimov, Erikson a samozřejmě Tolkien – takže musíme makat.

  5. Jako vášnivý čtenář tohle kvituji s povděkem, ale zaráží mě, že ještě nikoho nenapadlo nabízet e-booky spolu s tištěnou knihou za “zvýhodněné” ceny (pokud něco takového na trhu je, tak jsem to minul). Nejsem totiž jenom čtenář, ale i sběratel knih a i když je čtení e-knih velice pohodlné, tak bych si rád rozšiřoval i knihovnu. Možná se tyhle moje tužby někdy naplní, ale moc tomu nevěřím. Jinak přeji všem, kteří se zasazují o rozšíření portfolia e-knih, hodně úspěchů.

  6. Prodej ebook + papírová kniha pro Aljošu
    To víte, že napadlo a dokonce to už někdo dělal.
    Naráží to na to, že nakladatel kupuje práva samostatně na elektronickou verzi a na papírovou (a také na to samostatně platí).
    Ve skutečnosti je to tak, že agentury prodávají práva samostatně na:
    – elektronickou knihu
    – papírovou knihu v tvrdé vazbě
    – papírovou knihu v měkké vazbě
    – audioknihu v MP3
    – audioknihu na CD
    Že je to psycho, tak to je jasné. Výsledkem je, že se u překladové literatury za kombinaci papírové a elektronické knihy moc neušetří.

Zveřejnit odpověď