Zářijová Pevnost s T. Pratchettem a S. Kingem (PR)

Můžete promluvit s člověkem téměř nedotčeným fantastikou, a přesto se u něj při zmínce o dvou výše uvedených autorech dočkáte souhlasného přikývnutí. Museli byste totiž žít v setsakramentském vakuu, abyste o králi humorné fantasy Terry Pratchettovi a neotřesitelné jedničce na poli hororu Stephenu Kingovi nikdy neslyšeli. A Pevnost má tu čest v měsíci září vyprávět jejich příběh…

TÉMA
O své soukromí se Terry Pratchett dělí s médii velmi poskrovnu, jisté pikantérie jsme na něj ale přeci jen vyškrábali. A pokud vás neužije na drby pozemské, jistě vás zaujmou klevety ze světa Zeměplochy. Dokonalý bedekr Stručný turistický průvodce po Úžasné Zeměploše, popisující ta nejpozoruhodnější zákoutí tohoto svět, vzešel ze spolupráce Jiřího Popiolka a nejslavnějšího poutníka Dvojkvítka. S první částí dvoudílného šmíringu po zeměplošských ložnicích přichází Petr Čáp a jeho Sexuální praktiky Zeměplošanů. A s pozoruhodným pohledem na vztah stvořitele Velké A‘Tuin k muzickým uměním a soudobé realitě se s vámi podělí Radek Diestler v čtyřstránkovém opusu Terry Pratchett: Žert, satira, ironie a hlubší význam. Ani byste netušili, jak moc se novinářská praxe odráží v Pratchettově díle. Stejně tak Radek Diesler nabízí kompletní výčet autorových spolupracovníků a více či méně zdařilých pokusů přenést Zeměplochu na plátna kin.

MISTROVSKÁ DÍLA
Král hororu, pán strachu. A navíc jeden z nejčtenějších autorů současnosti. To jsou přídomky, kterými se může honosit jen skutečný mistr. A tím Stephen King bezesporu je. Prokletí Salemu, Řbitov zvířátek, Osvícení, Christina, to jsou jen střípky z Kingovy rozsáhlé tvorby, a co kus, to klenot světového hororu. Po stopách hrůzy a děsu Stephena Kinga, rozsáhlý článek o spisovateli, který prodal přes dvě miliardy knih, přežil traumatické dětství, vymanil se ze spárů alkoholismu a vylízal se i z následků katastrofické dopravní nehody, přináší Jiří Popiolek.

POVÍDKY
Albert Kudělka: Drak skvrnitý
Svérázný okultní detektiv Norman Applegate má v Praze další prácičku. A rozhodně nejde jen o lovení pohledných vysokoškolaček. Z původního sledování nevěrného manžela se ale brzy vyklube napínavý boj o holý život. Při svém pátrání se nevědomky dotkl zájmů příliš silného protivníka. Jíst v čínských bistrech vybranou krmi a hltat ženšenové pilulky na potenci je jedna věc, ale postavit se magií posílené triádě?

Mike Resnick: Krvavý Whitechapel
Nejlepší pozvánkou k přečtení povídky od Mikea Resnicka je nominace na Huga za rok 2001. Tehdy ho porazila K. K. Rushová s povídkou Děti milénia (Pevnost 2/2005), což ale Krvavému Whitechapelu nijak neubírá na kvalitě. Následujte stopy budoucího prezidenta, nyní zarputilého vyšetřovatele Theodor Roosevelta, který se rozhodl prolomit ledopád lží a polopravd kolem případu nejznámějšího londýnského vraha, Jacka Rozparovače. Podezřelých je příliš mnoho a mrtvol stále přibývá…

Sandra Vebrová: Luko – malý vlkodlak
Začínající autorka Sandra Vebrová by mohla být jedním z velkých příslibů soudobé české fantastiky. O jejím talentu se můžete přesvědčit v ukázce z dětského fantasy románu, který před nedávnem vyšel v Nakladatelství XYZ.

Svatopluk Doseděl: Zlo přichází třikrát
Ukázka ze sbírky tří hororových novel, které v říjnu vyjdou jako patnáctý svazek Edice Pevnost. I v tak malé zemi, jako je ta naše, se můžou odehrát příběhy, z nichž vám ztuhne krev v žilách.

LITERÁRNÍ PUBLICISTIKA
Antonín K.K. Kudláč si do rozhovorové zpovědnice pozval Svatopluka Doseděla, jediného ryze hororového českého spisovatele, autora Krvavé hostiny, Kalvárie a Bestselleru. Hovořit spolu budou o životě, inspiraci a také o sbírce tří novel Zlo přichází třikrát, jež vyjde příští měsíc v Edici Pevnost. Zářijovou perlou z moře fantastiky se stal jeden z vrcholných románů Neila Gaimana Američtí bohové. Nechybí ani literární novinky Martina Šusta, profesionální autorské rady Jiřího Pavlovského a knižní novinky mapující vše, co se v období 15.7. – 20.8. urodilo na stolech knihkupců.

KNIŽNÍ RECENZE
V měsíci září si pevnostní hodnotitelé vzali na paškál tituly: Bernard Weber: Mravenci/Den mravenců, Glen Cook: Hry stínů, J. Michael Straczynski, John Romita Jr.: Spider-Man – Dokud hvězdy nezhasnou, Miroslav Žamboch: Basil – valašský vojvoda, Jan Dobiáš: Po dračím ohni, Alastair Reynolds: Údolí vykoupení 1 + 2, Ben Bova (ed.): Síň slávy II A, Martin Moudrý: Temné záblesky, Markus Heitz: Pomsta trpaslíků, Miroslav Žamboch: Agent JFK 6 – Se smrtí v zádech, Sean McMullen: Sklenění draci, Clive Barker: Coldheart Canyon, Petr Junek: Apokalypsa – Poslední revoluce, Mark Chadbourn: Vždycky a navždy. Knihou měsíce pak byla vyhlášena Temná věž od Stephena Kinga.

FILMOVÁ, HERNÍ A DOPLŇKOVÁ PUBLICISTIKA

Film
Žena ve vodě
Piráti z Karibiku 2
, Dům u jezera, Klik – život na dálkové ovládání

DVD & Video
Maska zrcadla
Aeon Flux, Staré báje Vikingů, Starman

Televizní seriály
Star Trek: Původní série

Deskové hry: Memoir 44

PC hry: Titan Quest, herní novinky

Anime
Howlův putující zámek

Reportáž: Návštěva Festivalu Fantazie 2006 očima Jaroslava Mosteckého.

Magie: Petra Neomillnerová pokračuje v Cestě lesem mysli, která vede až k rituálům a kouzlům, praktikovaným v dobách Keltů.

Interaktivní světy: Nadešel čas vrhnout se Do bitvy na útesu! Vítek, Aila a Kikiri pomáhají hlubinnému národu v cestě za svobodou. Do boje se musí přidat i Šedá galeona…

…a to zdaleka není všechno!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. 2 miliardy výtisků?
  To bude nějaký omyl. Dvě miliardy výtisků má na kontě jen jediný autor: Agatha Christie. Pokud vím, k roku 2002 prodal King víc než 270 milionů knížek (přičemž za 90. léta minulého století si připsal 38,3 milionu výtisků). Opravdu si nemyslím, že by za 4 roky dohonil 1,7 miliardy 🙂

 2. 2miliardy
  to Viktor Janiš: A bavíme se o dvou miliardách za anglické verze, nebo po celém světě? Jenom jestli nesrovnáváme jablka s hruškami? 🙂

 3. Pripájam sa k Viktorovi, 2 miliardy pre Kinga sú naozaj nafúknuté.

 4. Pár čísel
  Těch 270 milionů je nejvyšší údaj, jaký jsem o něm našel. Běžně se uvádí, že na počátku 90. let se jeho knih _po celém světě_ prodalo přes 100 milionů. Těch 38,3 milionů může být jen za anglosaský svět (koneckonců, Kinga překládají i do perštiny a islandštiny a kdo by to tam sčítal, že) a na těch 270 milionů to mohl dotáhnout. Na dvě miliardy ovšem ani omylem. Pro srovnání: Rowlingová 300 milionů prodaných výtisků, Jackie Collinsová 400 milionů, Danielle Steelová 530 milionů, Sidney Sheldon 300 milionů. Ale miliardu má snad jen Bible a Agatha Christie.

 5. Re: Pár čísel
  A Bohu s Agathou dýchá na záda Mao Ce-Tung s brožurou Citace (přes 800 milionů výtisků).

 6. A nemohly by ty dve miliardy byt celkovy, byt neprodany naklad vsech vydani? Uznavam ale, ze cislo 2 mld. zni dost hrozive… i na takovyho frajera

 7. Jestli on spis nevydelal dve miliardy dolaru, to by mi prislo realnejsi 🙂

 8. Jen k tomu vakuu a Pratchettovi – není třeba. Stačí vycestovat do zahraničí. Polsko stačí. To samé platí třeba pro Dánsko a o Americe ani nezačínám (jižní stejně jako severní).

 9. vakuum
  já mám náhodou lehký fantastično po polski, i tam už ta kultůra dorazila 😉

 10. No tak jeho knihy by mohly tvořit obrat 2 miliard dolarů což?

 11. Omlouvám se za celou redakci Pevnosti – tahle cifra nám opravdu hrubě “uletěla”. Ale zase je příjemné číst diskuzi o tom, “jak by to šlo pojmout, aby to byla alespoň částečně pravda” 🙂

 12. Za třicet let své literární kariéry vydal více než čtyřicet knih, kterých se na celém světě prodalo přes dvě miliardy výtisků…..to se píše na jeho fanouškovských stránkách http://www.stephenking.kbx.cz a mně tak tak přehnaný rozhodně nepřipadá

 13. Clausenovi
  Tady nejde o vaše pocity, ale o dohledání zdroje tohoto hausnumera. Pokud Google nevyhodí při dotazu “stephen king” + “two billion” žádný relevantní odkaz, je to přinejmenším podezřelé. Z oficiálních stránek a obálek knížek se nedočtete o celkovém nákladu převyšujícím těch úctyhodných 300 milionů výtisků. Proto jsou ty dvě miliardy spíš v říši báchorek.

 14. Obálka tohto čísla sa fakt vydarila, je super…Viac sa mi páčia rôzne maľované obálky ako filmové. (napr. 5/2006).

 15. Obálky Pevnosti
  Tak to jsem rád, že se líbí, protože v malovaných obálkách chceme pokračovat. Pročež držte palce, protože jestli to dobře dopadne, v říjnovém čísle se na vás bude mračit Druss Veliký. A to žádný překreslený Sean Connery s mečem od Roya, ale naprosto původní Druss s dvoubřitou Snagou 🙂 Sám jsem zvědav, jak to dopadne.

 16. obálky
  KOnečně, ty filmové titulky mě už fakt štvaly. A ta Zeměplocha je fakt hezká, jen tak dál.

 17. Re: obálky
  hraboš: Budu doufat, že takových je vás víc. Myslím, že i obálka na říjnové číslo (Druss) je povedená a to i přes to, že je to trochu něco jiného, než jsem čekal. Nezbývá než doufat, že se malované obálky chytnou – tenhle rok ji bude mít ještě listopadová Pevnost, na prosinec téměř na 100% filmový Eragon. (I když i zde je to spíš hodně retušovaná fotografie, takže rozdíl malba vs. fotka není tak markantní.)

 18. Re: obálky
  hraboš: Budu doufat, že takových je vás víc. Myslím, že i obálka na říjnové číslo (Druss) je povedená a to i přes to, že je to trochu něco jiného, než jsem čekal. Nezbývá než doufat, že se malované obálky chytnou – tenhle rok ji bude mít ještě listopadová Pevnost, na prosinec téměř na 100% filmový Eragon. (I když i zde je to spíš hodně retušovaná fotografie, takže rozdíl malba vs. fotka není tak markantní.)

 19. obálky
  Musím říct, že ten Druss je fakt skvěle namalovaný. Jsem zvědavý na další………teda krom Eragona 🙂

Zanechat odpověď