Ve službách třináctého prince – Daniela Mičanová

Daniela Mičanová možná nepatří k nejznámějším českým autorům, je však škoda její díla minout. Z běžné fantastické produkce se vymykají zasazením do starověkého Egypta (či alespoň využitím egyptských reálií), netypickým jazykem a s tím související zvláštní atmosférou, díky níž se do knih ponoříte, ani nebudete vědět jak. Ani její nejnovější počin není výjimkou.

Ve službách třináctého prince

Hned na začátek je ovšem třeba upozornit, že tentokrát se jedná o čistě historický román bez jakýchkoliv nadpřirozených prvků. Pokud mezi ně nepočítáte tajemné ovzduší mumifikačních chrámů a pohřebišť, kterým je kniha přímo nasáklá.

Jsme totiž ve starověkém Egyptě, přesněji ve druhém tisíciletí před naším letopočtem, kde po sedmašedesáti letech vlády právě zemřel panovník Ramesse II. Na jeho místo nastupuje princ Merenptah, který ovšem hned na počátku svého vládnutí musí vyřešit jeden zapeklitý problém – z mumifikačního chrámu bylo ukradnuto Ramessovo srdce. A bez něj nemůže být panovník pohřben. Úkolem srdce najít je pověřen nevlastní bratr Merenpthaha – Peseškaf, floutek a sukničkář, který se ovšem obratně pohybuje v místním podsvětí a má také spoustu pochybných kontaktů. Podaří se mu úkol splnit, nebo bude muset přinést nejvyšší oběť a nahradit zmizelé srdce svým vlastním?

Ve službách třináctého prince je dobrodružná detektivka, která vyniká svižným dějem a pečlivě propracovaným prostředním, jež však není na úkor příběhu. Právě naopak – dokonale mu slouží. Autorka svůj starověký Egypt miluje a má ho pečlivě nastudovaný, takže mu dokázala vtisknout punc realističnosti a věrohodnosti a vy jako čtenáři se do něj snadno ponoříte.

Ke kladům knihy patří rovněž postavy, respektive hlavní hrdina Peseškaf. Je jen sympatické, že z něj Mičanová neudělala typicky kladného hrdinu; se všemi svými nectnostmi totiž bude čtenáře o to víc bavit. A samotná zápletka? Spletitá, jak se na správnou detektivku sluší a patří, ale logická a končící v tom pravém okamžiku. Autorka svůj příběh zvládla ukočírovat.

Přelomové dílo pod stylovou obálkou určitě nehledejte. Ve službách třináctého prince je příjemná oddechovka na pár letních odpolední. A pokud se vám autorčin styl líbí a přece jen byste chtěli trochu té fantastiky, vraťte se k jejím starším románům, upírské trilogii Modrá krev a románu Jakubovy housle.

  • Ve službách třináctého prince
  • Autorka: Daniela Mičanová
  • Překlad: –
  • Série: –
  • Formát: hardback
  • Počet stran: 251
  • Cena: 269 Kč
  • Vydaly: Deus, Plejáda, Praha 2013

Pavla Lžičařová (šéfredaktorka)

pavla.lzicaro­va@fantasypla­net.cz

Další články autorky

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď