Peter Jackson, návrat krále

Čerstvě k nám dorazil jeho opus King Kong a ještě před tím celému světu představil svou famózní trilogii Pána prstenů. Podívejme se ale, u jakých snímků tento novozélandský filmový kouzelník začínal.

Narodil se 31. 10. 1961 ve Wellingtonu (Nový Zéland) na Halloween a filmová kamera se mu dostala do rukou už v osmi letech. Jeho prvním celovečerákem byla roku 1983 splatterová hororová komedie jménem Bad Taste – Vesmírní kanibalové, ve které se proti hrstce lidožravých mimozemšťanů postaví tým zvaný „Naši hoši“. Film měl mít původně jen deset minut, ale poté se z něho za podpory Jacksonových rodičů stal téměř dvouhodinový snímek, jenž Jackson natáčel s partou kamarádů o víkendech celé čtyři roky.

Po Kanibalech přišla roku 1989 drsná parodie na loutkovou Muppet Show pod názvem Meet the Feebles, kde víc než hodinu předvádí na pohled roztomilí maňásci ta nejhorší zvěrstva. Právě díky Meet the Feebles získal Jackson dost peněz, aby se mohl pustit do svého vytouženého zombie-projektu Braindead: Živí mrtví (1992), kde musí mladý Lionel čelit hladovým zombiem v čele s jeho nemrtvou matkou a nakonec se i starat o zombie-mimino. Zní to šíleně a věřte, že šílené to opravdu je. I právě díky tomu má už dnes tento snímek, podobně jako Vesmírní kanibalové, kultovní postavení. V Braindeadu se navíc odehrává ona pověstná scéna, kdy hlavní hrdina likviduje nepřátelské zombie sekačkou na trávu a jeho přítelkyně strká usekané údy do mixéru. Pro příznivce žánru opravdová klasika!

Až po Braindeadu přišel v roce 1994 Jackson se svým prvním opravdu vážným filmem. V Nebeských stvořeních vyprávějících o dvojici nejlepších kamarádek, které při touze být pořád spolu, zabijí matku jedné z nich, jde humor stranou a Jackson byl právem nominován na Oscara za scénář.
Díky Nebeským stvořením získal Jackson před ostatními režiséry úctu a každý už konečně věděl, že to není jen „ten, co točí ty šílené horory“, což ostatně potvrdil i ve svém dalším filmu. Zapomenuté stříbro (1995) je fiktivním dokumentem o neexistujícím režisérovi z Nového Zélandu, který vynalezl jak zvukový, tak i barevný film. Mystifikace byla natolik přesvědčivá, že jí prý uvěřila velká část obyvatelstva Nového Zélandu.

Do Hollywoodu Jackson definitivně prorazil roku 1996 s hororem Přízraky v produkci Roberta Zemeckise.  Hororová komedie o nájemném lovci duchů, jenž narazí na opravdu těžký oříšek v podobě masového vraha, kterého nezastavila ani samotná smrt, se sice nestala hitem, ale Jackson na ní podle svých slov „získal potřebné zkušenosti“, aby se mohl konečně pustit do adaptace knihy od J. R. R. Tolkiena Pán prstenů.

Trilogii Pán prstenů točil Jackson neúnavně celých sedm let a nakonec z těžkého souboje vyšel jako vítěz – nadšení fanoušci, miliarda dolarů v celkových tržbách a rekordních 11 Oscarů za Návrat krále (pro Jacksona režie, film a scénář). Jackson naštěstí po tomto oscarovém triumfu neusnul na vavřínech podobně jako James Cameron po Titanicu a naopak se okamžitě vrhnul do natáčení remaku svého nejoblíbenějšího filmu – King Konga.

První verzi scénáře k němu napsal Jackson už roku 1996, ale jelikož se tehdy do kin chystal Velký Joe a Godzilla, studio usoudilo, že obřích monster je na plátnech kin dostatek, a tak se na monstrózního opičáka nedostalo. K realizaci svého dětského snu se však Jackson snadno a rychle dostal po megaúspěchu již zmiňovaného LOTRa, po němž si mohl dovolit natočit prakticky cokoliv. Původní scénář byl kompletně přepsán a novozélandský filmařský mág se s chutí pustil do práce. Tříhodinový kolos King Kong do našich kin dorazí přesně 15. prosince tohoto roku. A máme se na co těšit! Obří opice, strhující bitky s dinosaury, lidožraví pavouci, souboj s dvojplošníky na Empire State Building…

Zajímavosti:

Jeho honorář za King Konga činí 20 mil. dolarů. Samotný film má rozpočet přes 200 mil. dolarů.

Scénáře k téměř všem svým filmům psal společně se svou nynější partnerkou Fran Walshovou. Právě s ní také obdržel Oscara za nejlepší adaptovaný scénář k Návratu krále

Ve většině svých filmů se objevuje v minirolích. Ve Společenstvu prstenu ztvárnil například opilého pobudu s mrkví v ruce.

Po Kongovi by se prý rád pustil do menšího projektu. Vyhlídnutý má příběh Alice Seboldové The Lovely Bones, který je vyprávěn z pohledu znásilněné a zavražděné čtrnáctileté dívky. Tento film by měl hrát na podobnou strunu jako Nebeská stvoření. Jackson také zakoupil práva na adaptaci počítačové hry Halo, ale vše nasvědčuje tomu, že bude pouze producentem.

Filmografie:

King Kong (2005)
Pán prstenů – Návrat krále (2003)
Pán prstenů – Dvě věže (2002)
Pán prstenů – Společenstvo prstenu (2001)
Přízraky (1996)
Zapomenuté stříbro (1995)
Nebeská stvoření (1994)
Brain Dead – Živí mrtví (1992)
Meet the Feebles (1989)
Bad Taste – Vesmírní kanibalové (1987)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Velká škoda, že Peter nezůstal u hororů. Braindead a Bad taste jsou klasikou, navíc dokázal přijít s něčím novým, což se o jeho novějších počinech říct nedá.

  2. Jojo…Zivi mrtvi to je klasika.Vzdycky se u toho pekne nachlamu.

  3. Hobit
    Fazy: Afaik jsou prava stale trapne rozdelena mezi obe studia.

  4. No, snad si ještě pan režisér jednou vyčístí hlavu a natočí nám něco pro radost. Nebo za vydělané chcechtáky připravý fanouškům digitálně vyčištěný Braindead stejně jako Lucas Star Wars. To by byla bomba :-)))

  5. Braindead
    Je fakt, ze Bad Taste je skvely a Braindead jeste lepsi. Ale podle me to nejsou horory. Spis misty nechutne, velmi originalni a hodne ujete hororove komedie, kde je potreba, aby to clovek bral s rezervou a pak se kralovsky bavi. A pokud ste videli nejake dokumenty o tom, jak se tocil Pan prstenu, tak je tam velmi hezky videt, ze to taky delali opravdovi nadsenci. Obdivuju lidi, kteri jeste i dnes delaji veci z nadseni, a obzvlast v hollywoodu. Asi zajdu i na King Konga. Od jineho rezisera by mi to asi nic nereklo, ale Jacksonovi proste verim…

  6. King Kong
    Konga som si pozrel a je vidno, ze to natocil PJackson … Zo vsetkych KKongov sa mi tato adaptacia pacila najviac, aj ked bola pritiahnuta za vlasy (Lost world – dinosaury). PJ ukazal, ze filmy sa daju tocit nielen o pocitacovych efektoch, ale aj o ludoch. A myslim, ze PJ ma v tomto prvenstvo. Natocil film za $200m a natocil ho o ludoch. simply, must-see movie …

  7. King Kong
    Konga som si pozrel a je vidno, ze to natocil PJackson … Zo vsetkych KKongov sa mi tato adaptacia pacila najviac, aj ked bola pritiahnuta za vlasy (Lost world – dinosaury). PJ ukazal, ze filmy sa daju tocit nielen o pocitacovych efektoch, ale aj o ludoch. A myslim, ze PJ ma v tomto prvenstvo. Natocil film za $200m a natocil ho o ludoch. simply, must-see movie …

  8. Až na pár drobností
    Souhlasím s tím, že vidět stojí za to, ALE – pár vyloženě jasných přehmatů (když nepočítám příliš dlouhé umírání big KK):- jak se partička dostala z ostrova na uplně rozbité lodi?- proč se KK a Jane nekouřilo od pusy při klouzání na úplně zmrzlém jezeře v Central Parku?-Proč říkali ve filmu, že KK má 27 stop – když jasně v porovnání z Jane ve své ruce nebo s T. Rexem musel mít alespoň 15-20m?- Proč Jane neměla po noci ve večerních šatečkách na střeše Empire State B. alespoň husí kůži?No a to jsem to viděl jen jednou…No to jsem od PJ po tolika přípravách a škrtech ve scénaři nečekal.

  9. Nebo to, ajk King Konga dopraví na loď.Nebo kam se poděli všichni domorodci.Nebo jako mnohatunové zvíře udrží led na rybníce.Tam je děr jak v ementálu…

  10. S tim ledem na rybnice, to me vylozene trklo do oci. V jednom zaberu se pod KK hrouti balkony a zelezobetonove konstrukce, a v druhem pak brusli na zamrzlem rybnice. Ve filmech z tricatych let by jiste tyhle veci nevadily, ale dnes uz divak pozaduje aspon trochu realisticnosti i ve fantasknim pribehu o prerostly oblude. Divak te smyslence chce par minut verit, proto na film sel, ale podobne kiksy v logice mu to znesnadnuji.

  11. Ohledne toho ledu…taky me to trklo. Videl jsem to jen jednou tak to nemuzu tvrdit jistojiste, ale mam pocit, ze to nebyl zamrzly rybnik, ale umely kluziste. K ostatnim “diram” se vyjadrit nemuzu, proste me behem filmu netrkly. Mozna jeste tak ta velikost Konga. Nejak proste nedokazu pochopit na co musi myslet divak, kterej si vsima takovejch prkotin, jakoze nekdo nema husi kuzi nebo mu nejde para od ust…

  12. Taky jsem si rikal, ze by to mohlo byt kluziste, ale pak kdyz tam spadne ta vystrelena raketa, tak je videt, ze je to rybnik a led ma max dvacet cisel. 🙂

  13. Já jsem hlavně přemejšlel nad tím, jak těch cca 12 posledních vyčerpaných námořníků na polorozbitém člunu dostane mnohatunového King Konga na tu loď…

  14. Atom: Protože…
    Atom: Protože to je ala starej King Kong, kde tyhle kiksy byly a Jacksonův humor je prostě i v těhle “”movie mistakes”” 🙂 Prostě nadsázka 🙂

  15. pán prstenu
    Trilogie super,bylo to jeho snem to natočit.A vte,že ještě před promítáním filmu u nás vydal Jimi Čert na cd Písně středozemě? Myslím,že se mu to povedlo i netradičním způsobem.

Zveřejnit odpověď