Soutěž s Knihami Dobrovský o tři knihy grafické romány 1984!

Fantasy Planet ve spolupráci s Knihami Dobrovský přinášejí soutěž o 3 knihy. Tento týden si můžete zasoutěžit o grafický román 1984. Klasiku George Orwella adaptoval a ilustroval Matyáš Namai. A od výhry vás dělí jen odpověď na jednoduchou otázku!

Síť knihkupectví Knihy Dobrovský představuje zcela nové a jedinečné vizuální pojetí společensko-politického a vědecko-fantastického románu 1984, které začátkem března vyjde pod nakladatelskou značkou Kontrast v českém i anglickém jazyce.

Když George Orwell v roce 1949 svou mimořádnou knihu vydal, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou a vzpurnou Julií – nejprve oba o boji proti systému pouze sní, nakonec ale seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu, za což zaplatí krutou daň.

George Orwell ve své knize přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade i filozofické otázky o povaze a poznání světa. Čtenáře díky tomu snadno vtáhne do děje, jelikož v každém vyvolává nějaké emoce jako pochyby, strach a nejistotu, ale lze v ní najít i ponaučení.

I to je jedním z důvodů, proč se ilustrátor Matyáš Namai rozhodl tuto knihu adaptovat do podoby komiksu. Matyáš Namai vystudoval Střední školu reklamní tvorby v Praze v oboru Grafický design. Nyní je výtvarníkem na volné noze a zabývá se zejména ilustracemi, komiksem a příležitostnými storyboardy. Svoji motivaci zabývat se adaptací knihy 1984 vyjádřil slovy románové postavy O’Briena: „chci šířit hájemství vědomosti a rozumu.“ Dle Namaie je 1984 nadčasová, zvlášť v zobrazení lidské mentality a psychologie davu. Ty totiž zůstávají stejné, mění se pouze technologie.

Publikace 1984 se stala absolutním literárním fenoménem, který změnil svět. Nejenže George Orwell dokázal do velké míry předpovědět společenský vývoj, ale jeho pojetí je tak nadčasové, že opravdu nikdy nezestárne. Zbrusu nové a jedinečné vizuální zpracování románu navíc dodává příběhu úplně nový rozměr, který by neměl uniknout žádnému čtenáři klasických děl světové literatury včetně těch, kteří se zatím s touto knihou neměli možnost blíže seznámit. 

Pokud se na vás neusměje štětí, můžete si knihu zakoupit přímo u Knih Dobrovský.

 

A nyní již k soutěži:

Ta probíhá od 12.4 do 18.4.

a stačí odpovědět na otázku:

V kolika různých verzích naleznete na stránkách Knih Dobrovský román 1984?

Musí být samostatný, může být v jakékoliv podobě, jakémkoliv jazyku a pro jistotu vám v odpovědi dáme i drobnou toleranci.

Z odpovědí zaslaných na email soutez@fantasyplanet.cz

vylosujeme tři šťastné výherce.

Do hlavičky emailu napište kouzelné heslo 1984.

Tak hodně štěstí!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page