Říjnová Pevnost vzdává hold D. A. Gemmellovi (PR)

Předčasné úmrtí britského spisovatele Davida A. Gemmella, reinkarnátora vyhasínající žánrové hvězdy jménem „sword & sorcery“, se dotkla mnoha fanoušků po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Jak lépe uctít památku tolik oblíbeného autora než několika články, mapujícími jeho život a dílo, a originální kresbou Lubomíra Kupčíka na obálce?

TÉMA

Prošedivělý vlas, vous, v očích divoký pohled, který za žádných okolností neuhýbá, a v rukách ohromná dvoubřitá sekera Snaga. Takhle ho znají všichni románoví nepřátelé z celé Drenaje, a že jich bylo jako much. Druss, bojovník z donucení, rozený vůdce, nejslavnější postava Davida A. Gemmella. Po stopách neohroženého vojáka i jeho tvůrce se na čtyřech stranách ve článcích Legenda jménem Druss a Bouřlivák David A. Gemmell vydal Martin Fajkus.

POVÍDKY

Vlastislav Toman: Příchod bohů
Pokud jste stejně jako my zažili ábíčkovskou komiksovou éru malého klepetnatého robota, Gron-c-chů, Kruana a Hor – tidů, bude pro vás povídka Vlastislava Tomana nádherným nostalgickým zjevením a návratem do mládí. V souvislosti s Příchodem bohů ještě musíme upozornit na výborný článek Filipa Gotfrida Čtyřicet let pod paprsky Zářícího, monitorující éru existence Malého boha a práci Vlastislava Tomana.

Robert J. Sawyer: Padlý anděl
Momentálně nejznámější autor kanadské sci-fi poskytnul Pevnosti exkluzivní text, krátkou povídku Padlý anděl, v níž neobvykle poutavě zpracovává klasickou zápletku o sepsání smlouvy mezi člověkem a ďáblem. Hlavní postavou je mladičká dívka z artistické rodiny, která udělá cokoli, jen aby nespadla při představení dolů…

Josef Pecinovský: Správce sítě
Existuje snad větší zlo než samotné peklo? Podle Josefa Pecinovského ano. Horší je byrokracie. K demonstraci toho přivádí k věčným ohňům počítačového experta Jakuba, jenž má za úkol obstarat neobvyklou zakázku: peklo si žádá zavedení počítačové sítě. Jakub ale není žádný andílek a pomalu, ale jistě tuneluje doupě Satanovo až na pokraj bankrotu…

Otomar Dvořák: Oči baziliška
Ukázka z připravovaného, již šestnáctého svazku, který vyjde coby příloha listopadové Pevnosti plus. Ve dvou novelách autor zobrazí příběh templářského rytíře z dob křižáckého dobývání Svaté země a osudy malého pasáčka, který po náhodném nálezu tajemného klíče musí čelit útokům samotného inferna…

LITERÁRNÍ PUBLICISTIKA

Robertovi Marešovi se podařil husarský kousek, sehnat k rozhovoru Roberta J. Sawyera totiž není nic jednoduchého. Martin Šust vylovil z moře fantastiky perlu jménem Spin od Charlese Wilsona a podíval se i na Nové hvězdy z Tritonu a připravil Literární novinky. Pochopitelně je přítomen i poradník Jiřího Pavlovského, jak býti dobrým autorem, a komplexní seznam titulů vydaných ve dnech 21. 8. – 20. 9. 2006. Druhým dílem zároveň končí minicyklus o Sexuálních praktikách Zeměplošanů. A pro jistotu ještě jednou připomeňme výše zmíněných Čtyřicet let pod paprsky Zářícího od Filipa Gotfrida.

KNIŽNÍ RECENZE

V tomto čísle byly zhodnoceny publikace: Mike Resnick: Věštkyně/Orákulum/Prorok, Kir Bulyčov: Alenka z planety Země, Laurell K. Hamiltonová: Rozesmátá mrtvola, Eoin Colfer: Seznam přání, Simon R. Green: Soumrak říše – Mlhosvět, Kurt Busiek, Cary Nord: Conan – Dcera pána mrazu, Kirsten J. Bishopová: Vryté město, Ondřej Netík: Zelený skřítek a děvčátko jménem Diana, James Silke: Posel smrti I. – Zajatec rohaté přilby, Raymond E. Feist: Let nočních dravců, Eric Brown: Newyorské noci, Petra Neomillnerová: Vlastní krev, Jack McDevitt: Pláž Nekonečno, Patrick Carman: Elyonova země II – Trnité údolí. Knihou měsíce pak byl vyhlášen Schismatrix plus od Bruce Sterlinga.

FILMOVÁ, HERNÍ A DOPLŇKOVÁ PUBLICISTIKA

Film
Beowulf a Grendel
V tom domě straší!

DVD a video
Princezna nevěsta
Sám v temnotě, Kingsajz, Jak přicházejí sny

Deskové hry
Loot

Reportáže
Animecon 2006, Games Convention 2006, Parcon – Taurcon 2006

Bulvár Alfa Ralfa
Nenechte si ujít novou rubriku, zaměřenou na klípky a postřehy z veřejného i soukromého života předních představitelů české fantastické scény.

Magie
A s ní samozřejmě Petra Neomillnerová. Za říjnový úkol si předsevzala čtenářům představit pozoruhodný magicko mystický neokult Wicca.

Skutečná Středozemě
Naši zpravodajové Martin a Vlaďka Slívovi, žijící toho času na Novém Zélandě, se odhodlali poodkrýt roušku tajemna a ukázat, jak to vlastně s domovinou Petera Jacksona opravdu je.

Interaktivní světy
Něco končí, něco začíná. Vítkův čas v zemi mořských potvor a nemytých pirátů se nachýlil. Pokud chcete vědět, jak to všechno skončí, nevynechejte další díl Interaktivních světů. A nezapomeňte, začíná hlasování o dalších Vítkových osudech…

 
… a to zdaleka není všechno!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď