Rozhovor s J. Mosteckým-zveme na Postapocon (PR)

Jaroslav Mostecký patří mezi stálice české fantastické scény. Získal řadu ocenění (a slovo „řadu“ skutečně znamená hodně), napsal několik dobrých knih (a slovo „dobrých“ znamená skutečně dobrých) a veliké množství kvalitních povídek (a „veliké množství“ a „kvalitních“ znamená… ale to už bych se opakoval!).

Pravidelně se s ním setkáte v časopise Pevnost, častým hostem je též na různých conech. Nejbližším conem pak bude Postapocon 4.6.2010, na který Jaroslav Mostecký laskavě přijal naše pozvání.

A jako malou návnadu a ochutnávku vám nabízíme pár odpovědí na pár otázek:

Na samý počátek tradiční otázka – na co nového se můžeme těšit?

Pokud máš na mysli, co mi nového vyjde, pak snad už konečně v nejbližší době dopíšu Pod úplňkem Hada pro Straky na vrbě. Odehrává se to ve středověku na Indickém oceáně a okolí. Pokud ses ptal obecně, pak se můžeme těšit na všechny možné krize od hospodářských po ekologické. A hlavně na tu pořádnou oslavu 31.12.2012, že ty prognózy o konci světa byly aspoň protentokrát jen plácání. Aspoň teda doufám.

A na co se těšíte vy jako čtenář?

No, abych se přiznal, nemám zmapováno, co má vyjít, a když vyjde něco, z čeho mám radost, tak se nefalšovaně zaraduju. Ale vždycky se těším na novou Ludmilu Vaňkovou, autorku historických románů.

Máte za sebou velké množství knih í povídek – jakou nejzásadnější radu byste dal začínajícím autorům?

To je těžký, já jsem i Tomáši Němcovi řekl, že do Pevnosti žádné rady psát nebudu. Každý začínající autor musí být soudný, aby zkusil odhadnout, jestli to má cenu, nebo ne. A na druhou stranu potom, až začne vydávat, se nenechat odradit některými kritikami. Je totiž recenzent a recenzent. A než si začne kousat nehty ze smutku, jak byla jeho povídka odsouzena, ať si od toho kritizéra něco přečte. V mnoha případech mu stoupne sebevědomí.

Kromě psaní i hodně přednášíte nebo moderujete – jakou nejzáludnější otázku jste kdy dostal?

Od redaktora Sardenu: jaké jídlo mám nejraději. Dodnes nemám tuhle otázku vyřešenu.

V pátek 4.6.2010 budete hostem Postapoconu. Jaký máte k tomuto žánru vztah?

Katastrofická sci-fi? To je nejzdobnější pilíř sci-fi literatury.

Pokud jste se nedozvěděli všechno (jakože jste ani z toho mála nemohli), přijďte se podívat na Postapocon a zeptat se osobně. Ten se odehraje v pátek 4.6.2010 ve smíchovské pobočce Městské knihovny v Praze (Nám. 14. října 15, Praha 5) a naváže na tradici předchozích smíchovských setkání. Už z názvu je patrné, co bude jeho tématem a my vám můžeme slíbit, že o fenoménu zvaném postapo se dozvíte skutečně všechno…

Míla Linc (externí redaktor)

Roggeveev@seznam.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

  1. já, pan Mostecký!
    Mohl bych si ho také přijít poslechnout? Je to můj oblíbený spisovatel a přitom takový hodný hoch! Jen víc takových jaroslavů do naší fantastiky!

Zanechat odpověď