Mé jméno je Nikdo: Ne vždy jsme tím, kým být toužíme

Pokud jste sedmnáctiletá dívka, máte těžký život. Vybrat si toho nejhezčího kluka, být na párty královnou krásy, k tomu navíc zvládat školu a pomalu přemýšlet, kam po ukončení střední školy. Reagan je však postavena před docela jiné dilema: vydá se ve stopách svých rodičů, nebo se odhodlá ke vzpouře a bude si užívat živoa plnými doušky jako její vrstevnice?

Jablko nepadá daleko od stromu?

Nakladatelství Mystery Press nás již delší dobu zásobuje zajímavými detektivními tituly. Nyní však přichází s úplnou novinkou ve svém portfoliu – young adult thrillerem Mé jméno je Nikdo od Kristen Orlando. Pro Mystery Press je to první výprava do tohoto žánru; proto toto konstatování berte zároveň také jako varování pro čtenáře uvyklé na detektivky a thrillery určené pro dospělé. Cílovou skupinou knihy jsou primárně dívky ve věku kolem patnácti let, které samy s popsanými problémy každodenně bojují.

Hlavní hrdinka, Reagan, má však do obyčejné teenagerky v mnoha ohledech daleko. Její rodiče jsou totiž elitní agenti Černých andělů, o jejichž existenci se pouze nejistě šeptá. Nebohá Reagan od útlého mládí v rámci utajení mění místa pobytu, jména i své vlastní identity. Každý den musí být někým jiným, vyprávět spolužákům krycí historky a tvrdě dřít a trénovat, aby splnila sen svých rodičů, na který ji připravují od raného mládí – stát se také agentkou.

Ačkoliv má pro dráhu agentky všechny předpoklady, chce Reagan, jak tomu u dívek jejího věku bývá, jít v životě vlastní cestou. Jejím snem je studovat medicínu a pomáhat lidem, nikoliv pronásledovat zločince.  Věci navíc komplikuje Luke, sympatický mladý muž ze sousedství, jehož kouzlu mladá dáma odolává jen s vypětím všech sil a kterému by ráda ukázala své pravé já bez příkras a nutnosti lhát o sobě.

 

Pádná ženská ruka

Kristen Orlando nabízí na dospívání ryze ženský pohled. Velmi dobře vystihuje pocity zmatku při přerodu přátelského vztahu mezi Reagan a Lukem v lásku, a zároveň vnitřní revoltu hlavní hrdinky proti nalinkovanému životu. Čtenáři budou prožívat pocity únavy a znechucení ze současného způsobu života, touhu žít jako Reaganini vrstevníci – to vše nutně vyeskaluje v konflikt s rodiči ohledně budoucnosti hlavní hrdinky. S kapkou nostalgie (pokud již máte pubertální léta za sebou) si při čtení těchto scén uvědomíte, jak velkou pravdu autorka při svých popisech vnitřního boje má a jak věrohodně duševní rozpoložení mladého člověka vystihla.

Vztahová a emoční stránka je významnou složkou celé knihy. Druhou částí je pak akční složka, která však přichází výrazněji na scénu až v pozdější fázi knihy. Reaganiny rodiče jsou totiž po jedné z misí uneseni obávaným narkobaronem a dceru, která má samozřejmě i přes neshody o rodiče strach, nenapadne nic jiného než připojit se k záchrannému týmu. Navíc s sebou bere i Luka, který nestačí žasnout, co všechno jeho vyvolená umí.

Mé jméno je Nikdo je prvním dílem série Kronika Černých andělů. Nabízí uzavřený příběh s dostatečně otevřenými zadními vrátky pro další díly a prostorem pro různá zajímavá překvapení. Mimochodem, pár zajímavých věcí z minulosti Reaganiných rodičů vyplave na povrch již v této knize. Styl vyprávění odpovídá žánru young adult – nečekejte příliš složitou zápletku ani šokující dějové zvraty. Mé jméno je Nikdo je spíše dívčím románkem s přidanou akční složkou než plnokrevným thrillerem. Kniha má potenciál oslovit i odrostlejší čtenáře, ale dospívající čtenářky, které jsou hlavní cílovou skupinou tohoto příběhu, budou nadšeny.

 

Kristen Orlando: Mé jméno je Nikdo (Kronika Černých andělů 1.)
Vydal: Mystery Press, 2017
Překlad: Kateřina Kuncová
Obálka: Vikki Sheatsley
Počet stran: 304
Cena: 299 Kč

 

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď