Na křídlech cynismu

Nové tváře, nové změny. Kolikrát už tu něco takového bylo?

…Ale že by to tentokrát vyšlo?

Cynical bastard

Dovolte mi se představit. Jsem Alexandra Petáková a už asi měsíc jsem novou šéfredaktorkou Fantasy Planet. Ani se nemusíte zkoušet zamyslet nad mým jménem; většina z vás mě nezná a ještě méně mě kdy potkalo osobně.

Není to moc slibný začátek, co říkáte? Ono je ale v poslední době na Fantasy Planet slibných věcí pomálu. Opuštěné a umírající rubriky, články kolísající úrovně, diskuse zamořené troly a spamem, rozvrácená redakce. Nad vodou FPčko držíte jen vy, věrní čtenáři, kteří se přeci jen přijdete občas podívat, co jsme vám to naservírovali tentokrát. Jenže to už nestačí, a tak přišel čas něco dělat.

Nejsem zkušený šéfredaktor. Nejsem dokonce ani příliš zkušený redaktor. Nejsem ani známá tvář, o které byste si mohli udělat obrázek z předchozího výskytu na české scéně. Jsem jenom někdo, kdo na Fantasy Planet trávíval čas, když objevoval svět sf&f a ještě tu byla zábava. A hlavně jsem dostatečně šílená na to, abych si teď, po letech, tenhle cirkus vzala na triko. A cirkus bude!

Možná už jste si všimli drobných i větších změn. Kalendář opět začal plnit svou funkci, stejně jako krátké zprávy. Bitva se spamem se přesunula z viditelných míst do hlubin administrace. Vrací se staronová jména, která tuhle loď opustila, když už to vypadalo beznadějně. (Pepy Horkého se prostě nezbavíme nikdy – to už bychom to tu mohli zavřít rovnou. Jestli FPčko kdy mělo nějakou šedou eminenci, je to on. Tak bacha na něj.) Změny se zatím sypou pomalu od těch nejmenších, ale doufám, že nakonec strhnou lavinu a skončíme s proměnou, která bude patrná od pohledu.

Nechci tu sepisovat abstraktní sliby o lepších zítřcích. Byla by to pitomost a byla by to lež. Můžu vám slíbit maximálně to, že se já i celá redakce budeme snažit, aby se tenhle web zbavil aury zasmrádlé mrtvoly a začal zase trochu ožívat.

I když to vlastně není tak úplně pravda. Můžu vám slíbit ještě dvě další věci. Zaprvé je to vánoční soutěž, kterou chystáme ve spolupráci s několika nakladatelstvími a o které se dozvíte víc do konce listopadu. Ale hlavně po letech omílání téhož dostane Fantasy Planet konečně zbrusu novou podobu. Úplně teď vidím vaše cynické obličeje – jenže na rozdíl od předchozích prohlášení se to moje opírá o už uzavřenou dohodu se studiem, které i mojí paranoie připadá jako vysoce důvěryhodná parta hrdinů jako stvořená pro tenhle úkol. (A dokonce pro ně za to máme i dostatečný lup, no věřili byste tomu?) Ježíšek už to sice nestihne, ale aspoň se bude na co těšit do nového roku. Takže pokud mátě nějaké návrhy a připomínky k tomu, jak by podle vás mělo FPčko v tomhle tisíciletí vypadat, určitě se podělte. A pokud jste kdysi opustili svéráznou náruč naší redakce, popř. byste chtěli okusit jedinečný zážitek přispívání zrovna sem… no, víte, kde mě najít 😉

Zdroj obrázku: Cynical bastard – steps, Vetrova via DeviantArt

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

110 komentářů

 1. Klobouk dolů!
  Že by se začalo blýskat na lepší časy? Klobouk dolů, už jen pro srovnání s Vaším předchůdcem, který se nedokopal ani k tomuhle kroku, aby se čtenářům představil. Z textu je vidět, že víte dobře, kde má FP bolístku, což je první krok k nápravě. Moc držím palce jak novému vedení, tak celé redakci!

 2. palec nahoru
  Alexandro, přeji hlavně hodně pevný nervy a dobré redaktory. Věřím, že Fp půjde zase nahoru.

 3. Hurá!
  Výborně, přeji pevné nervy a infinitní trpělivost při jednání s pozemšťany!

 4. fantom print
  Přeju Fantasyplanet i nové šéfredaktorce mnoho úspěchů.
  Je ale třeba dát si sakra pozor, aby se tenhle server nezvrhl v reklamu na Fantom Print – a důsledně a viditelně oddělit, co je reklama na chlebodárce a co je nezávislá recenze.

 5. Děkuju za přání i za podporu, cením si toho a budu se snažit! 🙂

  FD: Tohle je podle mě oddělené docela jasně už teď a v nějaké podobě se to zachová i na novém webu. Rubrika “literární novinky” jsou tiskové zprávy (nejen) Fantom Printu, tzn. oficiální výlevy o tom, jak je každá knížka skvělá. Zato rubrika “knižní recenze” jsou opravdové recenze, při kterých – aspoň dle mého vědomí – nikdo redaktorům nedrží pistoli u hlavy. Nicméně je na svědomí každého autora článků, jak moc chce u daného nakladatele provozovat rektální alpinismus (i když se snažím tlačit na to, aby články opravdu obsahovaly i kritiku). Tohle opět platí nejen pro Fantom Print.

  sitko: Budou, jářku, budou!

  DPS: Piškotku, já tě praštím. (Povšimni si, že jsem si poměrně jasně vybrala, který význam mistress je mi nejbližší.) Kam se poděla “Xan the First, queen of men, andals and fantasy webzines”? Flákáš to! :p

 6. Už dlouho jsem nečetl úvodník jedním dechem, jako ten Váš! Přeji mnoho zdaru a ať vše vyjde podle Vašich představ!

 7. Vida, už se vrací i hejtři. Neklamný to znak oživení 😀

 8. Však, ty si je třeba hýčkat. Konečně můžu jít relaxovat klidná, že měl můj článek patřičný dopad a že se na FP vrací diskuse na úrovni 😀

 9. Dalsi naivni blbka ktere chvili potrva nez ji dojde ze z toho ma prachy nekdo jiny …

 10. No ano
  ty spamy … jinak koukám, že nová paní šéfredaktorka umí psát, úvodník je pěkný a odvahu rozhodně má. Moc držím palce, pevné nervy a málo trollů.
  Ostatně, kde se dozvíme tolik o novinkách a kde si je současně můžeme objednat, že. A kde najdeme na diskusích i informace o dojmech a pojmech z jejich četby, že. Což občas s výhodou využívám 🙂

 11. Hlavně se vykašlete na ten You Tube kanál a podobné zbytečnosti. Z diskuzí mažte vulgární příspěvky. Recenze ať mají začátek, prostředek a konec, a nechť jsou psány tak, aby jim rozuměl i prostý mužik. Pomáhej vám Hospodin!

 12. @L
  Ano, hovno je překvapivě spisovné slovo, i když staré, ba až prastaré. Úzce souvisí se slovesem “hovět (si)”: hovění je činost, hovno je produkt. Spojení “vyhovět (někomu)” tím dostává nečekané konotace. A to ještě záhodno příhlédnout k tomu, že s “hovnem” je příbuzné též “hovězí”, potažmo “hovado”.

  (Jinak přeju nové šéfové hodně zábavy, i když se trochu obávám, že mezi skupinami “trollové” a “čtenáři” existuje průnik nikoliv zanedbatelný. :))

 13. Bacha je to placená tajemnice Fantom Printu. Takže o nějaké nezávislosti nemůže být řeč.

 14. to Mirek
  Jsem. Ale řekla jsem to jednou a řeknu to znova:

  1. Fantasy Planet má jedinou sekci, ve které propaguje FANTOM Print, a to je rubrika Literární novinky. V téže kategorii se objevují i tiskové zprávy, tedy čirá propagace, jiných nakladatelství (chlebodárců, jak tu už bylo pěkně řečeno), jenom v menší míře. A to pouze proto, že tiskové zprávy od Fantomu má FPčko k dispozici každý týden, zatímco od jiných nakladatelů – aspoň momentálně – nechodí newslettery tak často. Objem těchto článků od jiných nakladatelství se nicméně bude zvyšovat.

  2. Oproti tomu rubrika knižních recenzí obsahuje nezávisle psané recenze. Knihy Fantom Printu se v ní objevují stejně, ne-li méně často jako knihy jiných nakladatelství. Recenzenti nemají k Fantom Printu žádné užší vazby, ani jim žádným způsobem neříkám, že by snad měli knihy Fantom Printu nadhodnocovat.

  3. Toto rozlišení považuji za zásadní a nezrušitelné. Vliv Fantom Printu na Fantasy Planet spočívá JEN A POUZE v tom, že dochází a nadále bude docházet k pravidelnému uveřejňování tiskových zpráv, popř. ukázek. V jakýchkoliv dalších ohledech – recenze, soutěže, placená reklama atd. atd. – má Fantom Print vůči Fantasy Planet nastavené podmínky úplně stejně jako jiná nakladatelství.

  Za vedení Fantasy Planet neberu ani korunu, takže ani nemám žádnou motivaci na pozici šéfredaktorky podlézat těm, kteří platí za moji (úplně jinou) práci na plný úvazek. Na tu nabídku jsem nekývla kvůli osobnímu prospěchu, ale z nostalgie a kvůli výzvě.

  A taky proto, že se evidentně nenajde nikdo jinej s dostatečnejma koulema, aby tady riskoval pověst.

 15. No ano
  Mirku, možná že je, možná že i není, ale v každém případě je mi to zouplna jedno. Já vím, všude číhá diversant (američan, revanšista, kapitalista, komouš, Rus, Číňan, Alláh … já zažil už fšecky) ale opravdu důležité je, co dělá a jak to dělá. Vždy jsem tak uvažoval a moc se mi to vyplatilo.

 16. to Xan
  Omlouvám se, Vládkyně, už se to víckrát nestane! Za trest napíšu nezávislý sloupek o tom, jak jsou všechny knížky Fantom Printu skvělé!

 17. to DPS
  No, víš jak, pokud to bude z tvé vlastní iniciativy a svobodné vůle… :)))

 18. to Mirek, ciqi a spol.
  Ten Fantom Print je fakt ďábelská organizace, nebudeme si nic nalhávat. Vzít umírající web a vrážet do něj tuny času svých zaměstnanců, dát tak naději redaktorům, kteří jej mají rádi a dál by pro něj rádi psali, a co hůř, ještě do něj vrážet spoustu peněz, aby konečně po desítkách let služby dostal nový moderní kabátek (coming soon), to je fakt zištná hrůza.

  Až dosáhneme čtenosti v řádech desítek tisíc na recenzi a povšimnete si, že jsou z většiny na knihy od Fantom Printu a ještě nadhodnocené, pak právem plakejte a nadávejte, ano? Jen varuju, že třeba Heitze budu chválit, tak jak ho chválím už dlouhá léta ve všech možných časopisech a na všech možných serverech. Protože ho mám prostě rád.

 19. to Mirek
  Ach bože, lidi kolem (nejen) knižního webu by mohli pracovat v knižním průmyslu, jaká katastrofa! S takovým přístupem vzdejte jakékoliv internetové či tištěné magazíny, knižní blogy a vůbec všechny ostatní věci, protože i neprofesionální recenzenti dostávají spoustu reklamních výtisků nebo minimálně podléhají subjektivním dojmům.
  Vyžadujete objektivitu, přestože jí sám nejste schopen, protože lidi, které neznáte, soudíte jen na základě jedné informace. Gz.

 20. Zasmradla mrtvola, to je velice vystizne pojmenovani zdejšího stavu, jen magor by se špinil psanim pro vydelecnou cinnost nekoho jineho. Boris taky utek, a to je kapacita. Naivni a hloupa zoufalka to nema sanci zmenit, jsou jine lepsi weby o fantastice napr. Mfantasy, dagon, sarden, casopisxb1 a fenomen jmenem facebook. To je muj nazor. Howgh.

 21. Nic takového, jako absolutní nezávislost neexistuje.
  Každý kdo vydělává závisí buď na zaměstnavateli, nebo na zákaznících. (Pokud nevydělává, tak závisí na sociálce a podobných úřadech.) Takže nechápu, proč by majitel FP nemohl propagovat sám sebe a svoje výrobky na svém vlastním webu?

  Já osobně bych se přimlouval za zrušení procentuálního hodnocení pod recenzemi. Případně by autor měl v textu vysvětlit, jak k oné cifře dospěl. Tím by přestalo ono někdy skutečně do očí bijící PR vydavatele Fantom Print.

 22. Naivní a hloupá zoufalka? Wow… Fascinuje mě, kolik lidí má odvahu soudit člověka, zajímalo bymě na základě jakých podkladů?
  Vážně by mě zajímalo, co by dotyční chtěli? Nadávalo se, když tady na to šéfredaktor sral a následkem toho se rozpadla ostřílená redakce, nadává se teď, když se někdo snaží něco dělat. Přitom fakt, že se tu objevila jména jako Josef Horký, David P. Stefanovič a spol. leccos naznačuje.

 23. Nula od nuly pojde
  Josef Horky je nula, Stefanovic je jeste vetsi nula, oba jsou to ochlastove, alkoholici a ti to nikdy nikam nedotahnou se svoji promiskuitou uz vubec ne.

 24. Nové admince zdar
  Nebude to snadné. Servery s diskusí furt trpí nějakou technickou bolístkou, musí se přemýšlet nad obsahem. A ještě ke všemu na ně chodí lidi, což je zdrojem veškerých problémů a poněkud nečekaně i smyslem jejich existence. Takže, když to shrnu – takové servery se provozují kvůli tomu, aby s nima byly problémy. Přeji hodně zdaru.(smajlíček s růží)

 25. FŠICY VELRAŇÁCI SOU XINDL!
  Když už chcete nadávat, tak se alespoň držte literatury!

 26. Xan nenech si to znechutit. A škarohlídové, opravdu nechápu proč sem lozíte, když vás fp tak pohoršuje. To je prostě jenom chuť někomu ublížit, takový lidi fakt nechápu.

 27. Stej stronk
  Hodně štěstí s velkolepým plánem.
  Pokud jde o doporučení, bylo by fajn víc subjektivních článků, když budou fajn autoři, když by se někdo rozepisoval o oblíbených světech, čtení/hraní/koukání na filmy, o kultuře obecně…
  Jo u u článků o komiksech přiíkládat obrázky 🙂

 28. Budoucnost patří aluminiu!
  Rozjezd dobrej, teď jen aby se časem nezahltila radlice a nezačaly prokluzovat pásy 🙂 Osobně patřím spíš ke skupině, která věří v úspěch, stiskne pěstičku a případně i s něčím pomůže… jelikož alébrž protože, jak se říkávalo v někdejší naší všelidové armádě, “vono to pude při kapku snaze”. Tož ke strojům…

 29. “většina z vás mě nezná”

  Nepatřím k většině 😉 Každopádně jsem na novou FP zvědavý, na nový vzhled taky.

 30. to Popina
  Děkuji s nehynoucí láskou a vděčností v srdci, na tenhle hejt jsem čekal celý svůj život a vážně uvažuji, že si ho nechám vytetovat. Jen doufám, že do toho Pepi, s nímž jsme ho promiskuitně četli nad pivem, půjde se mnou. Mimochodem, mám tu zmínku o promiskuitě chápat jako pozvánku?

 31. Ukázkové exempláře…
  …z Novinek.cz, jinak to nazvat nejde.

  Na vše nadávat a podepsat se anonymně. jujky, vy jste ale machři 🙂

 32. Některý lidi jsou tady fakt nepochopitelní (čti debilní) 🙂 Přeju hodně štěstí a těším se na novej vzhled!

 33. ach jo, ach jo. Jak vidět pitomci ještě nevymřeli. Alexandro, nenechte se znechutit.

 34. No, jsem ráda, že se tady toho o sobě tolik dozvím. Opravdu jsem si nevšimla, že jsem zoufalá zkorumpovaná naivka! A blbá! A ženská! Ale díky za upozornění, úplně se mi změnil svět. Asi bych teď měla se vším praštit, odejít do koutku a tiše plakat?

  Ještě jednou děkuju za všechna povzbuzení; znechutit se tak snadno nedám! Naopak si cením každé trošky důvěry a mám v plánu jí dostát 🙂

  DPS: Taky že vám ho závidím. Já asi nejsem ještě dost zajímavá, aby byli lidi víc kreativní, moje hejty jsou zatím poměrně jednotvárné… fňuk 🙁

  Muzik: Tak to abych s tím kydáním začala u vás, viďte?

 35. Možná by nebylo špatné, kdyby se u diskutujících objevovaly IP adresy, jak to bylo kdysi na Sardenu.
  Jinak za Straky na vrbě držím palce, ať se oživení podaří! 🙂

 36. ještě odpověď
  Jo, to jsem zapomněla…

  KarelC: Zrušení procentuálního hodnocení je jedna ze změn, které zvažuji. Zároveň ale chápu jeho výhody, takže je ve hře několik variant. Nicméně sama jako čtenář souhlasím s tím, že pokud procenta zůstanou, musí být odůvodněná. To se momentálně daří v kolísavé míře, ale bude to jedna z věcí, které nějakým způsobem sjednotíme, až se v užší redakci dohodneme na nejlepším postupu.

  Michael: To by nebylo, i když si myslím, že to nebude nutné. Jsou i jiné způsoby 🙂 Prozatím stačí, že ty IP adresy vidím já… a vím, že těch haterů nemám zas tak moc, jak se tu nejmenované aktivní IP snaží předstírat. A kdo jsem, abych někomu upřela zábavu, že… (Jinak díky za podporu; nechtěly by se Straky nějakým malým příspěvkem zapojit do té naší vánoční soutěže?)

 37. to XAN
  Co se zrušení procent týká, tak ano. Buď nic, nebo třeba obdoba hvězdičkového hodnocení jaké bývalo v Ikarii, kdy ke každému počtu hvězdiček patřila hodnotící fráze a tím do dostalo jakýsi rámec.

 38. to XAN & dva mraky
  Procenta mají imho jistou logiku v případech, kdy se celkové hodnocení skládá z několika dílčích (technická hodnota, umělecký dojem… :-)). Hvězdičky mají občas taky nulovou vypovídací hodnotu (viz například některé velemoudré výlevy na CSFD…)

 39. pro Xan
  Straky se s potěšením zapojí! 🙂 Jsou tradiční a tenhle web mají rády.

  (Kolikpak: jen jeden, nebo dokonce dva nenávistníci…?)

 40. ad Bronec
  Poslyš Bronec žereš ještě ty pilulky na frustraci? Špekuluj raději, kde seženeš těch 100 litrů co dlužíš autorům na honorářích.

 41. Xan
  Xan třeba je to jen zkouška, nebo-li test co vydržíte 🙂

  A jen tak mimochodem pouze hejtování přitáhne pozornost lidí k tomuto zasmrádlému webu.

 42. 🙂
  Lidožroute, až tě chytnu za uši a zvednu do vzduchu, budeš hodně litovat těch špeků, co máš navíc!

 43. MB: Super! Pošlu vám mail. A nejsme žádný vořezávátka, jsou celí dva!

  Tigra: Zátěžová? Ta myslím přijde s novým webem 🙂

 44. crossed fingers! 🙂 🙂
  Já myslím, že normální lidé uvítají, když FP bude šlapat tak, jak má, a zhrzené a raněné dušičky se holt vždycky najdou, a když dostanou prostor k vydávení jedovatého obsahu, tak to prostě udělají 🙂 🙂

 45. Zavedl bych pro ortodoxní hejtry nějaké plonkovní téma, kam by mohli psát svoje výlevy a ze zbytku bych to nekompromisně mazal.

  Ta IP – to je na houby. Když vezmu kolik jenom je v Brně veřejnejch wifin… Škoda mluvit. Když někdo chce uškodit pomluvou na netu, tak jediná šance je, prostě ty příspěvky mazat.

 46. Novou grafiku bych ani tak neocenil, nebot se bojim ze v prehrsli grafiky a flashu se ztrati to podstatne, a to je jednoduchost, prehlednost a predevsim obsah..no budiz, uvidime.

  Ale co bych opravdu ocenil, zruseni soutezi pres fb. Neni nas uplne malo, co se teto zoufale sluzbe vyhybame.

 47. Podchaljuzine, ty víš všechno. Co bylo dřív? Vejce nebo slepice?

 48. to Pikolík:
  Pokud jsi příznivce science fiction (evoluce), potom pochopitelně vejce.

  Pokud dáváš přednost fantasy (kreacionismu), pak samozřejmě slepice.

 49. Pikolík etc.
  Pánové, držte se (nejen u tohoto příspěvku) tématu. Tohle je druhé varování. Příště mažu rovnou.

 50. to Podchaljuzin:
  Ona legendární teorie o praoceánu samohonky, ze které se vynořila totálně zkárovaná RNA a v divém rozmaru sama sebe několikrát zreplikovala…

 51. to admin:
  My se s Podchaljuzinem držíme tématu vždy, leč naši Pražané nám nerozumějí.

 52. Vy snad. Pikolík nikoliv. Mezi diskusí a spamem bývá tenká hranice, i když ten váš je o několik tříd výš než ty, co už jsem zpod tohohle příspěvku smazala.

 53. to admin:
  Díky! Alespoň někdo to dokázal ocenit. 🙂

  Z psychologického hlediska je každopádně nesmírně zajímavé pozorovat, jak ten veřejný prostor k podobným výkřikům láká. Já si podobné výkřiky z davu čtu rád a rád na ně odpovídám, ale chápu, že je třeba to promazávat.

  Nicméně byla by škoda to úplně zarazit. Někdy diskuse uhne od hlavního tématu, ale leckdy to není tak úplně k zahození. Člověk se něco zajímavého dozví, třeba i o čtenářích samotných, nebo z jiných oborů, nebo se alespoň pobaví.

 54. to KarelC
  Však tady policejní stát pokud vím neplánujeme – koneckonců, exkurz k hlubokým otázkám o povaze lidstva a drůbeže tu pořád je 🙂

 55. “Nomád”
  Už jsem se zmínila, že vidím vaše IP? Vidím, kolik kravin a spamu tu od vás za poslední hodinu přibylo. Vidím, pod kolika přezdívkami. Většinu jsem smazala, ale to impotentní rýpání tu nechám, ať se nad vašimi pokusy taky někdo pobaví.

 56. sorac admin
  ale to je proste rozkosny prispevek lol
  (sorac za ten spam)

 57. pro Vidláka
  Vidláku, zdá se, že ti prchá drůbež…

 58. Sdělení
  Oznamuji MUDr. Karlovi Cedreckému, že to koleno, co mi do něj včera vrazil jehlu, předstíraje terapeutický výkon, mě kupodivu přestalo bolet. Což je skvělé, neb jsem se mohl jít ožrat.

  To admin: Je skvělé, že tady dáváte takový prostor, pro podobné vzkazy, jinak bych to musel Karlovi sdělit osobně. Sedí sice naproti mně, ale čte si a já bych ho nerad rušil.

 59. to Špilas:
  To mě pochopitelně těší, neb představa, že bych tvoji haksnu musel vidět dvakrát mě příliš neláká. A jestli užíváš ten Oramellox, tak na ten se chlastat fakt nesmí!!!

  To admin: Sorry, já už ho pokrotím. Jo a teď máme se Špilasem stejnou IP, že? Když jsme na stejné wifině kongresového hotelu?
  Na policejní stát vždycky doplatí jenom ti slušní. Tak to jsem v klidu. 🙂

 60. Re: Sdělení atd.
  No, zasmála jsem se nahlas. Tak to tu nechám. Jak říkám, o několik tříd výš, než ty smazané hejty a nesmyslný spam 🙂

  Jo jo, IP je stejná. Úplně stejná.

 61. to admin:
  Špilas dostál svému předsevzetí, opil se, podvrtnul si kotník pro změnu na druhé noze, všechny kolem nestranně obvinil z pokusu o ublížení na zdraví a hodlal podat trestní oznámení na majitele schodiště. Potom si uvědomil, že jak sklípek, tak schodiště je jeho a zaujat nečekaným právním precedensem, usnul u další číšky červeného.
  🙂

 62. to KarelC
  Jsou to tyhle drobné příběhy, které člověku dávají pocit zahrnutí do komunity a jakési (pijácké) sounáležitosti 🙂

 63. to admin:
  Chtělo by to zavést něco jako Zprávy z komunity, aneb sejdeme se na záchytce. 🙂

  Jednou jsem přišel navštívit svého kamaráda (akademický sochař) a na vratech jeho statku byla veliká cedule: “Jsem v Kroměříži. Ti co ví, chápou. Ti co neví, přijedou a pochopí!”
  🙂

 64. to KarelC
  Chtělo by to vlákno na fóru. “Historky v alkoholovém oparu”.

