Star Trek a My II – Fanoušci Star Treku

Fanoušků ST je na celém světě mnoho a jen co Star Trek začali vysílat i u nás, zrodili se v naší malé zemi první zástupci skupiny nazývané Trekkies.
Něco máme s ostatními fanoušky na světě společného, něčím se od nich odlišujeme. (Tedy pokud mohu podle svých zkušeností posoudit.)

Co tedy máme všichni ti, kteří máme rádi Star Trek, společného? Jeden bod už byl řečen v předchozí větě, druhým může být to, že se chceme od ostatních lidí lišit a nějak dát najevo, že ‘Já jsem Trekkie!’. Nejčastěji to provádíme nošením triček s motivem ST, komunikátorů, pecek, a ti majetnější a troufalejší z nás si na sebe obléknou uniformu, když jdou do obchodu, nebo si maminčinou šminkou namalují nad obočí Chakotayovo tetování, když jdou do školy.

Čím se odlišujeme? Toho bude víc. Hlavním důvodem jsou podmínky, od kterých se následně odvíjí další faktory. A nepochybně tu další roli bude hrát i naše ‚česká povaha‘.

Těžko říct, jestli jsme vůbec začali dobře. Nejdříve tu byly filmy z posádkou TOS (Khanův hněv, Pátrání po Spockovi) a na podzim roku 1994 začala ČT vysílat Star Trek: Nová generace. Ta byla nová, moderní, horká novinka navazující na již poněkud obstarožní fenomén z let šedesátých. ČT1 jako televize, jejímž hlavním cílem je mít co nejpestřejší paletu programů, aby uspokojila pokud možno všechny divácké kategorie, se bezpochyby svým způsobem rozhodla dobře. Sáhla po něčem, co je sci-fi, je to moderní, pro mladé i starší, dobrodružné, ale i s naučným prvkem, je to Star Trek známý po celém světě. Máme být ČT vděční nebo ji litovat za to, jaký bič si na sebe upletla?

Samozřejmě u nás již dříve existovali lidé, kteří o ST věděli a znali ho ze zahraničních televizí. Na druhou stranu spousta fanoušků ‘vznikla’ až později díky Voyageru. Platí zde všeobecné pravidlo (ve kterém se však samozřejmě také najdou výjimky jej potvrzující): Ti, kteří se rekrutovali dříve jsou staršího data narození než ti, které přivábila kapitán Janewayová (nebo Sedmá z Devíti?).

Podmínky pro Star Trek nejsou v naší zemi nejlepší, to je jasné. Ten, kdo chce chápat ST, musí mít otevřenou mysl, ale řekla bych, že daleko více lidí ji má spíš svázanou, ba přímo zabarikádovanou.

Sci-fi u nás nikdo moc nedá, tím myslím, že není nějak hlouběji v povědomí našich občanů. Obvykle je pro lidi označení sci-fi synonymem pro ‘hvězdnou střílečku’, které se na naše obrazovky dostanou v podobě průměrných i dobrých holywoodských filmů jako jsou například Hvězdné války (které si lidé kupodivu se Star Trekem dost často pletou) nebo Treminátor, kde v čele stojí akční hvězda Arnold Schwarzenegger.
Tyto filmy mají často ponurý až hororový nádech (SW jsou světlou výjimkou) a Star Trek se od nich odlišuje asi jako den od noci. Což ale vede k zamyšlení. Je tato odlišnost to, co odradí lidi, protože očekávali něco temného a apokalyptického? Nebo je ku prospěchu? Ukažte lidem technicky vyspělou budoucnost, kde lidé žijí v míru, prožívají svá vesmírná dobrodružství, která ovšem často neřeší díky střílení, ale díky diplomacii a moudrosti a co oni udělají? Ti, kteří mají dostatek fantazie a jak už jsem řekla ‘otevřenou mysl’ (dalo by se to také nazvat vírou v lepší zítřek, ale to je poněkud moc vzletný popis), vám to spolknou a ti, kteří jsou příliš zapřaženi v koloběhu každodenního života, jen těžko přijmou něco, co je na hony vzdálené od jejich reality. Ale i zde to samozřejmě může být naopak: Fantazií může být tolik, kolik je těch malinkatých světýlek na noční obloze (když je jasno) a ne všechny se nutně musí shodovat s tou startrekovskou. Člověk, který po rušném dni v práci přijde domů, si rád odpočine u Star Treku a nechá se jím zavést někam jinam.

Znám se s desítkami českých fanoušků ST. Někdy osobně, někdy jen přes internet. Co vám o nich mohu říct? Opravdu nemohu tvrdit, že jsou to špatní lidé. Naopak – jsou docela fajn. (Alespoň většina z nich.) Nemohu samozřejmě probírat případ od případu, ale obecně bych řekla, že nám chybí jakási vyspělost a nadhled. Jenže to je prostě tím, že ještě nežijeme se Star Trekem tak dlouho a nemá u nás příliš dobrou pozici. Musíme o něj doslova bojovat s okolním světem. Určitě každý Trekkie se setkal s výsměchem někoho ze svého okolí, protože proč by se přece člověk díval na takovou blbost?

Ne, Star Trek není blbost. Naopak, učí toleranci a vzájemné úctě. Ale zatím to bohužel pochopili jen někteří z nás.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. ?
    Toto je příklad článku, jehož hlubokomyslnost nedokážu prohlédnout. Možná ani podstatu. Nemám na to.

  2. ???
    Pane Houzvicko, predem musim rici, ze jste az moc slusny. Zajimalo by me, kolik autorce je. Pokud je starsi 17 let, tak si neodpustim par poznamek a vedeni FP musim pokarat. To fakt nemate clanky, ze berete takovy intelektualni odpad?Leian, prosim te, cos nam chtela rict. asi mas pravdu jen v tom, ze nevis, co to je sci-fi a znas ho jen jako “vesmirne strilecky”, daleko casteji se u lidi setkavam s tim, ze sf je fantasmagorie o zelenych muziccich. Taky by me zajimalo, jestli jsi nejaky Star Trek videla. Jestli jsi mladsi generace, zajimalo by me, jak se odvazujes mluvit o kazdodennim zivote, moudrosti, obstaroznim fenomenu sedesatych let. Driv nez neco vypustis na tak veliky server, tak si zkus promyslet, o cem mluvis.Skoda slov, pockam, jestli se autorka vyjadri, abych mohl pokracovat.

  3. Máte recht…
    Uznávám, že tento a i předchozí článek nejsou zrovna moc… vhodné, ale byly uveřejněny po jisté dohodě mezi mnou a redakcí FP. Byl tu také jistý důvod, o kterém se nechci více rozepisovat, protože je to čistě interní záležitost. Článek je navíc již staršího data a byl původně směřován na úplně jiné čtenáře. Sice jsem ho trochu upravila, ale nepřepisovala jsem ho kompletně. Je také možné, že mé narážky na “vesmírné střílečky” apod. jsou špatně formulované. Já jsem před napsáním tohoto článku žádný průzkum nedělala a proto jsem se snažila být hodně obecná. Pak je ale jistě problém, že tato má “obecnost” může být pro čtenáře poněkud neprůhledná a nemusí pochopit, co “tím chtěl básník říct”. To všechno plně uznávám.Co se týče mého věku, myslím si, že do toho vám nic není, ale abych předešla případným “informátorům” kteří mě znají, pak jen řeknu, že je mi víc jak 17 let. Chtěla jsem napsat jiné články například o tom, jak to vypadají na conech ST bloky a jaké je jejich zákulisí, o ST knihách, ale uvítám jakékoliv názory ohledně toho, co by vás o Star Treku zajímalo. Nejsem sice všeználek, ale docela do toho vidím – do Star Treku obecně a i do ST “scény” u nás v ČR.

  4. zajimave…
    Sice nejasna odpoved, ale aspon nejaka :)S obecnosti mas pravdu a jsem rad, ze jsi mi ujasnila alespon nekolik veci. Samozrejme, ze me nazory stale plati. Nad clankem se stale usmivam.

  5. Můj názor…
    …na tenhle i predchozi clanek je jasnej. sice sem fanda treku ale…..shit. co dodat… snad jen ze lidi jako leian by k compu nemeli vubec poustet.

  6. Nemáte někdy při sledování star treku pocit, že se díváte na telenovelu, ošperkovanou prehistorickou “futuristickou” technikou a falešným hlásáním nějaké obecné ideje, ale ve své podstatě jen ubohého kliše, kterou scénáristi používají, aby si alespoň částečně ospravedlnili, že přes desátý kopírák opakují pořád totéž? Moc by mě zajímal váš názor.

  7. Nejsem znalec,ale zdá se mi,že ti jsou pěkníšťourové.To to je můj suběknívní názor(pokoušímse napsat sci-fi a začátky jsou těžké)

Zveřejnit odpověď