Televizní tipy FP: Po 21.3. – Ne 27.3.2005

Tentokrát se zaměříme na více filmů, a to z jednoho prostého důvodu. Tento týden se sešly hned tři filmy populárního režiséra Rona Howarda, Nova zase zainvestovala do Harryho Pottera a Pod povrchem je Zemeckisův mysteriózní thriller, který si zmínku rozhodně zaslouží.

TIP TÝDNE:

Ron Howard
Tento americký režisér se nevyznačuje přehnaným množstvím talentu, a přesto se snad všechny jeho filmy setkaly s diváckým úspěchem (a rozhodně se přitom kvalitativně nedá porovnávat se Zdeňkem Troškou). Ve druhé polovině týdne se s ním setkáte hned třikrát a ve všech případech se jedná o zajímavé spojení s některým filmovým velikánem.

V prvním případě jde o fantasy Willow, k němuž napsal scénář George Lucas, o kterém jste si tu v posledních týdnech mohli trochu počíst díky vysílání původní trilogie Hvězdných válek. V Howardově snímku, který rozhodně nezapře velkou inspiraci Tolkienovým Pánem prstenů, se v rolích připomínajících hobity objevují trpasličí herci (obdobně jako v Gilliamově Zlodějích času), ale nejzajímavější postavu ztvárnil Val Kilmer (Doors, Alexander Veliký).

Druhým filmem je Čistá duše, za nějž Howard získal svého jediného Oscara. Sice nejde o snímek fantastický, i když se zčásti ve světě fantazie odehrává, ale zato je to režisérovo nejúspěšnější dílo. A tou osobností je jeden z nejtalentovanějších, i když současně i nejkontroverznějších současných herců, Novozélanďan Russell Crowe (Gladiátor, Master & Commander: Odvrácená strana světa). Crowe ovšem za svůj vynikající výkon v roli člověka, který provedl úplnou revoluci v teorii ekonomie, Oscara překvapivě nezískal.

I v posledním případě jde o spolupráci s významným hercem. V jednom z prvních Howardových snímků jím je hollywoodská veličina Tom Hanks (Forrest Gump, Polární expres). Oba dva se znovu sešli o témeř dvacet let později při natáčení vesmírného dramatu Apolla 13, ale Žbluňk neměl takové ambice. Byl “jen” kasově úspěšnou romantickou komedií odkazující na tradiční pohádku Hanse Christiana Andersena. Hanksova postava se tu zamiluje do mořské víly v podání Daryl Hannah (Blade Runner, Kill Bill). Obětuje ona kvůli němu svou ocasní ploutev, aby ji nahradila párem dlouhých nohou?

Čtvrtek 24. 3. 2005, 20:00 ČT1Willow
CSFD 68 %, IMDb 6,8

Sobota 26. 3. 2005, 21:40 ČT1Čistá duše
CSFD 86 %, IMDb 7,8

Neděle 27. 3. 2005, 16:00 NovaŽbluňk
CSFD 63 %, IMDb 6,3

 

PŘEHLED OSTATNÍCH VYBRANÝCH FILMŮ:

Sobota 26. 3. 2005, 20:00 NovaHarry Potter a Kámen mudrců
První knížka z fantasy série Joanne K. Rowlingové, která sice nepřesvědčila většinu kritiků o své výjimečnosti, ale zato vrátila dětem zájem o četbu, se roku 2001 dočkala i filmového zpracování. Do režisérské sesličky se neposadil žádný čaroděj, ale filmový řemeslník Chris Columbus (Sám doma, Andrew – člen naší rodiny), známý svými komediemi pro celou rodinu. Sice nepředvedl téměř žádnou výraznější invenci a snímek spíše připomíná velkou, líbivou ilustraci ke knize, ale zato se mu podařilo obsadit i do nejmenších rolí britské herecké osobnosti. Pokud bychom měli zmínit aspon někoho, pak Alan Rickman, Maggie Smith nebo John Cleese opravdu potěší. Když k výborným hereckým výkonům přidáte nádhernou hudbu Johna Williamse (série Hvězdné války a Indiana Jones) a úchvatnou trikovou výbavu, rozhodně si přijdete na své, obzvlášť jesliže jste fanoušci knih.
CSFD 74 %, IMDb 7,2

 

Sobota 26. 3. 2005, 22:55 NovaPod povrchem
Robert Zemeckis (Forrest Gump, Kontakt) není známý právě tím, že by točil horory, přesto se před pěti lety k něčemu takovému odhodlal. A svůj úmysl postavil na silných základech v podobě Harrisona Forda (Blade Runner, Indiana Jones) a Michelle Pfeifferové (Jestřábí žena, Batman se vrací) v rolích dokonale spokojeného manželského páru. Tedy, pokojeného až do chvíle, kdy se jim začne zjevovat duch zavražděné studentky. Manželka se o ni začne zajímat, zatímco její muž se obává ženina šílenství a rozpadu rodiny. Dokud se dívka nezjeví i jemu.
CSFD 66 %, IMDb 6,6

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď