Jeruzalém: Rok v rozděleném městě

Když se řekne komiks, tak většině lidí hned přijdou na mysl superhrdinové. Těm ostatním, více či méně zasvěceným, pak vypluje z šedé kůry nějaký komiksový horor, sci-fi, detektivka nebo intelektuální guláš. Jiné zase napadne manga nebo stripová série, ale my se dnes budeme věnovat něčemu zcela odlišnému – komiksovému cestopisu. Přátelé, vítejte v Jeruzálemě.

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě

V prvním odstavci se většinou věnuji příběhu a tomu, jak byl scénářem zpracován, ale to se nám tentokrát nepovede. Důvod je zřejmý už z názvu a úvodu. Abych to upřesnil, tak Jeruzalém je dokonce víc než cestopis – cestopisný deník. Autor knihy Guy Delisle není totiž jen nějaký turista, který by se vydal procestovat Izraelský stát a svaté město kdovíkolika náboženství a sekt. Ono s takovou by toho asi moc nenapsal, natož nakreslil, kdyby stál v davu obtloustlých důchodců s foťáky, vějíři a slunečník. Guy to má mnohem zajímavější. Jeho manželka je totiž pracovnicí pro organizaci Lékaři bez hranic (dále jen MSF), a tak má celkem natřískaný diář dlouhými cestami na místa, kam se obyčejný člověk jen tak nedostane. Její poslední cesta ji zavede přímo na místo, jehož název je jedním z nejskloňova­nějších jmen ve zprávách celého světa – do Gazy.

Všem je asi jasné, že tam se Guy jako manžel lékařky těžko dostane, a natož jejich děti. Takže když nasedají do letadla směr Jeruzalém, je Guyovi jasné, že ho čeká další šílený a zajímavý rok muže v domácnosti. S tím, že by však seděl celý dne na zadku a jen se staral o děti a vařil a uklízel, s tím světem protřelý výtvarník animátor a komiksový autor rozhodně nehodlá počítat. Vrhá se tedy na první úkoly – najít školu, školku, auto a obchody. A věřte, že ve městě, kde žijí Palestinci a židé ve vzájemné nenávisti a netoleranci, to není nic jednoduchého. Guy Delisle nám navíc vyprávění přináší pohledem normálního člověka západní společnosti, který už má něco nacestováno, ale i tak je v tomto prostředí stále jenom nevěřící cizinec.

Když otevřete knihu a podíváte se na kresbu, uvidíte, že to rozhodně není žádné umělecké dílo. Dokonce mi kresba postav přišla úmyslně naivní a místy odfláknutá, ale o to víc se Guy soustředí na budovy a památky a zachycení scén a příběhů, kterých se za dlouhý rok stane svědkem. Smysl kresby v Jeruzalému totiž není obraz zachytit co nejpřesněji, ale pomocí vyprávění a jednoduché kresby co nejvíce přiblížit pocit a dojem, který na něj ta která mešita, hádka na ulici nebo zeď rozdělující Jeruzalém udělala.

Když to shrnu, tak Jeruzalém stejně jako ostatní Delislovy knihy tvoří v komiksech, které u nás vyšly, úžasný unikát. Atmosférické cestopisy, které spojí čtivé vyprávění s příjemnou ilustrací, rozhodně nejsou běžnou věcí, a když navíc ilustrace převládá, tak to je vzácnější než šafrán. Jeruzalém je zkrátka velice příjemná kniha pro naprosto každého trochu staršího čtenáře, protože děti asi tolik nezaujme srovnání jeruzalémské zdi s tou Berínskou. Takže pokud máte chuť na něco jiného, neváhejte investovat do této záležitosti, kterou si Guy Delisle získal můj obrovský obdiv.

V nejnovějším albu se Guy Delisle vydává na roční pobyt do Izraele, kam následuje manželku, pracující pro Lékaře bez hranic. Jako otec na rodičovské dovolené se stará o dvě děti, ale zejména prozkoumává své okolí. Rodina musí zvládnout žít v zemi, která je kolébkou náboženství, ovšem potýká se s řadou problémů. Samotný Jeruzalém je rozdělené město, kde se z tak jednoduché záležitosti, jakou je přejet z jednoho konce (muslimského) na druhý (židovský), dokáže vyklubat opravdu pořádný oříšek. Delisle popisuje a glosuje to, s čím se setkává, se svěžím přístupem nezatíženého pozorovatele a s nezbytnou dávkou sarkasmu i ironie. (anotace)

  • Jeruzalém: Rok v rozděleném městě
  • Scénář a kresba: Guy Delisle
  • Překlad: Eva Poskočilová
  • Provedení: hardback, barevné
  • Počet stran: 336
  • Cena: 599 Kč
  • Vydal: BB/art, 2013
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď