Rok 2019 očima redaktorů I.

Včera jsme se ohlíželi za rokem 2019 trochu obecněji.
A jak jsme zmínili – Fantasy Planet jsou především redaktoři. A redaktoři (většinou) čtou. Hodně čtou. Proto jsme jim položili dvě jednoduché otázky, stejné jako vám, čtenářům, ve vánoční soutěži.
Co považují členové redakce Fantasy Planet za nejlepší knihy a komiksy minulého roku?

V rámci redakce jsme položili jejím jednotlivým členům dvě jednoduché otázky:

Jaké byly vaše TOP 3 knihy/komiksy  přečtené za minulý rok?

Jakou knihu byste rádi pod stromeček?

Vzhledem k tomu, že jsme při odpovědi nevyžadovali žádnou konkrétní formu odpovědi, může být následující text poměrně různorodý.

Mimochodem, všichni redaktoři své vysněné dárky pod stromečkem našli, jsme holt hodní, milí a držíme se hesla: „Kdo se stará, ten má!“

 

Filip Gotfrid

Muž s hlavou plnou deskových her a jiných krabic

Mezi mojí TOP trojku přečtenou za rok 2019 by patřily:

Černá křídla Cthulhu 4 – sborník, editor S. T. Joshi, vydal Laser 2019

– protože je to na motivy Lovecrafta a protože je v nich naprosto bezvadná povídka o tom, co by nastalo potom, co by nejrůznější cthulhu monstra obsadila Zemi

Providence – komiks, autor Alan Moore, vydalo Argo 2019

– protože je to na motivy Lovecrafta a jeden z nejtlustších komiksů, jaké u nás kdy vyšly.

Requiem, upíří rytíř 1 a 2 – komiks, autor Pat Mills, vydala CREW 2019

– protože je to jeden z největších komiksů, jaké u nás kdy vyšly, a je mírně řečeno vizuálně naprosto dokonalý.

A co pod stromeček?

Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách

– protože začal vycházet dávno předtím, než jsem se narodil, a bude vycházet dlouho potom, co se odrodím, a já se o něm dozvím, co ještě nevím…

 

Erika „ENA“ Adamcová

Dáma s hlavou na správném místě, specialistka na přeshraniční literaturu

Medzi moje TOP knihy tohto roku patrí :

zborník poviedok od Honzy Vojtíška & spoluautorov z Poľska, Slovenska a Čiech  Sešívance. (vydal Golden Dog) Je to kniha ešte z roku 2018, no mne sa do rúk dostala až toto leto. Radšej neskôr, ako nikdy.

Vzestup a pád agentury DODO (vydalo Argo) autorov Neal Stephensona & Nicole Gallandovej. Vyšla v roku 2019 a je to uletená fantasy o cestovaní v čase a prebujnelej byrokracii.

Zlo je rodu mužského  (vydala Pointa) od začínajúcej autorky Evy Grestenbergerovej, ktorá vyšla taktiež v roku 2019. Táto kniha je pre mňa debutom roku,a verím, že o autorke budeme ešte počuť.

Čas hrdinov II (vydal Artis Omnis) vyšla na Slovensku v tomto roku (2019). Je to milá antológia v ktorej nájdete známych aj neznámych autorov.

Medzi skvelé knihy patrí aj Zbouchnul jsem Satanovu dceru (vydala Carcosa) od Carltona Mellicka II. Jeho bizarofiction má všetkých 5P.

 Prasa… horor od slovenského autora Ivana Kučeru vás zavedie do hôr, rázovitej dedinky, kde šarapatí jeden nenažraný, obrovský domáci miláčik. Rok vydania 2019

Inferium Romana Bureše je surové, pekelné a pritom neskutočne dobré čítanie. Vyšlo v roku 2019.

Ako poslednú spomeniem knihu Krev je můj chleba, ktorú napísal Laird Barron. Nie je to fantasy, no miestami zabieha do splatteru. Je to mafiánsky krvák a ja sa už teším na pokračovanie. Vydané v roku 2019

 

Lucka Kokaislová

Milovnice Brandona Sandersona a dobrých příběhů obecně

Králové Wyldu – Nicholas Eames (2019, Host)

Ano, ano tahle knížka sice není dokonalá a lze jí některé věci vytýkat – třeba bossfight s hlavním záporákem nebyl tak epický, jak by se mi líbilo – ale to nemění nic na tom, že se jedná o příjemné oddechové čtivo, u kterého se stránky otáčí samy. A navíc je docela příjemná změna, když mladé pubertální hrdiny, jimiž se to v knihách docela hemží, vystřídají ostřílení matadoři, kteří mají už něco za sebou. 

Vzhůru k obloze – Brandon Sanderson (2019, Talpress)

Science fiction a young adult se nachází na úplném okraji mého literárního zájmu, a když už se odhodlám po něčem z těchto soudků sáhnout, tak už to vážně musí být něco. Vzhůru k obloze by kolem mě mělo tudíž jít velkým obloukem. Ale přeci jen to Sanderson! Je to vtipné, je to čtivé, je to skvěle odvyprávěné a s pořádným cliffhangerem na konci. A kdyby už měl Talpress vydaný druhý díl, tak po něm okamžitě sáhnu!     

Kvítek karmínový a bílý – Michel Faber (2018, Argo)

Tento opus sice nespadá ani do fantasy, ani do sci-fi, a ani mezi horory, ale čas od času snad nevadí zabrousit i do jiných žánrových vod. Prostě nemohu popřít, že Kvítek karmínový a bílý je pro mě nejlepší knihou, jíž jsem v uplynulém roce přečetla! Jedná se o jednu z mála knih, od nichž se člověk těžko odtrhne a nemá nejmenší problém se po pár předčtených řádcích nechat pohltit příběhem. A ta necelá tisícovka stránek uplyne jak voda! A navíc to, že příběh v tomhle případě vypráví samotná kniha, je zatraceně sexy!

A co bych si přála od Ježíška pod stromeček?

Určitě Spoustu do Sandersona, protože Mečem přísahy už jsem si udělala radost sama. A pozdější Ježíšek by mi třeba mohl přinést román Radujme se od Stevena Eriksona, který má Taplress v plánu vydat již v lednu 2020.      

 

Sebastian Komárek

Mladý muž s duší superhrdiny

Moje Top 3 knihy/komiksy

Uncanny X-Men Omnibus vol. 1 (Chris Claremont, John Byrne, Dave Cockrum) – nedokážu si představit lepší výlet do minulosti, než si přečíst osmdesátkové X-Meny… a co více, osmdesátkový Marvel, jehož předčí snad jen ten devadesátkový.

Green Lantern od Granta Morrisona – Dobrodružství Hala Jordana nebyla takto fascinující od dob “eventu” Blackest Night. Nu, a přiznejme, není to díky nikomu jinému, než Morrisonovi, jehož komiksy jsou literární obdobou LSD.

Batman: Last Knight on Earth (Scott Snyder, Greg Capullo) – Co jiného očekávat od dua Snyder/Capullo, než temně akční netopýří jízdu, která je na jednu stránku četbou odpočinkovou, a na druhou hluboce filozofickým a metafyzickým zamyšlením nad existencí, osudem a alternativními realitami? Na Snydera se bez váhání dá pohlížet jako na Morrisonova spisovatelského/filozofického učedníka a nástupce.

Poznámka redakce: žádná ze tří uvedených knih zatím nevyšla v češtině

Co bych chtěl dostat pod stromeček?

– knihu, kterou jsem nakonec skutečně dostal, a sice druhý díl omnibusu Morrisonova Batmana.

A na odpovědi zbytku redakce se podíváme zítra!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď