PREVIEW: Skyrim – Přišel den D v RPG, nebo ještě ne?

Magický den 11. 11. 11 je za námi, mnoho hráčů (a hráček) po celém světě záhadně zmizelo a nevyšlo ani na chvíli ze svých domovů. Že by se vyplnila nějaká konspirační teorie? Ne, něco ještě lepšího – vyšel již pátý díl slavné RPG série The Elder Scrolls. Je opravdu tak revoluční, jak vyznívá hype?

Skyrim

The Elder Scrolls jsou pověstné svým otevřeným světem, kde můžete být kým chcete a dělat si co chcete – máte chuť se přidat se do guildy nájemných vrahů či jen zabít kohokoliv, kdo vás naštve svým účesem? Žádný problém! Chcete být novým Indiana Jonesem či Larou Croft, honit se za poklady v různých dungeonech a po cestě se zbavit pár otravných banditů? Také není problém! A pokud se vám nechce plnit hlavní příběhovou linii nebo se přidat k jedné z několika guild (které také mají vlastní příběh), tak se můžete jen tak toulat světem plným různých překvapení, zajímavých momentů a easter eggů. Ať už jste drsný bojovník, co je blázen do sbírání kytiček na lektvary, nebo zloděj, co si rád vyrobí vlastní dýky ze získaných surovin, přijdete si na své.

Uplynulo dvě stě let od konce TES IV: Oblivionu a draci se vrátili na svět, aby ho terorizovali. A je na vás, jestli je zastavíte, pokud je to vůbec možné, nebo ne. TES totiž není klasická fantasy a má ráda nečekané příběhové zvraty a detailní svět, který v mnoha ohledech reflektuje opravdový a je vlastně velkou metaforou. Ale tím se nenechte odradit, pokud vás to zaskočilo, protože pokud vás to nezajímá, tak můžete proletět celou hrou a ani si toho nevšimnete. Nemusíte ani znát předchozí díly na to, abyste si příběh plně vychutnali, protože každý je koncipován jako samostatné dobrodružství v jiné provincii světa Tamriel (tentokrát, jak již název napovídá, ve Skyrimu). Do světa se můžete ponořit tak hluboko, jak chcete – má bohatou historii, kulturu, náboženství, zkrátka lore, a pokud vás to zajímá, tak můžete strávit hodiny čtením in-game knih a zjištováním různých zajímavých faktů. Pokud ne, tak pro pochopení příběhu se obejdete i bez toho, protože veliké množství informací jdou klasifikovat jako „trivia“. A díky důrazu každé hry na vlastní prostředí o nic nepřicházíte, vše, co potřebujete znát, je v ní (kromě pár konspiračních/kom­plexních teorií hardcore fanů, z nichž některé se táhnou až zpátky k Daggerfallu či Aréně).

Tradicí TES je začít hru jako vězeň, jenž brzo nabude svobody, abyste měli lepší immerzi a začínali s čistým štítem; každý si má domyslet sám, jak se tam dostal, jaká je jeho minulost a podobně, pokud vás to zajímá. Právě díky takovému začátku o tom také vůbec nemusíte přemýšlet, pokud nechcete – jste tu, a to stačí, co budete dělat dál je jen na vás. Samotná tvorba postavy je jednoduchá, ale zároveň nabízí více volnosti než kdykoliv předtím: vyberete si vámi zvolenou rasu z deseti (pro nově příchozí – nebojte, je tam výstižný popis každé), pohlaví a jméno. Pak může začít několikahodinové hraní se vzhledem, pokud chcete, na výběr totiž máte nejenom různé typy účesů, vousů, očí, obočí, brad a všeho možného včetně barev, ale zároveň je tu i piercing, tetování, jizvy či typ těla – je libo být rozložitou silačkou nebo útlým hošíkem? No hotový módní salón! A oproti Oblivionu postavy vypadají drsněji, živěji a realističtěji, nepůsobí jako strašidla z nějakého horroru (míněno s lehkou nadsázkou). A pak hurá do světa!

Ale kam se poděl tolik oblíbený výběr všech hráčů RPG jako skilly, atributy a podobně? V předchozích dílech jste si vybrali hlavní a vedlejší dovednosti typu lehké brnění, destrukční magie, plížení a podobně, jejichž používáním jste pak získávali další levely (nejsou žadné expy) a přidávali body k již klasickým atributům jako je síla či inteligence, kde maximum bylo sto. Navíc vybrané dovednosti se vám rychleji zlepšovaly, takže například stačilo vyrobit lektvarů deset a ne padesát. Díky tomu jste mohli být funkční mix jakýchkoliv povolání, i když ne všechny skilly byly stejně užitečné a i tento systém měl své chyby. Skyrim je vyřešil drastickou cestou – atributy prostě zrušil. Zbyl jen život (není potřeba vysvětlovat), magicka (mana na kouzlení, pokud někoho zaskočí ten spelling) a stamina (na sprint, silnější útoky či blokování). Při každém levelupu si můžete zlepšit jeden z těchto tří „atributů“ o deset bodů. Skilly můžete používat pořád všechny, ale žádné si už nevybíráte jako hlavní, protože od nynějška se vám všechny počítají do levelování. A díky tomu, že nemáte klasické atributy, byl skvěle vyřešen problém předchozích her (např. Oblivion, kde jste byli nuceni powerlevelit jako munchkinové, aby vás v pozdějších úrovních nepřátelé nerozsekali jako nemluvně). Můžete používat, co chcete, kdy chcete a nemusíte se vůbec omezovat.

A navíc přibyly perky! Každá dovednost má vlastní řadu bonusů a nabízí výhody typu možnosti paralyzovat nepřítele ledovým kouzlem, dávat o x% více zranění s danou kategorií zbraní či kouzel, o polovinu tišší pohyb ve zbroji, silnější lektvary a podobně (je vidět, že Bethesda se při svém vývoji Falloutu 3 a F:NV inspirovala). Každý level získáte jeden, který nemusíte hned použít, a jednotlivé perky se vám postupně odemykají k výběru podle dosažené úrovně daného skillu. Díky tomu si můžete vylepšit a dokreslit sama sebe ještě více: co třeba takový zloděj, který rád jako Sith vrhá nabušenými blesky po nepřáteli poté, co je objeven?

A jak je na tom samotný gameplay? Můžete teď nově hrát bez problémů nejenom v první, ale i v třetí osobě a vypadá to velmi efektně. Souboj probíhá v reálném čase, v každé ruce můžete mít zbraň či kouzlo, takže lze dual-wieldit jak kouzla, tak zbraně (kromě obouručních zbraní a štítů). Na každou ruku máte jedno tlačítko a můžete si navolit hotkeys, díky kterým můžete rychleji střídat mezi zbraněmi a kouzly. Ty můžete také měnit i v menu/inventáři, který můžete otevřít vždy a zastaví se v něm čas. S vhodným perkem je také schopnost zesílit kouzla pro lepší efekt, když je máte v obou rukou.

Obecně jsou boje svižnějží a reálnější, už nemůžete běžet pozadu skoro stejně rychle jako při normálním běhu – backpedalling exploit fixed! Největším lákadlem jsou asi náhodně se objevující draci podle situace a lokace, kteří mají být něco jako malé epické boss battly, jejichž zdolání je velikým úspěchem a je potřeba dost úsilí na straně hráče. Odměnou za to je duše draka, díky níž můžete „nabít“ a tím se naučit vámi přečtené dračí runy. Ty pak křičíte a používáte jako nový set speciálních abilit Dragon Shouts (s cooldownem), které mají různé efekty. Například můžete mít dračí ledový dech, jenž nepřátele zataví do ledu na krátkou chvíli (a mezitím je rozbít o zem), můžete se stát na moment nedotknutelným nebo přivolat bouřku. A jako třešnička na dortu – při zabíjení nepřátel vám občas naskočí zpomalená animace, během níž vykonáte hezký zakončovací útok na něj (jak je teď trend ve hrách, viz třeba Asssassin’s Creed nebo God of War). Na své si přijdou i ti, co mají rádi plížení, při něm se kurzor změní v oko a ukazuje několik typů zpozorovatelnosti podle přivření (nevidí vás, ví o vás, hledá vás, našel vás!), navíc vás NPCčka mohou vidět jen tam, kam dohlédnou – pokud budete dobře schovaní za kopcem nebo jim strčíte na hlavu kyblík, tak vás nenajdou. Pokud si ho tedy nesundají.

Nově se vám také neopotřebovávají zbraně a brnění, protože si můžete vytvářet vlastní díky nové dovednosti Smithing, která tak nahradila Repair. Vzhledem k tomu, jak bylo lehké si předtím opravovat výzbroj a nikomu to nečinilo žádné potíže, tak v duchu rušení neužitečných skillů se to opravdu vyplatilo a není to změna k horšímu. Zároveň se vrátil i Enchant, což je schopnost pomocí duší chycených kouzlem do „Soul Gemů“ očarovávat výzbroj rozličnými magickými efekty a dobíjet je – každá zbraň má určitý počet použití (v případě zbroje zásahů) a poté se musí dobít. Tvoření lektvarů funguje jako vždy, z padlých těl nepřátel či přírody můžete získat ingredience a každá z nich má až čtyři různé účinky (či atributy) typu Damage nebo Restore Health. Ty pak můžete mixovat na alchymistickém stole, které naleznete ve městech a některých dalších lokacích. Tvořit můžete i jedy, právě již se zmíněným Damage Health. Hra si navíc pamatuje, co nejde spojit, a při výběru suroviny vám nemožné kombinace zatemní.

To všechno by ale nebylo to pravé ořechové, pokud by to nespojoval dobrý příběh a zajímavý, živý svět, což byla vždy dobrá stránka TES (záleží tedy také na tom, co považujete za dostatečně živé). Provincie Skyrim není totiž jen zasněžená krajina plná dechberoucích hor, lesů, jezer a tunder, po kterých se prohání zvěř a podivná individua (jako například konvoj mnichů či nekromanté oživující kuřata). Je to svět plný historie, knih a písní zpívaných bardy, kde si lidé spolu povídají a vyměňují drby, hádají se o vaše upuštěné věci a nebojí se utéct před nebezpečím nebo vás seřvat, když jim začnete chodit po jídelním stole. Lidé na vás reagují podle toho, co děláte, jaký máte mezi sebou vztah a jak vás mají rádi, to vše díky systému Radiant AI. A k tomu tu je Radiant Story, který se stará o vytváření náhodných setkání a questů šitých vám přímo na míru podle toho, kde jste už byli, co jste dělali a jakým stylem hrajete. Představte si, že jste zrovna vešli do vesnice a proti vám vyběhne muž, který vás prosí o záchranu svého uneseného syna (nebo dcery) – RS systém pak sám podle toho, v kterých lokacích a dungeonech poblíž jste ještě byli, jak jste silní a jaké jsou vaše silné a slabé stránky, vybere ještě vámi nenalezené místo, kde se nachází banda inkriminovaných únosců. Podobně vás někdo může vyzvat na souboj, ukrást jistý předmět či někoho zabít. K tomu každé místo dýchá vlastní atmosféru, celý svět Skyrimu je totiž dělán vlastnoručně, včetně 150 dungeonů, na kterých pracoval tým osmi lidí.

Pokud chcete živý svět, kde si můžete dělat co chcete a nebudou vám v prvních pár týdnech či měsících hraní vadit občasní psi sedící na zemi vzůru nohama, rotující vzdušní mamuti či náhodné naštvání občané celého města (máte stejně autosavy), tak vás čeká nový život , šup šup, už je tady!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

14 komentářů

  1. ..?
    Myslím, že pro příště byste se měli držet recenzí knih, které umíte výborně. Takováhle zaplacená recenze je absolutně příšerná. Nebudu tady dělat sáhodlouhou kritiku textu, protože autorka za to v podstatě nemůže (no co, PR je PR a prachy jsou prachy, že ano?), ale hra je bohužel silně nadhodnocena na to, že je to v podstatě přeskinovaný Fallout NV. Myslím, že si u tohoto článku všichni pravidelní čtenáři FP trapně odkašlou a půjdou dále. Minimálně ti, kteří hry opravdu hrají a hráli jak Morrowind, tak Oblivion, F3 a F:NV.

  2. to Scot
    Není to recenze, ale preview, to zaprvé. Recenze bude následovat. Autorka to od nikoho nedostala nařízeno, nedejbože zaplaceno, takže se nejedná o žádné PR, ale prostě článek pro natěšené hráče o tom, co ve Skyrimu všechno najdou. A protože ho psala sama, je jasné, že se s jejím názorem nebudou všichni ztotožňovat, ale tak je to u všeho. Prostor pro rozvíjení diskuzí, jestli je Skyrim opravdu tak dobrý, máte právě zde. 🙂

  3. Návrh autorce: co příště psát článek rovnou v angličtině?

  4. Scot
    PavlaL: V tom případě příště silně doporučuji dávat hry na starost někomu, kdo hry opravdu hraje. Jestli to není PR článek, pak je to opravdu velmi smutné, protože z toho čiší PR kecy ( “K tomu každé místo dýchá vlastní atmosféru, celý svět Skyrimu je totiž dělán vlastnoručně, včetně 150 dungeonů, na kterých pracoval tým osmi lidí.”). Nu což, co už, počkám si tedy na recenzi a pak se tedy uvidí.

  5. preview?
    Není divné dávat preview na hru v době, kdy už je hra v obchodech?

  6. to Walome
    Přiznáváme, že článek byl původně nachystám na pátek, kdy hra vyšla. Nečekané problémy ale vydání zpozdily.

  7. Kritika…
    Z uvedeného článku jsem se dozvěděl kulové. Promin Chill, ale dělat recenze neumíš. Chybí ti podrobnější náhled na hudbu, grafiku, ovládání hry a zbytek, tohle je jen omílání o skořápce opravdu véééélkého oříšku, ale co je uvnitř se již nedozvíme. Absolutně chybí zmínka o nedostatcích hry, které jsou očividné již po 30min hraní.
    Chápu, že používání různých “odborných termínů” typu “backpedalling exploit fixed, nový set, dual-wieldi, powerlevelit jako munchkinové” je asi poslední dobou v kurzu, ale v tomhletom článku jsou zcela zbytečné a dokonce použity zcela nevhodně. Viz. Kostelník.

  8. Asi autorce trochu křivdíme. Jde o preview (což by ale mělo být někde viditelně označeno!) a preview je vždycky vzásadě PR, páč autor vždycky vychází jen z videí a obrázků co mu ukázali vývojáři, případně z pressmateriálů (i proto je tristní, že i ve specializovaných herních časopisech typu Level zabírá preview tolik místa, když jde vzásadě o PR kecy). Počkejme si na recenzi.
    Jinak stran “přeskinovaného F:NV” – je to možné, hru jsem hrál zatím jen minimálně. Hra vyšla v pátek, na torrentech ej PC verze asi od úterka (Xboxová pravda déle), takže i kdyby si to někdo nelegálně stáhnul a hrál jak divej, ze hry toho zatím moc neviděl (50 hodin pro takovéto hry není žádná míra), takže jsem ke všem podobně paušálním reakcím poměrně skeptickej…

  9. Chtěl bych poopravit tvrzení: “…např. Oblivion, kde jste byli nuceni powerlevelit jako munchkinové, aby vás v pozdějších úrovních nepřátelé nerozsekali jako nemluvně” – pravý opak je pravdou.

    Díky obludnému level scallingu nepřátel bylo nejvýhodnější (= nejsnažší) projít Oblivion na co nejnižší úrovni. Oblivion se dal dohrát s postavu na 2. levelu a v závěru to byla už spíš adventura, díky získanému “equipu” padali “dvojkoví” enemáci jak mouchy (osobně vyzkoušeno).

  10. @VŠ: To ale to tvrzení nepopírá, oba totiž máte pravdu. Hru buď můžeš hrát jako “munchkin” a se správně vybranými schopnostmi dostávat každou úroveň +5/+5/+5 ke statům a díky tomu nemít problém s level scalingem; nebo právě jak říkáš jít pro mnohé lehčí cestou a vůbec nezískávat levely. Avšak tím příjdeš o daedrické questy, nové typy brnění a zbraní a také kouzla, na které hráč nemá dost many (i když technicky s kombinací Altmera s Atronachem by se to nemělo stát).

    Samotné tvrzení tudíž jenom říká, že když jsi na vyšších levelech, tak se musíš powerlevelit, aby jsi dokázal přežít. Netvrdí, že je to lehčí než se přestat levelit nebo jediný způsom, jakým projít hrou – alternativa, kterou zmiňuješ nejspíše nebyla tam řečena, protože se očekává, že lidé, co to hráli, tak o ní ví, a ti co ne, tak pochopí větu tímto způsobem.

  11. Já nevím, ale “munchkin” (to slovo nesnáším a jeho převzetí do české RPG scény mě dost štve) je vysloveně negativní přízvisko, kdežto hraní Oblivionu na maximalizaci statů je jeden ze základních principů hry, který rozhodně není na úkor hry nebo pravidel, naopak.

    Jinak jsem přesvědčen, že o tom +5/+5/+5 ke statům a jak toho dosáhnout řada hráčů nemá ani tušení…

  12. “munchkin”
    ad “munchkin” – je mi úplně jedno, jak to kdo pojmenuje, ale plánování, které dovednosti vylepšit, aby při levelování došlo k optimálnímu navýšení všech vlastností, mě fakt nebavilo.

    Levelování byl hlavní problém Oblivionu, ale i Morrowindu, Daggerfalu a asi i Areny, ale tu už si moc nepamatuju 🙂 A právě zrušení této mechaniky se mi na Skyrimu líbí nejvíc, prostě to nemusím řešit a můžu si hrát naprosto svobodně!! Nádhera 🙂

    Jinak jako preview (nikoli recenze) je text ok, hlavní věci zmiňuje a detaily a herní zkušenosti a dojmy bych nechal na recenzi.

  13. Super
    Zatím nejlepší “stručný” popis Skyrimu, co jsem viděl …

  14. presne tak, na clanku neni nic spatneho, zmeny oproti oblivionu jsou zmineny a kdyby byly zmineny i nejake ty nedostatky(a tech moc neni) tak z toho muze byt i mensi recenze,levelovani je vskutku lepsi jak u oblivionu, ale i tam to nebylo zas tak spatne,jen si zvolit pro sebe idealni kombinaci vlastnosti,ty kreatury podle meho nebyly v pozdni fazi hry tak silne(jsem koncil asi na 20 levelu,stredni ob.)…stacila 1,2 silne rany a bylo po daedre

Zveřejnit odpověď