Dennis Lehane: Černá nenávist

Boston, Massachusetts. Město hokejových Bruins nebo baseballových Red Sox. Metropole plná zaplivaných hospod i luxusních hotelů. A právě v jednom z nejluxusnějších přebírá Patrick Kenzie svůj aktuální případ.

dennis-lehane-cerna-nenavist

Zmizelá uklízečka a zmizelé fotografie – to je jádro pudla, okolo kterého se bude Patrick Kenzie se svou parťačkou Angie Gennarovou motat. Jenže o dotyčnou ženu a snímky nemá zájem jenom senátor, který si detektivní dvojku zaplatil. Následují první přepadení, první vraždy a najednou se oba vyšetřovatelé ocitají ve válce mezi dvěma gangy, přičemž rozbušku v rukou drží oni sami.

Mohlo by se zdát, že je zbytečné vydávat Lehanovu detektivní prvotinu, když už jsou na českém trhu k mání jeho nejlepší knihy jako Prokletý ostrov nebo Tajemná řeka, případně Kenzieho a Gennarové pozdější případ Sbohem, baby. Není to tak. Pokud byste se s bostonskou dvojicí setkali poprvé až teď, pochopíte záhy.

I když si Patrick i Angie nesou životní traumata, on z minulosti, ona z přítomnosti, jsou dvojkou, kterou si brzy zamilujete. Jsou schopni se navzájem přátelsky shodit, podpořit, ale i do krve pohádat, akceptovat hranici toho druhého, za kterou už se nechodí, anebo projevit jen němé pochopení. A navíc, když jsou v opravdu fenomenálním srabu, mají v kapse schovaného jednoho veselého psychopata.

Kdo stojí proti nim? Nenávist ve všech možných podobách. Ať už se jedná o nenávist synů vůči otcům, manželek vůči manželům, bílých vůči černým, nebo chudých vůči bohatým, zášť dokáže člověka pokřivit, vyslat na válečnou stezku i proti vlastní krvi a rozpoutat válku, která bere životy i nevinným.

Lehane pod rouškou detektivního románu dokáže rozebírat morální dilemata, na která správná odpověď neexistuje a každý je řeší jen podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Má cit pro znepokojivé detaily – například místo toho, aby se uchýlil k explicitním popisům mučení, uvede scénu s jeho audionahrávkou.

Navíc snad každý morální člověk pochopí, třebaže možná neschválí, vyústění závěrečné konfrontace mezi detektivy a hlavním padouchem. Toto obohacení jinak celkem přímočarého detektivního pátrání (a spisovatelův mistrovský styl) dělá i z Lehanovy prvotiny velmi kvalitní román, který už od prvních stránek prozrazuje autorův potenciál, který naplno probudil v pozdějších knihách.

  • Dennis Lehane: Černá nenávist
  • Epocha, 2012
  • překlad: Petra Andělová
  • 288 stran, 269 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď