Jak strávit Vánoce s fanem a nezbláznit se

Pokud budete trávit Vánoce s lidmi, kteří se na vás jakožto na fana dívají trochu podezřele a nechápou ty vaše záplavy knížek, seriálů a her a neustálé ježdění na cony, nechte je přečíst si tento exkluzivní návod, který zajistí klidné a pohodové svátky oběma stranám.

Máte v rodině fana? Pak už určitě víte, že fantazáci tvoří zvláštní kategorii lidstva se specifickými potřebami a názory. Jenže je možné, že Vánoce s ním budete trávit poprvé. Na co se tedy připravit, pokud se váš partner, sourozenec či potomek zbláznil do fantastiky? S naším exkluzivním návodem budou vaše svátky klidné a užijí si je obě strany!

Fanové knihožrouti

Většina fantázáků knihy zbožňuje, a tak si jich nechává na Vánoce nadělit hromadu. Protáčení očí „proč toho proboha tolik potřebuje mít doma?!“ už máte za sebou, nyní se musíte vyrovnat s tím, že ihned po rozbalení dárků nastane klasický stav po získání nové knížky, akorát příslušně znásobený. To znamená, že váš fan záhadným způsobem zmizí (pokud slavíte Vánoce ve větším počtu osob, nemusíte si toho hned všimnout), a když se ho vydáte hledat, najdete ho zavrtaného někde v koutku a lačně hltajícího první stránky novinek. Přízemní argumenty typu „to vážně nemůžeš počkat až na večer?!“ těžko zaberou, takže se s tím buď smiřte, anebo, pokud by hrozilo narušení rodinné pohody a klidu, mu navrhněte, aby s novinkami seznámil i zbytek osazenstva. V krajním případě pak možná bude stačit návrh, aby si knížky vzal s sebou ke stolu a jen se jimi kochal, případně jimi prolistovával při zachování plné pozornosti.

Fanové seriáloví a filmoví maniaci a herní šílenci

Těší se váš fan, že o Vánocích konečně najde čas na zkouknutí všech epizod a snímků a paření všech her, na které přes rok nenašel čas? A vy jste si plánovali, že si uděláte rodinnou pohodu u společného sledování pohádek a vánočních filmů. Anebo jste naopak chtěli nechat televizi i DVD přehrávač vypnuté a strávit volno procházkami, sportem, návštěvami… Nezbývá než se domluvit na kompromisu, protože těžko zcela bránit něčemu, co fanové považují za naprosto přirozenou součást života, a koneckonců, i vy máte koníčky, které váš protějšek nechápe. Pokud vás všechny ty Star Treky, Doctoři, Buffy či nedejbože poníci šíleně rozčilují, pořiďte mu kvalitní a pohodlná sluchátka a odkliďte ho s přehrávačem či notebookem do pohodlného křesla tam, kde vám nebude zavazet. Pokud mu dopřejete klid a pohodu, uvidíte, že se s vámi půjde projít či na návštěvu obzvlášť rád.

Fanové conaři

Váš fan po celý rok jezdí na různé podezřelé a podivné akce a vy se těšíte, že o Vánocích si s tím dá pokoj a konečně se bude věnovat rodině. Jenže on najednou přijde s tím, že 26. mají vánoční sraz s místními fantazáky, 27. je nějaký malý con a plánuje se i fanovský Silvestr. A že se rozhodně musí aspoň jedné akce zúčastnit, jinak to do toho 7. ledna, kdy se koná první con nového roku, prostě nevydrží. Dřív, než začnete vyšilovat, se na věc zkuste podívat jeho očima a uvědomit si, že má zřejmě mezi fany nejlepší přátele a že je tedy touží vidět i o svátcích. Opět pomůže kompromis, a pokud chcete udělat gesto, nabídněte mu váš byt jako prostor pro sraz. Pokud budete doma, nedivte se ničemu. A pokud vás tajně láká se na nějaký ten con či coník podívat, zkuste svého fana požádat, jestli by vás pro jednou nevzal s sebou. Fanové jsou totiž možná kapku šílení, ale jsou to milí a hodní lidé, v jejichž společnosti se určitě nudit nebudete.

Článek samozřejmě berte s jistou dávkou nadsázky, ostatně jako většinu redakčních úvodníků, ty autorčiny obzvlášť. 🙂 Ať už jste fani nebo cílová skupina tohoto „návodu“, neváhejte se podělit o vaše vánoční zážitky z let minulých. 🙂

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zanechat odpověď