Zářijová Pevnost ve znamení andělů, Riddicka, Kinga a Elysia

Je tady nová Pevnost a s ní další dávka fantastiky ve všech jejích podobách. Témat a článků je v ní vskutku požehnaně, až z toho jde člověku hlava kolem. A nejen člověku.

Pevnost

Nové číslo časopisu Pevnost skutečně ukazuje, že od svého restartu tenhle magazín kvalitativně roste do nebe. Doslova a do písmene, protože v rubrice zabývající se historií a mytologií se tentokrát objevují andělé. Leoš Kyša si ukousl zatraceně obtížné téma a pustil se do něj s vervou neuvěřitelnou. S andělskou historií nás seznamuje prostřednictvím výtažků z Bible, Talmudu, Koránu i dalších prastarých textů a ukazuje, že andělé jsou všechno možné, jenom ne ti barokní prdelatí hošíci, jaké si většina z nás na první dobrou představí, ale jde o pozoruhodné drsné a mocné bytosti, z nichž se některé kdysi vzbouřily a stali se z nich démoni.

Tématu se ovšem nevěnuje jen on sám, ale pouští se do něj v článku o andělské magii i Petra Neomillnerová, která naopak přestavuje jiný pohled na fenomén andělů, pohled ezoterní, za který by ji jistě skeptik Kyša nejraději upálil, kdyby mu to Tomáš Němec dovolil.

To filmová kritička a po hudebních klubech známá nymfomanka Bedřiška Tichá se raději vydává na klidnější půdu, když nás seznamuje s nastupujícím filmovým fenoménem Mortal Instruments: Město z kostí a také s jeho literárními kořeny.

A jako má Leoš Kyša svůj opak v Petře Neomillnerové, tak má Bedřiška svého antagonistu v Danielu Storchovi, který si sice ještě nevrzl, ale o to lepším novinářem je. Dan tak velmi informovaně představuje příběh Riddicka, zabijáka z hvězd, s nímž přichází i velký návrat Vina Diesela na filmová plátna. Ve filmové části Pevnosti se pak ještě objeví recenze na Wolverina, Percyho Jacksona i pokračování Kick Ass. Dan Storch se navíc také věnuje tématu seriálu Pod kupolí od Stephena Kinga.

O Ďurovi Červenákovi žádný drb nemáme (respektive se obáváme vám jej sdělit), takže akorát prozradíme, že se na stránkách Pevnosti nemilosrdně pustil do filmového sci-fi trháku Elysium. V zářijovém vydání je dost článků i pro ty, které filmové a televizní sci-fi moc nevzrušuje. Tomáš Gabriel v rubrice o manga a anime píše o One Piece, recenzní rubrika hodnotí čerstvou dávku žánrových knih a objeví se i téma o různých podobách urban fantasy.

Povídková sekce přináší sci-fi detektivku od Martina Koutného a povedenou městskou fantasy od Lucie Lukačovičové. V Pevnosti tradičně pokračuje rubrika Profíci radí pro začínající spisovatele a její autorka si vysloužila i velké téma zabývající se její nejslavnější hrdinkou Tinou Salo, o které dost možná vznikne i film!

A dál? LARP, RPG, počítačové hry i deskovky a také Jiří Pavlovský.

Nová Pevnost je neuvěřitelně našlapaná fenomény a různorodými tématy, ze kterých si musí vybrat opravdu každý. Navíc v neuvěřitelně povedené grafice. Redakce Pevnosti opět dokázala, že lepší žánrový časopis tu nikdy nebyl.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

9 komentářů

 1. Hmm, a já si myslel, že texty Kamily mají blízko k PR… Tleskám, Michale, povedlo se vám ty hranice posunout o další kousek :o)

 2. to Tygr
  No, vzhledem k tomu, že ten text je pod hlavičkou Preview a ne Recenze, tak patrně jde o PR, ne?

 3. PR vskutku zdařilé. Ehm, co ta nymfomanka? Nějaké bližší informace? Důkazy? Video? 🙂 Jo a Riddick na titulu vypadá dobře, těším se na film víc než nejvíc.

 4. to Anonym
  Co jsem si všiml, tak články, které jsou PR jsou tak označené, viz např. Kultovní Sapkowského Zaklínač ožívá v nových audioknihách (PR).
  Tento článek se snaží tvářit jako nePR.
  Tedy pokud se nedomníváte, že PR je zkratka od Preview, pak byste samozřejmě měl pravdu :o)

 5. Já přemýšlím, jestli tenhle rádoby pubertální pseudohumor fakt na někoho zabírá. Je hezký snažit se psát jako Pavlovský či Kopřiva, ale když dva dělají totéž, není to vždy totéž.

 6. to Schramm
  Jistěže zabírá – na nevyzrálé pubescenty. Mimochodem, tobě to, co předvádí Pavlovský či Kopřiva připadá vtipné? Možná kdyby napsali něco takového jednou ročně…

 7. Kulagin
  Ty znáš Pavlovského a Kopřivu… páni! A jasně, že je to vtipné a dobře napsané. Pavlovského považuju za jednoho z našich nejlepších publicistů.
  Mimochodem, s recenzemi bych spojoval asi jen Jirku Pavlovského (pokud byla jména použita v souvislosti s recenzemi), protože Štěpán už recenze pár let nepíše.

 8. to Martin
  Ano, ty jsi zářný příklad člověka, na kterého takovéto, povětšinou nejapné, vtípky zabírají…

 9. Schramm
  Popravdě, sice se nepopadám za břicho a nepadám smíchy pod desku stolu, ale rozhodně je mi milejší číst tyhle nejapné pokusy o vtip, než suchopárné přežvýkání obsahu se sedmkrát po sobě použitým dovětkem: “No, na novou Pevnost si musíme zvyknout,” slečny Procházkové, která si pravděpodobně zvyká jen velice pomalu.

Zveřejnit odpověď