Srovnání časopisů: Fantázia, Ikarie, Pevnost

Na našem trhu se usadily tři větší časopisy věnované sci-fi a fantasy. I když se dva mladší časopisy

nevyrovnají prodejem nejstarší Ikarii, nejsou již čtenáři odkázáni na tento jediný plátek. Pokusím se teď o

téměř nemožné – o kvalitativní srovnání všech tří časopisů. Upozorňuji, že vykonstruovaná metoda hodnocení je
poněkud šílená, ale vede k zajímavým zjištěním.

Následující srovnání je nepokrytě subjektivní záležitost. Sice se dozvíte jen to, jak jsem s časopisy spokojen já a jaké výhody i mouchy na jednotlivých titulech vidím, ale i to by vám mohlo být ku pomoci při zjišťování vlastní spokojenosti s časopisy. Uvedu vždy argumenty, které mě k daným hodnocením vedou. Pokud se mnou nebudete souhlasit, upravte si hodnocení podle svého a vyjde vám tak hodnocení vlastní.

1. Určení cílové skupiny

Každý časopis je tvořený pro skupinu lidí, kterou spojuje zájem o dané téma. Takové skupině se říká “cílová“. Základem pro posuzování časopisu by měla být právě tato vlastnost, od které se všechno odvíjí. Pomiňme teď, jak úspěšně si který časopis počíná, jak spokojené má čtenáře a jak je na tom s jednotlivými kvalitami. Zaměřme se jen na to, jak vyhovuje své cílové skupině čtenářů. Fantázia je věnovaná hlavně literatuře a filmu v žánrech sci-fi a fantasy. Úroveň textů je vyrovnaná, jejich obtížnost také, pestrý obsah opět přispívá k duhu. Ikarie je přednostně určena čtenářům povídek, ostatní texty jsou spíše doplňkem. Alespoň tomu odpovídá mnou domnělý důvod, proč čtenáři Ikarii kupují. Oba časopisy tedy splňují to, co se od nich očekává a přinášejí bonusy navíc.

S Pevností je to ovšem mnohem horší. Od začátku není jasné, komu má být časopis určený. Doposud se nenašel v redakci nikdo, kdo by vše směřoval ke stejné cílovce. Jednotlivé proudy časopisu jsou reprezentovány jednotlivými redaktory, kteří preferují odlišné texty a prosazují svoje vlastní vize. Chybějící jednotná koncepce tedy snižuje celkové hodnocení časopisu. Na jedné straně se v časopise objevují primitivní články, na straně druhé erudované texty. Pevnost oslovila hlavně mladší čtenáře, pro které jsou zajisté některé články nepřekousnutelně nudné, případně dokonce nemožně nepochopitelné. Snaha přilákat co nejvíce čtenářů přidáváním stálých rubrik je kontraproduktivní. Málokdo bude kupovat celý časopis kvůli tomu, že v něm najde čtyřstranu “pro něho”. Časopis by měl budovat u čtenářů důvěru, aby si ho čtenář kupoval. Ne ho přesvědčovat, že to, co ho zajímá nejvíce, tam vždycky nalezne. To je poněkud složitá úvaha, kterou by stálo za to rezebrat samostatně, ale snad alespoň tušíte, co tím mám na mysli. Různorodé rubriky sice vedou k bohatosti časopisu, z čehož bude ještě Pevnost po právu těžit v následujících hodnoceních, ale pokud je to z důvodu nevhodné (lépe řečeno chybějící) koncepce, pak je těžké určit, kdo je vlastně ideální čtenář toho časopisu. Osvědčená metoda časopisů je “prodat” okrajová témata těm, kteří se o ně nechtějí “programově” zajímat. Pro představu: Někdo se zajímá o hrací kartičky. Je lepší pro něho udělat speciální jednostránkovou rubriku do každého čísla? Bude kvůli tomu časopis kupovat? Těžko, bude si ho spíše půjčovat. A bude tato rubrika užitečná pro někoho, kdo se v daném tématu neorintuje? Pochybuji. Spíše ji bude setrvale míjet a bude mít pro něho nižší hodnotu než reklamy. Ale pokud by se jednou za rok objevilo mnohastránkové téma o těchto kartičkách, přečetlo by si ho mnohem více čtenářů v této podobě. Snad jsem dostatečně osvětlil, co mě vede k udělení prvního mínusu pro časopis Pevnost: nejednotná koncepce z nesmyslně podrobných rubrik.

Z výše uvedeného vyplývají tyto plusy a mínusy:

Fantázia: +
Ikarie: +
Pevnost: –

2. Grafika

Fantázia je sice pouze černobílý časopis, zato má velmi elegantní a přehlednou vizáž. Jednoznačné plus časopisu. Alespoň ve srovnání s ostaními časopisy. Pevnost je sice z větší části barevná, ale bez barvy by těžko přilákala své čtenáře. A co je hlavní, ani přes setrvalé zlepšování je na tom ve srovnání s barevnými magazíny s grafikou žalostně. Jedinou výhodu vidím v přehlednosti. Ikarie je na tom nejhůře. Na grafické úpravě povídek v podstatě nelze co pokazit (pokud nemluvím o sazbě textu), ale v ostatních rubrikách je grafika ne-li odporná, tak alespoň nevkusná. Dojem podrtrhuje barevná část, která je designově zcela nepovedená a ukazuje na naprostou bezradnost grafika.

Fantázia: +
Ikarie: –
Pevnost: 0

3. Recenzní rubriky

Myslím, že žádný časopis nevyniká svými kritiky. V Ikarii jsou podle mého názoru vedle výborných recenzí podivné splácaniny bez výpovědní hodnoty. Z Fantázie mám zase pocit programového nadhodnocování titulů a úroveň textů samotných také není vysoká. Korunu bídě naší literární kritiky nasazuje Pevnost, kde jsou v rubrice knih podivné zápisky ze čtenářských deníků a vždy jen pár obstojných skororecenzí. Kvalitnější filmové recenze věc nespraví.

Fantázia: 0
Ikarie: 0
Pevnost: –

4. Povídky

Povídky jsou hlavní náplní Ikarie. Ta jako jediný z porovnávaných časopisů přináší opravdu kvalitní a zajímavé povídky. Některé slabší kusy jsou většinou důsledkem podivné literární soutěže Ikaros, kterou podle všeho vyhodnocuje jediná osoba. I ve Fantázii a v Pevnosti se objevují kvalitní povídky. Nevýhodou Pevnosti je absence překladových povídek, úroveň povídek ve Fantázii zase kolísá s ohledem na jednotné téma čísla či s upřednostňováním slovenských autorů (jako činnost bohulibé, ale hodnotu povídkové rubriky to chtě nechtě snižuje, zvláště před českým čtenářem).

Fantázia: 0
Ikarie: +
Pevnost: 0

5. Odborné články

Zde mám na mysli hlavně hlubší texty o konkrétních doprovodných vědách našich žánrů. Jde o texty o vědě, mytologii, historii, pokroku atd. Tady vyniká Pevnost. Kvalita odborných textů za poslední rok stoupla, jejich počet je vysoký, rozsah témat široký. V Ikarii se takovéto články většinou omezují na novinky z vědy od Jaroslava Petra a na seriály člnáků od Františky Vrbenské (které jsou i v Pevnosti). Kvalita slušná, ale v porovnání s Pevností je jich možná až zbytečně málo. Podobná situace je ve Fantázii. Tam se články o vědě nacházejí pravidelně, jejich úroveň je kolísavá, výběr témat zajímavý, ale stejně jako v Ikarii se jedná pouze o malý bonus k obsahu časopisu. Ve všech třech časopisech absolutně postrádám literárněvědné a filmovědné články. Zřídka se něco objevuje ve všech třech, ale to je podle mě málo. Omezovat se jen na recenzní rubriky je škoda.

Fantázia: 0
Ikarie: 0
Pevnost: +

6. Doprovodná publicistika, doplňkové rubriky

Opět musím vyzdvihnout Pevnost, která má spoustu rubrik téměř pro všechno. Hudba, hry, reportáže… Fantázia se vždy věnuje těm nejzajímavějším věcem, ale četnosti těchto článků se Pevnosti nevyrovná. Občas přinese i zajímavý překladový článek. Ikarie zato tyto doplňkové rubriky téměř postrádá. Jedna recenze počítačové hry a jedna reportáž v čísle je poněkud málo i na doplněk k hlavnímu obsahu. Tuto a předchozí kategorii hodnotím spíše z kvantitativního hlediska. Kvalitativní hledisko souvisí hlavně s cílovým zaměřením časopisu, od čehož se odvíjí základ udělovaných bodů, jak jsem uvedl na začátku.

Fantázia: 0
Ikarie: –
Pevnost: +

7. Novinky

Fantázia nevychází každý měsíc, má zdaleka nejlepší servis novinek a zajímavostí ze světa SFFH. V Ikarii i v Pevnosti tohle výrazně postrádám. Tohle je největší deviza Fantázie.

Fantázia: +
Ikarie: –
Pevnost: –

8. Periodicita a cena (v závislosti na počtu stran a provedení časopisu)

Ikarie a Pevnost vycházejí pravidelně jako měsíčníky. V našich vodách a s tímto zaměřením je to jednoznačně úspěch! Fantázia má bohužel nepravidelnou periodicitu.

Fantázia: 0
Ikarie: +
Pevnost: +

(Tento výčet jednotlivých hodnotících kritérií pro časopisy našeho zaměření je podle mého názoru reprezentativní.)

Po sečtení plusů a minusů vyjde:

Fantázia: +++
Ikarie: 0
Pevnost: 0 

Pokud jsou pro vás klasická čísla lepší: Stanovíme-li si průměr jako 5/10, pak Fantázii můžeme přiřadit 8/10 a zbylým dvěma časopisům 5/10.

Časopis Fantázia mi z toho všeho tedy vyšel nejlépe. Zdá se, že jde porovnat i neporovnatelné! 🙂 Časopisy si nekonkurují, jsou zaměřeny na odlišného čtenáře, ale pokud srovnáme jejich jednotlivé kvality, můžeme je srovnávat jako celky. Nezáleží ani tak na výši výsledného hodnocení, jako na tom, jaký je mezi hodnoceními rozdíl. Už víte, proč Fantázia sbírá Ceny Akademie SFFH? 🙂 Vyšlo vám to obdobně jako mě? Sami si těď můžete ze získaných dat odvodit mnoho závěrů. Například ten, že každý časopis má co nabídnout (Fantázia novinky, Ikarie povídky a Pevnost rubriky), ale jediná Fantázie zbytečně neztrácí v tom, čemu se primárně nevěnuje.

Celý tento článek měl za cíl porovnat časopisy, nikoliv vymyslet stoprocentně funkční srovnávací metodu. Jistě by se díry v této metodě našly. Byl bych ale potěšen, kdyby článek vyvolal debatu o úrovni časopisů, jejich obsahu, směřování, kvalitě textů apod. Ne debatu o nějakých číslech a znaménkách. 🙂

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. uch
    tak to je síla, se zájmem jsem sen na tenhle článek podíval, ale to výsledné hodnocení? to nechápu a není to proto, že mám všechny čísla Ikarie doma ve skříni:) Samotnému se mi zdá, že Ikarie poslední dobou upadá a s některými věcmi, jako je kvalita recenzí design atd nezbývá než souhlasit, ale stavět Ikarii v hodnocení na stejnou příčku s Pevností?A lze je vůbec srovnávat? Ikarie, i přes všechny výhrady je seriózní časopis s mnohaletou historíí, zatímco Pevnost vypadá spíše “bulvárně”, pokud tady lze tohle slovo použít – stačí srovnat obálky obou časpoisů. Pevnost má za sebou navíc poměrně podivnou minulost (onen dříve tolik diskutovaný Speciál v neprůhledných deských atd.). Dát Ikarii 0 za novinky je trochu moc, novinky ze světa SFFH jsou skoro v každém čísle, články a anglaomerické SF taktéž (sice s ročním zpožděním, ale pořád dříve než si ty nové knihy můžeme přečíst v češtině:) Odborné články, to je kapitola sama pro sebe, Ikarie byla primárně sci-fi časopis, to až bohužel stále rostoucí vliv fantasy z ní udělal to co je? Jak by tam pak měli být články o historii, mytologii atd. Sem tam se objeví něco z oblastí vědy resp. techniky a navíc tam je stálá rubrika zajímavostí. Je naporosto jasné, že když se budeš na to dívat tak jak se díváš tak vyhraje pevnost protože toho daleko víc napíšeš o mytologii, historických zbraních atd. než o fyzikálním principu iontového motoru např. Zkrátka tohle je srovnání nesrovnatelného, zejména pokud se snažíš dodržet Tebou zvolené rozškatulkování do jednotlivých kategorií a to výsledné skóre je opravdu podivné.Sorry za ten dlouhej komentář:)

  2. V pevnosti se objevují opravdu dobré články, například ten o délce mečů mě uchvátil. Ikarii si zas koupím vždy, když jsem přehlcený fantasy. Jejich ujeté scifárny mi vždy spraví chuť. Ještě jsou zajímavé rozhovory se zajímavými osobnostmi fantastiky, ale po grafické stránce dost opruz, zvlášť ty barevné stránky jsou úděsné a flash gordon taky. Fantázie má nelepší grafiku, ale po obsahové stránce mě máločím zaujme, na druhou stranu nejlépe infomuje o fantasy dění (a hlavně tak, že si toho čtenář všimne). Recenze jou občas i pod úrovní fantasyplanet.

  3. jsem zaujatý….
    1) Celkem není pochyb, že můj pohled nemůže být objektivní ani náhodou, když píšu do Pevnosti a čtu pravidelně jenom tento časopis. Na druhou stranu, úplně nezaujatý nemůže být asi nikdo z nás, včetně mistra Jireše; kdekdo udělal s některým z těch tří nějakou “špatnou zkušenost”, nebo naopak, už odedávna si kupuje jeden z nich (Ikárie zejména…)2) Já bych jen chtěl připomenout, že se ty tři časopisy přece jen stylem a zaměřením dost liší. Pravověrný šermíř si asi nekoupí Ikárii (a s lehkým opovržením vezme do ruky nejvýše tu Pevnost); scifista bude zase koukat na Pevnost dost skepticky, protože to o scifi v zásadě není vůbec… A Fantázia,to je kapitola sama pro sebe; zatímco Slováci zcela bez problémů a plynně čtou česky, významné procento mladších Čechů se slovenštiny ani nedotkne (což je problém, který tu prostě je, a při této debatě ho nelze ignorovat) Takže je otázka, nakolik má tohle srovnání nějakou cenu, protože publikum se zjevně dožaduje všech tří časopisů. 3) Osobně bych nesouhlasil s autorovými závěry v části “určení cílové skupiny”. Tento marketingový termín vůbec nic nevypovídá o kvalitě časopisu; a pokud není správně určen, pak to lidi prostě nečtou, neb časpis si své čtenáře nemůže najít. Pokud vyšlo, že Pevnost je v tomhle nejhorší, pak je opak pravdou; pokud je mi známo, prodává se ze všech nejvíc…Pokud je tím míněno, že časopis má mít cílovou skupinu jasně vymezenu, pak nesouhlasím ani trochu. Existují sice specializované časopisy, od chatařů, přes důchodce až po chovatele slimáků, ale existují také časopisy neobyčejně širokým záběrem, aniž by musely být nutně bulvární nebo nekvalitní (Respekt, Týden…) Zaměření Pevnosti je očividně širší, než u konkurence; to ale může být pouze popis faktu, ne hodnocení…

  4. to argonantus
    Budu reagovat jen na neco: Myslim, ze si spatne cetl. V urcovani cilove skupiny hovorim o tom, jak je obsah casopisu vhodny pro sveho ctenare, zda ma jednotny koncept, zda je jasne, pro koho je urcen. Z toho Pevnost proste vychazi nejhure. Potvrzuje to to(opet si spatne cetl), ze Pevnosti se neproda nejvice. Ikarie se proda minimalne 3x vice kusu nez Pevnosti.

  5. Jen bych dodal, že Pevnost vychází něco málo přes rok a půl, kdežto Ikárie dobrých 13 let (odhaduji). Uvidíme, kolik se jí bude prodávat třeba za 10 let. Zatím si vede výborně.

  6. Pekny clanek, urcite stoji za preceni a dekuji. Pujdu sehnat Fantazii, zkusime.Pevnost jsem kupoval, ale prave kvuli zminym vecem mi to dlouho nevydrzelo…

  7. To Ondra
    Tak třikrát víc? A kolik to je? Třicet tisíc? Někdy v třiadevadesátém či čtyřiadevadesátém to bylo, myslím, deset tisíc – tohle info vyšlo v rozhovoru s některým z ruských spisovatelů (Kyr Bulyčev? ech, hlava…), který si posteskl, že těch usmolených deset tisíc časopisů se prodá v celém Rusku a u nás, malém trhu, je to úplně stejné… Že jsme národ scifistů a jak jsme na tom fajn.Nebo si vzpomínám špatně?

  8. Ondřej Jireš:takže jsem četl dobře. Nemá nejmenší smysl tohle kritérium hodnotit, protože to prostě rozhodne čtenář; pokud to pro něho nejni, nekoupí to. Ta čísla mi nějak nesedí; ale ježto nejsem opravdový redaktor, nechci to tvrdit nějak vehementně (podle mne má Pevnost přes dvacet tisíc). Z toho srovnání by pak ale měla vyjít Fantázia nejhůř… což nevede k závěru, že je Fantázia nejslabší, ale že to není tak úplně dobře zvolené kritérium (nebo stačilo místo odstavce prostě říci, kolik čeho se prodá, a hotovo…)

  9. to Estarriol
    no pokuď se podíváš na stránky mladé fronty a prolikáš se k profilu Ikarie, zístíš, že náklad činí 27 tis. kouskůOtázkou je, kolik se z toho prodá.Jinak co mě u všech třech nám srozumitelných časopisů chybí, je hororová povídka. Aspoň občas by trožku hrůzy neuškodilo.

  10. Re: to Estarriol
    jo jo, s horrorovyma povidkama je to bida… v Ikarii se sem tam driv aspon neco objevilo, jenze pak tam zacalo pribyvat fantasy na ukor horroru a vlastne i na ukor sci-fi 🙁

  11. Docela dobrý pokus
    Kdyby to bylo psáno pro Interkom, chtěl bych jen doplnit jakého období se srovnání týká, potažmo, která čísla proti sobě byla porovnávána a uvést příklady těch výborných a těch nepovedených článků, reportáží a povídek. (A samozřejmě projet „Srovnání“ alespoň kontrolou pravopisu Wordu :-).

  12. Asi jsem exot který se všem vymyká. Pevnost jsem koupil 2x a víc jsem toho nezkousl, Fantasii jsem ještě ani nečetl, a Ikerie mám doma komplet ALE, NIKDY jsem nečetl jedinou povídku, koupím Ikarii přečtu do posledního písmenka Úvodník, Recenze, hitparádu, Technologie /teď už dvoranu zvrhlosti/ a Ikarii založím. Povídky mě nějak neberou, recenze jsou tam perfektní hlavně od Vlada Ríši, to je můj člověk.Jinak se mi na Ikarii líbí že je čenobílá a velice decentní, škoda těch barevných stran.Rád si vždy o weekendu otevřu první čísla Ikarii, přečtu recenze a potom se pusím do stoletých knih které se recenzují.Na Fantasii se budu muset mrknout 🙂

  13. Zapoměli jste ale na jeden časopis, který vycházel od dvaadevadesátého do devadesátého osmého – českou mutaci Fantazy and Scifi magazin. Zdaleka nejlepší povídky, vynikající recenze, věda od Asimova… Toho časopisu je obrovská škoda. Nechce nějaký časopis tuhle Polarisem zahozenou rukavici zvednout?

  14. Já to vidím tak, že ty tři časopisy se na trhu v podstatě doplňují. Každý má své silné a slabé stránky.Ikarie bohužel už dost zestárla a poněkud zrigidněla. Je však médium s tradicí a spolehlivostí vycházení, čtenáři jsou na ni zvyklí. Primární cílovou skupinou Ikarie je technokrat středního věku, přestože poslední dobou i tam malinko probublává s novými čtenáři zájem a fantasy a magii.Pevnost je strašlivě mladá. Proto má značné obtíže etablovat se na trhu, který už je zvyklý na relativně “vypsané” publicisty. Otázka je, zda a nakolik rychle se stihnou vypsat. Kdo vidí do jejího zákulisí, toho spíš udiví, že tento pokus Martina Ladýře, v daném oboru zcela nezkušeného, se dosud drží nad vodou. Je určena hodně pro mladé a ještě mladší a pokud ji její čtenáři postupně neopustí, třeba vyroste spolu s nimi.Fantázia je v podstatě přerostlý fanzin. Je připravována s láskou a péčí, jak to u fanzinů bývá, ale je to malonákladový občasník, který se k normálním čtenářům moc nedostane. Její výhodou je poměrně široká komunita vcelku zkušených psavců, kteřé do ní přispívají, což je do značné míry způsobeno tím, že F(f)andom na Slovensku se ještě nerozpadl a táhne za jeden provaz. Fantázia však je fanzinem i použitým jazykem, takže mnohý čtenář, který na ni náhodou narazí, bude mít pocit, že vešel nevhod kamsi, kde se nevyzná, takže si tenhle časopis asi příliš velkou klientelu nikdy nezíská…Howg!

  15. nova Ikarie
    tak nová Ikarie je horror speciál, alespoň se to píše v úvodníku:)

  16. Problem vsech je prilisna specializace a predpoklad, ze u nas je dostatecna kupni sila pro udrzeni casopisu nad vodou. Chybi clanky pro “novacky” do SF nebo poradna osveta a provazani SF/F s ostatnimi obory kulturniho zivota. Pan prstenu nebo Matrix je vyjimka a spis poplatna, nez programova. Chybi komentare (kdyz se v Koktejlu libi rozumy Zielence a Neffa, tak proc ne v casopise typu Ikarie???), nazory a pokrok. Zkostnatelost Ikarie snad ani nema cenu komentovat, stejne jako nadejne amaterstvi Pevnosti. Redaktori by meli delat to, co je bezne v jinych casopisech: mit plan kudy-a-kam v pristim roce a vystrkovat hlavu mimo bezpeci sve komunity. Udelat atraktivni obsah, a to se tyka hlavne Ikarie. Kdyz Harlan Ellison zautocil na kohosi kvuli sireni povidek v e-forme, tak je to snad dostatecny impuls, aby se o nem napsal jeden odstavecek do novinek. A ze se prusvihy a drby a skandalni odhaleni v rozhovorech siri na SFHF scene kazdy mesic jako tsunami, o tom nepochybuje nikdo, kdo cte zahranicni SF www stranky. Atraktivnost-vtipnost-nemachrovani-zkuseni autori. Mozna v nejake jine dimenzi…

  17. Tak jsem asi taky divnej.
    Mam doma kupu Ikarií a vedle kupku Pevností, čtu obojí teméř od A do Z, ale povídky ignoruji v obou zmíněných neboť mám raději romány. Každý z nich má své + a -, ale srovnávat je mezi sebou asi nemá smysl, na to je každý příliš jiný jak do obsahu tak do letitosti.

  18. …to je pravda..tohohle časopisu je opravdu škoda a ač nedám na Ikarii dopustit, mám opravdu všechna čísla doma…tak popravdě, raději bych oželel Ikárii, než Fantasy and SF…byla lepší, byla daleko lepší…jen nechápu PROČ vlastně skončila ? dráhá autorská práva ???

  19. Lukovi
    Tady je rize pragmatický problém. Tenhle obor není dost velký kšeft, tudíž nevydělá moc peněz, tudíž se nevyplatí zaměstbávat spoustu lidí, co dumají, co napsat do dalšího čísla; a ti, co píší, jsou placeni velmi symbolicky. Třeba Pevnost se chvilku zpočátku snažila platit velmi slušně a pak nakladatel zjistil, že na tom prostě prodělává…

  20. To argonantus
    Co se tyce toho prodeje, Pevnost ma od zacatku pod deset tisic. Dovolim si odhadovat, ze se ji ted proda max 7000, v knihkupectvich je cim dal tim mene prodejna (Krakatit jich bere tak padesat, nezasobuje jenom sebe a jeste jim to tam lezi). Ikarie se uz dlouho tiskne nad 25.000 kusu a jak jsem slysel, ma velmi malou remitendu, protoze se pres 20.000 kusu proda. Vzhledem k tomu, ze to vsak nemohu dolozit a vsechno je to zalozene na “slysel jsem”, tak to berte s rezervou.

  21. fakt je ze v nekterych vecech je pevnost hrozna treba v grafice ale skvlele recenze mi presvedcily ze je nejlepsi fantasy casopis u nas

  22. fakt je ze v nekterych vecech je pevnost hrozna treba v grafice ale skvlele recenze mi presvedcily ze je nejlepsi fantasy casopis u nas

  23. Fantázia má tuším náklad tak 1.500 ks a jaká je remitenda, to fakt nevím…

  24. Remitenda
    Určitě Ikárie prodá dvacet tisíc? To se mi nezdá, dovolím si tvrdit, že málokterý časopis má remitendu kolem 25%. Že by právě Ikárie prodala z dvaceti sedmi dvacet tisíc, to není reálné, už s ohledem na to, že se zakonzervovala a nevyvíjí se dál. Je škoda, že právě sci-fi magazín, působí tak nemoderním dojmem… jako by sci-fi samo o sobě bylo něco starého.

  25. No, já zase někde slyšel, že Ikarie se proda 30000 a cte ji devadesat, ale vzhledem k tomu, ze je naklad 27, tak je to asi pekna kravina 🙂

  26. konkurence??
    Článek velmi pěkný až na hmm… nejasné hodnocení konce. Jinak: Časopisy že si nekonkurují? Časopisy si samozřejmě KONKURUJÍ!! To že jejich redaktoři spolu chodí na pivo, tikačka a dalšé věci neznamená, že to není konkurence. Tyhle tři jsou jediné životaschopné fantasy plátky u nás a kdyby si nekonkurovali to bychom teda dopadli!!

  27. Sapek: Příliš nekonkurují, každý je stavěn na dost jinou skupinu recipientů.Valart: 27.000 vydaných a 20.000 prodaných znamená zhruba 25% neprodaných, jinak ať nejsem zkrachovalý matfyzák…

  28. Re: To argonantus
    Pevnost nemá náklad pod 10 tisíc, už dávno ne 🙂 Speciály vyšly, tuším, v nákladech přes 20 tisíc. Jaká je remitenda, nevím a kdybych věděla, neřeknu, to by mě pak musel vydavatel po poli honit.

  29. O prodeji
    Pevnosti se od zacatku prodava MENE nez 10.000 a stale to klesa. Specialy vysly v nakladu vyssim nez 20.000 uplne stejne jako vsechna ostatni cisla. Tech se taky urcite vydava pres dvacet, protoze mensi zakazky by ani tiskarny na rotacky nevzaly. Ale neproda se jich ani polovina. Jinak prvnich cisel pevnosti se tisklo pres 40.000. Na vlastni oci jsem pak videl obrovske stohy starych neprodanych cisel.

  30. Re: O prodeji
    No, docela upřímně řečeno, tohle už mi trochu zavání zaujatostí a pomluvami. Nejde ani tak o to, jaký náklad měla první čísla, dneska je jiný nakladatel,jiná redakce i jiná distribuce. Nepředpokládám, že pan Čermák realizuje na příkladu pevnosti svou touhu po charitě.

  31. Zaujatosti? Pomluvami? Ach jo… Ze je naklad pod deset tisic jsem nerekl ani jednou. Rekl jsem, ze prodej je pod deset tisic. Nechci se hadat o nejakych cislech. Jenom jsem chtel rict, ze Ikarie se proda rozhodne vice nez Pevnosti. Tim koncim. Kdybych k tehle debate mel pristupovat stejne jako ty, Alraune, tak bych te taky mohl osocovat ze zaujatosti a pomluv. Ale proc bych to delal? Nejsem jako ty 🙂

  32. Já sice tedy nejsem s Pevností vůbec nijak svázán, ale taky mi to připadá trochu jako taková pozdní snaha o pomstu (poněkud nesmyslná, když je pan Ladýř už dávno za horama). “Pevnosti se prodává méně neř 10.000 a stále to klesá…” To dostáváš od nakladatele pravidelné svodky vyúčtování, Ondřeji…?

  33. Netuším
    kdo komu a za co se má mstít,takže jsem možná trochu mimo problém, ale medializovat domněnky o remitendě jakéhokoli časopisu mi připadá značně nekorektní. Jedna věc jsou informmace typu “jedna paní povídala”, druhou konkrétní údaje. Vzhledem k tomu, že pochybuju, že nakladatel se údaji o remitendě někde prezentuje (nedělá to nikdo, už kvůli inzerci), soudím, že tvrzení “pod deset tisíc a stále hůř” patří do první kategorie.

  34. Ja a Pevnost
    To snad nemyslis vazne, Michaeli. To by mne zajimalo, kam ve svych konspiracnich teoriich zaradis vec, ze jsem (asi pred 14 dnima) kyvl na nabidku do Pevnosti opet psat? Muj duvod pro odchod z redakce Pevnosti byl vydavatel – jeho pristup ke ctenarum, casopisu, fantasy obecne, ale i ke mne a k me praci. Ted tam jiz stary vydavatel neni a za novych podminek pro uplne jine lidi a pri zcela odlisne situaci klidne budu zase pro Pevnost psat, kdyz maji zajem. Tak jakapak snaha o pomstu? Cekal jsem, ze timhle clankem uz konecne prestanou vsechny nemistne debaty o nejake me zaujatosti. Vzdyt jsem zde kritizoval Ikarii stejne jako Pevnost, a to do jednoho pisu a do druheho jsem psal a psat mozna zase budu, zatimco jsem pochvalil Fantaziu, kam jsem v zivote neprispel ani carkou. Doufam, ze uz te to prejde, protoze mne tohle ale lautr vubec nebavi.

  35. To alraune
    Precti si laskave, co jsem psal, nez na neco reagujes. Uvadel jsem jasne tuhle vetu: “Vzhledem k tomu, ze to vsak nemohu dolozit a vsechno je to zalozene na “slysel jsem”, tak to berte s rezervou. ” Tak nevim. Prave se mne se vsi slavou snazis obvinit z neceho, co jsem rekl na zacatku hned ja 🙂 (a pak je ti razem doufam jasne, ze nejake hadky o nejakych cislech nemaji cenu, jak rikam po sto dvacate osme).

  36. Nemám žádné konspirační teorie. Prostě jsem si jako čtenář pžečetl Tvé reakce a působily na mě zaujatě…

  37. ten náklad…
    no, můj údaj přes 20.000 Pevností pochází od šéfredaktora; mohu si prostě vybrat, zda to ví lépe pan Jireš, nebo šéfradaktor Pevnosti Hartman. Co je ale zjevně divné, je tvrzení, že by byl prodej “pod deset tisíc a stále klesal”… vzhledem k ceně papíru by člověk, který vydává vytrvale dvakrát tolik časopisů, co se prodá, a to po dobu jednoho roku, naprostý idiot. Takže si myslím, že bude pravda spíš na straně Hartmana, Alraune a mně… prodej Pevnosti bude zřejmě úplně srovnatelný s Ikárií, prodej Fantázie daleko menší. Což svědčí pouze o jediné věci – o oblibě u čtenářů, nikoli o kvalitě.

  38. Nevím nic o počtu vydaných ani prodaných výtisků Pevnosti, ale pravda je že :1. Pevnost se dá koupit na daleko méně místech než Ikárie – zvlášt mimo Prahu 2. Jak tak pozoruju cvrkot kolem sebe, tak není málo lidí, kteří si začali kupovat Pevnost ze zvědavosti a časem toho nechali kvůli své nespokojenosti s obsahem.A abyste i mě nezačali obviňovat ze zaujatosti – přestala jsem si kupovat jak Pevnost, tak Ikárii :-)))

  39. “Pevnosti se od zacatku prodava MENE nez 10.000 a stale to klesa.””Dovolim si odhadovat, ze se ji ted proda max 7000, v knihkupectvich je cim dal tim mene prodejna”Já nevím, já nevyhledávám žádné osobní spory a ten článek sám o sobě mi přišel dejme tomu jakž takž nezaujatý. Ovšem tyhle dvě citace z Tvých reakcí na mě, Ondřeji, působí, že minimálně podvědomě toužíš, aby se náklad Pevnosti časem přiblížil nule…

  40. Také si myslím, že srovnávat IKARII a PEVNOST je beznadějné, neb se míchají hrušky a jablky dohromady. Širší záběr PEVNOSTI bych osobně viděl spíše jako klad, IKÁRII si třeba nekupuji ne proto, že by byla špatná, ale protože je pro mě dost úzkoprofilová (což ale spoustě lidí naopak vyhovuje). S FANTÁSIÍ jsem zatím neměl tu čest.Je pravda, že koncepce PEVNOSTI je ještě poněkud roztříštěná, ale intenzivně se pracuje na nové :-)Můj názor ovšem berte s rezervou, protože pro PEVNOST píšuAle

  41. Na Ikariích jsem vyrůstal, její články a recenze třeba splatterpunkových horrorů jsem miloval, ale povídky jsem obvykle četl jako poslední a obvykle ne všechny. “Teoretická” stránka mi přišla dobrá, ale už to poněkud zesláblo, není to ono. Asi opravdu skostnatělost. Navíc mě dostal odchod či stažení se mých oblíbench recenzentů, na jejichž vkus jsem se mohl spolehnout a se kterými jsem se obvykle shodl, i když to je dost subjektivní. Jeden nováček v recenzích ani nevěděl, že čte druhý díl a proto knihu strašně strhal, že je jakoby bez začátku! Navíc IMHO dobrou knihu. Pevnost kupuju od začátku, ale už několikrát jsem váhal, jestli to má cenu. Jsem obvykle spokojený, ale přece jenom už asi vyrůstám z cílové skupiny 🙂 a některé články jsou opravdu dost primitivní, často jen na článek rozepsaný popisný odstavec Silmarilionu apod. Navíc těch barev se mi místy zdá až moc. Ale asi ještě vydržím a budu kupovat dál. Hlavně poté, co některá má oblíbená jména ze “staré gardy” pronikla i tam. Ovšem Ikarii, asi ze sentimentu, hodnotím stále lépe. Fantazii neznám, ke mě se ještě nikdy nedostala, takže nnemohu posoudit.

  42. Fantázie se mi do ruky dostala pouze jednou a přišla mi na podobné úrovni jako Ikarie. Chtěl bych poznamenat, že mi Ikarie přijde naopak příliš široce zaměřená. SFFH je soubor žánrů v literatuře poměrně ostře vymezený vůči tzv. main streamu. Málo nečlenů této obce má slušné povědomí o knihách žánru. Naopak ve filmu je tomu naopak, kina zaplavují mraky hollywoodských braků honosících se právě označením Sci-fi nebo Fantasy. Dost dobře nechápu, proč jsou v Ikarii věnované drahé barevné strany právě recenzím na filmy, které tvoří jádro středního proudu. Recenze na stejné filmy totiž plní strany nejprodávanějších filmových periodik. Uvítal bych více publicistiky a literárněvědné (kvalitní) články (zde souhlasím s autorem článku). Bohužel dalším kamenem úrazu jsou recenze, v 95% skutečně připomínají čtenářský deník žáka 7. třídy. Recenze na očekávané, kvalitní a zajímavé knihy bych rozšířil klidně i na několik stran, recenze na brak (který pořád převažuje) bych zachoval ve stávajícím rozsahu. Kladem časopisu zůstávají povídky, za které jsem vděčný. Bohužel, opravdový literární časopis s fantastickou tématikou by se v ČR asi neuživil.

  43. Ráda bych porovnala časopisy, ale bohužel nemůžu v Břšclavi sehnat časopis Fantasia. Da se tam sehnat?

  44. Sarde
    No, Fantazia ma dost problem s distribuciou aj na Slovensku /co zial je aj jednym z dovodov jej nizkej predajnosti/, nieto este v Cechach.Ale skus http://www.fantazia.sk, su tam aspon recenzie z papieroveho vydania, nech si utvoris zakladny obraz. Je tam aj link na spravy redakcii, takze ti mozu odpovedat ohladne pripadnej distribucie v Breclavi.Mimochodom, ked natrafite na Fantaziu 28 a mate radi cyberpunk, tak vrele odporucam, fakt som si pochutnal.

Zveřejnit odpověď