Black Mask: antologie z časopisecké legendy

Rádi vám na FantasyPlanet píšeme o detektivkách. Protože víme, že je máte rádi. A víme to, protože je máme rádi taky. Detektivky přeci jen patří mezi žánrové literatury, ty „naše“ žánry – fantasy, sci-fi, horor či komiks – pak mnohdy nemale ovlivnily a ovlivňují nadále.

Black MaskLetos si díky nakladatelství PLUS můžeme plnými doušky vychutnat antologii, která je v podstatě průvodcem napříč velevýznamným detektivkovým subžánrem (protože i detektivky mají samozřejmě své subžánry) – knihu Black Mask. Ta je v podstatě výběrem z výběru, tedy best of the best, kdy ze slavné americké antologie Otta Penzlera „The Black Lizard Big Book of Black Mask Stories“ udělal trochu subtilnější sborník (který má stále bratru poctivých bezmála 350 stránek) vášnivý milovník americké drsné školy Pavel Medek těsně před svou smrtí.

Raymond Chandler, Dashiel Hammett, Mickey Spillane, Ross Macdonald, James M. Cain… to je jen výběr z těch nejdůležitějších jmen žánru americké drsné školy, jehož ztělesněním byl legendární literární časopis Black Mask. Literární drsná škola (v aj. hardboiled), která se těšila ohromné popularitě, se stala také základem pro vynikající filmový žánr noir a její dva hlavní autorští představitelé – Chandler s Hammettem – patří mezi ty, kteří výraznou měrou ovlivnili prozaický literární styl. (A klidně se v komentářích můžeme pohádat, kdo z nich více…)

Pan Medek si výběr do antologie nikterak neulehčil a rozhodl se nezahrnout do ní příběhy, které už u nás někdy v minulosti vyšly. Čímž ostrouhal především Raymond Chandler, jehož jsou dnes plné antikvariáty. Medkův postup tak jistě nadchne zaběhlé fanoušky žánru, naopak lehce ztíží cestu novicům, kteří si tak docela nemohou přečíst to skutečně nejlepší. Rozhodně jim však otevře bránu žánru a nabudí je na ono běhání po antikvariátech – třeba kvůli Chandlerovi a Hammettovi.

Black Mask je totiž fantastickou ukázkou žánru, se všemi těmi drsnými ambivalentními hrdiny, navenek křehkými ženami femme fatale, překvapivými zvraty v příbězích plných podvodů, krádeží a vražd, kdy mnohem častěji než o hledání vraha jde o hledání proužku světla ve tmě, vyprávěných s parádní městskou poetikou, cynismem a cynickým humorem. A ano, z dnešního pohledu někdy i trochu úsměvnou naivitou či předvídatelností.

Přestože se autoři v jednotlivých nuancích liší, žánrová škatulka z knihy přeci jen dělá sousto, které není na jeden večer, to snad aby povídky nesplývaly. Text, za nimiž stojí spisovatelská jména, z nichž některá u nás mnohdy vyšla zcela poprvé, si drží podobný – nadprůměrný – standard, přičemž vybočují tak jeden, dva kousky (v mých očích je to především jednoznačný vrchol antologie, kratší a geniální povídka Čekání na Rustyho, kterou jsem si s chutí přečetl hned dvakrát za sebou). Kromě prvniček na českém trhu však můžete narazit i na známější jména jako Cornell Woolrich, John D. MacDonald či Peter Collinson, což není nikdo jiný než Dashiell Hammett, který se za tento pseudonym schovával v době, kdy byl žánr ještě v plínkách.

Vhodné podmínky pro čtení: déšť za okny, sklenička whisky po ruce. A jakékoliv další.

Pavel Medek (ed.) – Black Mask
Vydalo PLUS 2016
Počet stran: 344
Cena: 399 Kč

Hodnocení: 85%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď