Dřív než ji najde: Kdo hledá, najde. Kdo najde, zabije!

Patnáct let ohlížení se přes rameno. Patnáct let skrývání se. Patnáct let vstávání den co den s pocitem nejistoty a strachu. Nyní je však čas tento život ukončit, protože jiný život začíná. Nezbývá než se vydat po stopách své vlastní minulosti a zbavit se všech nočních můr.

Něco končí, něco začíná

Když je vám devatenáct let, máte plnou hlavu kluků, diskoték a odpovědnějším někde vzadu v hlavě hlodá myšlenka, že občas přece jen do té školy musíte. To však není případ Melanie, kterou již od malička její teta a strýc drží pěkně zkrátka. A mají k tomu sakra dobrý důvod – když byly Melanii tři roky, její otec zabil matku a zmizel neznámo kam. Strýc s tetou děvče zachránili pouze shodou náhod a oficiálně byla dívka zavražděna společně se svojí matkou (i když její tělo se samozřejmě nikdy nenašlo); nezbylo než se ukrýt před otcem i před světem, bydlet v karavanu a nikde se moc neukazovat.

Ale těhotenství změní spoustu věcí, a Melanie si uvědomuje, že strach z návratu otce musí skončit. Proto se rozhodne, že zkusí jít po stopách patnáct let starého případu a vraha své matky najít a předat do rukou spravedlnosti. Jednou z mála jejích stop je bloger, starý muž a bývalý novinář, který se případem zabýval i dlouho po vraždě samotné. Vrací se proto do svého rodného města, a má spoustu nepříjemných otázek.

Michael Kardos ve své knize Dřív než ji najde rozehrává velmi zajímavý příběh. Čtenář dostane možnost nahlédnout do případu vraždy hned v několika úhlech pohledu. První dějová linka se odehrává v současnosti a líčí počínání Melanie (neboli Meg, jak se jmenovala původně). Dozvíte se spoustu detailů o jejím neutěšeném životě plném nejistoty, o důvodech jejího radikálního rozhodnutí opustit bezpečí u strýce a tety a především o hledání stop v patnáct let starém případu. Druhou významnou dějovou linkou je popis celé události z pohledu jejího otce Ramseyho, a to dokonce ve dvou časových rovinách. Pomalu, krůček po krůčku, Kardos líčí, jak se schyluje k tragédii, skládá mozaiku z drobností plynoucích v děsivé rozhodnutí. Některé situace jsou podány i očima budoucí oběti vraždy – Alisson, Ramseyho manželky.

 

Detaily, které rozhodují

Michael Kardos ukazuje skvělý cit pro příběh. Jeho vypravěčský styl připomíná díky množství detailů a popisů zdánlivě nevýznamných situací všedního života styl Stephena Kinga. Velmi dobře působí i zdařilé propojení všech dějových linií. Melanie díky se díky rozhovorům s lidmi z okolí jejího otce dostává k drobnostem, které jsou detailně popsány v linii z minulosti z pohledu jejího otce či matky.

Ale v momentě, kdy do sebe začnou veškeré detaily precizně zapadat, se autor rozhodne vše smést ze stolu a ukázat, že ne vše je tak jednoduché, jak se na první pohled mohlo zdát. Vývoj příběhu vám zakrátko však opět poskytne pocit, že je vše naprosto jasné, a že jste jen na chvíli ztratili správný směr… Dřív než ji najde je strhující čtení s velmi překvapivým finále.

Děj knihy je založen na principu postupně rostoucího napětí. Čtenář je postaven před jasně danou situaci a sleduje vyšetřování vedoucí k nalezení místa pobytu vraha z různých úhlů pohledu. Akce není mnoho, a vlastně ani není příliš pro tento typ příběhu potřebná.

Dobrý příběh však musí mít ještě jednu nezbytnou ingredienci – postavy. I zde si autor vedl na výbornou. Díky výše zmíněnému citu pro detaily působí Melanie v roli nastávající matky bojující o bezstarostnou budoucnost svého nenarozeného dítěte naprosto uvěřitelně a dokážete se jí dostat do hlavy, podobně jako jejímu otci, životem vláčenému řidiči kamionu a nepříliš úspěšnému hudebníkovi Ramseymu. Většina ostatních postav nedostává v příběhu mnoho prostoru; snad jen charakter známého televizního publicisty působí trochu „přepáleně“, zbytek se chová v mezích čtenářova očekávání a ničím nevybočuje.

Jedinou vadou na kráse celého příběhu je fakt, že případ, který policie neúspěšně řešila celých patnáct let, dokázala snaživá dívka rozlousknout během pár dnů. A určitě si položíte i otázku, zda sebestřednost opravdu dokáže být tak silným faktorem, který… Ne, nebudu vás okrádat o požitek ze čtení knihy, jedná se opravdu jen o drobné mouchy pro přemýšlivější čtenáře.

Pokud hledáte kvalitní detektivní příběh plný napětí se skvěle podanými a uvěřitelnými postavami, několika nečekanými dějovými zvraty a chytlavým stylem vyprávění, je Dřív než ji najde Michaela Kardose právě pro vás. A jestliže se říká, že obálka prodává, pak má tato kniha o jeden silný prodejní argument navíc, protože ilustrace na obálce je stejně poutavá jako samotný obsah knihy.

 

Michael Kardos: Dřív než ji najde
Mystery Press, 2017
Překlad: Monika Pavlisová
Obálka: Jan Matoška
Počet stran: 366
Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď