TZ: Knižní antologie Life Beyond Us propojuje vědce a autory science fiction

Julie Nováková je jednou z nemnoha českých autorek a autorů, kteří se dokázali prosadit i na zahraničním trhu.
Nyní se pod její editorskou taktovkou chystá nová antologie s názvem Life Beyond Us. Rozhodli jsme se podpořit dobrou věc a projekt vám trochu přiblížit – třeba se vám zalíbí a podpoříte jeho kickstarterovou kampaň. Redakce Fantasy Planet přeje hodně štěstí a úspěšné financování!

Life Beyond Us představuje společný projekt Evropského astrobiologického institutu a nakladatelství Laksa Media a ve 22 sci-fi povídkách a 22 krátkých esejích ukazuje věčnou touhu nalézt život mimo Zemi. Jejím cílem je nejen vydat skvělé sci-fi příběhy od autorů jako Peter Watts nebo Mary Robinette Kowalová, ale současně i podpořit vědecké vzdělávání a kritické myšlení.

Sci-fi autoři se odjakživa inspirovali vědou a současně poskytovali inspiraci vědcům. Představivost, možnost spekulací o vědeckých objevech i jejich etice či dopadu na společnost a oblíbenost žánru dělají ze science fiction ideální nástroj k vyvolání hlubšího zájmu o vědu. Připravovaná kniha Life Beyond Us v sobě spojuje původní sci-fi povídky od světových autorů SF a populárně-vědecké eseje od vědců z Evropského astrobiologického institutu (EAI), které tematicky navazují na každou z povídek, zodpovídají některé z palčivých otázek načrtnutých tam a otevírají další, které teprve čekají na zodpovězení vědeckým výzkumem a spekulace autorů sci-fi. Propojení povídek a esejí má potenciál podnítit zvědavost a zájem o vědu, čtenáře zavádí k hranicím vědy a science fiction a vybízí klást vlastní otázky. Nejen současná pandemie ukázala, že efektivní vědecká komunikace a podpora kritického myšlení jsou dnes zásadní, a Life Beyond Us je chce inovativním způsobem podpořit.

Antologii sestavuje editorka, autorka a bioložka Julie Nováková, která spolu s astronomkou Caterinou Boccato vede popularizační sekci EAI, ve spolupráci s nakladatelstvím Laksa Media a jeho editory Lucasem K. Lawem a Susan Forestovou, kteří vydali oceňované antologie jako Where The Stars Rise. Do Life Beyond Us přispívá hvězdná sestava autorů včetně dvou Čechů: Mary Robinette Kowalová, Peter Watts, Gregory Benford, Tobias S. Buckell, Premee Mohamedová, Julie E. Czernedová, Stephen Baxter, Malka Olderová, Deji Bryce Olukotun, Geoffrey A. Landis, Bogi Takács, Simone Hellerová, Rich Larson, Eugen Baconová, Eric Choi, DA Xiaolin Spiresová, Arula Ratnakarová, Tessa Fisherová, Valentin Ivanov, G. David Nordley, Tomáš Petrásek and Lucie Lukačovičová.

 

K příležitosti 60. výročí letu Jurije Gagarina do vesmíru právě odstartovala kickstarterová kampaň ke knize, která kromě knihy v brožované i pevné vazbě a elektronické podobě nabízí i speciální ilustrované edice, videochaty s autory, editorskou kritiku, virtuální prohlídky laboratoří a observatoří nebo třeba pojmenování postav v povídkách po přispěvateli. Chystají se i další cíle, takzvané stretch goals, k zahrnutí sci-fi povídek v překladu a otevření projektu pro povídky od autorů z řad veřejnosti.

Life Beyond Us je druhou astrobiologicky zaměřenou knihou z produkce EAI. Následuje po loňské Strangest of All, volně dostupné e-bookové antologii reprintových sci-fi povídek doplněných o původní eseje z pera Julie Novákové. Více než šest tisíc stažení, kladné přijetí i reálné využití ve výuce ukázaly příslib tohoto přístupu k vědecké popularizaci a vzdělávání. EAI vznikl v roce 2019 s cílem stimulovat astrobiologický výzkum v Evropě i jinde a podporovat vzdělávání a popularizaci díky pořádání letních škol, podpoře studentského fóra AbGradE a tvorbě projektů jako Life Beyond Us. Nejen díky nedávnému přistání Perseverance na Marsu, blížícímu se startu vozítka Rosalind Franklin a dalším misím je astrobiologie rychle se rozvíjejícím oborem budícím zájem veřejnosti a sci-fi je skvělým nástrojem pro její přiblížení lidem a zprostředkování zvědavosti a nadšení v jádru SF i vědy.

Odkazy:

Kickstarterová kampaň Life Beyond Us

Web Evropského astrobiologického institutu (EAI)

Web nakladatelství Laksa Media

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď