Dvacetiny s Fantasy Planet: vydavatelství audioknih Tympanum.cz představuje Dánskou dívku

Měli jsme tady už zaklínače Geralta nebo nájemného vraha Šakala. Tvrdé, ostřílené a nebezpečné chlapy, a tak by to chtělo trochu zněžnit nějakou tou romantikou. Proto jsme se tentokrát rozhodli sáhnout po románu Davida Ebershoffa – Dánská dívka.

Že vám to zní povědomě? No aby ne, když Hollywood podle tohoto románu natočil roku 2015 stejnojmenný film s Eddiem Redmaynem a Alicií Wikander v hlavních rolích. Film rozebírat nebudeme, to ať ji každý zhodnotí sám. My jsme tu od toho, abychom vám představili toto dílo jako audioknihu, takže pojďme na to!

Román sleduje příběh skutečného malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety pracující na jistém portrétu, který potřebuje dokončit. Jednoho dne se ovšem modelka nedostaví, a proto Greta požádá svého manžela, zda by ji nemohl nahradit. Einar své ženě vyhoví, ale jakmile si oblékne do dámských střevíců, punčoch a šatů, zjistí, že je něco jinak. Zatouží stát se ženou. Dnes by stačilo „jen“ absolvovat patřičná psychologická vyšetření, brát potřebné hormony a nakonec absolvovat operaci, tento příběh se ovšem odehrává ve 20. letech 20. století, kdy byli transgender lidé zavíráni do ústavů pro choromyslné. I přes nebezpečí, že by mohl skončit v lepším případě s nálepkou psychopata a v tom horším rovnou v blázinci, se Einar nehodlá svého snu vzdát.

Pokud vás zajímá, jaké to je být v kůži člověka, který necítí soulad mezi svým pohlavím a genderovou identitou, pak by Dánská dívka mohla být právě pro vás. Příběh navíc čte Dana Černá, kterou můžete znát jako hlas Charlotte ze Sexu ve městě, Susan Mayerové ze Zoufalých manželek či Storm z filmové série X-menů. A samozřejmě ani tentokrát nezapomínáme připnout odkaz k poslechu krátké ukázky.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď