Výsledky druhého ročníku Soutěže recenzentů

Před několika dny byly vyhlášeny konečné výsledky druhého ročníku Soutěže recenzentů, do níž se zapojila tři nakladatelství (Argo, Laser-books, Triton), pět webových magazínů o fantastice (Fantasya, Fantasy Planet, Mfantasy, Sarden, Topzine) a 51 recenzentů, kteří za deset měsíců trvání soutěže napsali dohromady 187 recenzí na 24 titulů.

logo_kulate

Základní cíl soutěže – zvýšit kvalitu internetové žánrové publicistiky a přilákat k recenzování nováčky – byl v prvním ročníku komplikován omezením na jediné nakladatelství (Laser-books) a počtem výtisků od každého titulu pro každý web (tři). Ve druhém kole soutěž v tomto směru udělala velký krok vpřed – zapojilo se do ní i Argo a Triton, organizátoři přizvali Mfantasy a celkově upravili pravidla. Soutěž dostala i speciální webové stránky (www.soutezrecenzentu.cz) a komentáře Borise Hokra, který minule vyhrál a letos se jí v rámci fair play účastnil pouze jako odborný komentátor jednotlivých příspěvků.

Opět se bojovalo ve třech kategoriích. O vítězstvích v soutěži jednotlivců, skokan roku a nejlepší webzin rozhodovaly body, které každé recenzi přidělovala porota složená ze zástupců nakladatelství. Maximum pěti bodů mohla pokaždé obdržet pouze jedna recenze; za zmínku ovšem stojí, že za celou dobu soutěže musela porota sáhnout po dvou a jednom bodě jen v případech, které by se daly téměř napočítat na prstech jedné ruky, kvalita recenzí tedy byla celkově na dobré úrovni.

Vítězem druhého ročníku Soutěže recenzentů se stal:

Jan Nohovec, který bojoval s devíti recenzemi v barvách Topzinu a vyhrál dvě kola s knihami New Space Opera 2 a Hladové hry

Skokanem druhého ročníku Soutěže recenzentů se stala:

Jana PoláčkováFantasye, která s osmi recenzemi vyhrála rovněž dvakrát (knihy Spiknutí Ryšavého vlka a Zlá doba pro draky)

Webzinem s nejvíce body se v druhém ročníku Soutěže recenzentů stala:

Fantasy Planet, jejíž 11 recenzentů napsalo 43 recenzí a obdrželo za ně 159 bodů (FP tak obhájila loňské vítězství; jejím nejlepším recenzentem se stal Jan Michálek)

Jan Nohovec i Jana Poláčková obdrželi za svá vítězství několik tisíc korun na nákup knih zúčastněných nakladatelství, Fantasy Planet, stejně jako další zapojené weby, pak získala odměnu v podobě několika nových šikovných redaktorů, kteří se do našeho týmu připojili právě v souvislosti s recenzentskou soutěží.

Všem výhercům gratulujeme a těšíme se na třetí ročník, který – jak doufáme – opět proběhne a přinese další novinky a nové výzvy.

Podrobné výsledky naleznete na www.soutezrecenzentu.cz/hodnoceni.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

13 komentářů

  1. komentáře
    Gratuluji všem vítězům a jsem nucen posypat si hlavu popelem… soutěž jsem sice sledoval až do konce, ale bohužel s komentáři jsem tempo neudržel – jednak bych se mnohdy už opakoval, jednak jsem byl dostižen monstrem jménem práce. Na druhou stranu, určitě se k recenzím ještě vrátím, možná i s Martinem Š., formou nějakého článku. Pokud by někdo ze zúčastněných opravdu stál o nějaké vyjádření, ať napíše na můj mail a pošle i dokaz na konkrétní recenzi, určitě odpovím aspoń takto.

  2. Chm, tuhle soutěž jsem až tak pozorně nesledovala, ale přijde mi trochu nezvládnutá. Nechci se nijak dotknout výherců, není to myšleno konkrétně na ně, ale když se koukám na výsledky, tak mám pocit, že víc jak o kvalitu recenzí šlo o jejich kvantitu.

  3. Ano, jde o kvantitu! Jak by také ne. Ale troufám si tvrdit, že pouze ve spojení s kvalitou. Nestačí napsat nejvíc recenzí. Oba vítězové dokázali dvakrát vyhrát svá kola a bylo to sakra těsné. A od začátku je soutěž zaměřena na recenzenty. Ti by totiž měli zvládat napsat za daný čas slušné množství recenzí, jen tak jsou redakci opravdu co platní. A pokud si přitom dokážou udržet i patřičnou kvalitu, pak jsou právem adepty na vítěze. Ale oni to musí chtít vyhrát, ne se jen tak zúčastnit, to je bohužel pro mnohé jasný předpoklad. Soutěž by neměl vyhrát někdo, kdo napíše dvě tři recenze, sklidí maximum bodů a odkráčí středem. To by bylo přímo proti cílům, které si soutěž stanovila a tím základním je podpora internetové publicistiky a hledání kvalitních a schopných recenzentů. Neříkám ale, že by se měli zúčastnit pouze ti, co chtějí vyhrát, zúčastnit se může každý, třeba si to jen vyzkoušet.

    Ideální recenzent v sobě musí skrývat kvalitu spojenou se schopností napsat recenzi za stanovený čas, být univerzální a zvládat různé žánry. Takže i do budoucna to bude zaměřeno i na kvantitu, jinak by to vážně nemělo smysl. Navíc si mnozí soutěž pletou s workshopem. Ano, bylo by fajn, kdyby porotci měli čas na bližší hodnocení, ale to se bohužel ukázalo jako velmi problematické. Přesto tu snaha byla a já to vidím jako možný prostor pro zlepšení. Na druhou stranu jde o soutěž, a když o tom tak popřemýšlíte, obecně porotci nedávají soutěžícím sáhodlouhá vysvětlení, prostě je bodují dle vlastního uvážení. Takže ten základní záměr byl naplněn. Neříkám, že se mnohé věci nedají zlepšit, ovšem letošní ročník zcela určitě udělal velký krok kupředu. Mnohé navíc záleží na redaktorech daných webů, ti by měli pracovat s recenzenty na zlepšení a s nakladateli na lepší a svižnější spolupráci. Soutěž je nastavena tak, aby i v tomto směru vedla ke zlepšení. Nejlépe je to vidět na nováčcích, myslím, že v tomhle i díky soutěži udělal web MFantasy v poslední době zásadní pokrok.

    Osobně to jednoduše vidím z pohledu pracovníka nakladatelství a zároveň časopiseckého redaktora mnohem komplexněji. Ještě to není ideální a třeba nikdy nebude, ale řekl bych, že Soutěž je velmi slušným katalyzátorem rozvoje hned v několika směrech. A to nemusí čtenář webu poznat, ona ta soutěž je spíše profesní.

  4. Levné děvky
    Ti co se umístili na dalších místech jsou Levní Prostituti. Nezískají nic a udělají reklamu nakladatelstvím zadarmo. To je motivace?

  5. Dělají obvyklou práci jako každý přispěvatel všech zúčastněných webů. Nic je nenutí do soutěže za daných pravidel vstupovat, nic je nenutí zdarma přispívat žánrovým webům. Osobně za čas strávený přípravou a dozorem nad webem nedostávám ani od jednoho nakladatelství žádnou odměnu, naopak, platím server a doménu. Neberu to jen jako propagaci, ale snahu něco udělat. Chápu, že to může mnohým ležet v žaludku a vypadá to krajně “podezřele” jako ostatně vše, co se u nás snaží lidé dělat bez ohledu na odměnu. A nezastírám, že jedním z cílů je také propagovat dle mého názoru dobré knihy. V poslední době vážně přemýšlím, zda má vůbec smysl tu něco takového dělat, když je tolik lidí, co si o podobných věcech myslí to nejhorší a “nebojí” se to říct.

  6. Chachacha
    Inzerát:

    Náborář Šust: Dělejte Reklamu zadarmo, přesně takové lidi potřebujeme
    Laser-books s.r.o.

    Rozhovor s překladatelem: Cože vy chcete honorář za překlad. A to jako proč? Dostalo se vám cti, že překládáte pro Laser-books s.r.o.

  7. Ano, teď jste to trefil, přesně takto jednám s recenzenty a překladateli, vidím, že máte přesné informace 🙂

  8. Levná prostituce
    No, někdy člověka opravdu zamrzí, že jsme se zařekli, že nebudeme používat vůči autorům komentářům vulgarismů, u mistra Milese je to opravdu těžké pokušení. Soutěž nebyla dokonalá, ale smysl měla. Martin Šust to v podstatě shrnul. Pokud bych měl mluvit jen za FP, tak máme prá nových redaktorů, kteří se otrkali v soutěži, protože soutěžení je člověku vlastní a v jeho rámci podává mnohdy automaticky lepší výkony než normálně. Zlepšila se nám trochu komunikace uvnitř redakce, odhalily se v ní nedostatky atd. Globálně mezi sebou recenzenti různých webů mnohem více komunikují, mají větší možnosti s kým se poměřovat. Nemuselo to být v intencích nakladatelů, ale rozhodně to bylo něco, co soutěž od začátku nabízela a díky čemu neměl ani jeden web problém se zúčastnit. Profitovaly všechny tři strany – nakladatelé, weby i čtenáři (recenze byly rozmanité a v naprosté většině případů i kvalitní). A nijak se nenarušilo psaní o knihách nezúčastněných nakladatelů. A mimochodem, je fajn, že pan Miles chodí na web, kde jsou všichni laciné děvky (skoro jsem v pokušení napsat, že to o něm něco vypovídá) – všechny články jsou zde zadarmo, takže děláme skutečně levnou reklamu všemu, co zde píšeme.

  9. Milesovi
    Zkuste použít takovou tu velkou věc mezi ušima – a nemyslím nos.

    Pro recenzenty-nováčky je to vítaná možnost, jak se přiučit něco z oboru.
    Profíci, kteří jim poskytují svůj čas, to samozřejmě nedělají úplně zadarmo.
    Zviditelní to knihy.
    Literatura je o diskusi. Proto třeba často chodím na Legie.info, abych se dozvěděl, co si o mých knihách lidi myslí.

  10. @Martin Šust: za recenzenty mluvit nemohu, ale to s těmi překladateli trefil Miles naprosto přesně, skoro jako by psal z vlastní zkušenosti.

    Ale jo, já chápu, ono je lepší nacpat knížky zadarmo recenzentům, než jednu nebo dvě přiložit k omluvnému dopisu pro hladovějícího překladatele. Z ryze pragmatického hlediska tento postoj chápu: překladatel už nás prokoukl a už pro nás nepřeloží ani nohu přes nohu, tak co je nám po něm. Proč bychom se mu měli omlouvat za způsobené nesnáze, nebo mu (chraň Cthulhu!) dokonce něco platit. Vždyť čeká teprve čtvrtým rokem, žejo. Třeba mu, volovi, něco dáme napřesrok. Nejlépe v osmi splátkách. 🙂

  11. Bylo by nanejvýš vhodné napsat mi na můj e-mail, pokud vám Laser snad dluží něco za jakýkoli překlad. Osobně pracuji s celou řadou překladetelů, kteří pro toto nakladatelství pravidelně překládají a rád bych věděl o čem mluvíte. Pokud jsou to snad jen pomluvy, pak to samozřejmě chápu… Ale pokud je to něco konkrétního, rád bych o tom věděl, psát podobné texty na internetu anonymně je sice hezká zábava, ale důvěryhodné to tedy ani náhodou.

  12. Eklovi
    To jsou ale blafy.
    Miles je váš jednovaječný bratr, co?

  13. Eklovi
    Sice následující větu zde nedávno jeden člověk použil a strhla se kolem toho nechutná debata, jež jej téměř ukamenovala, ale já použiju také: Ekle, zalez, ty vole 🙂

Zveřejnit odpověď