Preview: 300 – Bitva u Thermopyl

Režisér Úsvitu mrtvých převedl na filmové plátno proslulý komiks Franka Millera. Třístovka přijde do našich kin již tento měsíc a my se podíváme, co nás přesně čeká. O krvavé bitvy, svalnaté hrdiny, přerostlé zrůdy a nádherně stylizované záběry rozhodně nebude nouze…

Rok 480 před naším letopočtem. Spartské vojsko složené z rovné třístovky statečných vojáků několik týdnů odolává mnohonásobné přesile Peršanů, kteří táhnou na Řecko. Sparťané mají jedinečné bojové schopnosti, víru a neuvěřitelnou dávku statečnosti zosobněnou králem Leonidem. Peršané oplývají milionovou armádou s obřími slony, nosorožci a jedním obrem. Jak to nakonec dopadne? Ujme se podlý král Xerxes moci nad Řeckem?

Přesto, že znamenitý grafický román Franka Millera vypadá na první pohled dost dějepisně, samotná fakta se zde efektně mísí s fikcí a hlavně s pěkně krvavou lázní. Komiks ale obsahuje krom strhujících a značně brutálních výjevů i sondu do duší spartských vojáků a jejich velkohubého vůdce Leonida, a zabývá se samotnou podstatou hrdinství. K tomu si navíc přimyslete silnou výtvarnou stylizaci, o kterou se zasloužil Miller stejnou měrou jako jeho manželka Lynn Varleyová. Ta komiks vyzdobila škálou písčitě utlumených barev, které museli být do filmu zakomponovány za pomoci moderních počítačových programů.

300 vyšla poprvé v roce 1998 jako pětidílná minisérie a o rok později následovalo již samostatné album. (Comics Centrum připravilo své první vydání na rok 2001 a kvalitnímu zpracování odpovídala i cena.) Frank Miller za něho obdržel řadu významných komiksových cen, ale dle svých slov nikdy nepočítal s jeho zfilmováním: „Tehdy jsem to rozhodně nepovažoval za komiks pro filmové plátno. O tom mě přesvědčil až Zack Snyder.“

    

Začínal jako tvůrce reklam (mj. Nike, Reebook) a videoklipů. Léta páně 2004 debutoval celovečerní předělávkou Úsvitu mrtvých (1978) klasika George A. Romera. Brutální hororová jízda v punkovém stylu si vysloužila uznání kritiků, fandů žánru i hororových paniců. Snyder si tak po svém prvním úspěchu mohl začít vybírat. Cesta k natočení Třístovky ale vedla hodně úzkou soutěskou. „O natočení 300 jsem uvažoval ještě před Úsvitem mrtvých, ale tehdy jsme narazil ve studiu. Musel jsem to nějak překousnout,“ říká Snyder o své zkušenosti s Warnery, kteří se do Třístovky rozhodně pouštět nechtěli. Zkrátka námětu nevěřili a navíc je čekal neúspěch vysokorozpočtové Tróji a Alexandra Velikého. Snyder nakonec za svou šanci vděčí adaptaci jiné millerovky – Sin City. Režisér Robert Rodriguez převedl na stříbrné plátno dosud nejvěrnější komiksovou adaptaci, slušně vydělal a otevřel vrátka Sparťanům…

„Udělal jsem to podobně jako Robert Rodriguez. Vzal jsem herce, rekvizity a před modrým pozadím natočil dvouminutový výsek z bitvy, který jsem pak promítl šéfům ve studiu. A ti byli nadšení,“ popisuje Snyder dosažení svého cíle. Warneři se přeci jenom tolik unést nenechali a na výrobu filmy povolili „pouze“ 60 mil. dolarů: „Peníze nebyly problém. Film se kompletně točil před modrým pozadím, vše se pak dodělalo v počítačích, takže jsme vůbec nemuseli utrácet za natáčení v cizině. Na druhou stranu jsem si zase nemohl dovolit žádné hvězdy.“ Nejznámější tváří snímku je David „Faramir“ Wenham v roli Dilia, fanoušci seriálu Ztraceni zase možná (ne)poznají Rodriga Santora coby zženštilého panovníka Xerxa. Jeho sokem a hlavním hrdinou je Gerard Butler (Beowulf a Grendel, Fantom opery) jako král Leonidas, na jehož bedrech a vymodelovaných břišních svalech leží osud civilizovaného světa.

       

Třístovka tedy vznikala kompletně před modrým pozadím, podobně jako revoluční Sin City. (Nebo spíš revoluční Svět zítřka?) Bitva u Thermopyl však není přesnou kopií komiksu. Zack Snyder spolu se scénáristou Kurtem Johnstadem vymysleli do příběhu pár větviček, aby přímočarou předlohu rozkošatěli a zpřístupnili běžným divákům. Fanoušci se tedy mohou těšit na zbrusu novou dějovou linii věnovanou Leonidově manželce (Lena Headey) nebo přehlídku netradičních potvor. Za všechny jmenujme zuřivého obra, jenž kráčí po boku hrozivé jednotky Nesmrtelných.
 
Do amerických kin vtrhne vizuálně úchvatná Třístovka 9. března, k nám pak stateční Sparťané dorazí o dva týdny později. Kdo se nemůže dočkat, nechť si ukrátí čekání dech beroucími trailery, v nichž se 300 spartských vojáků neúnavně řeže prakticky s každým a se vším za doprovodu chytlavé metalové hudby. Hrrr na ně!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Sparta
  A safra, teď budou všichni fandit Spartě. Ještě že nejsem sešívaný…Jinak na film se těším. Snyder by měl být zárukou dobré podívané, která nebude jen o efektních scénách.

 2. u nás na Moravě to Olympia přejmenovala na 300 zbrojováků 🙂

 3. Asi povinej film pro všechny Slavisty; jedinej moment, kdy Sparta dostane na budku. :-)Nemůžu se dočkat, až tenhle film uvidim.

 4. UPDATE
  “Recenze” už je ve výrobě!Ze svých dojmů a pocitů se vypíše hned 6 lidí…

 5. 300
  Ahoj lidi. Ja jsem teda Slavista a jako takovej dokazu oddelit Spartu a Spartu.:-) V tristovce samozrejme budu fandit Sparte! Kazdopadne to bude uchvatna podivana. Sincity jsem nevidel, ale na tohle pojedu do kina. Kdyz jem videl ty HD trilery….proste to je nutnost!

 6. Tak o komiksovem Leonidovi se toho da rict hodne, ale velkohuby zrovna ne. A metalovou hudbou bych si taky nebyl uplne jistej.

Zveřejnit odpověď