  Jak mám moderovat (budoucí) diskuse jinde, když se tu s vámi pouštím do takovýchle eskapád? 😀

 65. to admin:
  Ze své praxe znám tolik historek, že bych ji spolehlivě zaplnil.

  Náhodou moderujete to dobře! Tady už jenom udržujeme pozornost publika nad redakčním úvodníkem a snažíme se vymezit hranice pojmu spam versus plnohodnotný příspěvek hodný pozornosti literární komunity. 🙂

 66. to KarelC
  No, historky o tom, co komu kdy přišlo jako dobrý nápad s nějakými těmi promile v krvi, jsou vždycky hodné pozornosti jakékoliv komunity. Té literární možná hlavně 😀

 67. to KarelC
  Opít se vínem! To jsou mi nápady! U nás ve vsi pije víno jen starostovo prase, starosta mu ho svařuje s hřebíčkem, když je nachlazené. Chce – li se člověk opít, musí pít vodku! Ta bystří mysl, odvahy dodává a činí život snesitelnějším!

 68. to Podchaljuzin:
  Já s tebou rámcově souhlasím, i když osobně preferuji spíše whisky. Leč ona akce se konala ve Valticích a tam ti při veškeré snaze nic jiného nenalejou. Zejména pokud jsi ve sklípku. Kolega tam jednou omylem vyslovil slovo pivo a majitel na něj vypustil tři dobrmany. Ti ho potom hnali přes Boří les až do Břeclavi a byli by jej roztrhali, kdyby je neroztrhala zapomenutá mina.

 69. to admin:
  Třeba jedné dětské zubařce v Přerově přišlo před lety jako dobrý nápad, ordinovat s necelou čtverkou v krvi. 🙂

 70. to KarelC
  Tak jsem dnes zakoupil Silo 2 – Turnus! Doufám, že tleta kniha bude stejný zážitek, jako ta první! Na dobrého spisovníka člověk narazí jednou za uherský rok! Inu, jak se říká: Dobrého pomálu!

 71. to Podchaljuzin:
  Chystám se na její zakoupení – dneska se po ní jdu podívat. Taky moc doufám, že se autorovi podaří udržet laťku.

 72. to Podchaljuzin
  Tak jest, dobrého je málo a je to vzácné. Dej prosím vědět, zda se kniha povedla.

 73. to KarelC, dva mraky
  Jsem asi v polovině. Velmi pěkně vykreslená atmosféra strachu a moci vládnoucí zpoza kulis “demokracie”. Myslím, že autor ale nepíše sci fi, nebo horor. Popisuje realitu. To co se děje v jeho románu, už ve skutečném světě nějakou dobu probíhá. Viz. “Letiště Denver”.

 74. Karle, ty jsi tu tady někde plkal něco o tom, že nejde připojit umělé oko. Ale umělou ruku už někdo vyrobil. To jsem četl v denním tisku!!

 75. to Špilas:
  Ale ta není připojena na nervové vlákno.
  Mám pocit, že tam jsou dva způsoby, jak ji může člověk ovládat. Virtuálně – podobně jako to má konzole Wii od Nintenda. (Znáte to – pinkáte miniaturní raketkou a vaše pohyby se přenáší na postavu na monitoru.) Snímače pohybu se připojí na pohyblivou zdravou část těla. Třeba na nohu, když chybí ruce, nebo klidně na hlavu a krk. Musí se to správně nakalibrovat a naučit se to ovládat.
  A nebo snímáním “mozkových vln”. Prapůvodně EEG, později na tom principu postavený Biofeedback. (Snímače na hlavě a vy se snažíte soustředěním udržet třeba běžící kuličku na monitoru ve vyznačené dráze. Mají to i někteří psychologové a logopedi.)

 76. to KarelC
  Turnus včera v noci dočten. Vpravdě výborná, depresivní kniha. Je třeba alespoň na tři dny zvýšit počet lahviček! Inu, jak se říká: Když člověk pravdě do očí pohlédne, zvostane vykulený jak poledne!

 77. to Podchaljuzin:
  Tak mi něco říká, že odložím toho rozečteného Fritze (Přístav u řeky Styx) a vrhnu se raději na ten Turnus. Na tebe dám!

  K tomu Fritzovi: Nápady nemá špatné, ale absolutně neumí vyprávět. Ta kniha je spíš polotovar, na kterém by chtělo ještě zapracovat. Ploché postavy bez špetky psychologie, zajímavé prostředí, které ovšem nedokáže vylíčit tak, aby čtenáře zaujal a nedopřál mu oddechu. Kouli od Crichtona to nesahá ani po kotníky. A je to škoda, protože, jak už jsem napsal, nápady má dobré. Až na to vyoperované srdce na straně šest :-/ :-/

 78. to KarelC
  To udělej. Je to skvělá kniha. Paradoxně trochu víc “sci fi”, než Silo, vzhledem k tomu, že mu předchází :-). Úplně mi bylo líto, že mám dočteno. Zároveň se mi ulevilo, protože, alespoň v mém případě, na mě autor dokonale přenesl atmosféru nervozity, paranoi a pocitu, že se neodvratně blíží něco zlého…

 79. hmm
  Pekne napsanej uvodnik a jeste k tomu od fesny baby 🙂

 80. Turnus
  Se Silem jsem měl určité problémy v poslední třetině, nicméně hodnotím knihu vysoko. Ale Turnus vypadá dobře. Taky na doporučení Podchaljuzina dám.

 81. to dva mraky: Já na doporučení dal a včera jsem to louskal do tří hodin ráno.

  to Podchaljuzin: Je to opravdu mistrovsky napsané! Marně pátrám v paměti, který ze současných domácích autorů něco podobně kvalitního napsal.

 82. to KarelC
  Kdyby jen domácích! Mezi všemi těmi neprůstřelnými hrdiny, bledými upíry, vlkodlaky a vyvolenými adolescenty zachraňujícími svět působí Silo a Turnus jako zjevení Bohorodičky u svatého Pripjatiče o loňských Velikonocích! Já jsem prostě nadšen! Jen se dost vážně obávám, že realita Sila a Turnusu se brzy stane i naší realitou!

 83. to Podchaljuzin:
  Já si myslím, že naši moudří a ctihodní vládci nedopustí, aby něco podobného nastalo! 🙂

 84. to Karel C
  Ano nedopustí, lidstvo pouze vyhyne… bez sil. A bude klid 😀
  Turnus už je doma.

 85. Prani vseho dobreho
  Drzte se, devce, Vas uvodnik budi znacny sympatie.

 86. to KarelC, dva mraky
  Obávám se, že vše je již připraveno.

 87. to Podchaljuzin:
  Doufám, že to bude alespoň s pořádným ohňostrojem!!

 88. to KarelC
  Myslím, že možná ani toho se nedočkáš. Buď pomalý, skoro nepostřehnutelný rozklad (ten už nejspíš začal), nebo něco tak rychlého, že se člověk ani nestačí pomodlit ke svatému Kuzmiči. Nebo kombinace obojího. Ale ještě není vše ztraceno! Inu, jak se říká: Když se blíží nepřátelé, jen Bůh a car jsou spasitelé!

 89. Turnus
  Tak to čtu a opravdu dobře lepkavá atmosféra.
  to Podchaljuzin: i ty optimisto, společně s Turnusem jste dosáhli toho, že si dávám dneska jednu lahvičku ráno a další dvě mám připravené.

 90. Tak jsem zvědav čím nás vydavatelé překvapí v posledním předvánočním týdnu. Zatím to až taková sláva nebyla.

 91. Turnus
  Turnus dočten. A je to hodně dobré, IMO znatelně lepší jak Silo, které ke konci trochu ztrácí dech. Tady to naopak graduje a děj není zrovna předvídatelný. Jestli Silo bylo pro mě “jen” kvalitní postapo, Turnus je skvěle svůj. Opravdu jsem nečetl moc lepších věcí.

Zanechat odpověď