Když zmizíš, budeš zmizelej. Nebo tě zmizím já.

Hledání ztracených lidí. Takový už je úděl soukromých detektivů. Pokud ale hledáte někoho, kdo je nezvěstný devět měsíců, nemůžete čekat zázraky. Nebo ano?

Bez slitovaniLeonard Franks je vysloužilý policejní důstojník, který spolu s manželkou vyměnil rušný Londýn za poklidný venkovský Dartmoor. Zdánlivá idylka ale skončí velice náhle. Franks odejde do kůlny pro dříví a už se nevrátí. Devět měsíců pak trvá, než jeho zoufalá dcera vzdá jakékoliv další pátrání na vlastní pěst a případ předá do rukou Davida Rakera, soukromého detektiva.

„Tuhle práci jsem přece nedělal proto, abych si získal přátele. Mým cílem bylo navrátit domů ty, kteří se ztratili.“

 Bez slitování je první knihou Tima Weavera na českém trhu a je součástí knižní série o Davidu Rakerovi, která zatím čítá sedm svazků. Raker je bývalý novinář, jenž při pátrání po pohřešovaných osobách neváhá využít veškterých prostředků, ty lehce za hranou zákona nevyjímaje. Jak kvůli své minulosti, tak kvůli svému stylu práce proto není u policie vůbec oblíbený. Ale zpátky k příběhu…

„Znova jsem spočinul pohledem na poznámce Bílek? uvedené na letáčku přímo nad zkratkou 108 – a do mých úvah se opět začaly vkrádat pochybnosti. Tichounký, zničující vnitřní hlas se mě snažil přesvědčit, že jde pouze o nákupní seznam, že mám před sebou bezvýznamnou připomínku, která jej nabádá, že je ještě potřeba koupit vejce.“

 Ve chvíli, kdy Raker případ přebírá, už nikdo ve šťastný konec nedoufá. Jediným cílem je zjistit, kam se Franks poděl a proč. Hlavním vodítkem se zdá být případ, na kterém Franks pracoval v důchodu jako konzultant.

Když se ale Raker po této stopě vydá, zjistí, že nikdo od policie Franksovi žádný případ nepřidělil. Po přetřídění Fransových zápisků a poznámek zůstane Rakerovi v rukou zoufale málo stop. I z toho mála je však jasné, že Franks žil dvojí život a pod maskou spokojeného manžela v důchodu žil policista sžíraný minulostí.

 „Nedalo se určit, kde má oči, a nemohl jsem poznat ani to, kterým směrem je otočený. Byl jsem jako slepý. Srdce mi zběsile poskakovalo v hrudním koši.“

 Postavu Rakera výborně dokreslují střípky z minulosti a jeho buldočí povaha mu pomáhá nezapadnout do šedi klasických soukromých oček, kterých už jsme v literatuře poznali přehršel. Během četby jsem si několikrát říkal, že tohle už by mi za honorář nestálo, ale Raker je poháněn více než jen penězi. Jeho snaha najít ztracené lidi má mnohem hlubší kořeny. Zároveň je ale Raker uvěřitelnou postavou a není to žádný svatoušek či samaritán. Už kvůli hlavnímu hrdinovi doufám, že Bez slitování je předvojem dalších knih z tohoto cyklu.

Krimi thriller Bez slitování je příjemným čtením na pomezí detektivky a thrilleru, které nabízí atmosféru mrazivého Londýna, uvěřitelné charaktery a výbornou zápletku. Škoda jen, že se autor na konci nechal unést a závěr zbytečně překombinoval. Nebýt toho, jedná se o perfektní záležitost. I přes tuto výtku ale knihu hodnotím pozitivně a mohu ji s klidným srdcem doporučit všem milovníkům detektivek a napětí.

 Tim Weaver: Bez slitování
Vydal: Mystery Press, 2016
Překlad: Kristýna Ševčíková
Obálka: Jan Matoška
Počet stran: 512
Cena: 379 Kč

Hodnocení: 90 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď