X-Men Origins: Wolverine

Začíná nový věk pro mutanty. Mutantská charta základních práv zaručuje každému výjimečnému jedinci bez ohledu na nadstandardní schopnosti vlastní sólo film pojednávající o jeho osobní historii, počátcích, vstupu do elitní skupiny profesora Xaviera nebo Magneta a událostech, které se vážou k jeho pozici „über-jedince“.

Výňatek z preambule Mutantské charty základních práv: „Společnost Fox jako unikátní nadnárodní filmová korporace navázala vzácný vztah s mutantskou komunitou. Cílem vzájemné spolupráce je vytvořit audiovizuální databázi s životopisem každého jedince s výjimečnými geny a schopnostmi. Jelikož se soudobá společnost domnívá, že představují hrozbu pro svět a chystá se pořádat hon na “čarodějnice”, profesor Xavier a jeho dlouholetý přítel i sok uzavřeli na časově ohraničenou dobu příměří za účelem poskytnutí nevyhnutných informací o svých svěřencích. Za svou píli, čas a námahu bude 20th Century Fox štědře odměněn.” První obětí filmové biografie bude James Logan Creed alias Wolverine.

V superhrdinském panteonu má své místo a je významným členem komanda profesora Xaviera. Neohrožený Rosomák oplývající adamantiovým skeletem s extra pařáty navíc a hyperegeneracím toho skrývá víc, než na sobě dává znát. Velcí mudrci chrámu Marvel se pokusili zrekonstruovat pouť svého mesiáše prostřednictvím obrázkové biografie známé jako komiks. Vydali enormní úsilí na pečlivé vylíčení jeho příběhu, v průběhu pětadvaceti let stihli zaznamenat 150 let života tohoto národního hrdiny, včetně jeho působení v mutantské komunitě, v několika desítkách vydání. Společnost Fox se rozhodla svěřit pohyblivé obrázky osobě zastávající odlišný statut než jeho předchůdce Singer, kteří již předložili několik střípků z historie X.

Režisér Gavin Hood se netajil svým nadšením pro natočení pilotního dílu, který by mohl odstartovat zajímavou sérii. Ne příliš moudrá volba byla učiněna na postu scénáristů, jenže to už Fox nezajímalo. Osobní historie Rosomáka je víc než zajímavá – účastnil se všech amerických bitev počínaje Občanskou válkou a konče Vietnamským zásahem . Procestoval všechny kontinenty, některé i vícekrát, a zanechal za sebou řadu zlomených srdcí (v lepším případě), v horším jenom fialky na náhrobku. Dá se tedy vypořádat s natolik exotickým životem ve 107 minutách? Každý racionálně smýšlející člověk si odpoví sám.

Jelikož je nemožné zprostředkovat takové kvantum informací, filmoví tvůrci se zaměřili jenom na události kolem vojenského projektu s názvem Weapon X. Ještě ale než se z Wolverina stane maňásek v rukou armády, režisér nás obeznámí s jeho pracovními zkušenostmi v úvodní titulkové sekvenci. Nutno dodat, že se jedná o nejkvalitnější pasáž celého snímku. Hlavní hrdina plynule přechází z jedné bitvy do druhé, hájí jenom ty nejlepší zájmy, zatímco si jeho obdobně nadaný bratr a parťák pěstuje násilnou povahu. Celý snímek se nese v rodinném duchu. Každý zná sourozenecké soupeření, jenže Victor Creed (poslouchá na jméno Sabertooth a ztvárnil ho Liev Schreiber, který si stejně jako Hugh Jackman svou roli naprosto užívá) změnil pojem bratrského zápolení, když Loganovi zavraždil jeho spřízněnou duši, Kayle Silverfox, a vzal si do parády i několik bývalých kamarádů. V průběhu celého filmu jako by se neustále střídaly dvě perspektivy, ososbnější se Sabretoothem a ultraakční s americkou armádou, konkrétně osobou zodpovědnou za Weapon X, Williamem Strykerem a ostatních mutantů, kteří se zapletli do jeho sítě lží.

Celkový přístup k látce taky není nijak progresivní, stojí jenom na akci a sentimentu. Bohužel, Hood si vybral vlažný přístup, typický pro průměrné, béčkové snímky. Pokud Logan kolem sebe nemáchá svými pazoury, oplakává svou lásku. Přechody mezi akcí a sentimentem jsou vyplněné rádoby komedií a někdy i celkem šokujícími scénami. Jak se říká, že blockbustery jsou jako jízda na horské dráze, tak X-Men Origins: Wolverine je učebnicovou ukázkou takové jízdy. Při nakopávaní zadnic to jede hezky z kopce, diváci vypnou mozek a užívají si energickou choreografii neporazitelného mutanta. Jenže na to, aby se to mohlo spustit, se musíme nějak dostat vzhůru. A tohle je křížová cesta plná infantilních dialogů a logických lapsů, které diváky nechtěně rozesmějí. V minimu případech se povede typická cynická hláška, již si užijete ještě víc, protože Hugh Jackman se pro tuhle roli narodil a miluje Wolverinův cynismus. Hoodovi se vyvedla i celkem překvapivá scéna, kdy se dezorientovaný a nahý Logan ocitne v stáji postarších manželů. Upřímně řečeno jde o velice unikátní scénu, ve které se podařilo režisérovi skloubit rozumnou dávku sentimentu, komedie (Wolverine překvapen svými vražednými pařáty jako obdoba teenagera šokovaného první erekcí) a nečekaného zvratu, až budou diváci přemýšlet, jestli to za něho nenatočil někdo jiný.

Bohužel, vzápětí ihned procitnete, jelikož vás režisér zavalí stupidní scénou s iritujícím Agentem Zero, automobilovou honičkou jako vystřihnutou z Cobry 11 a výbuchem v kůlně, přičemž k dokonalosti chybí jenom plešatý Bruce Willis. Aby Jackman vyrovnal účet za tu kůlnu, tak odpálí Strykerův vrtulník tím nejkýčovitějším způsobem, jaký se namane. Diváci se nemusí obávat, protože kýč se objevuje na plátně stejně často jako Jackman.

Hlavním problémem snímku není fakt, že jde o průměrný blockbuster, ale nejasné určení cílové skupiny. Jestli byl Wolverine točen pro fanoušky komiksu, nebo běžné filmové publikum, je záhadou. I když se snímek hlásí k předchozí filmové trilogii, a tím pádem přispívá k filmovému budování X-Menovské mytologie, čtenáři objeví množství komiksových odkazů i referencí. Vedle Gambita a geniálního Deadpoola (jehož představitel ve více rozhovorech naznačil, že by se i tohle individuum mohlo dočkat vlastního celovečeráku, skvělé!) se objeví i Beak, Blob (i když dle komiksu byl v té době ještě dítě), mladý Scott Summers, Aurora, Northstar, Emma Frost a další. I když to vypadá, že scénáristé vzali do rukou několik starších sešitů a vybrali postavy, které se namanuli. Film potěší hlavně fanoušky, kteří neznají fenomén X-Men jenom z kresleného seriálu, přestože se zdá, že právě to je ideální divák Wolvieho sólo debutu.

X-Meni se vrací. Singer zahájil zajímavý projekt, Rattner značně vybočil ze standardu svého předchůdce a stejně tak i Hood. Mělo jít o Loganovu třináctou komnatu, přičemž esence temné minulosti (i příběhu, jelikož Hugh Jackman jako výkonný producent údajně trval na tom, aby byl film přístupný od 13 let, Hood původně inklinoval k vyšší věkové kategorii) během filmu postupně vyprchává a zůstavá jenom Loganova návšteva zábavního parku. Logické lapsy a dějové díry vás rozesmějí stejně jako hrdinovy cynické komentáře. Bezmozková akce triumfuje nad infantilním scenářem. Průměrný film pro běžného diváka – fanatické přivržence profesora Xaviera urazí, zatímco Jackmanovy fanynky okouzlí. Buď jak buď, tenhle snímek musí vydělat, abychom spatřili na stříbrném plátně X-Men Origins: Magneto z pera Davida S. Goyera, přesně toho Goyera, který se podílel i na scénáři Temného rytíře.

Trailer:

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Ani si neviem spomenúť, kedy som bol naposledy v kine na takom MIZERNOM filme. Niečo s takým zlým scenárom sa len tak nevidí. 🙁

  2. re: Ďuro Červenák
    Moc pohromadě to nedrží, to je fakt, na druhou stranu se ten film odehrává někdy v 70. letech, kdy vznikalo spousty nedokonalých filmů, které si tím rovněž tak trochu dělaly legraci z dokonalých hollywoodských bijáků bez sebemenšího švu. A já se tím právě u Wolverinea docela bavil, těmi chybami ve scénáři apod. – i když záměrný to asi nebylo ze strany tvůrců. :))

  3. re: Gumo
    pozor, prave ta sebaironia a osobity styl, aspekty typicke pre becka ako Rocky Horror Picture Show a podobne…totalne chybaju, cize aj ked sa film pohybuje v intenciach becka, nie je to umyselne…

  4. To Gumo
    “na druhou stranu se ten film odehrává někdy v 70. letech, kdy vznikalo spousty nedokonalých filmů”Heh, tím chceš říct, že když se film odehrává ve středověku, může vypadat jako divadlo, protože tehdy vznikala jen divadla? Nechci se tě nějak dotknout, ale tohle není argument, kterým bys mohl omlouvat špatný scénář…no, špatný…já ten film neviděl, ale dám na Ďura 🙂 ….

  5. A tu je zopar citatov popisujucich film: “Chceli sme prekročiť očakávania vo všetkých smeroch“, hovorí herec a producent Hugh Jackman. „Nemohli sme urobiť len dobrý film, muselo toho byť omnoho viac.“ „Áno, film musí byť vizuálne okúzľujúci a akcia musí byť rýchla a úderná“, hovorí režisér Gavin Hood „Musíte však zaujať aj príbehom a prepracovanými postavami. Ústredná myšlienka filmu leží v postave, ktorá nie je spokojná s tým, kto je, ktorá neúnavne bojuje s podstatou vlastného ja. Wolverine je veľmi zaujímavá a hlboká postava. Téma vnútorného boja dodáva filmu šťavu, vďaka čomu je to viac než „len“ akčný film.“

  6. Samozřejmě, že se ten film nepohybuje v intencích béčka úmyslné, pouze tvrdím, že pro spousty lidí jsou různé exploatace a laciné “midnight movies” vítaná opozice vůči mainstreamu, který se nás snaží mermomocí vtáhnout do příběhu. O to víc je příhodné, že unikl workprint s nedodělanými triky, který celý ten proces “ovládnutí” diváka krásně ironizuje a potvrzuje.A beztak nezáleží na tom, co bylo úmyslné a co neúmyslné a co tvrdil Jackman a co režisér a co osvětlovač. Bavím se o výsledným díle, který je místy opravdu komický a mě tahle komičnost prostě bavila. Na druhou stranu je zjevné, že Wolverine bude patřit skutečně k nejslabším blockbusterům letoška, o tom není pochyb.

  7. Serjoža: Tie Jackmanove sú veľmi zábavné hlavne vo svetle faktu, že tento film je ešte omnoho slabší ako X-Men 3. Nechcem tu viesť proti nemu nejakú haterskú kampaň, ale je to pre mňa naozaj veľké sklamanie…

  8. Ďuro Červenak: Ja som ten film este nevidel, a rozmyslam, ci si ho vobec pozriem… asi v dakej slabej chvilke…. 🙂

  9. hm.. zajímavá diskuze. nicméně, když se řekne, že film je slabší jak x-3, což je pravda, tak to mluví za všechno. protože je těžké udělat dobrý film, ale velmi lehké katastrofu z perfektní předlohy.

  10. je pravdou, že mám prakticky dycky opačný názor než červenák…. recenze sou mizerny, vkus nejspis taky……já bych naopak řek že jeden z nej filmu z trapne doby jednicek pred jednickama…

Zveřejnit odpověď