Výplata

Výplata
  • Autor:
  • Nakladatelství: Baronet
  • Cena: 219 Kč
  • Vyšlo: 20. 5. 2004
  • Žánr: Sci-fi
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky: Valentino Sani
  • Počet stran: 320

Sbírka povídek Výplata zahrnuje deset povídek, s osmi z nich se ještě český čtenář neměl možnost setkat. Titulní povídka, sloužící jako předloha ke stejnojmennému filmu, má jak vynikající zápletku tak rychlý spád děje.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Výplata

  • Autor:
  • Nakladatelství:
  • Cena: 0 Kč
  • Vyšlo: 1. 1. 1970
  • Žánr:
  • Provedení:
  • Autor obáky:
  • Počet stran:

Předem ještě upozorním, že se nejedná o plnohodnotnou recenzi. Zabývám se téměř výhradně dějovou stránkou filmu, při jejímž osvětlení jsem si dovolil lehké spoilery. Pokud máte chuť něco se o filmu dozvědět, předkládám nejen popisy, ale i své dojmy, pocity, úsudky a varování.

Výplatu už pár dnů můžete vidět i u nás a pokud jste na ní ještě nebyli, určitě byste chtěli vědět, na co se máte připravit. Osobně jsem byl na počátku filmu celkem v pozitivní náladě, což se ovšem pomalu s postupem času a “děje” měnilo. Jaká je zápletka? Vcelku futuristická a připomíná Johnyho Mnemonicka. Ben Affleck, profi programátor i technik, hraje špinavou hru se svými zaměstnavateli, ale protože mu vždy po takové prácičce vymažou paměť, nedělá si s tím žádné starosti. Jako správný fanda si nahraje všechny promeškané zápasy baseballu, které si nemůže zapamatovat, mrkne na svůj účet, kde mu přibude velice pěkná sumička a pak si užívá života plnými doušky. To znamená, že chodí na vytříbené párty v kvádru, za které by se nestyděl ani prezident, a když je možnost, útočí přímočaře na každou vhodnou laňku.

To vše se změní, když mu nabídnou osmimístnou sumičku za tříletou díru v paměti. Samozřejmě jako správný kapitalista po chvilce váhání tento úkol přijme. Do této chvíle film vypadá solidně, rozjíždí se zápletka, nevíte pořádně, co se děje, a příběh vnímáte očima hrdiny. To znamená, že celé tři roky přeskočíte i vy. Najednou vidíte, jak Ben zmateně stojí a uslyší, že práce je hotova a může jít domů. Tak by to mohlo také skončit a každý by byl šťastný. Ovšem vše se změní, když zjistí, že místo miliardáře je z něj pořád ten samý běžný zbohatlík jako předtím. A během těchto chvil máte pmožnost poznat, jak se dá zničit dobře vypadající film totální chybou, kterou ovšem ze scénáře nijak nesmažete. Určitě nevyzradím příliš, když napíšu, že ty tři roky vyvíjel stroj, který umožňuje vidět do budoucnosti.

Co to znamená? Že celý film vás nemůže nic překvapit, protože hrdina už všechno dopředu viděl, připravil se na to a jen jako v tupé počítačové adventuře používá jeden předmět za druhým na záchranu života, protože jednoduše věděl, co ho čeká. Tím pádem je kompletně celý děj jen o sledování bezduchých honiček (navíc se tentokrát John Woo moc nevyznamenal), stříleček, létání těl po dopadu granátu, sledování Umy Thurman, která jako doktorka(!) létá pomalu jak v KillBillovi, kope, střílí, bouchá pěstmi a všechny tyto aktivity zvládá lépe než příslušník jednotky Delta Force. A bohužel i tyto akční scény postrádají originalitu. Uma je neskutečně obratná, štěstí se na ní sype snad i ze země, každý ozbrojený voják je jen figurína na odstřel, a když už má dojít k něčemu trošku  nečekanému, tak je to tak triviální, až si postesknete po originálních béčkových filmech. A když se dá téměř vše předpokládat, tak je o nudný akční film postaráno. A co myslíte, dočkáte se happy-endu? Tady vás nechám nedočkavé, abyste si konec museli zjistit sami, pokud budete chtít film spatřit. Závěr totiž tak jednoznačný není, proto ve vás alespoň nějaký zájem vyvolá.

 

Shrnuto a podtrženo, průměrný akční film bez jakýchkoliv momentů překvapení, děj zničený základní myšlenkou, postavy jednající naprosto nekorektně ke svému povolání a schopnostem a vůbec, škoda mluvit. Po technické stránce je film dobrý, slušný rozpočet zbytečně promrhaný nebyl a chvílemi je aspoň na co se dívat. Film je tedy jedním slovem průměr. Půjčete si to na videu, tam vás ty peníze nebudou tak bolet.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. “Určitě nevyzradím příliš, když napíšu, že ty tři roky vyvíjel stroj, který umožňuje vidět do budoucnosti.” Vazne? Ja som film este nevidel, ale zda sa mi ze uz mam pokazenu prekvapivu pointu.

  2. Spoiler
    Taky jsem se nad tim nejdrive zarazil, ale skrtat jsem to nakonec nechtel. Pochopil jsem z recenze, ze tohle prijde prilis brzy na to, aby to slo brat jako pointu. I kdyz je to dulezity dejovy prvek, ktery neni uplne hned na zacatku, ovlivni zrejme negativne vetsinu filmu. (Film jsem taky nevidel, jak jste pochopili. Po vlaznych recenzich vsude, nejen na FP, jsem usoudil, ze ho ani videt nechci, mozna casem na videu. Tesil jsem se na neco ve stylu Minority Report, ale nakonec je to pry spis jako Johny Mnemonic, ktereho jsem pri vsi ucte a vuli nedokoukal.)

  3. Presne tak jak rika Ondra. Dozvite se to hned v prvni tretine filmu. Do teto chvile je prave film dobry, ale potom… Skoda mluvit. A pokud jsem vas mel pred tim varovat, tak bylo treba uvest duvod. Tento snimek neni natolik dobry, aby bylo treba “pointu” chranit…

  4. ja musim rict,ze se mi to az na konec celkem libilo – takovej MacGywer (ci jak se to pise) ve sci fi kabate ;)… navic uz sem dlouho zadnej film podobneho razeni nevidel a tak jsem se fakt pobavil… ale byt tehle filmu vic, bych to asi nedokoukal…

  5. S Dickem, kromě názvu a vedlejší pointy (která v knize slouží jen jako prostředek, posouvání děje), to nemá nic společného. Nedivím se proč Dick neměl rád Holywood. Takhle zkazit výbornou povídku.

Zveřejnit odpověď