Řeka bohů – Ian McDonald (PR)

McDonald patří bezesporu k těm nejzajímavějším britským autorům fantastiky. Do žánru vstoupil již v roce 1982 a od té doby získal pěknou řádku nominací, a samozřejmě i vítězství, v rámci těch nejprestižnějších ocenění (včetně cen Locus či Hugo).

Jeho díla se nikdy neomezovala na jeden úzce vymezený žánr či jedno jediné téma a prostředí. Zavedl své čtenáře na Mars (Desolation Road), do hájemství fantasy, respektive mytologie v průniku s realitou (King of Morning, Queen of Day), do nitra Afriky, kterou nechal v důsledku dopadu podivuhodného meteroru transformovat mimozemským životem (série započatá románem Chaga), i na mnohá další místa.
V češtině jsme se zatím mohli setkat pouze s několika kratšími pracemi (v časopise Ikarie či v antologiích, jako byly Vzdálené obzory a Budoucnosti) a rozhodně se dá říci, že jeho práce zaujaly. Prubířským kamenem, zda v českém prostředí uspěl, či nikoliv, však samozřejmě vždy bude kniha postavená jen a jen na jeho jméně. Okamžik zkoušky se blíží, ovšem už z letmého pohledu na anotaci, stejně jako na ohlasy v zahraničí, je jasné, že se mají naši čtenáři nač těšit.
Nakladatelství Argo ve spolupráci s nakladatelstvím Triton totiž do své reprezentativní edice Fantastika zařadilo román Řeka bohů. Nad jiné chutnou krmi, která v sobě spojuje poctivý základ dobrodružného příběhu, pikantní omáčku kyberpunkových motivů, s citem připravené přílohy inteligentních odkazů na naší současnou společnost a především nezaměnitelné koření vycházející z indické kultury.
Do posledního detailu promyšlené pozadí složitého, nikoliv však nepřehledného příběhu se stává plochou, na níž autor nerozehrává pouze osudy svých postav, ale i velká technologická a filozofická témata, která se nebojí i propojovat. Z každé stránky se přitom ozývý hluk indického každodenního ruchu, pachy řeky Gangy i přeplněných měst a blyštivé pozlátko elit, stejně jako oprýskanost těch nejubožejších…
Zní to zajímavě? Pokud se autorovi podaří alespoň z poloviny dostát očekáváním, která jeho koncepce vzbuzuje – a na základě Řeky bohů se zdá, že ano, máme co do činění s jedním z nejdůležitějších žánrových projektů posledních deseti let.

Ukázka z knihy

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď